• GÓRSKI NUMER RATUNKOWY
  • Apteczka
  • Pierwsza pomoc
  • Wskazówki dla turystów
  • Zagrożenia w górach
  • Dekalog narciarski
  • Odmrożenia
  • Jak wezwac pomoc

 

/ Góry / Bezpieczeństwo w górach / GÓRSKI NUMER RATUNKOWY
 

BEZPIECZNIEJ W GÓRACH !!!


PLUS GSM URUCHAMIA GÓRSKI NUMER RATUNKOWY - 601 100 30019 września 2003 r zostały uruchomione dwa Centra Koordynacji Zintegrowanego Systemu Ratownictwa dla GOPR (w Rabce) i TOPR (w Zakopanem) obejmujące swym zasięgiem wszystkie pasma gór w Polsce. Tego dnia od godz. 14.00 zaczął działać górski numer ratunkowy 601 100 300. Było to możliwe dzięki współpracy górskich służb ratunkowych z siecią Plus GSM.

Numer 601 100 300 jest dostępny dla użytkowników każdej sieci - zarówno komórkowej, jak i stacjonarnej. Dla użytkowników Plus GSM połączenia na ten numer są bezpłatne.

Już za kilka tygodni rozpocznie się w górach sezon zimowy. Jak co roku setki tysięcy turystów odwiedzi miejscowości leżące we wszystkich pasmach polskich gór. Amatorzy białego szaleństwa oraz miłośnicy pieszych wędrówek narażeni są w trakcie uprawiania ulubionych sportów na liczne niebezpieczeństwa. Jednak dzięki Zintegrowanemu Systemowi Ratownictwa w sytuacjach zagrażających zdrowiu lub nawet życiu pomoc dotrze do nich niezwłocznie.

Centrum Koordynacji Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego mieści się w Zakopanem. Stąd też wydawane są wszelkie dyspozycje dla ratowników działających w obrębie Tatr. Natomiast Centrum Koordynacji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zlokalizowana jest w Rabce. Z tego miejsca dyspozytorzy inicjują oraz koordynują większość prac oraz akcji ratowniczych prowadzonych przez 7 regionalnych grup GOPR od Bieszczad po Karkonosze.

Centra Koordynacji dla TOPR oraz GOPR zbudowane są przy wykorzystaniu najnowszego sprzętu oraz specjalnego oprogramowania. Dzięki wdrożeniu zaawansowanych technologii odbioru i przesyłania informacji, większość operacji wykonywana jest w nim automatycznie (System Obsługi i Rejestracji Zgłoszeń). Sieć Plus GSM stanowi platformę wymiany informacji pomiędzy Centrum Koordynacji, zgłaszającym a Służbami Ratowniczymi na miejscu zdarzenia. Medium jest w tym wypadku zależne od wyposażenia i zakresu uczestnictwa poszczególnych jednostek w terenie. Może to być połączenie głosowe, SMS lub transmisja danych.

W przypadku zgłoszeń o niebezpieczeństwie wysyłanych przez abonentów Plus GSM znajdujących się w momencie zgłoszenia w górach, sieć w sposób automatyczny dokonuje przekierowań do poszczególnych grup TOPR lub GOPR. Oznacza to, że osoba zgłaszająca zostaje połączona z najbliższą grupą ratowników.

W przypadku zgłoszeń o niebezpieczeństwie od abonentów innych sieci, zgłaszający zostaje połączony z systemem IVR (Automatyczny System Informacji Głosowej), który informuje o tym jaki numer należy wybrać tonowo, żeby połączyć się z odpowiednimi grupami reagowania.

W celu skrócenia czasu zgłoszenia i ze względu na wyposażenie Grupy Podhalańskiej GOPR w Centrum Koordynacji wszystkie zgłoszenia z masywów BESKIDY, BIESZCZADY, GORCE i PIENINY zostają przekazane do tej grupy. Dyspozytorzy Grupy Podhalańskiej GOPR po połączeniu ze zgłaszającym ustalają miejsce zdarzenia i kierują właściwą dla tego miejsca Grupę GOPR.

Nowe Centra Koordynacji w Rabce oraz Zakopanem to rozszerzenie działającego od lipca br Zintegrowanego Systemu Ratownictwa stworzonego przez Plus GSM we współpracy z jednostkami ratownictwa WOPR. Do tej pory uruchomiono trzy Centra: Świnoujście, Sopot i Giżycko, które koordynują prace ratowników na polskim wybrzeżu oraz na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Od początku lipca do końca sierpnia ratownicy korzystający z Zintegrowanego Systemu Ratownictwa odnotowali ponad 7000 zgłoszeń. Służby WOPR w tym czasie przeprowadziły około 900 akcji z czego ponad 50% zostało uruchomionych po wywołaniu połączenia na numer 601 100 100 (wodny numer ratunkowy) Udzielono pomocy ponad 400 osobom, które były w stanie zagrożenia życia.

Tekst pochodzi ze strony www.gopr.pl Dziękuję za zgodę na udostępnienie

Wszystkie uwagi kierować proszę na adres bartek@beskid-niski.pl
beskid-niski.pl na Facebooku


 
933

Komentarze: (0)Dodaj komentarz | Forum
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Imię i nazwisko:
E-mail:
Tekst:
Suma liczb 6 i 3: (Anty-spam)
    ;


e-mail: bartek@beskid-niski.pl
Copyright © 2003 - 2016 Wadas & Górski & Wójcik
Wsparcie graficzne: e-production.pl
praca w Niemczech|prosenior24.pl
Miód
Idea Team
Tanie odżywki
Ogląda nas 11 osób
Logowanie