Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 10:53

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Uratujmy GOT
Post: 29-12-2013 22:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13-05-2007 09:14
Posty: 19
Lokalizacja: Warszawa
https://www.facebook.com/uratujmy.got?fref=ts


Na górę
Post: 02-01-2014 11:20 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 342
Zastanawiam się, czy ktoś jeszcze w ogóle zdobywa GOT?

GOT była zdaje się częścią składową krajobrazu petetekowskiego i odeszła w niebyt wraz z nim. No i jak to wkręcić w te wszystkie Goreteksy i Softszele, to dziura się paskudna zrobi.


Na górę
Post: 02-01-2014 13:10 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
turpin pisze:
Zastanawiam się, czy ktoś jeszcze w ogóle zdobywa GOT?

GOT była zdaje się częścią składową krajobrazu petetekowskiego i odeszła w niebyt wraz z nim. No i jak to wkręcić w te wszystkie Goreteksy i Softszele, to dziura się paskudna zrobi.

Zamiast się zastanawiać i pisać o niebytach :wink: , lepiej sprawdzić :P . Tu sprawozdanie z akcji 2011 roku http://ktg.pttk.pl/index.php?mod=news&a ... 1339965119

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 02-01-2014 22:10 
Offline

Rejestracja: 24-11-2009 10:14
Posty: 246
Wyniki roku 2011 nic nie mówią, jak to się ma do lat poprzednich ?


Na górę
Post: 02-01-2014 22:21 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Michał pisze:
Wyniki roku 2011 nic nie mówią, jak to się ma do lat poprzednich ?

Jak Cię to tak bardzo interesuje, to napisz pod odpowiedni adres i się dowiesz :D . Mnie to niezbyt interesuje, mam ciekawsze zajęcia niż zajmowanie się odznakami, choć wcale nie uważam, by ich zbieranie było czymś złym. Tu masz jeszcze dane z akcji 2010: http://ktg.pttk.pl/index.php?mod=news&a ... 1304711557

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 02-01-2014 22:22 
Offline

Rejestracja: 24-11-2009 10:14
Posty: 246
Już sprawdziłem, spadek w roku 2011 w porównaniu do roku 2010, lat 2012-2013 nie widzę na stronie KTG PTTK.


Na górę
Post: 02-01-2014 22:23 
Offline

Rejestracja: 24-11-2009 10:14
Posty: 246
Panie Darku Z. od początku roku widzę złośliwości, zamykam temat.


Na górę
Post: 02-01-2014 22:38 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Michał pisze:
Panie Darku Z. od początku roku widzę złośliwości, zamykam temat.

Chyba nie masz takiej mocy, by zamknąć temat, bo moderatorem tego forum nie jesteś :wink: . Wiem, że z lat 2012 i 2013 na dzień dzisiejszy nie ma w necie nic, dlatego napisałem Ci byś napisał do źródła i się dowiesz dokładniej, także o poprzednich latach. Więc to żadne złośliwości, to dobra rada, bowiem przeważnie najwiarygodniej jest u źródła zaczerpnąć wiedzę... A spadek między 2010, a 2011 faktycznie jest - o całe 22 odznaki :lol: .

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 02-01-2014 23:21 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
turpin pisze:
Zastanawiam się, czy ktoś jeszcze w ogóle zdobywa GOT?



Tak. GOT zdobywa mój syn i jest świetnym sposobem wspomagającym zarażanie młodocianych górami.

Co mnie zaskoczyło to to, iż weryfikując ostatnio odznakę w gliwickim PTTK czekaliśmy w kolejce.

Bartek Wadas

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
Post: 02-01-2014 23:36 
Offline

Rejestracja: 21-01-2006 17:56
Posty: 296
Lokalizacja: Ruda Śląska - Orzegów
turpin pisze:
Zastanawiam się, czy ktoś jeszcze w ogóle zdobywa GOT?

Jak widać prawie 10 000 odznak rocznie to całkiem niezły wynik.
Mój syn też się w to bawi a ja aby nie był sam wraz z nim. Zawsze mamy dodatkowy pretekst do wyjazdu w góry, a tych nigdy dość.

turpin pisze:
GOT była zdaje się częścią składową krajobrazu petetekowskiego i odeszła w niebyt wraz z nim.

Jeszcze w niebyt całkiem nie odeszła, ale PTTK usilnie się stara aby do tego doszło.


Na górę
Post: 03-01-2014 20:20 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 342
Nie chciałbym być źle zrozumianym - osobiście uważam GOT za dość sympatyczną inicjatywę, tyle, że (i w dobrym i w złym tego słowa znaczeniu) nieco dziecinną. Mnie znudziło się to na małej złotej bodajże w drugiej klasie liceum, choć muszę przyznać, że w środowisku harcerskim do którego wówczas należałem przypięcie tak od małej srebrnej w górę do munduru było pewnym szpanem. Moich synów nawet nie próbuję namawiać na zdobywanie GOT-u i zazdroszczę tym, których potomstwo wykazuje entuzjazm w tym kierunku (mama, weź mnie na konie, bo inaczej tata będzie nas znowu ciągał po tych wertepach, albo, do brata: no i po coś się spytał gupolu, co to za góra - będziemy tu teraz sterczeć, bo tata będzie pół godziny orientował mapę!).

Dzieci mają spore spontaniczne poczucie sprawiedliwości i doznanej krzywdy, zatem proponowane zmiany w punktacji mogą być tym bardziej dotkliwe.

Nawiasem mówiąc, książeczka z punktami GOT (nie ta w której się punkty zbierało, z pieczątkami przeciekającymi na drugą stronę, tylko ta malutka z regulaminem i wykazem tras) była ongiś całkiem niezłą pomocą w określaniu zamiarów na następny dzień.


Na górę
Post: 04-01-2014 17:42 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Tą małą książeczkę z regulaminem i wykazem tras, a której wspomniał turpin, w tym wydaniu również ABC górskiego turysty, wydanie z 1966r (!) , a także "Co przodownik GOT powinien wiedzieć o górach" z roku 1965 posiadam w swojej górskiej bibliotece. Komuś z aktywnych forumowiczów żyjących tematem, kto jest tym zainteresowany, bezinteresownie, bezpłatnie odstąpię. Pisać na PW.


Na górę
Post: 05-01-2014 21:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
Moje dzieci też zdobyły małą złotą GOT mniej więcej w wieku 12 lat - i na tym poprzestały.
Teraz zdobywanie punktów i oznak ich w ogóle nie interesuje, a po górach chodzą dość intensywnie.

Ja osobiście chyba za późno zaczęłam bo zbieranie punktów mnie nigdy nie bawiło, zapominałam również o ewentualnej weryfikacji odznaki, wobec czego doszłam do małej brązowej.


Na górę
Post: 07-01-2014 14:31 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
GOT- moja ocena sensu istnienia i wprowadzanych zmian.


Ostatnio zmieniony 07-01-2014 14:44 przez task, łącznie zmieniany 2 razy.

Na górę
Post: 07-01-2014 14:35 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Dwa pod-tematy w temacie wątku:
1. Ocena GOT - plusy i minusy.
2.Wprowadzane zmiany w regulaminie.

1. A. Turpin pisze, że "GOT była częścią składową krajobrazu petetekowskiego i chyba odeszła w niepamięć."
A dlaczego nie wspomniałeś o powstaniu GOT?, o twórcach?, pierwszych 15 latach istnienia?
Została przecież ustanowiona w 1935r przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Cele (bez tła politycznego) naprawdę były szlachetne i w mojej ocenie esencja z pierwowzoru istnieje w aktualnym regulaminie.
1. B. Do dyskusji między Michałem , a Darkiem Z. : ze sprawozdań Zarządu Głównego PTT:
w latach 1935- 1938 razem GOT zdobyło (od małej brązowej do dużej złotej) 468 osób.
w latach 1949 (rok wznowienia GOT przez PTT)-1950 zdobywców było już 5841. (!)
1. C. Bardzo zmieniła się struktura pochodzenia zdobywców. I tak:
"W ogólnej ilości zdobywców GOT przed wojną przeważał element inteligencki, nie było w niej robotników, a bardzo nikły procent młodzieży szkolnej." - ze sprawozdania ZG PTT za 1937r, s. 37. Zmiany poszły w dobrym kierunku.
1. D. Jedną kwestię muszę wyraźnie uwypuklić. Mówi się, że PTTK kontynuuje GOT po PTT. Jest to nieprawda. PTT wskutek nacisków politycznych samo rozwiązało się 16 grudnia, a PTTK zawiązane zostało 17 grudnia 1950r. PTTK nie powstało z połączenia PTT i PTK, bo te organizacje w dniu 17.12.1950r już nie istniały. Jedynie słuszna władza przywłaszczyła sobie cały majątek i dobytek PTT, w tym schroniska i przekazała wspaniałomyślnie według swojego uznania tym, którzy nie myślą inaczej. W pierwszym statucie z 1950r. PTTK wyraźnie odżegnuje się od tradycji PTT. Więc, jak by tego nie oceniać, obecna GOT nie jest kontynuatorką GOT ustanowionej przez PTT. Nie chcę w tym pod-temacie wywoływać polemiki. Może ktoś powiedzieć, że wielu z byłych członków PTT zostało członkami PTTK, można tu dyskutować, spierać się. Dyskusje takie przetaczały się przez w kręgach zainteresowanych i przez media wielokrotnie, a najostrzej w1989r, gdy reaktywowało się PTT.
1.E. Mój stosunek do GOT.
Jestem ZA! , chociaż szybko, jak wielu na tym forum, zrezygnowałem. Wyrabia systematyczność, wytrwałość, szczególnie przy zbieraniu punktów "za wytrwałość". Tego nie miałem. Co mnie zniechęciło: biurokracja, konieczność udowadniania komuś czegoś, narzucone sposoby i trasy wędrówek. Nie, to nie dla mnie. Jakiś czas tym się jednak fascynowałem. Marzyło mi się zostać Przodownikiem GOT, sprostałbym być może większości warunków, ale na pewno nie "wyrobieniu społecznemu i ideologicznemu", a tego wymagał ówczesny regulamin. Zbieranie punktów GOT ograniczało mnie, zatracałem beztroskę wędrowania, zmuszało mnie do liczenia, myślenia, eliminowało powodowane chwilą zmiany planów, i jeszcze obawa, że ktoś mi nie uwierzy w moje sprawozdania z wędrówek bez zdjęć, po terenach, gdzie nie spotykałem człowieka. Obecnie w świecie wszystko musi być zmierzone, zweryfikowane, sklasyfikowane, wszędzie rywalizacja, ktoś i coś musi być lepsze/gorsze, szybsze/wolniejsze, itp. Pogoń za Koroną Gór Polski rozkręcona przez 'Poznaj Swój Kraj", inicjatywa, akcja w sumie fajna, tylko z czasem wypaczona. Gdy powstała w 1997r, zweryfikowałem swoje notatki i stwierdziłem, że mam już całą Koronę zdobytą do 1988r. Zgłosiłem do Red. Sapy chęć wstąpienia do klubu. Tam czekała mnie na klubowym spotkaniu weryfikacja, udowadnianie. Do tego w samym zestawie Korony sprzeczki: Chełmiec/Borowa w G.Wałbrzyskich , Rudawiec/Brusek/ Postawna w G.Bialskich - co najwyższe? Po co to mi potrzebne? Próbowałem się też wcześniej w taki świat wpisać, postanowiłem zweryfikować swoją wiedzę o górach. Po wygraniu kilku eliminacji, wygrałem teleturniej "Wielka Gra" z tematu "Góry Polski". I co? Trochę gotówki, chwile radości, satysfakcji,trochę stresu, udowodnienie sobie, czy komuś, że coś się o tych Polskich Górach wie. To nie mój świat. To przemija, jest niczym dla mnie w porównaniu z beztroskimi chwilami spędzonymi w górach.
1.F. Jest jednak, pisząc o GOT, jedno wielkie "ZA". Zbieranie punktów przez dzieci oraz młodzież i związane z tym chodzenie po górach jest zajęciem bardzo wciągającym, przy tym zdrowym, wyrabiającym dobre nawyki, zachowania. Jednocześnie zmniejsza "zarażenie" niezdrowymi pasjami, zajęciami jakich współczesny świat podsuwa bez liku.
2. Zmiany w regulaminie.
Tu jestem ostrożny ze stanowczym negowaniem.
Nie znalazłem szczegółowego uzasadnienia tych zmian. Jeżeli ma to być ukrócenie niezdrowej pogoni za punktami, wyeliminowanie rywalizacji typu kto szybciej/więcej w jeden rok, itp., to może zmiany te idą w dobrym kierunku. Zmiany ułatwiające zdobywanie punktów najmłodszym też są wskazane. Jednak narzucanie punktów początkowych, tras, komplikowanie i tak już mało logicznych warunków, po co to komu. Przejrzystością, prostotą, minimalizacją biurokracji, tym można zachęcać do zdobywania GOT.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl