Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 10:52

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 180 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 512 Następna
Autor Wiadomość
Post: 12-03-2013 20:19 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Stary Zakapiorze - nie będzie istniała możliwość zamieszczania takich informacji i nie będzie takiego wątku. Jest sporo miejsc gdzie można pogadać o historii i polityce - akurat to forum jest przeznaczone na dyskusje o BN.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 13-03-2013 21:35 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Jak informują Skarby Podkarpackie jutro tj. 14 marca w Muzeum Historycznym w Dukli o godz. 17.00 otwarcie wystawy "W hołdzie powstańcom 1863-64".


Na górę
Post: 14-03-2013 06:38 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-11-2009 09:22
Posty: 262
Lokalizacja: Uście Gorlickie
stary zakapior pisze:

P.S. Chcę się odnieść jeszcze do wątku "DO RZECZY", który został zamknięty. A to tylko dlatego, że tam już się nie da.

W tym tygodniku były dwa artykuły związane z BN, dotyczące AW. Tak sobie pomyślałem Stary Zakapiorze, że zamiast tworzyć osobny wątek można wykorzystać argumenty zawarte w tych artukułach w istniejących już tematach np. "AW konieczność czy zbrodnia" oraz ten o planowanej uchwale potępiającej akcję Wisła. Tworzenie nowego wątku o samym tygodniku z punktu widzenia BN nie ma sensu.

_________________
Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu- Antoine de Saint-Exupéry Dębowy Jar


Na górę
Post: 14-03-2013 20:06 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Lukaszu-Konradzie, bądź uprzejmy przeczytać jeszcze raz to o co postulowałem do HM. Chodziło mi o to, by informacje o pewnych artykułach w prasie, audycjach radiowych, czy telewizyjnych itp. można było zamieścić w wątku, który mógłby się zwać tak, jak zaproponowałem (może być nieco inna nazwa), właśnie po to, by nie było konieczne tworzenie nowego wątku. To, iż poinformowałem o tych dwóch artykułach w "DO RZECZY" tak, jak wcześniej o wywiadzie w Nowinach z autorem książki "Bandera terrorysta z Galicji" to nic innego poza "suchą" informacją. I ja nie wszczynałem dyskusji w tych wątkach, choć na postulaty Kolegów Beskidników starałem się (w wątku o Banderze) spełnić ich życzenia, co nie do końca udało mi się zrealizować, z powodu ingerencji Admina. Gdybym np. miesięczniku "Ślimaki polskie" (nie wiem, czy taki miesięcznik istnieje) przeczytał, iż w Radocynie czy Olchowcu odkryto nieznany rodzaj ślimaka, to też, być może, podzielił bym się tą informacją-ciekawostką w tym wątku, BEZ KONIECZNOŚCI OTWIERANIA NOWEGO WĄTKU "ŚLIMAKI POLSKIE". Tymczasem, póki co takiej możliwości nie ma. Dziś np. kolega dostarczył mi "Przegląd Kolbuszowski", Przyznasz, że nie ma nic wspólnego w BN. Ale w tym "Biuletynie" jest rozmowa z muzykiem, który współpracuje z Łemkami, Rusinami a nawet o nich opowiada; również o tych z Bałkanów. Artykułu do końca nie przeczytałem, bo byłem zajęty innymi sprawami (tak bardzo, że go zostawiłem u kolegów w biurze). I sądzę, że to jest ciekawostka, którą można byłoby podać na tym forum właśnie w takim uniwersalnym wątku, bez potrzeby otwierania nowego. Sądzę, że już jaśniej nie da się przekazać moich intencji.
Serdecznie pozdrawiam.


Na górę
Post: 14-03-2013 20:58 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Cytuj:
Gdybym np. miesięczniku "Ślimaki polskie" (nie wiem, czy taki miesięcznik istnieje) przeczytał, iż w Radocynie czy Olchowcu odkryto nieznany rodzaj ślimaka, to też, być może, podzielił bym się tą informacją-ciekawostką

Stary Zakapiorze - dwa magiczne słowa - Olchowiec i Radocyna.
Jeżeli podobne magiczne słowa występują w przytaczanych przez Ciebie publikacjach, to to jest miejsce, żeby o nich pisać. Ale jeżeli to jest o ślimakach w Elblągu, a jedynym związkiem z Beskidem są ślimaki to proponuję forum poświęcone ślimakom.
Taki wątek jest: viewtopic.php?f=18&t=2802&hilit=beskidzki+przegl%C4%85d i są w nim również Twoje posty - więc nie rozumiem postulatu o jegio utworzenie. Bo skoro w nim pisujesz, to zakładam, że o nim wiesz.
Jest też cały dział na dyskusje o książkach , artykułach itd... ale niech one mają coś wspólnego z Beskidem - i nie na zasadzie ślimaki są w Beskidzie, ślimaki zjadają liście winogron, z winogron robi się wino, więc podyskutujmy o książce "Domowy wyrób win"
Tym bardziej, że jak już napisał Łukasz Konrad - jest wątek, w którym jak przytoczysz jakiś artykuł o AW, to nikt nie będzie kręcił nosem, bo te wywiady były by naturalną kontynuacją dyskusji.

edut:
Proponuję nie kontynuować dyskusji na tematy funkcjonowania forum w tym wątku, bo nie po to zagląda tu zdecydowana większość czytających.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 18-04-2013 19:02 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Kolejna wiadomość, która ucieszy miłośników drewnianych świątyń wszelkich wyznań. Jak informują Skarby Podkarpackie zakończył się pierwszy etap remontu zabytkowego kościółka w Domaradzu. Jak przeczytałem w "Kościoły drewniane Karpat. Polska i Słowacja" został on wzniesiony ok. 1485 r., a konsekrowany w 1542 r. Ciekawa jest historia jego powstania - odsyłam do w/w przewodnika. Zaintrygowało mnie przy tej okazji jego wezwanie. Wg przewodnika - śś. Apostołów Piotra i Pawła, a wg Skarbów Podkarpackich - św. Mikołaja. Często przejeżdżałem obok niego w drodze ku Beskidowi Niskiemu i na Słowację i równie często wracałem, bo choć natężenie ruchu duże, to niezłe hopki a i przy źródełku św. Jana z Dulki można odetchnąć i łyknąć dobrej wody z źródełka.


Na górę
Post: 10-05-2013 20:15 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Wiadomość z Skarbów Podkarpackich. Cerkwie w Brunarach Wyżnych, Kwiatoniu, Owczarach, Powroźniku, Turzańsku, Smolniku, Chotyńcu i Radrużu otrzymały pozytywna rekomendację ICOMOS i w czerwcu tego roku zostaną wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wypadało by zamieścić zdjęcia "laureatów", co jest prawie możliwe. Prawie, gdyż cerkwi w Owczarach jeszcze nie mam w swojej kolekcji. Ale co się odwlecze...
P.S. Wiadomość, iż cerkiew w Kwiatoniu zostanie wpisana na w/w listę miałem dodatkowo przyjemność uzyskać od Pana Jana Hyry - opiekuna i przewodnika po tej świątyni - z którym ucięliśmy sobie niezmiernie przyjemną rozmowę, gdym przed dwoma dniami miał okazję zawitać do cerkwi św. Paraskewy - tamże.
Przy tej okazji Pan Jan podarował mi swoją publikację "Kiedyś służba Boża dziś msza święta. Czyli o cerkwi w Kwiatoniu". Zaskoczony tym niespodziewanym, a jakże miłym, prezentem anim pomyślał, by poprosić o autograf. Mam nadzieje, że okazja ku temu niebawem się nadarzy. Pan Jan przyznał, iż nie miał jeszcze okazji odwiedzić cerkwi w Radrużu, więc zaproponowałem, by zajrzał na strony tego forum, gdzie o cerkwi (a nawet o obu cerkwiach) jest i trochę informacji i zdjęć.
Pozwolę sobie tą drogą serdecznie pozdrowić Pana Jana.


Na górę
Post: 10-05-2013 21:25 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 342
stary zakapior pisze:
Wiadomość z Skarbów Podkarpackich. Cerkwie w Brunarach Wyżnych, Kwiatoniu, Owczarach, Powroźniku, Turzańsku, Smolniku, Chotyńcu i Radrużu otrzymały pozytywna rekomendację ICOMOS


A cóż to jest ten Icomos, Europejska Apelacja jakaś, czy cuś? Oscypek jakby jakiś, czy inna miejscowa osobliwość?
(nie żebym się złośliwie czepiał, tylko jako żywo, euroskrótu w ten piątkowy wieczór rozszyfrować nie mogę...)


Na górę
Post: 10-05-2013 22:35 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2007 20:06
Posty: 365
Lokalizacja: Gorlice
turpin pisze:

A cóż to jest ten Icomos


Takie góralskie " i co mos... to pokoz" I się przyjęło i pokazują co mają, rekomendując.
Że nie??? A jak nie, to nie wiem.

_________________
jak biec do końca potem odpoczniesz
cudne manowce, cudne manowce


Na górę
Post: 11-05-2013 08:19 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Cośik w tym prawdy jest, bo kiedym pedałowoł po Beskidzie tom podsłuchoł w Carnem takom rozmowe:
- I CO MOS GAZDO ZA PAZUCHOM (a mówił to duzymi, drukowanymi literami, jeden gazda do drugiego).
- A MOM OSCYPKI COM ŚWIEZO WYRYCHTOWOŁ (z takim samym sacunkiem ten drugi odpowiada)
- A TO DOBZE, BOM SIE STRASNIE ZDENERWOWOŁ I TRZA Z TEGO NERWUNKU COSIK ŁYKNONĆ. ZAJDZCIE KU MNIE TO WOM SYĆKO POWIM.
(I po chwili, gdy już zasiedli do gościny...)
- WYPIJMY MOI ŚLIWOWICY COM SE JO PZYWIÓZ NA FRASUNEK, BO MI BABA DOSCENTNIE ZGUPIAŁA.
- A CO TAKIEGO SIE ZDAZYŁO
- DZWONIŁA MOJO STARA PRZED CHWILOM I MI GADO ZE WE WSI JAKIS JUNE SCO NA NAS KOŚCIÓŁEK. PO PRAWDZIE GO NASE CHŁOPOKI ZE STRAZY ZAROZ ZŁAPALI I WPISALI NA LISTE COBY JUZ WIENCY DO NOS NIE PZYJEZDZOŁ, ALE ON SIE NIE FRASOWOŁ, TYLKO IM ZECE, ŻE TU ZA NIM ZAROZ AMERYKANY, NIEMCE A MOZE I RUSKIE PZYJADO COBY OBEJZEĆ JAK ON, ZNACY SIE, JUNE SCO. I ZE JESCE BEDO ONE ZA TO DUTKI U NAS ZOSTAWIAĆ. I MOJA STARO JUZ SIE CIESY NA TE DUTKI.
- TO FAKTYCNIE BABA WOM ZGUPIAŁA PRZEZ TO WASO NIEOBECNOŚĆ.
- NO WIDZICIE, TRZA, KRUCA FUKS, ŁYKNONĆ NA TEN FRASUNEK TO MI MOZE TROCHE ULZY.
I takem słuchoł i sie zmartwił za tego gazde, co mu baba zdurniała. A jakem przyjechoł na kwatere, tom se tez łyknął ale tatre mocno, bom śliwowicy łonckiej ni mioł.


Na górę
Post: 11-05-2013 17:13 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Na stronach Skarbów Podkarpackich informacja, iż Stowarzyszenie "Magurycz" szuka kontaktu z byłymi mieszkańcami Polan Surowicznych licząc, iż pamiętają oni jak wyglądała dzwonnica cerkiewna, którą "Magurycz" odbudowuje. Nie ma żadnych materiałów źródłowych, prócz ryciny Oleny Kulczyckiej z 1926 r., które pokazywałyby jak wyglądała niegdyś ta dzwonnica.
P.S. Czego Szymon nie zamieścił tej informacji na forum BN pozostaje dla mnie zagadką.


Na górę
Post: 16-05-2013 16:27 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
O dokonaniach "Magurycza" i "Nadsania" na cmentarzu greckokatolickim w Łówczy i co znaleziono pod podłogą cerkwi pw. św. Paraskewy (wg jednych źródeł zbudowana w latach 1796-99, wg innych w 1808 r.) - tamże, piszą Skarby Podkarpackie. Cerkiew pełni obecnie funkcję kościoła filialnego parafii rzymskokatolickiej pw. Matki Boskiej Bolesnej w Płazowie.


Na górę
Post: 22-05-2013 10:22 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Kolejna wiadomość z Skarbów Podkarpackich. 25 maja o godz. 17.00 w Lipnicy Murowanej pierwszy z cyklu koncertów "Muzyka zaklęta w drewnie". Wystąpi Mieczysław Szcześniak.
Kolejne koncerty w Sękowej, Haczowie. Dębnie Podhalańskim, Bliznem, Binarowej.
Przy okazji będzie można zwiedzić te cudeńka architektury drewnianej Małopolski i Podkarpacia.


Na górę
Post: 29-05-2013 08:41 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
"Magurycz" zaprasza na warsztaty, których istotą jest ochrona sepulkralnej sztuki ludowej i rejestrowanie zanikających obrzędów związanych ze śmiercią. Warsztaty odbędą się w dn. 17-30 czerwca w Łówczy gm. Narol na cmentarzu greckokatolickim i 3-17 lipca w Makowej gm. Fredropol na cmentarzu ewangelickim.


Na górę
Post: 31-05-2013 16:52 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Skarby Podkarpackie informują o dwóch imprezach. Jutro z inicjatywy Gminy Osiek Jasielski ok. 20 km rajd rowerowy "Trzy kościoły - trzy historie", podczas którego będzie można obejrzeć trzy świątynie: w Osieku Jasielskim, Załężu i Pielgrzymce oraz poznać ich historię. Start o godz. 9.00 z stadionu w Osieku Jasielskim.
Druga z imprez to międzyregionalny pokaz i zawody zabytkowych sikawek konnych oraz zawody drwali. A odbędzie się to w Rudawce Rymanowskiej 16 czerwca br.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 180 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 512 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl