Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 21:12

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 27-04-2016 04:14 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 20:54
Posty: 78
Mam pytanie czy, ktoś orientuje się w liczbie pochowanych żołnierzy na tych cmentarzach.
Np. wzgórze Jasielnik (705n.p.m.), Magurzyczne (884), zbocze Wierchu (753), CHryszczata trzy cmentarze,
Wierch nad Łazem (864)


Na górę
Post: 02-05-2016 16:16 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 20:54
Posty: 78
"Podbijam temat" ponownie kieruję pytanie tym razem bezpośrednio do znawców tematu. Panowie KG, uruloki, pazuzu, Leuthen jeśli kogoś nie wymieniłem (pominełem) przepraszam. Wy na pewno wiecie gdzie szukać takich danych (chyba że nie było takiej ewidencji).
Pozdrawiam Wacław
P.S. Mile wspominam wspólne prace przy odkrzaczaniu cmentarzy szczególnie nr.155.(Chojnik Stadniczówka). Szkoda ,że już nie ma takich akcji.


Na górę
Post: 05-05-2016 15:37 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cześć Wacek !
Ogólnie z cmentarzami z okresu I wojny światowej w Bieszczadach sprawa jest trudna i niejasna. Ramy historyczne ich stanu, powstawania, porządkowania i budowy nakreśla książka Jana Schuberta „ Inspekcja Grobów Żołnierskich w Przemyślu” , jednakże wielokrotnie dane archiwalne niespecjalnie przystają do stanu obecnego , by tak rzec oględnie , o czym pisze sam autor tej pozycji. Z zasłyszanej informacji : ponoć autor przymierza/przymierzał się do napisania 2 części publikacji na temat cmentarzy we właściwości tejże Inspekcji mającej zawierać właśnie porównanie danych archiwalnych z współczesnymi nam pozostałościami w terenie.

Z kolei od bardzo znanego i kompetentnego w dziedzinie topografii i toponimii terenu Bieszczad Wojciecha Krukara dowiedziałem się , że miejsca które dziś są oznaczone/uważane jako cmentarz wojenny mogą nimi wcale nie być , bowiem wobec akcji komasacyjnej prowadzonej w międzywojniu część pierwotnych pochówków ekshumowano i przeniesiono ale pamięć identyfikująca pierwotne miejsce pochowania zwłok jako „cmentarz z I wojny” przetrwała (nieraz w Ameryce lub głęboko na Ukrainie w głowie autochtona).

Podobnie odwrotnie - w Bieszczadach istnieją miejsca – cmentarze w których empirycznie wykazano liczne pochówki żołnierzy z I wojny światowej nie mające żadnego praktycznie przełożenia na „cmentarne” dane archiwalne , może z wyjątkiem opisów walk…

Konkludując iż nie wiem nic o liczbie pochowanych na wymienionych przez ciebie cmentarzach jednocześnie życzę tobie i sobie wreszcie jakiegoś rzetelnego opracowania dotyczącego cmentarzy w Bieszczadach opartego o solidne kwerendy archiwalne zestawione z wynikami równie solidnych badań terenowych.

Cytuj:
P.S. Mile wspominam wspólne prace przy odkrzaczaniu cmentarzy szczególnie nr.155.(Chojnik Stadniczówka). Szkoda ,że już nie ma takich akcji.

Są teraz np. oficjalne patronaty więc nie ma potrzeby działać wbrew :lol:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 05-05-2016 19:05 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 20:54
Posty: 78
Dzięki za informacje. Interesował mnie przede wszystkim cmentarz na Jasielniku, brałem udział w porządkowaniu. Pozdrawiam Wacław.


Na górę
Post: 03-09-2019 09:13 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Trafiłem na ciekawe teksty Edwarda Orłowskiego. Bardzo możliwe, że nielicznym forumowiczom są one znane:

"Leśne ślady wielkiej wojny z czasów walk o odzyskanie niepodległości "
"Cmentarze i zbiorowe mogiły wojenne z I wojny światowej na pograniczu bieszczadzko-beskidzkim".

W tym drugim opracowaniu m.in. wymienionych jest 17 lokalizacji w zach. skrawku Bieszczadów i w południowo-wschodnim Beskidu Niskiego.
http://www.komancza.krosno.lasy.gov.pl/ ... d251f41089


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl