Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 05-02-2023 05:53

Strefa czasowa UTC+01:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 734 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 549 Następna
Autor Wiadomość
Post: 26-03-2007 00:12 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Zapraszam do dyskusji oraz podzielenia się swoją wiedzą w zakresie Konfederacji Barskiej na terenie Beskidu Niskiego.

Apel ten jest ściśle powiązany z inicjatywą turystów z Jasła, którzy chcą oznaczyć terenie pamiątki po działalności konfederatów.

Więcej w artykule: http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/tematy/bar

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
Post: 11-04-2007 11:09 
Offline

Rejestracja: 11-04-2007 10:34
Posty: 4
W artykule znalazłem - w walkach koło Wysowej (stoki Jawora i Czerszli nad Blechnarką) miało zginąć 114 lub nawet 179 konfederatów - gdzie są mogiły? Gdzie ślad szańca, gdzie wreszcie, oprócz skromnych wzmianek w przewodnikach turystycznych, jakaś wskazówka?

Otóż będąc na "spacerze" w tamtych okolicach zabłądziłem - tak, tak zdarzyło mi się, bo zagadłem się z prowadzoną wycieczką - i znalazłem coś, co w pierwszym momencie wskazywało na szańce. Do dziś nie wiem czy to aby nie owe szańce nad Blechnarką, które ponoć zostały zniszczone. Sięgnąłem po historię i topografia ściśle odpowiada zamiszczonym tam zapisom walk. Będę tam na początku maja i w lipcu. Chętnie pokażę owo miejsce dla dalszego dokładnego zbadania.


Na górę
 Tytuł: żywy pomnik
Post: 11-04-2007 17:37 
Offline

Rejestracja: 13-10-2006 10:57
Posty: 6
Lokalizacja: beskidy-warszawa
ha jagby zbadać dna polskich rodzin polskich z beskidu niskiego pewnie okazało by się że są to potomkowie konfederatów barskich z tąd pojawiają się w 17 w beskidzie szlacheckie nazwiska. A u wielu mieszkańców myscowej ,polan swiadomość pochodzenia nie tyle od od konfederatów co od szlachty ukrywającej się przed przesladowaniami carskimi istnieje do dziś.


Na górę
 Tytuł:
Post: 11-04-2007 18:02 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
I zachowali zdaje się nawet ówczesną ortografię...


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-07-2007 16:40 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
cytat z artykułu: "A kiedyś łopotał tu sztandar konfederatów barskich"
http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/tematy/bar

Cytuj:
[...]w walkach koło Wysowej (stoki Jawora i Czerszli nad Blechnarką) miało zginąć 114 lub nawet 179 konfederatów - gdzie są mogiły? Gdzie ślad szańca, gdzie wreszcie, oprócz skromnych wzmianek w przewodnikach turystycznych, jakaś wskazówka?


Wszystkim zainteresowanym działaniami i śladami konfederatów barskich w Wysowej a także miłośnikom Beskidu Niskiego polecam lekturę Almanachu Muszyny 2007. Na str. 95 – 102 artykuł Macieja Śliwy „Zaginiony obóz konfederatów Barskich”, przy czym zaginionym obozem z tytułu jest ten właśnie koło Wysowej. Autor podważa dotychczasową lokalizację tego obozu w Blechnarce i podaje całkowicie nową. Swoją tezą popiera bogatym materiałem archeologicznym (wykopki). W artykule można obejrzeć 4 zdjęcia znalezisk oraz odnaleźć w terenie ową lokalizację na podstawie 2 mapek. Jedna z nich szczegółowo pokazuje położenie szańca, druga obrazuje położenie miejsc ważnych dla konfederatów w okolicy: obozu w Muszynce, obozu w Izbach, obozu w Wysowej (o którym jest mowa w artykule), kwatery marszałków w Gabułtowie (Gaboltov na Słowacji) i Lackowej jako miejsca sygnalizacji flagowej. Artykuł niezbyt długi ale lektura godna polecenia.

M.Ł.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 24-07-2009 11:47 
Offline

Rejestracja: 24-07-2009 11:38
Posty: 1
jest już niewiele osób które żyły i mieszkały we wsi Huta Polańska. Wielu można znaleźć we wsi Myscowa, Mszana. Polany. W Hucie Polańskiej żyło wielu potomków konfederatów. proponuje dotrzeć do Katarzyny Zięby w Mszanie- ona jak mało kto zna historie Huty i jej mieszkańców.


Na górę
Post: 12-06-2010 09:41 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
No, wreszcie drgnęło coś - co widać w terenie - w temacie Konfederatów Barskich w naszym regionie, do czego troszkę przyczyniliśmy się dzięki tzw. wtykom tu i tam :wink: . Choć to te wtyki same nas poszukały :wink: :wink: :wink: . Miejmy nadzieję, że to taki mały przyczółek :). A całe to "zamieszanie" dzięki Starostwu Powiatowemu w Jaśle, które było współorganizatorem tegoż. Wszystko to odbyło się w Ożennej/Grabiu dnia 11.06.2010 r., gdzie odbył się II Powiatowy Piknik Turystyczny "Szlakiem Konfederatów Barskich", podczas którego młodzież ze szkół średnich z powiatu jasielskiego ustawiła tablicę poświęconą Konfederatom. Tuż obok znakarze z Oddziału PTTK w Jaśle postawili nowiutki rogal z drogowskazami szlaków oraz ze schematem sieci szlaków :) . Wszystko to znajduje się tuż obok sklepu i baru w Grabiu/Ożennej. Kilka fotek poniżej...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 13-06-2010 13:08 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
O, jak temat znowu wypłynął, to się mi coś przypomniało.

Większa część zawartości Zeszytów Sądecko-Spiskich t. 3, wydanych przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu w 2008 roku poświęcona jest konfederacji barskiej. Są to materiały z konferencji naukowej poświęconej pamięci dr. Andrzeja Wasiaka Konfederacja barska w południowej Małopolsce, 20-21 września 2008, Sądecki Park Etnograficzny - Miasteczko Galicyjskie.
Tom zawiera m. in. artykuły:
Michał Zacłona - Dr Andrzej Wasiak badacz dziejów konfederacji barskiej w Małopolsce.
Waldemar Potkański - Międzynarodowy układ sił w Europie w połowie XVIII wieku oraz stosunek mocarstw europejskich wobec konfederacji barskiej.
Kazimierz Przyboś - Konfederacja barska. Przyczyny i przebieg.
Renata Kułakowska-Zadęcka - Kazimierz Pułaski - dowódca i symbol konfederacji barskiej.
Piotr Wierzbicki - Działania zbrojne konfederatów w Małopolsce południowej.
Piotr Wierzbicki - Szlachta krakowska w konfederacji barskiej.
Piotr Sadowski - Konfederacja barska w starostwie lanckorońskim.
Arkadiusz Michał Stasiak - Legenda bitwy lanckorońskiej.
Maciej Śliwa - Obozy konfederackie w Muszynce, Izbach i Wysowej. Historia i próba rekonstrukcji.
Ryszard Kruk - Pomnik Kazimierza Pułaskiego w Krynicy.
Urszula Janicka-Krzywda - Maryjna pobożność konfederatów barskich.
Maria Molenda-Berkowicz - Moda w czasach konfederacji barskiej.
Barbara Klich-Kluczewska - Pamięć o konfederacji barskiej w PRL. Próba rekonesansu.

Z powodu nieprzeczytania mną w/w materiałów nie jestem w stanie powiedzieć, czy przedstawiają konfederację w sposób krytyczny (tak, jak ja widzę konfederację barską, zarówno jej rolę w dziejach Polski, jak i wycinkowo - w kontekście Łemkowszczyzny) czy hagiograficzny.


Na górę
Post: 07-07-2010 20:32 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2022
Lokalizacja: Rabka
Ze strony zjednoczenia Łemków:

Cytuj:
Zjednoczenie Łemków jako organizacja pozarządowa organizuje szereg przedsięwzięć kulturalnych w sferze podtrzymania i rozwoju tożsamości etnicznej grupy Łemków. Niewątpliwie największą imprezą w tej dziedzinie jest „Łemkowska Watra” w Zdyni. W roku bieżącym Pan Wojewoda objął patronat honorowy nad jej XXVIII. edycją. Problematyka łemkowska nie odnosi się tylko do sfery kulturalnej ale funkcjonuje również w innych przedziałach między innymi w historii.
Łemkowie mają swoje miejsca kultu takie jak: św. Góra Jawor w Wysowej, miejsca pamięci jak np. Szubieniczy Wierch w Izbach Gmina Uście Gorlickie, Powiat Gorlice.
Izby-Szubieniczy Wierch oraz Wysowa wiąże się tragicznie dla naszej społeczności z pobytem w tych miejscach Konfederatów Barskich pod dowództwem Kazimierza Pułaskiego. W Izbach koło szańców Konfederaci wieszali na szubienicy ówczesnych Rusinów a współczesnych Łemków. W Wysowej zaś Konfederaci ciężko dawali się we znaki miejscowym Łemkom czego wyrazem były gwałty, uciążliwa i grabieżcza aprowizacja w przeciągu dwóch lat oraz spalenie cerkwi.
Na terenie powiatu Gorlickiego zawiązała się grupa, która postawiła sobie za cel upamiętnić pomnikiem w Wysowej osobę gen. K. Pułaskiego. Osoby te zwróciły się do Pana Wojewody o patronat nad tym przedsięwzięciem, znając wcześniej opinię Zjednoczenia Łemków, iż lokalizacja pomnika w Wysowej i Izbach jest co najmniej niewłaściwa, ponieważ jest to swego rodzaju potwarz dla całej naszej społeczności. Nie informując i nie dając Panu Wojewodzie pełnego obrazu sylwetki kontrowersyjnego generała w dobrej wieże przyjął Pan patronat nad budową tego pomnika.
W prawdzie stały się fakty dokonane, jednak sprawa jest jeszcze na samym początku, w toku i do naprawienia. Zjednoczenie Łemków nie neguje potrzeby upamiętnienia pobytu Konfederatów Barskich na Ziemi Gorlickiej jednak stoimy na stanowisku, iż nie powinno to mieć miejsca w miejscowościach łemkowskich, szczególnie tragicznie dotkniętych stacjonowaniem wojsk gen. K. Pułaskiego. Upamiętnić pobyt Konfederatów można, w wielu innych miejscowościach jak chociażby Bieczu, Kobylance gdzie również oni walczyli.
W świetle powyższego zwracamy się do Pana Wojewody o pilne spotkanie celem omówienia kontrowersyjnej i upokarzającej sprawy lokalizacji pomnika.

Z poważaniem

Prezes Zarządu
Zjednoczenia Łemków
Stefan Hładyk


http://www.lemkounion.republika.pl

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 07-07-2010 23:14 
Offline

Rejestracja: 22-09-2004 11:50
Posty: 21
kabir pisze:
O, jak temat znowu wypłynął, to się mi coś przypomniało.

Większa część zawartości Zeszytów Sądecko-Spiskich t. 3, wydanych przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu w 2008 roku poświęcona jest konfederacji barskiej. Są to materiały z konferencji naukowej poświęconej pamięci dr. Andrzeja Wasiaka Konfederacja barska w południowej Małopolsce, 20-21 września 2008, Sądecki Park Etnograficzny - Miasteczko Galicyjskie.
Tom zawiera m. in. artykuły:
Michał Zacłona - Dr Andrzej Wasiak badacz dziejów konfederacji barskiej w Małopolsce.
Waldemar Potkański - Międzynarodowy układ sił w Europie w połowie XVIII wieku oraz stosunek mocarstw europejskich wobec konfederacji barskiej.
Kazimierz Przyboś - Konfederacja barska. Przyczyny i przebieg.
Renata Kułakowska-Zadęcka - Kazimierz Pułaski - dowódca i symbol konfederacji barskiej.
Piotr Wierzbicki - Działania zbrojne konfederatów w Małopolsce południowej.
Piotr Wierzbicki - Szlachta krakowska w konfederacji barskiej.
Piotr Sadowski - Konfederacja barska w starostwie lanckorońskim.
Arkadiusz Michał Stasiak - Legenda bitwy lanckorońskiej.
Maciej Śliwa - Obozy konfederackie w Muszynce, Izbach i Wysowej. Historia i próba rekonstrukcji.
Ryszard Kruk - Pomnik Kazimierza Pułaskiego w Krynicy.
Urszula Janicka-Krzywda - Maryjna pobożność konfederatów barskich.
Maria Molenda-Berkowicz - Moda w czasach konfederacji barskiej.
Barbara Klich-Kluczewska - Pamięć o konfederacji barskiej w PRL. Próba rekonesansu.

Z powodu nieprzeczytania mną w/w materiałów nie jestem w stanie powiedzieć, czy przedstawiają konfederację w sposób krytyczny (tak, jak ja widzę konfederację barską, zarówno jej rolę w dziejach Polski, jak i wycinkowo - w kontekście Łemkowszczyzny) czy hagiograficzny.


Hej nie znalazłem opisu żadnego z referatów w necie. Ktos dysponuje ?
Przede wszystkim:
Maciej Śliwa - Obozy konfederackie w Muszynce, Izbach i Wysowej. Historia i próba rekonstrukcji.
Michał Zacłona - Dr Andrzej Wasiak badacz dziejów konfederacji barskiej w Małopolsce.


Na górę
Post: 10-07-2010 13:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
Prawosławny Arcybiskup Sanok, dnia 06. 07. 2010 r.
Przemyski i Nowosądecki
38-500 Sanok, ul. Zamkowa 16
tel. (13) 46 30 681
Nr. 213 / 2010
Małopolski Urząd Wojewódzki
Wojewoda Małopolski
Pan Stanisław Kracik
Kraków
ul. Basztowa 22
Szanowny Panie Wojewodo!
Dotyczy: Postawienia pomnika w Wysowej Kazimierzowi Pułaskiemu.
Nikt z nas nie kwestionuje, że Kazimierz Pułaski to patriota i bohater narodu
polskiego, ale jako jeden z przywódców Konfederatów Barskich w naszej świadomości, wpisał się jak osoba daleko nietolerancyjna w stosunku do naszej społeczności.
Na Łemkowszczyźnie - Powiecie Gorlickim (i nie tylko),- gdzie konfederaci założyli swe obozy, w sposób okrutny obchodzili się z Rusinami, nie tylko, że nałożyli uciążliwą kontrybucję, ale prześladowali jak innowierców, bili, wydawali wyroki śmierci na niewinnych ludzi, znęcali się nad Nimi, szczególnie nad kobietami. To są fakty historyczne nie kwestionowane nawet przez obiektywnych polskich historyków.
Przeto uważamy, że postawienie pomnika w Wysowej, gdzie konfederaci jeszcze i
spalili cerkiew jest działaniem krzywdzącym naszą społeczność, której los nie szczędził cierpień.
Szanowny Panie Wojewodo! Nasza społeczność nie jest przeciwna gdy bratni naród Polski czci swoich bohaterów i stawia im pomniki, ale czemu jak raz w Wysowej, gdzie ten pomnik będzie przypominał naszej społeczności niechlubne dzieje konfederatów i ich przywódcę Kazimierza Pułaskiego, jątrzył, siał niezgodę i wzajemną nienawiść.
Przeto uprzejmie prosimy o zmianę lokalizacji pomnika i przeniesienie go do innej miejscowości, gdzie nie będzie wzbudzał tyle kontrowersji.
Z należytym szacunkiem i poważaniemDo wiadomości:
1. Zjednoczenie Łemków
Pan Stefan Hładyk,
2. a/a..

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 10-07-2010 13:08 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
odpowiedź Wojewody:
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Ciekawe co na to "obrońcy pomnika"?

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 12-07-2010 09:02 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
Cytuj:
W Izbach koło szańców Konfederaci wieszali na szubienicy ówczesnych Rusinów a współczesnych Łemków


Wieszali ich wyłącznie z tego powodu, że byli Łemkami czy może z jakichś innych?

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.

Cyprian Kamil Norwid


Na górę
Post: 12-07-2010 16:01 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
jakie ciekawe porównania :)

http://www.gazetakrakowska.pl/nsacz/gor ... material_2

_________________
uhhh same Lwy i Tygrysy


Na górę
Post: 12-07-2010 16:18 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
"Nikt nie umniejsza zasług generała Pułaskiego, ale skoro budzi tutaj tak wielkie kontrowersje, to warto wyeliminować przyczynę."
Dymitr Rydzanicz

czy tylko Pułaski budzi "wielkie kontrowersje" na tym terenie ?

jak już eliminować przyczyny to może konsekwentnie ?

_________________
uhhh same Lwy i Tygrysy


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 734 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 549 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl