Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 14:39

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 18-02-2007 19:05 
Offline

Rejestracja: 04-02-2007 21:41
Posty: 34
uruloki pisze:
Czy poprawili oświetlenie w czytelni na Grodzkiej ? Podziwiam także, że chce ci się jeździć aż z Pomorza do Krakowa :shock: Jakieś poszukiwania przodków ?



Nie było żadnych problemów z oświetleniem, gdym tam gościł.
Interesuje sie od niedawna grobownictwem i stąd moje wojaże. A, że w dawnej Galicji Zachodniej są najpiekniejsze i największe cmentarze to przyjezdzam tu grzebac w Archiwum. Zresztą mozna mnie spotkac w wielu tego typu instytucjach w Polsce. Zawsze w drodze.


Poza tym, jestem troche w szoku, poniewaz w ewidencji austro-wegierskiej dotyczacej pewnego cmentarza naliczylem az 80 mogił (pojedyncze, masowe), natmiast ewidencja miedzywojenna pisze tylko o 14 (zbiorowych)!. Komu wierzyc i ufac ! Udalem sie osobiscie na ten cmentarz i na moje oko jest nieiwleki i rzeczywiscie trudno by bylo na nim 80 mogił pomieścić..ale przeciez dokument pisany przez Austriakow wyraznie mowi, ze 80 i kropka. A sladów pisemnych co do ewentualnej ekshumacji nie znalazlem. Ech, ja juz nie wiem.

Zdegustowany i załamany
elemis


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-02-2007 19:58 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Napisz więcej o jaki cmentarz chodzi i co to za dokumety (przez kogo wystawione, daty, pieczątki itp.) może wtedy będzie cię ktoś mógł wesprzeć abyś sie nie załamał do końca :wink:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-02-2007 22:24 
Offline

Rejestracja: 04-02-2007 21:41
Posty: 34
Specjalnie nie podalem nazwy cmentarza, poniewaz nie chodzi mi o zaden z Galicji Zachodniej, ale z Lubelszczyzny. Moje pytanie raczej jest takie ogólnikowe- skłania sie w kierunku co byscie poradzili gdy znajduje sie takie rozbieżnosci w Archiwach. Jak w takiej sytuacji napisac jak najrzetelniej monografię? Osoba piszaca musi chyba czesto używac wyrazu "prawdopodobnie" w swojej pracy. Nie jestem naukowcem i nigdy nie pisalem podobnej pracy, ale dla takiej osoby to zapewne potęzny wysiłek intelektualny i spory stres, w koncu musi pamietac o tym, ze po opublikowaniu czeka na niego horda naukowców niekoniecznie parającą się elegancką i wysublimowaną krytyką.
A na koniec konkretniejsze pytanie. Jaki jest obecnie stan cmentarzy Chojnik-Zadziele (329), Czulice(359) ?


Na górę
 Tytuł:
Post: 25-02-2007 13:26 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
elemis pisze:
A na koniec konkretniejsze pytanie. Jaki jest obecnie stan cmentarzy Chojnik-Zadziele (329), Czulice(359) ?


Czeski błąd :D

Od pewnego czasu na rowerze pokonuje dziesiątki kilometrów, aby móc poznać i zobaczyć cmentarze położone w zachodniej części występowania galicyjskich cmentarzy.

Parę miesięcy temu ubzdurałem sobie, ze muszę coś zrobić dla jakiegoś wybranego cmentarza.

Wybrałem sobie dwa:
- cmentarz położony przy nasypie kolejowym przy trakcji Kraków – Tarnów w niedalekiej odległości od znanego pomnika- kapliczki na cześć bestialsko zamordowanych w wyniku odwetu będącego wynikiem zamachu oddziału AK na Hansa Franka w Puszczy Niepołomickiej.
- oraz właśnie ten czulicki cmentarz, o który pytasz.

W Czulicach są dwa austriackie cmentarze: jeden położony na cmentarzu parafialnym i drugi na terenie byłego dworu.

Więcej:
http://www.beskid-niski.pl/forum/viewto ... 2&start=15

Do dzisiaj nie rozumiem, dlaczego został pozostawiony sobie a muzom.
Pytani mieszkańcy jakoś pamiętają i dbają o ten z parafialnego, łatwo wskazują pomnik grunwaldzki z 1910 roku (położony w bliskiej odległości od 394-tego).
Tam to służby mające dbać o dziedzictwo kulturowe potrafią zaglądnąć...

Osobiście uważam, że ta opieka a w konsekwencji wyręczenie społeczności ze strony pracowników nieistniejącego gospodarstwa spowodowała zobojętnienie tamtejszych mieszkańców.

W listopadzie zafundowałem sobie spacer z Czulic do Węgrzynowic zaliczając ciekawe obiekty.
Cmentarz dalej tonie w zwałach ziemi. :cry:

P.S.

służę dokumentacją fotograficzną


Ostatnio zmieniony 25-02-2007 18:25 przez Karol, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
 Tytuł:
Post: 25-02-2007 14:37 
Offline

Rejestracja: 07-11-2006 10:59
Posty: 23
Lokalizacja: Kraków
Pewne stowarzyszenie z Krakowa 8) podjeło juz pierwsze kroki w celu ratowania cmentarza w Czulicach na terenie dawnego gospodarstwa rolnego. Przeprowadzono wstepne rozmowy z dzierzawca terenu, który nawet nie wiedział że jest to cmentarz wojenny. Wyraził nawet chęc pomocy przy doprowadzeniu go do przyzwoitego stanu. Na poczatek ma usunąć zwały ziemi, które tu zgromadził. Pomnik wymaga szybkiej interwencji - popękane łączenia spowodowały penetracje deszczówki i zawilgocenie, w zimie lód rozsadził kilka elementów podstawy.

Obrazek


Na górę
 Tytuł:
Post: 25-02-2007 18:33 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
to wspaniała wiadomość - miłośnicy fortów pamietają o poaustriackich cmentarzach...dzięki wielkie :D


Na górę
 Tytuł:
Post: 26-02-2007 15:58 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
8)


Ostatnio zmieniony 11-03-2007 12:06 przez pazuzu, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
 Tytuł:
Post: 03-03-2007 01:23 
Offline

Rejestracja: 03-03-2007 00:28
Posty: 16
Kiedyś pisałem do autora strony p.Łopaty, jednak maile do niego sukcesywnie wracały do mnie.
Widocznie telepatycznie p.Łopata przejął ode mnie wiadomość o problemie i zaktualizował notki o tych cmentarzach.
Od paru lat obserwuję jak cmentarz nr 200 popada w ruinę.
Pewna znana mi z widzenia osoba (kilkunastoletnia) pewnego razu niszczyła krzyże na tym cmentarzu ale NA SZCZĘŚCIE zainterweniowała policja, ukarała wandala mandatem 3000zł oraz złożyła doniesienie do szkoły i kuratora. Głupota ludzka nie zna granic...
Na terenie zlikwidowanej połowy tego cmentarza (bądź poprostu w bliskim sąsiedztwie) jest boisko i plac zabaw dla dzieci. Dzieci mimo wszystko wolą pograć w piłkę między grobami, a starsi pić wino na pomniku głównym a niżeli w domach lub w knajpie.
Szansę na naprawienie tej sytuacji widziałem w nowym prezydencie Tarnowa ale szczerze to z tygodnia na tydzień tracę nadzieję ażeby ktoś kiedyś stworzył ten cmentarz takim jakim powinien być (wkońcu leży tam bardzo dużo żołnierzy, w tym wielu Polaków).
Marzyć można zawszę, bo narazię to trzeba płakać.


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-11-2007 18:18 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
Darula pisze:
Pewne stowarzyszenie z Krakowa 8) podjeło juz pierwsze kroki w celu ratowania cmentarza w Czulicach na terenie dawnego gospodarstwa rolnego. Przeprowadzono wstepne rozmowy z dzierzawca terenu, który nawet nie wiedział że jest to cmentarz wojenny. Wyraził nawet chęc pomocy przy doprowadzeniu go do przyzwoitego stanu. Na poczatek ma usunąć zwały ziemi, które tu zgromadził. Pomnik wymaga szybkiej interwencji - popękane łączenia spowodowały penetracje deszczówki i zawilgocenie, w zimie lód rozsadził kilka elementów podstawy.

Obrazek


„Rawelinie” to były dobre chęci...Wykonanie deklaratywnych prac mnie osobiście poraża. :evil:
To, co tam zobaczyłem (było ciemno, padał deszcz, poświęciłem buty topiąc się w błocie) plus potem na spokojnie przejrzenie zdjęć sprawiło, że trudno mi przyjść do siebie.
Kiedyś cieszyłem się, że udało mi się odkryć z gąszczu dzikiej roślinności wytyczoną opaskę pola grobowego.
Obecnie przy pomocy koparki całość została zasypana zwałami ziemi...
Pomnik poprzez takie działanie stał się mniejszym.
Trudno zrozumieć takie działanie – toż to profanacja grobu.
Jest to jakieś zburaczenie a może brak elementarnej świadomości działania. :cry:

Byłem jeszcze w Kocmyrzowie napatrzeć się budynkowi stacji kolejowej (przy szerokim torze) pamiętającej czasy Generalnego Gubernatorstwa.
Los tego budynku jest przesądzony... :cry:
A na cmentarzu wojskowym uległ uszkodzeniu krzyż centralny. :cry:
Tu jednak zadziałała siła natury.
Takie zdarzenia niestety od czasu do czasu mają miejsce.
Choćby na czterdziesty trzecim – tam jednak walka z naturą trwa nadal.


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-11-2007 20:02 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
A co cię Karol tak oburzyło w tych Czulicach? Zdjęcie stare, a ja nijak nie mogę z twego postu wydedukować o co chodzi ? Zniszczono coś czy jak ?

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-11-2007 11:56 
Offline

Rejestracja: 07-11-2006 10:59
Posty: 23
Lokalizacja: Kraków
Rawelin nic nie miał wspólnego z zaistniała sytuacją... Przy usuwaniu zwałów ziemi spychacz przejechał także po polu grobowym, pomnik nie ucierpiał. Przypuszczam, że operator spycha nie miał pojęcia, ze jest to cmentarz. Teren wygląda teraz paskudnie, błoto po kolana.

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-11-2007 11:58 
Offline

Rejestracja: 07-11-2006 10:59
Posty: 23
Lokalizacja: Kraków
Obrazek
Obrazek


Na górę
 Tytuł:
Post: 03-12-2007 20:41 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
Darula pisze:
Rawelin nic nie miał wspólnego z zaistniała sytuacją... Przy usuwaniu zwałów ziemi spychacz przejechał także po polu grobowym, pomnik nie ucierpiał. Przypuszczam, że operator spycha nie miał pojęcia, ze jest to cmentarz. Teren wygląda teraz paskudnie, błoto po kolana.



Zauważ, że pomnik został podsypany ziemią na wysokość jednej warstwy
bloczków kamiennych.
Czapka żołnierska sprawia wrażenie jakby zapadała się pod ziemię.
A tak w ogóle to byłem tam dzień po Tobie :D
Latem wnerwiał mnie stan Beskidka...no a teraz te Czulice.
Na szczęście czas robi swoje i zwycięża stoicyzm.

Myślę, że nie gniewasz się za ten ton - wcale Was nie obwiniam.
Może jako rekompensatę zaproponuję wystawę ukazującą Monarchię Austro-Węgierską (ziemie polskie tak bliskie sercu) w schyłkowym jej okresie.
Materiał historyczny mnie urzekł to może i Ciebie też.


Na górę
Post: 01-11-2010 20:10 
Offline

Rejestracja: 24-11-2006 19:28
Posty: 138
Byłem dzisiaj na cmentarzu 202. Rozpoczęto prace remontowe /odtworzeniowe?/. Wyznaczono aleję główną /wykonano krawężniki/, co akurat jest niezbyt trudne, bo jej trasę wyznacza szpaler drzew. Na środku wykonano betonowy postument w kształcie ściany zwężającej się piramidalnie.
Mam pytanie:
W tym wątku uruloki stwierdził, że wystrojem cmentarza był prawdopodobnie krzyż.
Czy zachowały się jakieś zdjęcia archiwalne lub plany?
Czy ktoś widział plan remontu /odtworzenia/ cmentarza?
Czy odtworzony cmentarz będzie miał coś wspólnego z oryginałem, lub przynajmniej będzie nawiązywał do twórczości architektów Okręgu Tarnowskiego, czy raczej będzie to tzw. "radosna twórczość?


Na górę
Post: 02-11-2010 19:12 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
W tym wątku uruloki stwierdził, że wystrojem cmentarza był prawdopodobnie krzyż.

Nie. Na swojej stronie w 2007 r. stwierdziłem, że pomnik miał najprawdopodobniej formę krzyża jak inne pomniki autorstwa Scholza. Najprawdopodobniej się myliłem gdyż w AP Kraków zachowały się 2 rysunki przedstawiające pomnik tego cmentarza w formie ostrosłupa w dwu wariantach. Piszę, że pomyliłem się najprawdopodobniej a nie „pomyliłem się na pewno” ponieważ nie jest znana fotografia tego cmentarza potwierdzająca fakt istnienia pomnika w formie "ostrosłupa". Nie jest znany także choćby tzw. projekt powykonawczy, wykonany po budowie cmentarza który potwierdzałby taką a nie inną formę pomnika centralnego. A cmentarze zachodniogalicyjskie jak doświadczenie uczy potrafią zaskakiwać nie tylko mnie ale nawet tych uważanych za najlepszych ich znawców.

Jednakże za formą "ostrosłupową" pomnika przemawiają mocne argumenty, choćby to, że jeden ze szkiców go przedstawiających ma formę „zlecenia” wykonania elementów w kamieniołomie.

Większość ustaleń dotyczących wyglądu tego cmentarza i archiwaliów na jego temat została wygłoszona przez Roberta Kozłowskiego 27.10.2007 r. na konferencji „Znaki Pamięci” zorganizowanej przez Stow. CRUX GALICIAE w Gorlicach a także opublikowana drukiem w 2008 r. w artykule tego samego autora „Cmentarz Wojenny nr 202 w Tarnowie. Historia i dzień dzisiejszy” zawartym w publikacji własnej Stow. CG pt. „Materiały z konferencji naukowej "Znaki Pamięci". Gorlice 27.10.2007 r.”

Cytuj:
Czy ktoś widział plan remontu /odtworzenia/ cmentarza

Tak. Projekt remontu został upubliczniony w dniu 20.08.2010 r. jako część dokumentacji przetargowej na stronie internetowej UM Tarnowa. Być może gdzieś w sieci „wisi” do dzisiaj.

Cytuj:
Czy odtworzony cmentarz będzie miał coś wspólnego z oryginałem, lub przynajmniej będzie nawiązywał do twórczości architektów Okręgu Tarnowskiego, czy raczej będzie to tzw. "radosna twórczość?


Trudno się na ten temat wypowiadać kategorycznie albowiem nie jest obecnie znany dokument (fotografia lub szkic, czy nawet 100% pewny opis) dla całości tego cmentarza obejmująca/y wszystkie obecnie wykonywane elementy (lub fotografia poszczególnych faktycznie wybudowanych elementów). Poszczególne elementy odtwarzane są na podstawie szczątkowej dokumentacji archiwalnej i w tym sensie nie tylko nawiązują do „twórczości architektów Okręgu Tarnowskiego” ale wprost ich szkice wyszły spod ręki Scholza. Natomiast całokształt wyglądu po remoncie zawdzięczać będziemy autorowi dokumentacji historycznej na której podstawie wykonano projekt i w tym sensie jest to „twórczość” poprzez analogie.

Kto jest autorem dokumentacji historycznej – nie wiem a raczej nie pamiętam, gdyż nią w chwili obecnej nie dysponuję.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl