Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 16:51

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 758 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 137 38 39 40 4151 Następna
Autor Wiadomość
Post: 23-01-2018 20:06 
Offline

Rejestracja: 14-12-2010 19:44
Posty: 287
Lokalizacja: Jasło
Witam!
Od dłuższego już czasu wołaliśmy, gdzie tylko się dało, o ustanowienie 2018 r. Rokiem Konfederacji Barskiej. Myślę, że nie tylko my. Ale widać głos ten był donośny bo: http://dzieje.pl/aktualnosci/sejm-ustan ... i-barskiej
Pozdrawiam, mar-k


Na górę
Post: 05-02-2018 21:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
Czy w związku z 250. rocznicą Konfederacji Barskiej planowane są w bieżącym roku na terenie BN jakieś większe wydarzenia o charakterze patriotyczno-turystycznym?

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 08-02-2018 22:34 
Offline

Rejestracja: 14-12-2010 19:44
Posty: 287
Lokalizacja: Jasło
Witam serdecznie Forumowiczów!
A w zasadzie to chciałbym chyba odpowiedzieć Alanowi.
- Czy teraz już wiesz, co to jest głos wołającego na puszczy? – no to masz odpowiedź!
A kto tu ma coś do zaoferowania???
Przecież, jak sądzę, znajdujemy się na prerii – sami „apacze” .
Od spoooorego(!) już czasu ten temat jest na Forum martwym. Od czasu do czasu trafi się jakiś „defibrylator” – i temat dycha! „Pomarli” już Kabir , Beskidnik. Pirx i inni – no cóż: vanitas vanitatum…
Ja sam zresztą, jakbym odłożył na górną półkę Forum – nie ma z kim (przepraszam!) rozmawiać !!! Z drugiej jednak strony staram się, jak ten „samarytanin”, wrzucić te 100 kV dla wzruszenia tematu.
Może tą odskocznią są nasze poczynania na dukielsko-żmigrodzkiej łączce.
Ale po kolei. Chyba ze dwa lata temu rzuciliśmy pomysł zorganizowania naukowej konferencji pod roboczą klamrą „Konfederacja barska na Podkarpaciu”. Zapaliliśmy do tego tematu Muzeum dukielskie, Urząd Marszałkowski i Uniwersytet Rzeszowski. A że 250. rocznica noblesse oblige, ziarno padło na podatny grunt,
I tak: W drugi weekend majowy odbędą się dwudniowe obchody tej rocznicy. W pierwszym dniu naukowa konferencja z udziałem m.in. profesorów Zofii Zielińskiej z UW, Andrzeja Nowaka z UJ, Michała Parczewskiego z URz, panów Macieja Śliwy i Piotra Sadowskiego. To tylko kilku jej uczestników, dodam, że konferencja ma charakter międzynarodowy i jest punktowana!
Drugi dzień uroczystości to odsłonięcie pomnika Kazimierza Pułaskiego, „odkrycie” warownego obozu konfederatów w podżmigrodzkiej Mytarce, konkurs wiedzy o KB dla młodzieży szkolnej itp. otoczka.
A co w Beskidzie Niskim?
Pod koniec lata ub. r. byliśmy na terenie obozu nad Grabiem. Wielką radość i satysfakcję sprawił udział władz Nadleśnictwa Gorlice (włodarze terenu) z nadleśniczym, Panem Józefem Legutką – byłem mile zaskoczony chęcią pomocy i uczestnictwa w wydobyciu obozu nad Grabiem na światło dzienne! Oczywiście kładą nas, jak zwykle, nakłady finansowe przedsięwzięcia, ale jak mawia mój nowopoznany przewodnik turystyczny z Ziemi Lubuskiej - pomału, małą łyżeczką!
A co w Beskidzie Niskim? – ano spadł śnieg, i to sporo! i ani śladu, Apacze chyba fruwają – nawet nie muśnięty. Tylko w liczniku wejść nabiło!
Pozdrawiam – tu już bez sarkazmu! – mar-k


Na górę
Post: 09-02-2018 10:01 
Offline

Rejestracja: 30-12-2010 19:11
Posty: 61
http://www.dts24.pl/tylicz-chca-zrekons ... ry-obronne ---- ciekawe informacje między innymi o konfederacji.


Na górę
Post: 09-02-2018 12:41 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
mar-k pisze:
W drugi weekend majowy odbędą się dwudniowe obchody tej rocznicy. W pierwszym dniu naukowa konferencja z udziałem m.in. profesorów Zofii Zielińskiej z UW, Andrzeja Nowaka z UJ, Michała Parczewskiego z URz, panów Macieja Śliwy i Piotra Sadowskiego. To tylko kilku jej uczestników, dodam, że konferencja ma charakter międzynarodowy i jest punktowana!
Drugi dzień uroczystości to odsłonięcie pomnika Kazimierza Pułaskiego, „odkrycie” warownego obozu konfederatów w podżmigrodzkiej Mytarce, konkurs wiedzy o KB dla młodzieży szkolnej itp. otoczka.

Na liście honorowych patronatów Prezydenta RP w maju 2018 roku umieszczono:
Na wniosek Pana Jerzego Dębca – Prezesa Towarzystwa Miłośników Nowego Żmigrodu oraz Pana Waldemara Półchłopka – Dyrektora Muzeum Historycznego – Pałacu w Dukli
Obchody 250. rocznicy zawiązania konfederacji barskiej
12-19 maja 2018 roku, Dukla – Nowy Żmigród – Grab – Ożenna – Iwla
Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości


Na górę
Post: 26-02-2018 17:11 
Offline

Rejestracja: 14-12-2010 19:44
Posty: 287
Lokalizacja: Jasło
Witam Forumowiczów!
Piszę drugi raz to samo (za pierwszym nie weszło!). Bo to jeszcze 2 (+1) dni i 250 lat upłynęło jak z bicza strzelił. Tak się zastanawiam, czy to ćwierćtysiąclecie nas przygniecie (nawet się "rymło") i powiemy sobie - parafrazując - Było i ... minęło?
Sądzę, ze tak,patrząc z perspektywy ostatnich lat w tym temacie (na Forum).
Jednakowoż podzielę się informacją, na którą natrafiłem przypadkowo:
https://www.pch24.pl/kosciol-pamieta-o- ... 519,i.html
Kraków się znalazł!!!
Pozdrawiam, mar-k


Na górę
Post: 28-02-2018 06:14 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09-04-2007 15:28
Posty: 307
Lokalizacja: Wrocław
Wspaniała ta wiadomość. Świętowanie rocznicy pierwszego z całej serii nieudanych powstań narodowych, wpisujących się w martyrologiczny nurt ("Ach, w jak wspaniałym stylu przegraliśmy!"), już się rozpoczęło. W podlinkowanym artykule jest mowa o obronie wiary katolickiej i patriotyzmie konfederatów. Szkoda że nie ma wzmianki o tym, że większości z nich ówczesny, całkowicie anachroniczny (Oświecenie!) ustrój Rzeczypospolitej bardzo się podobał i to w jego obronie sporo z nich stanęło. Dostojnicy kościelni obecni na opisanych uroczystościach oczywiście wiedzą i pamiętali, że paulini nie chcieli wpuścić początkowo Pułaskiego na Jasną Górę, prawda? Postawa konfederatów jest też wzorem ekumenizmu, a przecież pokojowe istnienie wielu wyznań na terenie Rzeczypospolitej stanowiło w dawnych wiekach (i jest przypominane i dziś) powód do chluby.

Taka garść refleksji na marginesie krakowskiej uroczystości...

_________________
"Historia to świadek czasów, światło prawdy, żywa pamięć, zwiastunka przyszłości" (Tytus Liwiusz)


Na górę
Post: 28-02-2018 08:42 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
nie bardzo kumam.
czyli lepiej, zebysmy dostawali lomot bez zadnej reakcji i jakiejkolwiek proby obrony? podkulic ogony jak niewolnicy?
z drugiej strony psioczysz tak na powstania, ze kleski, jednoczesnie promujac w innym watku holokaust (w sensie rocznicy), a to dopiero byla kleska.

gdzie tu sens, gdzie logika.

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 28-02-2018 08:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09-04-2007 15:28
Posty: 307
Lokalizacja: Wrocław
mazeno pisze:
nie bardzo kumam.

Jak to mawia mój ojciec - dlaczego więc zabierasz głos w sprawie, której nie rozumiesz :?: :mrgreen:

mazeno pisze:
czyli lepiej, zebysmy dostawali lomot bez zadnej reakcji i jakiejkolwiek proby obrony? podkulic ogony jak niewolnicy?

A znasz choć trochę historię Polski :?: Jeśli tak, zapewne jest ci wiadome, że to ci sami "panowie szlachta", którzy się nagle obudzili na początku 1768 r., że się źle dzieje w ojczyźnie, przez poprzedzające ów zryw 200 lat walnie przyczynili się do tego, że z mocarstwa Rzeczpospolita stała się tym, czym była w drugiej połowie XVIII w. - państwem chylącym się nieuchronnie ku upadkowi.
A jak chcesz już wywoływać powstanie, to może najpierw warto je dobrze zorganizować, a nie wywoływać i zastanawiać się co potem ("jakoś to będzie to bardzo mały konkretny plan").

mazeno pisze:
z drugiej strony psioczysz tak na powstania, ze kleski, jednoczesnie promujac w innym watku holokaust (w sensie rocznicy), a to dopiero byla kleska.

Porównywanie holokaustu z polskimi powstaniami narodowymi jest wielce oryginalną ideą. W zasadzie tak głupią, że nie warto z nią nawet polemizować.

_________________
"Historia to świadek czasów, światło prawdy, żywa pamięć, zwiastunka przyszłości" (Tytus Liwiusz)


Na górę
Post: 28-02-2018 09:36 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
ja z toba, mardalo, nie polemizuje, bom dla ciebie za gupi - ino sie dziwie. i zastanawiam sie, co ty bys zrobil, jakby ci - per analogiam - do domu bandzior wparowal i chcial zone zgwalcic, a dzieci zabrac w niewole (i nawet jakbys wczesniej wodke z kumplami pil - nawiazuje do tego twojego "panowie szlachta") - kredkami na modle zachodnia rysowal po scianach "we are not afraid"?

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 28-02-2018 09:56 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09-04-2007 15:28
Posty: 307
Lokalizacja: Wrocław
mazeno pisze:
ja z toba, mardalo, nie polemizuje, bom dla ciebie za gupi

Być może nie posiadam IQ wystarczającego, żeby należeć do Mensy, ale wydaje mi się, że jednak polemizujesz. Robiąc to zresztą dokładnie w ten sam sposób, jak na forum "NPM" przed laty. Jak dla mnie wysoce oryginalne jest, że ktoś wielkimi słowy mówi o patriotyzmie, a sam nie potrafi w życiu codziennym poprawnie się wysłowić - tj. używając polskich znaków diakrytycznych. Według mojego stanu wiedzy poprawne używanie polszczyzny w mowie i piśmie jest jednym z przejawów patriotyzmu. Urocze jest też słowo "mardalo". To neologizm Twojego autorstwa? :D Ja słyszałem o słowie mądrala (w przypadku zależnym "mądralo"), ale widać nie nadążam już za dynamicznie się rozwijającym językiem ojczystym, którego święto niedawno obchodziliśmy (przepraszam, że nie założyłem na tym forum wątku o obchodach tego dnia w Beskidzie Niskim :mrgreen: ).

mazeno pisze:
i zastanawiam sie, co ty bys zrobil

Życzę więc wielkich i twórczych przemyśleń. Nie zapomnij dać znać, do jakich wniosków doszedłeś :lol:

_________________
"Historia to świadek czasów, światło prawdy, żywa pamięć, zwiastunka przyszłości" (Tytus Liwiusz)


Na górę
Post: 28-02-2018 10:29 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
> poprawnie się wysłowić
mylisz pojecia.
ja w ynternetach ino pisze, a wlasciwie klepie w klawiature, a nie wyslawiam sie.
i to klepanie jest wyrazem mojego stosunku to tego medium - olewam.

> poprawne używanie polszczyzny w mowie i piśmie jest jednym z przejawów patriotyzmu
no popatrz, jak ci bandzior wparuje do chalupy, na pewno bedziesz pamietal o tym, zeby wyprosic go poprawna polszczyzna.
"czy szanowny pan raczylby laskawie opuscic moja posiadlosc?"

> "mardalo". To neologizm Twojego autorstwa?
takiz sam jak i smileje, ktore namietnie klikasz, bo ci sie nie chce klepnac w klawiature srednika i nawiasu, nie wspominajac o wyrazeniu swoich uczuc inaczej niz za pomoca pisma obrazkowego. cofasz, sie, bracie*.

ale, ale - pominales klu programu - pomijajac nasze "prztyczki" - mam nadzieje, ze bedziesz jednak rysowal kredkami "we are not afraid"?

---
* - to "bracie" to ironia, nie przybieraj se.

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 28-02-2018 13:22 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
„Nie może ulegać żadnej dyskusji, żadnej wątpliwości, że konfederacja barska spowodowała pierwszy rozbiór Polski. Ktoś powie, że anarchia w Polsce, że rządy partyjne, łamiące mechanizm państwa, że brak armii prowadził ku rozbiorom. Tak jest oczywiście, ale przyśpieszeniem tego procesu historycznego, akceleratorem wypadków była niewątpliwie ta anarchiczna wojna wszystkich ze wszystkimi, z Rosją i z własnym królem, własnym państwem, jakim była konfederacja barska.”

Stanisław "Cat" Mackiewicz.

Btw: Konfederacja ważnym wydarzeniem historycznym była (niestety), powstaniem niewątpliwie, ale narodowym - z pewnością nie.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 28-02-2018 14:11 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
z tym "wlasnym krolem" to cat przesadzil.
to nie zaden krol, tylko nadworna (meska) dziwka, wsadzona na polski tron przez niemke na tronie w st. petersburgu, dziwka, ktora z polska miala wspolne tylko polsko brzmiace nazwisko.
zeby nie bylo czemu tak dosadnie - kto sie sprzedaje za pieniadze (w zamian m.in. za uslugi seksualne) jest dziwka. w tym przypadku byly to horendalne dlugi poniatowskiego (zanim zostal wsadzony na tron, to, jako mlodzik, nawet w *** francuskim siedzial za dlugi), za ktore w czasach konfederacji mozna bylo wystawic 100-tysieczne wojsko przeciw rosjanom i targowicy (tylez stanu miala wtedy ruska armia wlasnie). te dlugi umorzyli mu rosjanie, dodajac na otarcie lez 200 tysiecy dukatow rocznie. a wydawal tyle, ze i tak umarl z paroma groszami przy duszy.

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 02-03-2018 07:14 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Po co takie emocje?

Król jak król, ani lepszy, ani gorszy.
Jak by mu państwa nie rozebrali to by pewnie wielkim reformatorem został. Ot taki chichot historii - Jak by nie konfederacja to by mu to państwo zostało.
Żył w czasach w jakich żył - na całym świecie rewolucja - u nas reakcja. Sory taki mamy klimat ;).
Od Króla i tak nic nie zależało, ani Państwo, ani wojsko, ani kasa...

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 758 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 137 38 39 40 4151 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl