Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 12:39

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wiosna w Niskim
Post: 27-03-2013 10:52 
Offline

Rejestracja: 17-11-2011 17:45
Posty: 107
drugi dzień wiosny.
Jaśliska. piździ
Obrazek

Bardejowskie Kupele
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

a w samym Bardejowie dziwne zjawisko pogodowe: nie ma śniegu!
Obrazek

za to na granicy w Koniecznej dwumetrowe śnieżne bandy, nawet się nie zatrzymywaliśmy, tylko uciekliśmy stamtąd.

wiosna. dzień trzeci.
kot w Łosiu. na jarmarku rządził
Obrazek

ze względów pogodowych jarmark był skromniejszy
no i nie było niestety śpiewających dzieci z Bartnego
Obrazek

na zboczach Flaszy
Obrazek

i szlak na szczyt
Obrazek

wieczorne ognisko w śniegu. Wołowiec. przyjemne -17 st.C.
Obrazek

dzień czwarty wiosny.
rano było -24
Obrazek

ciekawe ile było nad ranem?..

a teraz też śnieg sobie przyjemnie prószy


Na górę
Post: 27-03-2013 14:36 
Offline

Rejestracja: 17-11-2011 17:45
Posty: 107
dodam jeszcze, że w Jaśliskach mieliśmy szczęście i trafiliśmy na otwarty kościół,
i gdy byliśmy sami w kościele, to z niepokojem rozglądałem się za duchem Kościejnego.

w skansenie w Kupelach, ze względu na (nie)pogodę i na to, ze chociaż odgarniali śnieg, to weter fuka,
mieliśmy fotografowanie w gratisie - normalnie dwa eura, jak wstęp

a gwiazdą pierwszego wiosennego ogniska była zwyczajna z dukielskiej Jasiołki


Na górę
Post: 28-03-2013 06:17 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-11-2009 09:22
Posty: 262
Lokalizacja: Uście Gorlickie
Czasem zwyczajna smakuje jak carpaccio.
Coś ta wiosna nie chce przyjść. Być może przez to, że w szkołach teraz się pali kukłę Marzanny, a nie topi (ekologia). Gdyby ją tak porządnie utopił to może by odpuściła :). Jak widać negocjacje z Zimą nie przynoszą rezultatu.

_________________
Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu- Antoine de Saint-Exupéry Dębowy Jar


Na górę
Post: 28-03-2013 15:34 
Offline

Rejestracja: 17-11-2011 17:45
Posty: 107
no i dzięki kiełbasie, niezwyczajnej tym razem, (trzeba było poczekać na dostawę) miałem dziś okazję pospacerować po wiosennej Dukle.
lubię Dukle - to jedno z tych miejsc, w których odczuwam specyficzny sielankowy spokój, czas w Dukle płynie wolniej.
z tym czasem, to jakoś tak jest, że generalnie, im bardziej na wschód, tym płynie on wolniej - jest chyba nawet jakaś teoria na ten temat, względności bodajże.
no więc wiosna w Dukle:
Obrazek

Obrazek

dwie dawne synagogi obok siebie (kirkuty dwa też są obok siebie), trzy garby Cergowskiej w tle, jeden człowiek, cztery auta. czuwaj!
Obrazek

trochę zimno na targu
Obrazek

ale na szczęście obwoźny wrzątek, i nie tylko, na miejscu
Obrazek

Obrazek

byłem w Dukle - kiedyś tak się mówiło, chociaż nie jestem pewny odmiany. nie wiem czy dziś ktoś jeszcze używa takiej formy.


Na górę
Post: 28-03-2013 16:18 
Offline

Rejestracja: 07-11-2008 19:15
Posty: 114
Lokalizacja: Dukla
Miejscowy pisze:
byłem w Dukle - kiedyś tak się mówiło, chociaż nie jestem pewny odmiany. nie wiem czy dziś ktoś jeszcze używa takiej formy.

Nie słyszałem takiego określenia, ale może kiedyś używano, mie wiem, ja tu przybłęda jestem :D .
Ale za to słuszałem określenie dukielskiego targu "odpust nad Sekwaną" :D


Na górę
Post: 28-03-2013 16:52 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Miejscowy pisze:
i gdy byliśmy sami w kościele, to z niepokojem rozglądałem się za duchem Kościejnego.

I mógłbyś się tak rozglądać bez końca. Wszak Kościejny "nawet cienia nie rzucał".


Na górę
Post: 28-03-2013 17:54 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Bardzo lubiłem chodzić na targowicę w czwartki przed lekcjami... :-)


Na górę
Post: 28-03-2013 18:14 
Offline

Rejestracja: 11-02-2011 17:59
Posty: 80
Miejscowy napisał(a):
byłem w Dukle - kiedyś tak się mówiło, chociaż nie jestem pewny odmiany. nie wiem czy dziś ktoś jeszcze używa takiej formy.

Raczej: "byłem w Dukly" - tak chyba mówili mieszkańcy Lubatowej. Starzy do tej pory chodzą do Iwańca /to znaczy do Iwonicza/.


Na górę
Post: 28-03-2013 19:00 
Offline

Rejestracja: 07-11-2008 19:15
Posty: 114
Lokalizacja: Dukla
"Byłem w Dukle" czy "byłem w Dukly".
Pochodzenia tego słowa trzeba pewnie szukać w języku łemkowskim albo może żydowskim.
Chociaż to Dukly brzmi bardziej swojsko :)


Na górę
Post: 28-03-2013 19:20 
Offline

Rejestracja: 17-11-2011 17:45
Posty: 107
"jestem z Dukle" - taki zwrot można było usłyszeć od mieszkańców Dukli w latach 60-tych ubiegłego wieku - może rzeczywiście to się po Żydach ostało, bo połemkowskie raczej nie jest (Dukla była przed wojną miastem polskim zamieszkałym w większości przez Żydów).
fajne te regionalizmy z Lubatowy
lubię takie. użyłem jeszcze "Cergowska" a na co dzień mówię "szepielaki" na drobne monety - usłyszałem w Dukli.
a po targowicy bardzo lubię się szwendać, chociaż jeszcze nic nie kupiłem.


Na górę
Post: 28-03-2013 20:20 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
Śniegu zdecydowanie mniej było w Sylwestra i w Nowy Rok.

Obrazek


Obrazek


Na górę
Post: 29-03-2013 01:54 
Offline

Rejestracja: 11-02-2011 17:59
Posty: 80
[quote="Miejscowy"]"jestem z Dukle" - taki zwrot można było usłyszeć od mieszkańców Dukli w latach 60-tych ubiegłego wieku

Coś mi sie wydaje, że ktoś tu komuś chce wcisnąć jakąś "ciemnotę"
Jestem rodowitym duklaninem z lat 40-tych ub. wieku, ale czegoś takiego nigdy nie słyszałem.
Po BN i Bieszczadach włóczyłem się, gdy większości tu piszących nie było jeszcze na świecie :D
Dodam jeszcze, że mam takie dwie "blachy" /jedną dużą a drugą małą/ gdzie na jednej stronie pisze " Przewodnik Beskidzki" a na drugiej dość niski numer /to tak w ramach przedstawiania sie a nie chwalenia - zwłaszcza, że to dla mnie to już historia/
Pozdrawiam wszystkich Beskidników


Na górę
Post: 02-04-2013 14:53 
Offline

Rejestracja: 17-11-2011 17:45
Posty: 107
z tej "Dukle" wynikła naprawdę ciekawa kwestia,
ale po kolei
erzet pisze:
Coś mi sie wydaje, że ktoś tu komuś chce wcisnąć jakąś "ciemnotę"

to, że taka forma występowała, wiem z rodzinnych przekazów i jest to absolutnie pewne,
ale nie wiedziałem skąd się wzięła,
ale szymek podrzucił trop, że może to pozostałość po Żydach, co wydało mi się dość prawdopodobne,
więc spytałem się osoby kompetentnej i co się dowiedziałem:
co prawda generalnie Dukla w jidisz piszę się דוקלאַ
co jak widać ;) brzmi "Dukla",
ale w Bełżcu gdzie zostali zamordowani dukielscy Żydzi na tablicy jest zapis דוקלע
co jak oczywiście widać ;) brzmi właśnie "Dukle",
więc "Dukle" było dla Żydów jakąś alternatywną nazwą Dukli i jakiś czas w jakimś stopniu przetrwało po wojnie w dukielskiej gwarze, mimo że Żydów już nie było...

a ty erzecie zanim zarzucisz komuś wciskanie "ciemnoty" mógłbyś się zreflektować, że mimo iż masz blachy z niskimi numerami (jakaby to miało jakiekolwiek znaczenie), to nie jesteś wszechduklowiedzący...

przy okazji dowiedziałem się że na wiosnę, albo inaczej mówiąc po zimie, mają być zakończone prace nad pomnikiem na kirkucie
i że chyba nigdy nie byłem na zboczach Błudnej


Na górę
Post: 02-04-2013 17:28 
Offline

Rejestracja: 11-02-2011 17:59
Posty: 80
@ Miejscowy
Nie interesuje mnie co i jak mówili Żydzi, bo tych po wojnie w Dukli już nie było. Zwłaszcza w latach 60-tych.
Jeżeli to "jestem z Dukle" słyszałeś Ty lub Twoi informatorzy od Żydów - to OK. Ja takiej sposobności nie miałem.


Na górę
Post: 02-04-2013 19:52 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 342
erzet pisze:
@ Miejscowy
Nie interesuje mnie co i jak mówili Żydzi


To dość powszechny problem - to co nasi mówią jest zwykle albo lekceważone, albo traktowane zbyt poważnie.
:)
Zaś Miejscowemu dziękuję za ciekawy research.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl