• Beskid Dukielski
  • Pasma graniczne-część wschodnia
  • Pasmo Bukowicy
  • Okolice Iwonicza i Rymanowa
  • Góry Hańczowskie
  • Pasmo Magurskie
  • Dorzecze górnej Wisłoki
  • Góry Grybowskie

 

/ Góry / Beskidy / Pasma górskie / Pasmo Magurskie
 

Pasmo Magurskie

Pasmo Magurskie to dwa wyniosłe i ciągnące się z północnego-zachodu na południowy-wschód równoległe grzbiety Magury Małastowskiej i Magury Wątkowskiej.

Ta pierwsza rozciąga się na długości ponad 20 kilometrów od Małego Ferdla nad Wapiennem aż po Kamień nad Kątami. Stanowi na tym odcinku, północną granicę gór Beskidu Niskiego.
Na całej długości grzbiet jest porośnięty gęstym bukowym lasem a jego średnia wysokość to około 800 metrów. Do najbardziej charakterystycznych kulminacji należy Wątkowa (846 m), Kornuty (830 m), Świerzowa (801 m) oraz najbardziej wysunięte na wschód ale i najbardziej charakterystyczne, nie mające tak rozległych i płaskich wierzchołków jak pozostałe szczyty w paśmie - Kolanin (705 m) i Kamień nad Kątami (714 m).
Północne stoki stromo opadają w stronę Pogórza Jasielskiego i drogi łączącej Gorlice z Nowym Żmigrodem (stąd najpiękniejszy widok na całe pasmo) Dziś prawie cały grzbiet znajduje się na terenie Magurskiego Parku Narodowego i podlega ochronie. Dodatkowo w okolicach Kornutów utworzony został, chroniący min. okazałe wychodnie skalne rezerwat "Kornuty".
Aż trudno uwierzyć, że jeszcze 30 lat temu te tereny były w partiach szczytowych rozległymi łąkami, z których rozciągały sie wspaniałe panoramy

Drugi z wymienionych grzbietów to równoległe pasmo Magury Małastowskiej, który od zachodu ogranicza dolina Ropy a na wschodzie dolina nieistniejącej wsi Banica. Na całej swej długości jest to jednostajny, porośnięty gęstym lasem grzbiet, który od zachodu bardzo łagodnie wznosi się by osiągnąć najwyższy punkt - Magurę Małastowską (813 m) by poprzez Przełęcz Małastowską przez którą przebiega droga z Gorlic do Koniecznej i rozległy Wierch Wirchne, opaść łagodnym stokiem w dolinę Banicy.
Niestety na całej jego długości punktów widokowych jest jak na lekarstwo i chyba najlepszym punktem widokowym są okolice górnej stacji wyciągu narciarskiego pod Magurą Małastowską (widok poprzez przecinkę w kierunku północnym i północno-wschodnim).

Oba grzbiety są bardzo często odwiedzane mimo iż same w sobie są bardzo monotonne dla turystów wędrujących przez Beskid Niski. Gęsta sieć szlaków turystycznych pozwala zaplanować wybranie co ciekawszych fragmentów Pasma Magurskiego, które odwiedzane jest wraz z otaczającymi je dolinami, które stanowią prawdziwy skarb tutejszej okolicy. Zainteresowani znajdą w nich wsie z ciągle żywą kulturą łemkowską, wiele drewnianych cerkwi łemkowskich oraz sporą ilość cmentarzy wojennych z czasów I-szej wojny światowej.

Łagodne i monotonne stoki sprzyjają wykorzystywaniu ich na szlaki rowerowe i konne a całkiem dobra jak na Beskid Niski infrastruktura (wyciągi narciarskie, schroniska turystyczne i gospodarstwa agroturystyczne) sprzyja rozwojowi turystyki.


Wszystkie uwagi kierować proszę na adres bartek@beskid-niski.pl
beskid-niski.pl na Facebooku


 
1577

Komentarze: (0)Dodaj komentarz | Forum
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Imię i nazwisko:
E-mail:
Tekst:
Suma liczb 0 i 6: (Anty-spam)
    ;


e-mail: bartek@beskid-niski.pl
Copyright © 2003 - 2016 Wadas & Górski & Wójcik
Wsparcie graficzne: e-production.pl
praca w Niemczech|prosenior24.pl
Miód
Idea Team
Tanie odżywki
Ogląda nas 19 osób
Logowanie