• Łemkowie w III Rzeczypospolitej
  • Fundacja Rutenika
  • "Pamięć silniejsza od śmierci" - akcja odbudowy cmentarzy łemkowskich
  • Nieformalna Grupa Kamieniarzy "Magurycz"
  • Kalendarium działalności N.G.K. "Magurycz"
  • Sprawozdanie za rok 2004 N.G.K "Magurycz"
  • Sprawozdanie - wiosna 2005 N.G.K "Magurycz"
  • Sprawozdanie - lato 2005 N.G.K "Magurycz"
  • Sprawozdanie - I-szy obóz - lato 2006
  • Sprawozdanie za rok 2006 N.G.K. "Magurycz"

 

/ Łemkowie / Działalność społeczna / Sprawozdanie za rok 2004 N.G.K "Magurycz"
 


Cmentarze pełne są ludzi, bez których świat nie mógłby istnieć.

SKRÓCONE SPRAWOZDANIE Z XVIII SEZONU (26 i 27 obozu)
NIEFORMALNEJ GRUPY KAMIENIARZY "MAGURYCZ"


VII/VIII 2004
Rok 2004 obfitował w wydarzenia, które poważnie skomplikowały nasze starania. Mimo to wykonaliśmy więcej pracy niż zakładaliśmy, co można lokować w sferze cudu. Żeby rzecz oddać zwięźle należy stwierdzić, że konieczność korzystania z cudzych auspicjów, rodzi mnóstwo kłopotów, a bywa, że paradoksalnie stawia nasze intencje pod znakiem zapytania. Tym samym - po 18 latach - konieczność stowarzyszenia się i tym samym niezależnego działania, staje się nieunikniona. Wierzę, że w ten sposób łatwiej będzie nam wykonywać społeczną pracę, o której istocie nikt nie musi nas przekonywać, a także pozyskiwać fundusze niezbędne do jej wykonania.
Idea pracy na cmentarzach jest apolityczna, nie służy żadnej instytucji, kultowi, nie głosi żadnej jedynie słusznej wizji historii, nie wynika też z inspiracji religijnej, a odwołuje się do wrażliwości i potrzeby służenia. Jej istota tkwi w fascynacji różnorodnością i możliwością współistnienia tego co zdaje się być antynomią. Sens społeczny polega na tym, że pokazuje, jak można działać na rzecz dziedzictwa kulturowego (cmentarzy i nie tylko), które uznajemy za bezcenne. Nie pytamy nikogo o inne motywacje, nasz "przekaz" kierujemy do wszystkich, nie do wybranych.
Tym samym zamierzamy możliwie szybko zarejestrować stowarzyszenie pod nazwą "Grupa Kamieniarzy Magurycz" i wszystkich, którym nasze starania są bliskie, prosimy o pomoc i zaangażowanie. Zamierzamy poza własną działalnością współpracować z każdym (z każdą instytucją, stowarzyszeniem), któremu prostota naszych działań jest bliska.
Imputowanie nam motywów działania, podczas kiedy jedynym wytłumaczeniem jest najczystsza chęć zrobienia czegoś pożytecznego, jest nie do przyjęcia.

Oto co zrobiliśmy podczas 26 i 27 obozu:
4 - 14 VII 2004
1. Korczmin, gm. - cmentarz greckokatolicki - łączna liczba nagrobków ok. 150 - rozpoczęcie prac remontowych (z użyciem technik konserwatorskich) i porządkowych z pomocą ukraińskich doktorantów z Lublina w ramach projektu "Korczmin", prace zakończono przy około 80 nagrobkach.
14 - 29 VIII 2004
2. Szczawne, gm. Komańcza - cmentarz prawosławny cerkiewny i grzebalny - 16 nagrobków, prace remontowe (z użyciem technik konserwatorskich) i porządkowe,
3. Komańcza, gm. w miejscu - cmentarz cerkiewny prawosławny - 5 nagrobków, cmentarz grzebalny greckokatolicki - 10 nagrobków, 1 kuty krzyż cerkiewny ze zwieńczenia, prace remontowe (z użyciem technik konserwatorskich) i porządkowe,
4. Szklary, gm. Dukla - cmentarz cerkiewny greckokatolicki, 5 nagrobków, 1 chrzcielnica, cerkwisko, prace remontowe (z użyciem technik konserwatorskich) i porządkowe.

Łącznie pracom remontowym z użyciem technik konserwatorskich i porządkowym poddaliśmy 39 obiektów, w liczbie tej 1 cerkwisko, 1 chrzcielnicę, 1 kuty krzyż cerkiewny ze zwieńczenia oraz 36 nagrobków, a także wspólnie z ukraińskimi doktorantami z Lublina prawie 80 nagrobków na cmentarzu greckokatolickim w Korczminie (119 obiektów!!!).
Ponadto wykonaliśmy dokumentację fotograficzną stanu zachowania cmentarzy greckokatolickich w Mikowie, Duszatynie, Prełukach, Dołżycy, Jaworniku oraz greckokatolickiego cmentarza grzebalnego w Szklarach, który poprzednio (we IX 2003 i VI 2004 ) umknął naszej uwadze.
Uczestnicy: Filip "Klawisz" Modrzejewski (Warszawa), Jakub "Henio" Leja (Jasło), Joanna "Czarna" Mikowska (Siary k/Gorlic), Marcin "Koza" Pietrusza (Korczyna k/Biecza), Mariusz Zięba (Jasło), Jakub "Kubek" Zaremba (Konstancin k/W-wy), Jagoda "Córuś" Duda (Tychy), Anna Jurczyszyn (Sanok), Anna Daciów (Warszawa), Marta Masternak (Swarzędz), Aneta Łukasik (Brzesko), Damian "Demko" Nowak (Biecz), Marta Dacyna (Kniazie k/Lubyczy Królewskiej), Paulina Rajtar (Sanok), Aleksander Budzyński (Lublin), Ewa Steciuk (Ustrzyki Dolne), Kinga Szewczyk(Biecz), Karolina Hendrys (Kraków), Daria Sosna (Bogusza), Ksenia Melnyk (Mokre), Daniel Yary (Sanok), Natalia Dacyna (Kniazie k/Lubyczy Królewskiej), Katarzyna Nowak (Warszawa), Przemysław (Warszawa). Jednocześnie dzięki staraniom księdza proboszcza Krzysztofa Pichura (parafia rzymskokatolicka w Wisłoku Wielkim) wystawa, której współtwórcą jest "Magurycz" wróciła do stanu pierwotnego, w gruncie rzeczy znacznie lepszego niż pierwowzór i na powrót jest ogólnie dostępna, co niezmiernie cieszy. W imieniu swoim oraz Księdza Krzysztofa serdecznie zapraszamy do jej zwiedzania!

Instytucje i osoby które wsparły naszą działalność:
" Fundacja Wspomagania Wsi (za pośrednictwem Parafii Prawosławnej p.w. Spotkania Pańskiego w Morochowie) - dotacja na przeprowadzenie 27 obozu - 9.000,00PLN, bez której to dotacji nie mogłoby być mowy o obozie!!!
" Pan Jakub "Henio" Leja - wielokrotny transport sprzętu, materiałów i ludzi,
" Prawosławni parafianie ze Szczawnego, w szczególności p. Jan Walorny i jego rodzina - różnoraka i nieoceniona pomoc podczas prac remontowych na cmentarzu w Szczawnem,
" Ksiądz Andrzej Żuraw, proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy - 300,00PLN,
" Ksiądz Piotr Pupczyk, proboszcz parafii prawosławnej w Komańczy oraz jego parafianin - różnoraka pomoc podczas prac remontowych na cmentarzu w Komańczy,
" Panowie Jakub i Roman Zaremba - transport sprzętu i materiałów.

Prace nie wykonane:
1. Z powodu bardzo poważnych kłopotów natury transportowej nie zdołaliśmy zająć się cmentarzami greckokatolickimi w Mikowie i Prełukach,
2. Po lustracji cmentarza w Jaworniku w czerwcu 2004 roku uznaliśmy, że nasza tam obecność jest zbędna, cmentarz jest zadbany.

Szymon Modrzejewski


Polecam również zapoznanie się z innymi tekstami związanymi z działalnością N.G.K. "Magurycz"
O Nieformalnej Grupie Kamieniarzy "Magurycz"
Kalendarium obozów "Nadsanie" i obozów N.G.K. "Magurycz"
Skrócone sprawozdanie - wiosna 2005 (28 obóz) N.G.K. "Magurycz"
Skrócone sprawozdanie - lato 2005 (29, 30 i 31 obóz) N.G.K. "Magurycz"
Sprawozdanie za rok 2006


Wszystkich chętnych do pracy z nami lub wspierania naszej działalności - w każdej sensownej formie - zapraszamy!
KONTAKT: szymon@magurycz.org oraz damian@magurycz.org

beskid-niski.pl na Facebooku


 
1581

Komentarze: (0)Dodaj komentarz | Forum
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Imię i nazwisko:
E-mail:
Tekst:
Suma liczb 5 i 2: (Anty-spam)
    ;


e-mail: bartek@beskid-niski.pl
Copyright © 2003 - 2016 Wadas & Górski & Wójcik
Wsparcie graficzne: e-production.pl
praca w Niemczech|prosenior24.pl
Miód
Idea Team
Tanie odżywki
Ogląda nas 11 osób
Logowanie