Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 25-04-2024 16:50

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 22-11-2004 00:01 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Przejrzałem wiele przewodników, podręczników, map i stron internetowych. Nie ma większych wątpliwości (ale są różnice) co do przebiegu południowej granicy polskiego BN:
"południową granicę tworzy główny wododział Karpat, wzdłuż którego przebiega granica państwowa ze Słowacją"
oraz zachodniej:
"dolina Kamienicy Nawojowskiej - prawobrzeżny dopływ Dunajca"
i wschodniej:
"doliny Osławicy i Osławy".

Natomiast na temat granicy północnej można spotkać wiele różnych sformułowań:


"na północy Beskid opada ku Obniżeniu Gorlickiemu oraz Pogórzu Jasielskiemu i Bukowskiemu",
"na południe od odcinka trasy 98 (Nowy Sącz - Gorlice - Jasło - Krosno - Sanok)",
"północną granicę Beskidu tworzy linia przebiegu trasy kolejowej Nowy Sącz-Stróże, dalej Obniżenie Gorlickie i Doły Jasielsko-Sanockie".


W przewodniku "Beskid Niski polski i słowacki" T. Darmochwała (Białystok, 1999) spotkałem taki opis granic BN:
"Współczesne podziały geograficzne oparte są przede wszystkim na systematykach M. Klimaszewskiego i J. Kondrackiego. Obaj prowadzą zachodnią granicę Beskidu Niskiego od Przeł. Tylickiej (683 m) w głównym grzbiecie karpackim, przez dolinę potoku Muszynka, w górę potoku Mochnaczka, aż do przysiółka Huta, a następnie w dół doliny Kamienicy Nawojowskiej, po jej ujście do Dunajca. Granica północna jest mniej czytelna, ale poprowadzić ją można wzdłuż linii kolejowej Nowy Sącz-Stróże i dalej u podnóża pasma Maślanej Góry (758 m) i progu morfologicznego ograniczonego od dołu warstwicą 400 m n.p.m., aż po dolinę Sanu na wschodzie.Granicę pomiędzy Beskidem Niskim a Bieszczadami M Klimaszewski prowadzi od Przeł. Łupkowskiej (640 m) wzdłuż doliny Smolniczka do Osławy i w górę do przeł. Szczerbanówka, a następnie w dół biegu Solinki do Sanu. J. Kondracki prowadzi granicę od Przeł. Łupkowskiej doliną Osławy do jej ujścia do Sanu.
Granica południowa polskiej części Beskidu Niskiego wyznaczona jest granicą państwową ciągnącą się wzdłuż głównego wododziału karpackiego od Przeł. Tylickiej do Przeł. Łupkowskiej"


Czy ktoś potrafi mi powiedzieć dokładnie (jak najdokładniej!) jak przebiegają te granice, a w szczególności granica północna?


Na górę
 Tytuł: Granice...
Post: 22-11-2004 00:18 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Niestety granice BN są nieostre i nie da się ich tak łatwo wytyczyć jak w niektórych pasmach górskich. Myślę, ze jest to dyskusja akademicka gdyż różnice, które sie pojawiają wynikają z różnego doboru kryterium.
A z iloma kryteriami się spotkałem to dziś mi sobie nawet trudno przypomnieć.

Ja dosyć subiektywnie przyjąłem północne granice BN wzdłuż obecnie istniejących dróg czyli

Grybów-Gorlice-N. Żmigród-Dukla i dalej z Rymanowa przez Nowotaniec i Szczawne..aż do Komńczy (to juz pokrywa się ze wschodnia granicą)

Powtarzam..jest to mój subiektywny wymysł...

Zresztą podobnie się sprawa ma z podziałem BN na pasma górskie

Beskid Dukielski
• Basmo Bukowicy
• Pasma graniczne-część wschodnia
• Góry Grybowskie
• Góry Hańczowskie
• Okolice Iwonicza i Rymanowa
• Pasmo Magurskie
• Dorzecze górnej Wisłoki

Taki podział wstępnie jest zaproponowany na stronie....aczkolwiek jest on dla mnie częściowo sztuczny i niepełny a czasami nawet wykluczający.

Chyba najtrafniej w rozumieniu terminu "Pasmo górskie" dokonano teoretycznego wydzielenia Pasma Bukowicy i Pasma Magurskiego....ale juz okol Rymanowa i Iwonicza wykluczają się z Beskidem Dukielskim....itd,itd.
Bartek


Na górę
Post: 22-11-2004 12:52 
Północna Granica BN bez masywu Maślanej Góry ????
Zawsze masyw ten o ile sie nie mylę był wliczany do BN zarówno ze względów geologiczno-geograficznych jak i etnograficznych.


Na górę
   
 Tytuł: Re: Granice...
Post: 22-11-2004 19:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2004 10:18
Posty: 288
Lokalizacja: Sanok
Bartek Wadas pisze:
Grybów-Gorlice-N. Żmigród-Dukla


myślę, że na północ od tej trasy do BN należy zaliczyć Cieklinkę

Bartek Wadas pisze:
i dalej z Rymanowa przez Nowotaniec i Szczawne..aż do Komńczy

też myślę, że tak można przyjąć, zwłaszcza, że tradycyjnie zalicza się do BN (np.w przewodnikach) Iwonicz- Wieś i Rymanów, a znowu nie zalicza wzgórz leżących na północ od drogi Bukowsko - Szczawne czyli Pogórza Bukowskiego. Szczerze mówiac nie wiem dlaczego.


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-11-2007 21:47 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-10-2007 11:03
Posty: 224
Rzeczywiście , granice BN zależą od punktu widzenia danej osoby .
Uważam , że należy zacząć dyskusję od określenia jakie pasma wchodzą w skład BN , wtedy będzie można łatwiej wytyczyć granice . :idea:


Na górę
Post: 27-08-2009 12:36 
Offline

Rejestracja: 27-08-2009 12:11
Posty: 2
Witam! zadam konkretne pytanie; wieś Szalowa (północno zachodnie podnóża Jeleniej Góry (masyw Maślanej)) czy można powiedzieć że leży w granicach BN? Czy to już Pogórze Ciężkowickie? Nie jestem pewien jak etnograficznie zaliczana jest ta miejscowość, ale myślę że ze względów morgo licznych granica w tym miejscu powinna przebiegać wzdłuż linii kolejowej: Stróże – Wola Łużańska.


Na górę
Post: 27-08-2009 12:38 
Offline

Rejestracja: 27-08-2009 12:11
Posty: 2
* Poprawka:) "ze względów morfologicznych" :)


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl