Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 21:26

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: ?
Post: 15-11-2006 16:36 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
haczatko pisze:
przypominam, że łemkowskiego nauczano jeszcze przed wojną, więc nie jest to specjalne novum...


No tak nie do końca....
Owszem w 1933 roku wprowadzono elelementarz opracowany przez Metodego Trochanowskiego, który opierał się na elementarzu polskim i zapowiadał nadchodzącą falę polonizacji...
W roku szkolnym 1937/38 wprowadzono zmiany w programie nauczania polegające na usunięciu dialktu łemkowskiego jako języka wykładowego i sprowadzenia go do roli jednego z przedmiotów nauczania

giekaa pisze:
Rozmowa o narodowości śląskiej nie ma sensu. Trzeba byłoby wtedy również uznać chyba wszystkich Pogórzan, Kaszubów, Górali (ciekawe czy z rozróżnieniem na nisko- i wysokopiennych?), Łowiczan itd. , jako narodowości.



Niby dlaczego :?: :shock: Nie słyszałem też nigdy, aby np Pogórzanie chcieli stanowić odrębność etniczną, a co dopiero narodową.
Mylisz dwa, a nawet trzy pojęcia: grupa etnograficzna, grupa etniczna i naród :lol: :lol: :lol:


giekaa pisze:
Natomiast Łemkowie jako narodowość mają jak najbardziej uzasadnienie w obecnych i przeszłych czasach. Nie można tego w żaden sposób porównać ze Ślązakami .



:!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

Podaj te uzasadnienia :!: :!: :!:


giekaa pisze:
Należy cenić wszelkie lokalne patriotyzmy, ale bez przesady.


Masz rację :cry: :cry: :cry: Autonomi Bieckiej raczej nigdy nie będzie


pozdrawiam

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł:
Post: 15-11-2006 20:28 
Offline

Rejestracja: 28-07-2006 22:25
Posty: 107
Lokalizacja: Katowice
Tak też myślałem, że zostanę "zlany" za to co napiszę na temat Ślązaków. Ale zdanie własne bardzo sobie cenię, zwłaszcza te "bzdury" o Ślązakach, które napisałem.


Na górę
 Tytuł: Re: ?
Post: 16-11-2006 00:01 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
jarek surowiczny pisze:
giekaa pisze:
Natomiast Łemkowie jako narodowość mają jak najbardziej uzasadnienie w obecnych i przeszłych czasach. Nie można tego w żaden sposób porównać ze Ślązakami .


:!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

Podaj te uzasadnienia :!: :!: :!:




nparawde jestem ich ciekaw

pozdrawiam

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł:
Post: 16-11-2006 00:11 
Offline

Rejestracja: 21-01-2006 17:56
Posty: 296
Lokalizacja: Ruda Śląska - Orzegów
giekaa pisze:
Rozmowa o narodowości śląskiej nie ma sensu. Trzeba byłoby wtedy również uznać chyba wszystkich Pogórzan, Kaszubów, Górali (ciekawe czy z rozróżnieniem na nisko- i wysokopiennych?), Łowiczan itd. , jako narodowości.
Natomiast Łemkowie jako narodowość mają jak najbardziej uzasadnienie w obecnych i przeszłych czasach. Nie można tego w żaden sposób porównać ze Ślązakami. A ta ich słynna śląska gwara - konglomerat języka polskiego i niemieckiego - trudno nazwać ją samodzielnym językiem. Należy cenić wszelkie lokalne patriotyzmy, ale bez przesady.
Dla ułatwienia: nie jestem ani Ślązakiem, ani Łemkiem.


Pomijając kwestię narodowości śląskiej (bo o tym nie miejsce tutaj) to lekko mnie zdołowałeś.
1. Kaszuby - ciekawe jak wytłumaczysz możliwość zdawania matury z języka kaszubskiego
2. Podajesz miejscowość - Katowice, a nie potrafisz napisać kilku mądrych słów o gwarze śląskiej. Prawdziwa gwara śląska to wypadkowa języków: polskiego, niemieckiego, czeskiego i W NAJWIĘKSZYM STOPNIU MORAWSKIEGO !!!, co dla wielu osób jest ciężkim szokiem
J.P


Na górę
 Tytuł:
Post: 16-11-2006 16:49 
Offline

Rejestracja: 28-07-2006 22:25
Posty: 107
Lokalizacja: Katowice
Gar pisze:
Podajesz miejscowość - Katowice, a nie potrafisz napisać kilku mądrych słów o gwarze śląskiej. Prawdziwa gwara śląska to wypadkowa języków: polskiego, niemieckiego, czeskiego i W NAJWIĘKSZYM STOPNIU MORAWSKIEGO !!!, co dla wielu osób jest ciężkim szokiem


No to się czegoś nowego nauczyłem na ten temat. Wielkie dzięki. Pozdrowienia.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl