Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 20:00

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna
Autor Wiadomość
Post: 10-10-2014 15:33 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Hanuli. Do greckokatolickiej cerkwi p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy, która obecnie pełni rolę filialnej kaplicy rzymskokatolickiej (parafia w Horyńcu) można dotrzeć w następujący sposób: Skręcić w prawo (w odwrotnym kierunku niż do cerkwi pw. św. Paraskewy) i po krótkim marszu i minięciu piętrowego domu o jasnej elewacji znajdującego się po lewej stronie drogi w górę wsi, skręcić tuż za nim w ścieżkę (winna być, na wysokości poniżej 1 m, tabliczka informująca o ścieżce przyrodniczo kulturowej; jeśli nie zniknęła), która prowadzi do rzeczki. Przez mostek na niej należy udać się ścieżką ku górze i po chwili ukaże się po lewej stronie znajdująca się na wzgórku w/w cerkiew.
Ja też dopiero przy okazji trzeciego pobytu w Radrużu odnalazłem, zasięgając języka, tę cerkiew. Piszę o tym w jednym z wcześniejszych postów.
Creamcheese. Zwróć uwagę na to, co pisałem w poprzednim poście:"A co zobaczyłem opiszę zaczynając "od tyłu". Będzie i przód.
I fragmenty rozmowy z Panią Przewodniczką.


Na górę
Post: 13-10-2014 18:08 
Offline

Rejestracja: 14-02-2014 14:51
Posty: 96
Niecierpliwy jestem widocznie :D


Na górę
Post: 02-11-2014 15:16 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Jeszcze kilka zdjęć z wystawy pomieszczonej w dawnej kostnicy:
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
Post: 02-11-2014 15:40 
Offline

Rejestracja: 14-02-2014 14:51
Posty: 96
Minął miesiąc...już wiesz stary zakapiorze dlaczego byłem (jestem) niecierpliwy? :wink:


Na górę
Post: 03-11-2014 18:26 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
A mnie cierpliwości nie brakuje. Dojdę w tzw. swoim czasie do ikonostasu i nie tylko. A Twoje zdjęcia miło oglądać. Pozdrawiam.


Na górę
Post: 03-11-2014 19:56 
Offline

Rejestracja: 14-02-2014 14:51
Posty: 96
Dziękuję :D
Czekam na relację. Pani Przewodniczka, o której wspominałeś, pasjonatka, opowiadała nam dużo i długo, a mogłaby jeszcze dłużej a było czego posłuchać...więc niecierpliwość moja usprawiedliwiona.
Pozdrawiam


Na górę
Post: 13-12-2014 11:04 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Tytuł planszy mówi sam za siebie:
Obrazek
A zdjęcie się zbiesiło i za żadne skarby nie dało się postawić do pionu.
Jeszcze widoki z okien "Domu Diaka" czyli kostnicy:
Obrazek
A na tym zdjęciu widać nawet mój pojazd odpoczywający pod drzewem po wytężonej pracy. Jeszcze musi mnie dowieźć do stacji kolejowej.
Obrazek


Na górę
Post: 06-02-2015 16:47 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Wchodzę przez otwartą, solidną bramę na przycerkiewny teren. Aparat w pogotowiu. Zaczynamy...
Fragment cerkwi
Obrazek
Krzyże znajdujące się tuż przy cerkwi. Jeden z nich datowany jest na 1729 r. (o czym przeczytałem w jednym z przewodników).
Obrazek


Na górę
Post: 06-02-2015 16:50 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Nie wiem jakim cudem w przedostatnim poście, tym z oknem na zdjęciu, znalazło się, miast drugiego zdjecia z widokiem z okna kostnicy na zewnątrz, jakieś zdjęcie z reklamą, do którego się nie przyznaję.


Na górę
Post: 06-02-2015 21:52 
Offline

Rejestracja: 11-02-2005 18:31
Posty: 213
Lokalizacja: Rzeszów
Nie wiem czy mi wolno wtrącić się do wątku tak dokładnie ciągniętego przez Starego Zakapiora,
ale gwoli uzupełnienia chciałem dodać, że odwiedzający to miejsce często pomijają ten drugi cmentarz (za domem diaka)
A nie wolno go pominąć , bo zaiste jest to piękny cmentarz z liczną reprezentacją kamieniarki bruśnieńskiej.
.
Obrazek
.
Autor wątku - jak widać po pierwszych wpisach - nie pominął go i dobrze, ale warto tam zatrzymać się chwilę dłużej.
Po wejściu przez bramę zobaczymy również współczesne dzieło stworzone przez nacjonalistów ukraińskich.
Pomniczek ten wbrew temu co mówi inskrypcja nie jest nagrobkiem pochowanych tu "bohaterów UPA" a jedynie pomniczkiem na ich cześć.
Zresztą wystarczy rzucić okiem aby zobaczyć , że wyszedł z tej samej "fabryki" która takowe tworzyła na cześć bunkru Stiacha, czy też szpitala na Chryszczatej.
Piszę to aby każdy kto odwiedza to piękne miejsce , spojrzał szerzej na nie.
.
Obrazek
.
p.s. przepraszam , że wtrąciłem się, ale już milknę czekając na dalszy ciąg relacji.

_________________
heyu, heyu !! Nie masz kleju ?


Na górę
Post: 09-02-2015 18:45 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Ósmy, wtrącaj się do wszystkich zapoczątkowanych przeze mnie wątków. Wszak po to są by je ubarwiać, choćby w taki sposób jak to czynisz. Nie mam nic przeciwko temu i zachęcam do aktywnego "ciągnięcia tematu". A zdjęcie tego samego "obiektu" zamieściłem na pierwszej stronie wątku. Ale skoro o tego typu "obiektach" mowa, to jeszcze jedno zdjęcie z tego "zacerkiewnego" cmentarza:
Obrazek
P.S. W swoich wędrówkach po zakamarkach Podkarpacia natknąłem się na niejeden tego typu sposób upamiętnienia OUN-UPA. Akurat te z cmentarza w Radrużu są "mało okazałe", jeśli tak mogę to ocenić.


Na górę
Post: 30-03-2015 17:18 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Przycerkiewne krzyże z bliska a w tle mój przyrząd do jazdy cierpliwie na mnie czeka. Oj, poczeka, poczeka.
Obrazek

Obrazek


Na górę
Post: 01-05-2015 08:43 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Stara płyta nagrobna
Obrazek
Związana jest z nią pewna legenda, cyt. za "Roztocze Wschodnie" Pawła Włada i Marka Wiśniewskiego, Wydawnictwo Naukowe Turystyczna i Edukacyjne, wyd. trzecie, Mielec 2004.
"Z zespołem cerkiewnym w Radrużu związana jest legenda. Opowiada ona o brance tatarskiej, która zyskała daleko nad Morzem Kaspijskim serce rycerza, jego rękę i bogactwa, a po śmierci bogatego i mężnego paszy, w pozłocistej karocy przybyła do swej rodzinnej wsi - Radruża, przywiozła bogactwo i wzniosła tę cerkiew. Dziś przy prezbiterium cerkwi znajduje się bardzo stara płyta nagrobna, być może dawnej fundatorki z zapisanym tekstem w języku staro-cerkiewno-słowiańskim: Jezus Chrystus Zbawiciel miłosierdziu (?) sługa boży. Tutaj położone jest ciało szlachetnie (?) urodzonej Katarzyny Eliaszowej (?) Dubniewiczowej, wójtowej Radrużkiej. Rozstawszy się z życiem w tym roku 1682 miesiąca marca dnia 20. Przeżywszy wszystkiego lat dwadzieścia cztery i miesięcy 4. I do Pana odeszła. Amen".
Pod spodem: DF PB (prawdopodobnie inicjały fundatorów nagrobka).
Natomiast w "Leksykonie drewnianej architeltury sakralnej Pdkarpacia" wyd. ProCarpathia", Rzeszów 2011 obok zdjęcia powyższego nagrobka widnieje taki opis: "W 1672 r., po zdobyciu przez Turków Kamieńca Podolskiego, jeden z sprzymierzonych z nimi zagonów tatarskich próbował zdobyć Radruż. W zamian za odstapienie od oblężenia zażądali wydania znanej z urody Marii Dubniewiczowej, żony wójta Eliasza. Zgodziła się ona pójść w dobrowolny jasyr, aby ocalić życie mieszkańców wsi. Jej dalsze losy opisuje zachowana w dokumentach cerkiewnych, "Krótka historya o kobicie z więzienia Tatarów przybyłej". Maria - tatarska branka - przez Kamieniec Podolski trafiła do tureckiego Konstantynopola, gdzie przebywała przez 27 lat, jako żona jednego z dostojników tureckich. Po jego śmierci powróciła w 1699 r. ze znacznym majątkiem do Radruża, gdzie sfinansowała remont podupadłej cerkwi. Po śmierci jej ciało pochowano w okolicach świątyni. Jej nagrobek nie zachował się, legenda wskazuje jako miejsce pochówku kamienną płytę Katarzyny Dubniewiczowej prawdopodobnie drugiej żony wójta Eliasza, która zmarła w 1682 r. w wieku 24 lat. Ród Dubniewiczów, tak godnie zapisany w dziejach Radruża, zamieszkuje w okolicach Lubaczowa do dnia dzisiejszego".


Na górę
Post: 01-07-2015 08:55 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Spacerku wokół cerkwi ciąg dalszy:
Obrazek
Jeśli dobrze odczytałem to nagrobek: "Z Zawadzkich Zofia Krynicka"
Obrazek


Na górę
Post: 11-08-2015 14:35 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
I jeszcze jeden nagrobek...
Obrazek
...poświęcony, o tu widać lepiej.
Obrazek


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl