Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 18:45

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna
Autor Wiadomość
Post: 21-10-2016 11:55 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Nie mam nowej mapy BN, więc nie mogę się odnieść co zaznaczono nowego, ale mogę odnieść się do niektórych wypisanych tu zdań. Przy czym myślę, że zaznaczono na niej więcej nowych rzeczy niż napisał to Task :).

task pisze:
- wciąż Pasika na mapach Compassu nazywana jest starą, mało znaną nazwą Wielki Bukowiec. Że to Pasika, nie napisano nawet drobnym druczkiem. Pasika, to przecież zdecydowanie popularniejsza nazwa. Używa jej też Geoportal.

Na mapie Okolice Komańczy i Woli Michowej Wojciecha Krukara, myślę że lepszego znawcy toponomastyki wschodniej części BN niż Geoportal, nie ma nazwy Pasika, jest tylko Wielki Bukowiec i poniżej w nawiasie Wysoki Horb.

Odnośnie dat budowy cerkwi zawsze będą rozbieżności. Biorąc po uwagę 3 pierwsze, o których wspomniał Task, to:
Cerkiew w Koniecznej wybudowano w latach 1903- 05. Na mapie błędnie 1911 r. - to są daty kiedy rozpoczęto budowę i kiedy budynek stanął w surowym stanie, ale np. ikonostas dopiero w 1912 roku sprowadzono do cerkwi.
Cerkiew w Męcinie Wielkiej zbudowana w 1807, na mapie zaś 1809 rok, - R. Brykowski napisał: „wzniesiona rzekomo 1807 r.,” więc pewnie też miał wątpliwości...
Cerkiew w Mochnaczce Niżnej zbudowana w 1787 roku. Podano na mapie XIX wiek, kiedy to była jedynie rozbudowana, - Tu też są rozbieżności kiedy ją dokładnie wybudowano, które miał np. R. Brykowski i dał temu wyraz w swej znanej książce pisząc: „wzniesiona najprawdopodobniej w XVIII wieku” i w przypisie wyjaśnia dlaczego tak napisał.

task pisze:
- na nowej mapie naniesiono żółty szlak z przełęczy Mazgalica na południe do wsi Dlhoňa. Pierwszy raz ten szlak widzę na mapie. Ktoś może potwierdzić jego istnienie?
- na naszej mapie naniesiono zielony szlak od słupka 1/169 schodzący na Słowację przez Skalne, gdzie zmienia kolor na niebieski. Na starej był cały niebieski i zaczynał się bardziej na wschód, okolicach Sedla pod Stavkom i też prowadził przez Skalne. Na aktualnej mapie Słowaków jest jeszcze inaczej: zaczyna się kolo Sedla pod Stavkom, ale trawersuje Skalne od wschodu.
Przy szlakach słowackich, również w innych punktach, posiłkowałem się http://mapy.hiking.sk/

Nie byłem ostatnio na Przełęczy Mazgalica, więc nie wiem, czy Słowacy wyznakowali ten szlak, a plan taki był od dawna. Ale swego czasu widziałem ten szlak naniesiony na zapodanej w linku przez Task'a słowackiej mapie ze szlakami - później go zlikwidowano.
Ponadto, na tejże internetowej mapie słowackiej zaznaczono szlak niebieski z przełęczy pod Baranim, przez stoki Skalnego i dalej do Niżnej Pisanej. Tu akurat byłem 22.05.2016 roku i szlaku z przełęczy pod Baranim (sedlo pod Stavokom) w kierunku Skalnego nie było z tego miejsca żadnego. Natomiast nowy szlak zielony z Baraniego prowadził w kierunku na Skalne. Na Baranim był wtenczas drogowskaz, z zielonym grotem, który kierował na Skalne (20 min). Więc moim zdaniem trzeba mieć ograniczone zaufanie do tego co na tej mapie jest, a co jest w terenie.

Odnośnie dojścia do cmentarz nr 78 i prowadzącego tam szlaku dojściowego, to ja zaproponowałem Compassowi (przy czym to tylko propozycja, nie objawiona prawda ;) ), aby przenieść ten szlak na mapie na normalną drogę, a nie po krzakach jak to wymyślili sobie pttk-owcy z Gorlic, bo nikt normalny tam nie pójdzie w te paryje, szczególnie, że na początku brak znaków szlaku. Więc jak może to czytają pttkowcy, to wezmą to za "dobrą zmianę" ;) i zmienią szlak właśnie tak, jak jest teraz zaznaczony, gdzie idzie się normalną wygodną drogą, która jest także wydzielona na Geoportalu przy włączonym katastrze. Natomiast tam gdzie puścili szlak pttkowcy, na katastrze nie ma wydzielonej drogi, są to najprawdopodobniej prywatne działki, po których w przypływie ułańskiej fantazji PTTK często wytyczało dawniej szlaki :). Więc tak czy owak, gdyby odnawiali ten szlak kiedyś do jakiś zmian powinno dojść.

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 21-10-2016 21:43 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Darek Z. pisze:
Nie mam nowej mapy BN
Na mapę Beskidu Niskiego z 2016 r. wydawnictwa Compass można popatrzeć:
http://www.compass.home.pl/klient/!Skle ... ki_16.html


Na górę
Post: 24-10-2016 10:52 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
task pisze:
Darek Z. pisze:
Nie mam nowej mapy BN
Na mapę Beskidu Niskiego z 2016 r. wydawnictwa Compass można popatrzeć:
http://www.compass.home.pl/klient/!Skle ... ki_16.html

Popatrzyłem na wskazaną w linku mapkę i po krótkim rekonesansie po niej wypisałem takie rzeczy, które moim zdaniem są zmienione w stosunku do wydań wcześniejszych. Myślę, że mógłbym ich tu więcej wypisać, niektóre takie, że mało kto je zauważa, np. zmiana symbolu krzyża łacińskiego na prawosławny, zmiana wysokości szczytów itp. :):
1. trasy Nordic Walking w gm. Dębowiec
2. niebieski szlak z Rozdziela do Biecza
3. nowe drogi w okolicach Męciny Wielkiej i Małej + do Kraczonki
4. zaznaczono krzyż niedaleko przysiółka Kraczonka, w drodze do cm. 78
5. parking pod kościołem na Podchełmiu, w Binczarowej przy cerkwi, w Brunarach przy cerkwi + sklep naprzeciw
6. zmieniono wysokość Szubienicznego Wierchu na dobrą
7. zmieniono wysokości szczytów Ostrego Wierchu i Białej Skały z dodaniem dodatkowej wysokości jednego ze szczytów.
8. Poprowadzono dróżkę do cmentarza i cerkwiska w Ropkach
9. szlaki konne w okolicach Męciny Wielkiej i Małej
10. szlaki konne w okolicach od Folusza do Pielgrzymki i dalej do N. Żmigrodu + okolice Brzezowej, Skalnika itp.
11. w okolicach Ożennej, po słowackiej stronie widzę jakieś nowe szlaki
12. Beherov (Słowacja) – zaznaczone krzyże + zmiana symbolu kaplicy łacińskiej na prawosławną
13. Ondavka (Słowacja) – nowe krzyże, w tym między Ondavką a Beherovem
14. Chmelova (Słowacja) – nowe krzyże + napisanie wezwania cerkwi
15. Fricka (Słowacja) – zaznaczona lepsza droga do granicy + krzyże, tama na potoku, zaznaczona dawna strażnica gdzie była, miejsce wypoczynku zaznaczone przy drodze do granicy + źródełko
16. Petrova (Słowacja) – zaznaczony kirkut przy drodze do Cigelki, wcześniej był normalny cmentarz + zaznaczenie która jest cerkiew greckokatolicka
17. Busov (Słowacja) – zaznaczony krzyż
18. Regetovka (Słowacja) - napisano wezwanie cerkwi, dodano cmentarz przy cerkwi
19. Zaznaczono drogę asfaltową w kierunku cmentarza 79, do znajdujących się poniżej domów
20. Szklary – zmiany położenia cmentarzy + obelisk papieski, o którym wspomniał task
21. Oderne – krzyż tzw. Demajowy stoi po dobrej stronie drogi, kapliczkę przesunięto tam gdzie mam być, czyli dokładnie na krzyżówkę. Zaznaczono krzyż przy przekaźniku, niedaleko drogi do Kunkowej
22. Piotruś i okolice – szlak dojściowy do kapliczki inaczej prowadzi, zaznaczono także szczycik przed Piotrusiem (idąc od Zawadki R.) z podaniem wysokości
23. Krempna – zlikwidowano niby drogę z okolic oczyszczalni ścieków do Huty Krempskiej
24. Iwla – kapliczka nad wsią, asfaltowa droga w jej pobliże, krzyż wdzięczności, boisko sportowe, zmiana położenia wiązu Beskidnika, kapliczka w okolicach kościoła
25. Klimkówka k. Uścia G. – cmentarz przy kościele + krzyż przy drodze do Uścia
26. Zawadka Rym. - wierniejsze poprowadzenie szlaku żółtego gminnego przez wieś
27. Sieniawa – cmentarz przy dawnej cerkwi
28. Pastwiska – oprócz cm. cholerycznego zaznaczono dwie kapliczki
29. Zaznaczono ścieżkę dydaktyczną Hałbów-Kamień, którą wyznakowano w terenie
30. W okolicach Ratnawicy i Zboisk na Pogórzu Bukowskim dodano kilka rzeczy: cmentarz, kapliczkę, zaznaczono linią ciągłą drogę
31. W Wolicy na Pogórzu Bukowskim dodano przy dawnej cerkwi cmentarz + kamienną dzwonnicę + kapliczkę/krzyż przy skręcie do cerkwi
32. W Bełchówce na Pogórzu Bukowskim nieco zmieniono położenie cmentarza i cerkwiska
33. Okolice miejscowości Nowosielce się wzbogaciły o nowe krzyże i figury, zaznaczono cmentarz greckokatolicki i cerkwisko, kościół i cmentarz rzymsk. przesunięto tam gdzie należy
34. W Ciechani zaznaczono drugi cmentarz
35. W Równem zaznaczono kwaterę z I wojny + pomnik AK na cmentarzu parafialnym

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 24-10-2016 11:14 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Darek Z. pisze:
Popatrzyłem na wskazaną w linku mapkę i po krótkim rekonesansie po niej wypisałem takie rzeczy, które moim zdaniem są zmienione w stosunku do wydań wcześniejszych. Myślę, że mógłbym ich tu więcej wypisać...

O la, la ! ale tego znalazłeś - 35 zmian, a to nie wszystko, w co wierzę.
Z zestawem różnic, które ja przedstawiłem, pomijając błędy, ok. 20, robi się pokaźny zestaw zmian (ok.55) w porównaniu do mapy ubiegłorocznej.
Jakie z tego wnioski? Dla mnie pozytywne. Można na Compass, ich mapę BN psioczyć, ale przyznać trzeba, że nie próżnują i starają się mapę rokrocznie aktualizować.
Przypuszczam, że tak szczegółowej recenzji, a raczej analizy swojej mapy, jak tu na forum, Comaass jeszcze nie miał.


Na górę
Post: 24-10-2016 13:47 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
task pisze:
O la, la ! ale tego znalazłeś - 35 zmian, a to nie wszystko, w co wierzę.
Z zestawem różnic, które ja przedstawiłem, pomijając błędy, ok. 20, robi się pokaźny zestaw zmian (ok.55) w porównaniu do mapy ubiegłorocznej.

Nie 35 zmian, tylko 35 punktów ;). Zauważ, że w wielu z tych 35 punktów, jest po kilka zasygnalizowanych zmian, więc daje to dużo większą sumę nowych zaznaczeń, nie licząc tych co nie wypisałem ;)

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 24-10-2016 15:21 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Darek Z. pisze:
12. Beherov (Słowacja) – zaznaczone krzyże + zmiana symbolu kaplicy łacińskiej na prawosławną
13. Ondavka (Słowacja) – nowe krzyże, w tym między Ondavką a Beherovem
14. Chmelova (Słowacja) – nowe krzyże + napisanie wezwania cerkwi
15. Fricka (Słowacja) – zaznaczona lepsza droga do granicy + krzyże, tama na potoku, zaznaczona dawna strażnica gdzie była, miejsce wypoczynku zaznaczone przy drodze do granicy + źródełko
16. Petrova (Słowacja) – zaznaczony kirkut przy drodze do Cigelki, wcześniej był normalny cmentarz + zaznaczenie która jest cerkiew greckokatolicka
17. Busov (Słowacja) – zaznaczony krzyż
18. Regetovka (Słowacja) - napisano wezwanie cerkwi, dodano cmentarz przy cerkwi

Na Słowacji, to jeszcze wiele innych nowości można dostrzec. Wezwania cerkwi, cmentarze, krzyże, zmiany przebiegu i kategorii dróg...
Darek Z. napisał: 11. w okolicach Ożennej, po słowackiej stronie widzę jakieś nowe szlaki
Tych nie dostrzegłem na nowej mapie.
Po naszej jednak stronie w tej okolicy naniesiono nową drogę z parkingu na Przełęczy nad Ożenną na wschód. Przebiega ona w zmiennej odleglości od granicy, którą osiąga i nią przebiega na Czeremsze. Dalej poprowadzona jest w stronę Ożennej. Na Geoportalu rzeczywiście ją można już zobaczyć, podobnie widać ją na google maps


Na górę
Post: 14-11-2016 20:40 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Z bieżącego kręcenia się po BN mam kilka kolejnych uwag do mapy Compassu, ale o tym innym razem, albo sobie już odpuszczę.
Żeby nie odstraszać od tej w sumie niezłej mapy, podam jeden pozytyw.
Otóż wiedząc o różnicach w nanoszonych na mapie ścieżkach, do tego co w terenie, z obawą wyszedłem z pod cm.w. 9 celem dotarcia do Wilczej kapliczki. Spotkała mnie miła niespodzianka: ścieżki na mapie naniesione dokładnie, jak w terenie. Mimo, że nasypało sporo śniegu, trafiłem do kapliczki idealnie.


Na górę
Post: 04-12-2016 19:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
Pomimo wielu powyższych uwag postanowiłem dokupić jeszcze jedną z 2016r.
Laminowana w cenie 12,40zł.

Konsultacja merytoryczna: m.in. Barek Wadas, Darek Z.

task, Darek Z.,
planujecie wysłać do kogoś z wydawnictwa swoje spostrzeżenia?
Czy to tylko forumowa dyskusja?

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 04-12-2016 21:29 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Alan pisze:
task, Darek Z.,
planujecie wysłać do kogoś z wydawnictwa swoje spostrzeżenia?
Czy to tylko forumowa dyskusja?
Ja nie wysyłałem, jednak dostałem info od jednego Użytkownika aktywnego na innych forach, że wysłał do redakcji moje uwagi o tej mapie. Jest optymistycznie. O szczegółach nie jestem upoważniony informować. Co z uwagami Darka Z ? - nie wiem. Może któryś ze wspomnianych Panów coś do wydawcy wysłał lub wyśle, a na forum o tym poinformuje.


Na górę
Post: 06-12-2016 10:35 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Alan pisze:
task, Darek Z.,
planujecie wysłać do kogoś z wydawnictwa swoje spostrzeżenia?
Czy to tylko forumowa dyskusja?

Do map Compassu wysyłam swoje spostrzeżenia od 2008 roku, kiedy to poznałem współwłaścicieli tej firmy podczas powstawania mapy Powiat Jasielski tegoż Wydawnictwa i tak jest do dziś :). Do innych Wydawnictw nie wysyłam, nie lubię się narzucać komuś ;).

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 06-12-2016 12:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
Czyli efekty będą widoczne w nowym wydaniu mapy?

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 06-12-2016 12:32 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Z moich obserwacji wychodzi, że różnie z tym bywało.
Czasami nawet znikało to, o czym wiadomo było od dawna, że w terenie jest ;)


Na górę
Post: 10-12-2016 10:49 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Alan pisze:
Czyli efekty będą widoczne w nowym wydaniu mapy?

Nowe wydanie właśnie wyszło w 2016 roku, akurat do niego nie zdążyłem podesłać Compassowi wszystkiego co miałem, zaskoczyli mnie :).

Dlugi pisze:
Z moich obserwacji wychodzi, że różnie z tym bywało.
Czasami nawet znikało to, o czym wiadomo było od dawna, że w terenie jest ;)

Też to zauważyłem :), ale jak coś znika, a wcześniej było, to staram się do skutku, by to wróciło :). Oczywiście ostatecznie wszystko zależy od Wydawnictwa.

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 15-12-2016 00:50 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
Popatrzyłem sobie też na mapę, przynajmniej na tę część która znam dość dobrze w terenie - i cóż, od razu skucha... W Iwli oznaczyli nazwami lokalne górki, Psią i Kowalową,z tym że o ile Psia jest +/-na swoim miejscu, to Kowalowa jest oznaczona błędnie, na Borku :? A skoro znaczą takie kapliczki jak ta przy kościele, to mogliby jeszcze dodać co najmniej dwie równie (jeśli ne bardziej) ciekawe + jeden krzyż po zachodniej stronie wsi, pod Kowalową (tą prawdziwą, nie tą bzdurą którą zaznaczyli). Do tego sklep zaznaczony koło przystanku pks na drodze w stronę Chyrowej nie istnieje od wielu lat, funkcjonuje za to wciąż (a przynajmniej tak było w listopadzie) niezaznaczony sklep przy ośrodku zdrowia. Wciąż nieoznaczony jest istniejący od ładnych paru lat cmentarz w Iwli (przy drodze idącej z Iwli na Franków) i nowe (t.j. utworzone ze 2 lata temu) szlaki rowerowe nad Wietrznem i Bóbrką.


Na górę
Post: 15-12-2016 15:41 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
prosty pisze:
Popatrzyłem sobie też na mapę, przynajmniej na tę część która znam dość dobrze w terenie - i cóż, od razu skucha... W Iwli (...)

O widzisz, właśnie takiego kogoś szukałem, kto jest znawcą Iwli :). Pytałem już miejscowych, coś mi tam powiedzieli, ale mnie to nie satysfakcjonuje ;). Czy wiesz coś na temat cmentarza żołnierzy niemieckich z okresu II wojny światowej, których cmentarz (mogiła) znajduje się na jednej z okolicznych górek nad Iwlą?

Co do tego co napisałeś o mapie, to zapewne masz rację, ale trudno oczekiwać od Wydawnictwa, by znało każdy krzyż i kapliczkę w każdej wsi, w każdym lesie itp. Ja, choć "trochę" kręcę się po tym regionie, byłbym ostatnim który by twierdził, że je znam wszystkie :). Nawet ktoś kto pierwszy raz przyjedzie w ten region może odkryć jakiś nowy krzyż, o którym turyści i znawcy tego i regionu nigdy nie wiedzieli i nie słyszeli :).

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl