Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 13:11

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 06-11-2006 09:00 
Inne głosy powiedziały by pewnie to samo: wpisywali ołówkiem. Co nie znaczy, że potem wymazywali. Może poprawiali długopisem. Mam ufność, że nikt nie kazał robić takich rzeczy, nie w naszych czasach. To było by kryminalne działanie, pchanie sie pod nóż. Co do wypisywania się długopisu - głupie tłumaczenie idiotycznego działania. Może to naiwność ale chcę wierzyć, że nie było tu żadnej przemyślanej akcji. Przecież komisarze spisowi to byli zwykli ludzie z łapanki. Jak ja. Wiesz co by się stało gdyby w czasie szkolenia powiedziano nam, że mamy wpisywać ołówkiem dane dotyczące narodowości bo trzeba będzie potem zmienić? Poszedł bym prosto do prokuratury. Nie, moimi rękami tego nie dało by się zrobić!!! Ja też byłem szkolony i nie było jednego słowa na ten temat. Przeciwnie - byliśmy uczulani by rzetelnie i uczciwie wpisywać dane. Nie zapominaj, że podpisywaliśmy się pod tym. Jeżeli coś ktoś naciągnął to na własną odpowiedzialność, bo nie wypełniony w całości arkusz wracał do poprawy i nie było za niego kasy.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 06-11-2006 10:19 
Offline

Rejestracja: 23-11-2005 17:46
Posty: 95
Lokalizacja: Besko
Ja również chcę wierzyć, że to nie celowe działanie.
Pewnie masz rację, może po prostu tak było, że część Łemków podaje jako narodowość - narodowość Polska.
Podejrzewam. że prawdy teraz już nikt nie dojdzie.

_________________
Pozdrawiam - D.M.


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-11-2006 21:42 
Offline

Rejestracja: 22-09-2004 11:50
Posty: 21
Szukanie racjonalnego wytłumaczenia małej liczebności narodu w czynnikach zewnętrznych ( oszustwa przy spisie) są szalenie kuszące. Byłoby jednak zbyt łatwo; jeden z kolegów zauważył, że rachmistrze byli raczej ukierunkowani na rzetelność wykonywanej pracy. Oczywiście mogło być z tym różnie, ale większego spisku raczej zauważyć się nie da. Korzyści z oszustwa byłyby niewspółmierne do strat poniesionych w przypadku ujawnienia ewentualnego skandalu z fałszowaniem spisu. Pewnie nawet obiłoby się o władze Unii, które na tym punkcie są szczególnie wrażliwe.
Ukryć się nie da natomiast faktu, że liczba powstała w efekcie spisu to efekt krystaliczie czystej i szalenie postępujacej asymilacji. Duuuużo można przemycić pod płaszczykiem tego określenia. Większości prawdopodobnie było obojętne... narodowość ? Polak? No Polak, przecież w Polsce żyjemy...
Tylko ludziom, którym to słowo (Polak) stało ewidentnie nie po drodze i jakoś tak słabo pasowało do kontekstu ( kompletnie nie chciało się dopasować ! ech...) ważyło się powiedzieć: Łemko.
Nie szukajce w moich słowach prób zwaśnienia kogokolwiek z czymkolwiek :-)) Najłtawiej określić siebie poprzez negację zjawiska dla siebie niepożądanego :-)


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-11-2006 23:36 
Offline

Rejestracja: 23-11-2005 17:46
Posty: 95
Lokalizacja: Besko
No to przekonaliście mnie.

_________________
Pozdrawiam - D.M.


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-11-2006 14:06 
Offline

Rejestracja: 21-01-2006 17:56
Posty: 296
Lokalizacja: Ruda Śląska - Orzegów
Ja tam do końca przekonany nie jestem.
Na Śląsku okazało się że co niektórzy ankieterzy sugerowali w czasie spisu, że nie ma takiej narodowości jak śląska, więc takowej wpisać nie mogą (pomijam tu rozważania, czy rzeczywiście taka narodowość istnieje). Dodatkowo w TVP 3 na śląskim paśmie byli tacy artyści którzy przekonywali ludzi, że taka narodowość nie istnieje, więc niech jej nie podają, bo ankieter jej nie wpisze. Mimo tego chyba 182 tysiące ludzi podało narodowośc śląską, ale ilu się ugięło czy też dało przekonać tego dziś nie wiemy.
Pozdrawiam
J.P


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-11-2006 14:49 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Tak dla rozruszania tematu:
U S T A W A z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym ( http://ks.sejm.gov.pl/proc4/ustawy/223_u.htm )


pozdrawiam


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-11-2006 19:40 
Offline

Rejestracja: 22-09-2004 11:50
Posty: 21
marnie,
lokujemy się obok Karaimów czyli wymarcie już, już...
z drugiej strony obok Cyganów ( poprawność polityczna każe powiedzieć Romów :-)), którzy to trwają i trwają i wyginąć ( i dobrze !) jakoś nie zamierzają :-))


Na górę
 Tytuł:
Post: 09-11-2006 01:05 
Offline

Rejestracja: 23-11-2005 17:46
Posty: 95
Lokalizacja: Besko
Gar pisze:
Na Śląsku okazało się że co niektórzy ankieterzy sugerowali w czasie spisu, że nie ma takiej narodowości jak śląska, więc takowej wpisać nie mogą

Bo wg. ustawy, do której link podał jarek surowiczny - nie ma.
Mało tego, nie dość, że nie ma narodowości śląskiej, to nie ma też takiej mniejszości etnicznej, więc w działaniach mediów nie widzę nic złego.
Ja to tak widzę.

_________________
Pozdrawiam - D.M.


Na górę
 Tytuł:
Post: 09-11-2006 01:34 
Offline

Rejestracja: 23-11-2005 17:46
Posty: 95
Lokalizacja: Besko
haczatko pisze:
marnie,
lokujemy się obok Karaimów czyli wymarcie już, już...
z drugiej strony obok Cyganów ( poprawność polityczna każe powiedzieć Romów :-)), którzy to trwają i trwają i wyginąć ( i dobrze !) jakoś nie zamierzają :-))

Oj, haczatko, pesymizm przez Ciebie przemawia :evil:
Jak śpiewał Garczarek " ludzie weźta się do kupy, ludze zbierzta się do kupy"
Łemkoiwie muszą być jednomyślni /jeśli chcą coś osiągnąć/. Zobacz jak jednoczą się na Zachodzie /nie tylko Polski ale i Świata/ - choć tu nie mieszkają.
Wiara góry przenosi, i to wcale nie jest takie puste słowo - choć wiem, że sama wiara nie wystarczy.

_________________
Pozdrawiam - D.M.


Na górę
 Tytuł:
Post: 12-11-2006 15:45 
Offline

Rejestracja: 21-01-2006 17:56
Posty: 296
Lokalizacja: Ruda Śląska - Orzegów
[quote="damianbesko"]
Mało tego, nie dość, że nie ma narodowości śląskiej, to nie ma też takiej mniejszości etnicznej, więc w działaniach mediów nie widzę nic złego.
Ja to tak widzę.[/quote]
1. Na Śląsku część ludzi widzi to inaczej
2. To że czegoś nie ma w ustawie nie znaczy że "to coś" nie istnieje
3. Urzędnik ma obowiązek wpisać dokładnie to co podaje mu ankietowany, więc jakiekolwiek sugerowanie odpowiedzi, a czasami wręcz odmawianie wpisywania podanych danych jest sprzeczne z prawem
J.P


Na górę
Post: 12-11-2006 18:18 
Offline

Rejestracja: 04-09-2006 02:10
Posty: 13
Lokalizacja: KSB
wybaczcie, nie chce mi się czytać wszystkich wypowiedzi, ale chciałbym zauważyć, że jeszcze kilka lat temu "język łemkowski" był pojęciem suurrealistycznym, coś to szybko postępuje, czyżby wystarczyło sklecenie słownika i uruchomienie katedry akademickiej?, mam poważne wątpliwości


Na górę
 Tytuł:
Post: 12-11-2006 18:46 
Offline

Rejestracja: 23-11-2005 17:46
Posty: 95
Lokalizacja: Besko
Gar, ja to wszystko rozumiem.
Nie twierdzę, że ankieterzy zachowali się tak jak powinni.
Moja wypowiedź jak wiesz dotyczyła postępowania mediów, które zapewne sugerowały się ustawą a nie stanem faktycznym.
Nie twierdzę też, że nie ma mniejszości śląskiej /choć nie ma w ustawie/, bo jeśli ktoś uważa się za ślązaka, to niech sobie nim będzie - mnie to wcale nie przeszkadza.

_________________
Pozdrawiam - D.M.


Na górę
 Tytuł: ?
Post: 14-11-2006 20:42 
Offline

Rejestracja: 22-09-2004 11:50
Posty: 21
przypominam, że łemkowskiego nauczano jeszcze przed wojną, więc nie jest to specjalne novum...


Na górę
 Tytuł:
Post: 15-11-2006 14:20 
Offline

Rejestracja: 28-07-2006 22:25
Posty: 107
Lokalizacja: Katowice
Rozmowa o narodowości śląskiej nie ma sensu. Trzeba byłoby wtedy również uznać chyba wszystkich Pogórzan, Kaszubów, Górali (ciekawe czy z rozróżnieniem na nisko- i wysokopiennych?), Łowiczan itd. , jako narodowości.
Natomiast Łemkowie jako narodowość mają jak najbardziej uzasadnienie w obecnych i przeszłych czasach. Nie można tego w żaden sposób porównać ze Ślązakami. A ta ich słynna śląska gwara - konglomerat języka polskiego i niemieckiego - trudno nazwać ją samodzielnym językiem. Należy cenić wszelkie lokalne patriotyzmy, ale bez przesady.
Dla ułatwienia: nie jestem ani Ślązakiem, ani Łemkiem.


Na górę
 Tytuł:
Post: 15-11-2006 16:10 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
giekaa pisze:
Rozmowa o narodowości śląskiej nie ma sensu. Trzeba byłoby wtedy również uznać chyba wszystkich Pogórzan, Kaszubów, Górali (ciekawe czy z rozróżnieniem na nisko- i wysokopiennych?), Łowiczan itd. , jako narodowości.
Natomiast Łemkowie jako narodowość mają jak najbardziej uzasadnienie w obecnych i przeszłych czasach. Nie można tego w żaden sposób porównać ze Ślązakami. A ta ich słynna śląska gwara - konglomerat języka polskiego i niemieckiego - trudno nazwać ją samodzielnym językiem. Należy cenić wszelkie lokalne patriotyzmy, ale bez przesady.
Dla ułatwienia: nie jestem ani Ślązakiem, ani Łemkiem.


Bzdury opowiadasz na temat Ślązaków. !!!!!

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl