Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 00:34

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 6 Następna
Autor Wiadomość
Post: 08-12-2012 13:48 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Przed momentem dowiedziałem się, że w pochodzącej z 1693 r. greckokatolickiej cerkwi pw.Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudce k/Sieniawy (niestety nie tej beskidzkiej) zakończyły się prace konserwatorskie. Od przyszłego roku ma się w niej znajdować Muzeum Sakralne Ziemi Sieniawskiej. Mam przysłane zza oceanu zdjęcie tej cerkwi, sam zresztą też ją przed paroma laty fotografowałem "rowerując" po tamtych okolicach, lecz do tych zdjęć nie mam w tej chwili dostepu. Oto owa cerkiew:
Obrazek
P.S. Cieszy każda perełka, która przywracana jest do życia i tą wieścią pozwalam sobie dzielić się z Beskidnikami.


Na górę
Post: 11-05-2013 09:15 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Te rusztowania już w 2011r. stały, również bez budowlańców...


Na górę
Post: 05-06-2013 18:01 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Wiosenne porządki czyli malowanie łemkowskiej "świątobliwości" w Krzywej
Obrazek
A oto i sympatyczna "malarka", z którą przy okazji zamieniłem kilka słów
Obrazek


Na górę
Post: 05-06-2013 18:53 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
A była taki ładniusi oczoj..ny seledynowy...
Ręce opadają.


Na górę
Post: 11-06-2013 18:44 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Sypnął groszem dla powiatu jasielskiego Wojewódzki Konserwator Zabytków:
- 10 tys. zł dla Towarzystwa Miłośników Nowego Żmigrodu na dokończenie wymiany poszycia dachu oraz wymiany stolarki okiennej i drzwiowej w budynku "starej gminy" w Nowym Żmigrodzie,
- 20 tys zł dla parafii rzymskokatolickiej w Warzycach na konserwację ołtarza głównego w kościele św. Wawrzyńca,
- 40 tys zł na prace przy kościele św. Jana w Załężu,
- 20 tys zł na odnowienie ołtarza bocznego św. Tekli w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Osieku Jasielskim,
- 10 tys zł na konserwację polichromii ścian prezbiterium w drewnianej cerkwi w Pielgrzymce oraz ikony Michała Archanioła w cerkwi w Świątkowej Małej,
- 80 tys zł dla parafii rzymskokatolickiej w Szebniach na kontynuację prac przy renowacji drewnianego kościoła św. Marcina,
- 30 tys zł dla parafii rzymskokatolickiej w Harklowej na dokończenie prac w kościele parafialnym św. Doroty i Niepokalanego Serca NMP,
oraz dla Stowarzyszenia Gmina Chrześcijańska im. Leona Karcińskiego na prace przy kaplicy Świętej Trójcy i konserwację nagrobków na cmentarzu parafialnym w Nowym Żmigrodzie (niestety nie wiem ile w tym ostatnim przypadku).


Na górę
Post: 11-06-2013 18:48 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Już wiem ile na tę ostatnią pozycję. 40 tys zł, w tym na remont kaplicy 20 tys, a na remonty nagrobków po 10 tys zł.


Na górę
Post: 18-07-2013 18:40 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Ponieważ w jednym wątku nie udało mi się zmieścić całej informacji o remontach w Cieszanowie dodam jeszcze, że i będąca w opłakanym stanie synagoga doczekała się w tym roku remontu. Po jego zakończeniu będzie służyła celom kulturalno - oświatowym i wystawienniczym.
A tak wyglądała w październiku ub. roku:
Obrazek

Obrazek
Miałem i zdjęcia wnętrza ale gdzieś się zapodziały w moich nieuporządkowanych archiwach.
P.A. Mam nadzieję, że mi Szanowni Administratorzy wybaczą, żem nieco wybiegł z BN ale zapewne wielu Beskidników ucieszy - tak jak i mnie - wieść, że kolejne zabytki odzyskują swój urok.


Na górę
Post: 02-08-2013 11:42 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Bałucianka:
http://www.radio.rzeszow.pl/powiat-kron ... rkiew-w-bałuciance-uratowana-posłuchaj

I Nowe Brusno:
http://www.wrota.podkarpackie.pl/pl/tur ... 23_cerkiew
Najwyższy czas... ile lat trwał poprzedni remont?

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 03-08-2013 08:02 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Słuchałem wczoraj rano tej audycji w Radio Rzeszów. A tych, którzy nie odsłuchali audycji wskazanej w poście HM informuję, że 16 sierpnia uroczyste otwarcie cerkwi w Bałuciance.


Na górę
Post: 04-10-2013 10:01 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Stowarzyszenie Dziedzictwo Mniejszości Karpackich z siedzibą w Zagórzu uzyskało zezwolenie Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na zabezpieczenie cerkwi greckokatolickiej p.w. św. Dymitra w Piątkowej (d. Piątkowej Ruskiej) przed dalszą degradacją. Wykonany zostanie jednocześnie remont przycerkiewnego cmentarza oraz istniejącej części ogrodzenia.
A tak wyglądała cerkiew, gdym ją odwiedził w lipcu br. w trakcie przystanku w drodze do... (ale o tym dokąd, będzie w innym już istniejącym wątku)Obrazek


Na górę
Post: 01-11-2013 16:01 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-11-2009 09:22
Posty: 262
Lokalizacja: Uście Gorlickie
Ja również pozdrawiam Stary Zakapiorze :) Zastanawiam się czy w związku z tym trasa nr 1 będzie bardziej atrakcyjna :)

_________________
Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu- Antoine de Saint-Exupéry Dębowy Jar


Na górę
Post: 13-11-2013 19:27 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Nazbierało mi się kilka informacji, które miłośnikom Beskidu Niskiego i nie tylko z pewnością poprawią samopoczucie:
1. Rusza remont Twierdzy Przemyskiej (I etap) w celu udostępnienia dla turystyki kulturowej.
2. W drewnianej cerkwi w Uluczu zakończono następny etap prac konserwatorskich. Zlikwidowano rozwój grzybów w sanktuarium i przedsionku i wykonano konserwację estetyczną.
3. W październiku rozpoczęto prace konserwatorsko-budowlane przy drewnianym kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jodłowej (pow. dębicki). Ma on na celu przywrócenie pierwotnego wyglądu (m. i. ściany zewnętrzne mają być pokryte gontem, który zastąpi pionowe odeskowanie, dach ma być również pokryty gontem, miast dotychczasowego pokrycia tj. blachy).
4. I wreszcie wiadomość dotycząca Beskidu Niskiego. Wolontariusze Magurycza poddali konserwacji kilka kamiennych nagrobków na cmentarzu w Regetowie Wyżnym.
P.S. Nie miałem okazji być w Jodłowej, nawet nie bardzo wiedziałem gdzie to, ale już zlokalizowałem i okazało się, że kręciłem się w pobliżu (i z wschodu i z zachodu), gdym penetrował przed laty cmentarze I-wojenne. I to wystarczający powód, by odwiedzić Jodłową, a przy okazji tamtejszy cmentarz z I wojny.
W pozostałych miejscach bywałem - w Twierdzy Przemyskiej i Uluczu niejeden raz. A i do Regetowa Wyżnego miałem okazję zawitać i to może nawet okazja, by kiedyś o tym napisać i upstrzyć zdjęciami.


Na górę
Post: 29-11-2013 07:21 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Ku końcowi mają się, prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków, prace remontowe w zabytkowym drewnianym, pochodzącym z 1605 r., kościele pw. św. Marcina w Szebniach k/Jasła. Zimą planowany jest jeszcze remont ołtarza i konserwacja obrazów. Obecnie kościół, po wybudowaniu nowego, jest nieużytkowany. Po zakończeniu remontu i uporządkowaniu wnętrza odbywać się w nim będą majówki, śluby, koncerty - najbliższy planowany jest na czerwiec 2014 r.


Na górę
Post: 29-11-2013 09:42 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
stary zakapior pisze:
Ku końcowi mają się, prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków, prace remontowe w zabytkowym drewnianym, pochodzącym z 1605 r., kościele pw. św. Marcina w Szebniach k/Jasła.

No, teraz to już ładnie wygląda, trzeba przyznać :). Jeszcze w obejściu jak zrobią porządek, szczególnie przy nagrobku Gorayskich, to będzie już idealnie.
Tak to wyglądało na dzień 27.11.2013r.
Obrazek Obrazek Obrazek

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 27-01-2014 18:13 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Trochę się działo w 2013 r. w dziele remontów i konserwacji zabytków w woj. podkarpackim:
- zakończono remont cerkwi w Bałuciance (wygląda pięknie) i - jeśli już to nie zostało uczynione - to ogrodzenie wymaga ukończenia prac,
- w kościele w Jaśliskach trwa remont (a może już się skończył, bo ostatni raz byłem tam w październiku).
To z Beskidu Niskiego - zdjęcia będą.
Nadto ukończono remont cerkwi greckokatolickiej w Rudce, trwa remont w kościele pw. św. Michała Archanioła w Kańczudze i prace przy ruinach klasztoru Ojców Karmelitów Bosych w Zagórzu a także remont synagogi w Cieszanowie.
To tylko część w prac, które - jeśli nie zostały ukończone - trwać będą w 2014 r.
W budżecie Urzędu Wojewódzkiego na 2014 r. przeznaczono prawie 10 mln zł na remonty i konserwację obiektów - najwięcej spośród wszystkich urzędów wojewódzkich.
P.S. Zdjęcie cerkiewki w Rudce i synagogi w Cieszanowie (obu obiektów przed remontem) są w tym wątku.
O, byłbym zapomniał. Specjalne pozdrowienia dla pmoro!


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 6 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl