Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 21:47

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 180 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 512 Następna
Autor Wiadomość
Post: 23-08-2012 13:28 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Do tego co zasygnalizował Szymek trochę szczegółów. W rubryce "Od Redakcji" Krzysztof Zieliński Redaktor Naczelny "Skarbów Podkarpackich" pisze: "Tym też numerem "Skarbów Podkarpackich" żegnamy się z naszymi Czytelnikami. Po blisko 6 latach i wydaniu 35 numerów - zawsze bezpłatnych - wyczerpaliśmy możliwości jego finansowania. Mam nadzieję, że zawieszenie będzie tymczasowe i za jakiś czas nasz periodyk powróci. Zapraszamy na stronę internetową www.skarbypodkarpackie.pl, na której poruszać będziemy ciekawe tematy dotyczące dziejów i dziedzictwa kulturowego Podkarpacia, z tym, że już w wersji elektronicznej".
A w tym "ostatnim" numerze (podzielam nadzieję Redaktora Naczelnego o chwilowej przerwie w "papierowym" wydawaniu) "Skarbów Podkarpackich" - etnograficznym, poświęconym tym razem północnej części naszego województwa wiele interesujących artykułów, siłą rzeczy bez "Beskidianów", ale mimo to w jakiś sposób powiązanych z nim wątłą nicią (m. in. z mojej skromnej przyczyny), bowiem rzecz o "Monasterze Werchrackim" (o ruinach greckokatolickiego monasteru bazylianów) z zdjęciem fragmentu cmentarza w kompleksie monasteru (tam jeszcze nie wiodły moje ścieżki, lecz wszystko przede mną), oraz "Bruśnieński skarbiec" o cmentarzu w Starym Bruśnie, opatrzonego licznymi zdjęciami. Pozwolę sobie zauważyć, że i ja miałem okazję zaprezentować kilka zdjęć z owej zabytkowej nekropolii. A może, choćby w wersji elektronicznej, będzie można przeczytać o cmentarzu w (Nowym) Bruśnie, który jest również przebogaty w wytwory kamieniarki z surowca pochodzącego z bruśnieńskiego kamieniołomu.
P.S. Mam nadzieję w najbliższym czasie porozmawiać z panem Krzysztofem Zielińskim w sprawie "Skarbów Podkarpackich", a gdyby była taka potrzeba, podzielić się nawet moją "zdjęcioteką".
A przy okazji muszę uporządkować swoje zbiory "Skarbów Podkarpackich", bo sam nie wiem ile jego "papierowych" numerów posiadam, choć wiem na pewno, że nie wszystkie.


Na górę
Post: 21-09-2012 19:45 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Przed momentem dowiedziałem się, że 15 września br. w wieku 76 lat zmarła dr Barbara Tondos, historyk sztuki i badacz architektury drewnianej, obrońca zabytków, laureatka nagrody im. Mariana Korneckiego przyznanej w 2011 r. za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony zabytków architektury drewnianej Małopolski.
Ostatni autoryzowany wywiad z dr B. Tondos pt. "Ratowania świata ikon" ukazał się w nr 3 (34) maj-czerwiec 2012 r. Skarbów Podkarpackich.
Jej pogrzeb odbędzie się 24 września o godz. 12.00 na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej 37 w Zakopanem.
26 września o godz. 15.00 w Kościele św. Krzyża w Rzeszowie ul. 3 Maja msza św. w intencji Zmarłej.
Wieczne odpoczywanie racz jej dać Panie.


Na górę
Post: 28-10-2012 09:23 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Jak informują "Skarby Podkarpackie" (wirtualnie) 29 października w Muzeum Okręgowym w Krośnie zostanie otwarta wystawa "Od Łemkowszczyzny po Huculszczyznę". Na wystawie będą prezentowane zdjęcia wykonane przez św. pamięci prof. Romana Reinfussa w latach 1930-39 na terenie Pogórza Karpackiego, Beskidu Niskiego, Bieszczadów oraz pogranicza Gorganów i Czarnohory. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i Zabytkowej Chyży w Olchowcu (czyli Pana Tadeusza Kiełbasińskiego). Wystawa ma trwać od października do stycznia następnego roku.


Na górę
Post: 18-11-2012 15:22 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
"Skarby Podkarpackie" wirtualnie ale lepsze to niż nic. A w nich:
Województwo Podkarpackie uruchomiło Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. W województwie Podkarpackim obejmuje on trasy od cmentarza wojennego w Ożennej:
poniżej cmentarz nr 3 w Ożennej
Obrazek
do cmentarza wojennego w Nowinach Horynieckich:
tablica przy wejściu na cmentarz
Obrazek
fragment cmentarza
Obrazek
W planach ma on mieć charakter międzynarodowy. Na terenie Polski obejmie 8 województw a poza nim będzie przebiegał przez Rumunię, Węgry, Słowację, Ukrainę, Białoruś, Litwę, Łotwę i Estonię.
Jednym z konsultantów szlaku jest Roman Frodyma.
P.S. Szlak zapewne zacznie się w Ożennej od cmentarza nr 1, lecz nie miałem okazji jeszcze go obejrzeć, choć po remoncie zarówno on jak i nr 2 są na mojej Liście Przebojów Rowerowych.
Mam nadzieję, że przy tej okazji ukaże się stosowna publikacja o Szlaku. A może jest już przygotowywana?
Będę dopingował Red. Zielińskiego do wydania takiej publikacji.


Na górę
Post: 18-11-2012 21:10 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
A czy jest już jakaś profesjonalna strona o tym szlaku??

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 26-11-2012 16:52 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
Małopolskie:
Najwięcej:
http://tarnow.pttk.pl/szlaki_tematyczne ... /index.php

pozostałe info:

http://www.malopolskie.pl/Pliki/2012/FOLDER_SZFWIWS.pdf
http://www.malopolskie.pl/Turystyka/Odkrywanie/?id=2318

Podkarpacie:
marny skan mapki:
http://muzeumwdebicy.pl/wp/wp-content/u ... C01812.jpg


Na górę
Post: 27-11-2012 08:22 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
felek89 pisze:
A czy jest już jakaś profesjonalna strona o tym szlaku??


Nie wiem. Teoretycznie oczywiście o nieprofesjonalnym szlaku da się zrobić profesjonalną stronę.

Co do profesjonalizmu samego szlaku - znającym temat wystarczy cytat:
Cytuj:
Obiekt 4. Łowczówek - cmentarz wojenny legionistów nr 171.

Cmentarz znajduje się na stokach wzgórza Kopaliny opadających w dol. rzeki Białej. Jest to największa nekropolia Polskich Legionistów związana z licznymi bitwami, które w tym rejonie rozgrywali legioniści podczas tzw. operacji gorlicko - tarnowskiej.


http://tarnow.pttk.pl/szlaki_tematyczne ... d=przebieg

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 29-11-2012 17:48 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Informowałem już na tej stronie o zorganizowanej w Muzeum Podkarpackim w Krośnie wystawie "Od Łemkowszczyzny po Huculszczyznę - archiwalne fotografie prof. Romana Reinfussa.
Dziś wpadł mi w ręce Podkarpacki Informator Kulturalny, nr 82 listopad-grudzień 2012. Wśród wielu informacji - w przeważającej części dotyczących wystaw stałych i czasowych organizowanych przez muzea Podkarpackie - jest i ta o w/w wystawie. Pozwalam sobie zacytować ten wątek w całości.
"Wystawa obejmuje pokaz reprodukcji archiwalnych zdjęć wykonanych przez prof. Romana Reinfussa w latach 1930-1939 na obszarze Pogórza Karpackiego, Beskidu Niskiego, Bieszczadów i pogranicza Gorganów i Czarnohory. Zdjęcia pochodzą z negatywów szklanych i celuloidowych zakupionych od rodziny w 2000 roku po śmierci profesora przez Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Dotyczą kultury materialnej i duchowej Pogórzan, Dolinian, Łemków, Bojków i obszaru pogranicza bojkowsko-huculskiego. Posiadają duże znaczenie w poznaniu grup etnograficznych zamieszkujących południowo-wschodnią Polskę do 1939 roku i okresu deportacji ludności obrządku wschodniego po zakończeniu II wojny światowej.
Prof. Roman Reinfuss urodził się w 1910 roku w Przeworsku. dzieciństwo spędził w Gorlicach i Tarnowie. Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1935 roku. Następnie kontynuował studia etnograficzne pod kierunkiem Kazimierza Dobrowolskiego. W 1945 roku ukończył je i rok później obronił doktorat na podstawie pracy Łemkowie jako grupa etnograficzna. Był profesorem UMCS w Lublinie i Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1946-1980 pełnił funkcje kierownika Pracowni Sztuki Ludowej w Instytucie Sztuki PAN. Jego działalność naukowa i badawcza związana była z kulturą ludową Karpat i sztuką ludową w Polsce. Był autorem wielu publikacji książkowych i artykułów. Zmarł w 1998 roku w Krzywaczce. Pochowany został na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
W prezentacji uwagę zwracają zdjęcia, które obrazują codzienne życie mieszkańców karpackich wsi, obiekty sakralne w postaci cerkwi, kapliczek, zabudowę małomiasteczkową, nieistniejące karczmy i dwory.
Bojkowszczyzna reprezentowana jest zbiorem zdjęć wykonanych w latach 1937-1938 w bieszczadzkich miejscowościach: Berehy Górne, Sianki, Krywe, Tworylne, Wetlina i Wołosate. Widzimy na nich wiejską zabudowę, szczegóły strojów codziennych i świątecznych oraz sceny związane z pasterstwem na bieszczadzkich połoninach w rejonie Tarnicy.
Szczególnie interesujące są prezentowane po raz pierwszy fotografie dotyczące pogranicza bojkowsko-huculskiego. Na wystawie znajdują się również zdjęcia obrazujące działalność Straży Granicznej w Karpatach Wschodnich i Zjazdu Górskiego, który odbył się w 1938 roku w Nowym Sączu oraz szczegóły związane z przemysłem naftowym z rejonu Gorlic.
Autor zdjęć z aparatem fotograficznym i szklanymi negatywami od lat 30. dokumentował tradycyjną kulturę ludową polskich Karpat. Prezentowany archiwalny materiał jest bardzo cennym i unikatowym źródłem informacji dla badaczy, etnografów, historyków i krajoznawców. Jest zarazem dowodem wielkiej pasji naukowej i osobistego zaangażowania.
Uzupełnieniem wystawy jest pokaz zabytków etnograficznych w postaci strojów ludowych i interesujących wyrobów kultury materialnej pochodzących ze zbiorów Zabytkowej Chyży Łemkowskiej Tadeusza Kiełbasińskiego w Olchowcu w Beskidzie Niskim oraz kolekcji prywatnych".
Uzupełnieniem w/w notki jest fotografia Pogórzanina ubranego w cuwę i magierkę wykonana przez prof. Reinfussa w 1936 r., obecnie w zbiorach arch. MBL w Sanku.
P.S. Z informacji dot. Muzeum Podkarpackiego w Krośnie wynika, że cena wstępu na wystawę czasową (bo tak jest ona zakwalifikowana) wynosi 5 zł i 3 zł (ulgowy). Muzeum otwarte jest w sezonie zimowym wtorki-piątki od 9.00-15.00, a w soboty i niedziele od 10.00-15.00. W poniedziałki nieczynne.
Nic, tylko wybrać się do Krosna i obejrzeć wystawę a przy okazji i inne atrakcje Krosna.


Na górę
Post: 18-12-2012 19:15 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Skarby Podkarpackie informują o wystawie "Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku, Andy!" czynnej w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie w okresie grudzień'12-styczeń'13. Na wystawie prezentowane są dzieła tematycznie związane z okresem Bożego Narodzenia, które ukazują nieznanego Andy Warhola, który powraca do swych rodzinnych korzeni. Wystawie towarzyszą pokazy filmów i zajęcia warsztatowe. Eksponaty pochodzą z zbiorów Muzeum Moderneho Umenia Andyho Warhola w Medzilaborcach, Spolocnosti Adnyho Warhola w Medzilaborcach i z zbiorów prywatnych.


Na górę
Post: 05-02-2013 18:33 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Jak "donoszą" Skarby Podkarpackie jeszcze w lutym ma się ukazać przygotowana przez Stowarzyszenie Magurycz książka zawierająca "1001" sposobów naprawiania nagrobków oraz kilka niezmiernie ciekawych artykułów dotyczących cmentarzy i ich "czytania". Książka będzie wydana w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej.
Mam nadzieję, że Szymon uchyli rąbka tajemnicy.


Na górę
Post: 26-02-2013 19:56 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Informacja z Skarbów Podkarpackich: 26 lutego br. o godz. 15.00 w sali Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego ul. Rejtana 16 c w Rzeszowie wykład prof. dr hab. Michała Parczewskiego "Zagadkowa nazwa Bieszczadów i Beskidów w świetle danych archeologicznych", który zainauguruje cykl wykładów otwartych organizowanych przez Uniwersytet Rzeszowski.
P.S. Miałem tę informacje zamieścić w "Imprezach, wydarzeniach..." ale tam od wielu dni "wisi" post z kryptoreklamą "Najładniejsze działki budowlane Kościerzyna uroczo położone" i jakoś HM to nie przeszkadza, w odróżnieniu od informacji w sprawie książki "Bandera terrorysta z Galicji" i wywiadu z autorem książki, którego nie dane mi jest dokończyć (robiłem to na prośbę forumowiczów), bo ponoć Bandera nie ma nic wspólnego z Beskidem Niskim. Za to działki budowlane w Kościerzynie jak widać mają!


Na górę
Post: 26-02-2013 20:03 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Już nie wisi.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 27-02-2013 20:51 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Przepraszam, pomyliłem datę wykładu, o którym wyżej. Odbędzie się jutro, 28 lutego. Reszta bez zmian.


Na górę
Post: 09-03-2013 19:11 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Wiadomość, z Skarbów Podkarpackich. W Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie wystawa prac Małgorzaty Dawidiuk "Ikona-Cień" i "Emaus". Artystka jest twórcą wielu sakralió: ikon, ikonostasów, polichromii m. in. w Chołowicach k/Krasiczyna, Koszalinie, Krynicy, Zamienicach k/Legnicy, Niagou (Słowacja). Jej ikony znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych w Polsce. Niemczech, Rosji, Ukrainy, Kanady, USA.
Wystawa czynna od 7-30 marca.


Na górę
Post: 12-03-2013 18:49 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
"Konserwatorka, artystka pisząca ikony". O twórczości Małgorzaty Dawidiuk pisze w Skarbach Podkarpackich dr Grażyna Stojak.
P.S. Chcę się odnieść jeszcze do wątku "DO RZECZY", który został zamknięty. A to tylko dlatego, że tam już się nie da.
Otóż najpierw apel do moderatorów-szczególnie do HM. Nie otwierał bym tego wątku, gdyby istniała możliwość zamieszczenia tego typu informacji w jakimś wątku np. "wiadomości z prasy itp." Ponieważ takiego wątku nie udało mi się zlokalizować, a chciałem się podzielić informacją, że takie artykuły się ukazały i można je przeczytać w w/w miesięczniku, nie miałem innej możliwości tylko "utworzyć" nowy wątek. Dobrze byłoby, gdyby rozważyć rozwiązanie jakie wyżej proponuję, choć tytuł może być inny.
I jeszcze do postów Kolegów, którzy oceniali te teksty. O ile Lukas, je przeczytał i ma prawo do takiego czy innego spojrzenia na treści zawarte w tych artykułach, a nawet do oceny ich autorów, to ocenianie "z góry" tekstów, których nie widziało się na oczy jest "niekoniecznie uprawnione". Wygląda na to, że "jedynie słuszne poglądy" mogą prezentować określone media, a inne z góry skazujemy na takie czy inne oceny. Skąd ja to znam! Mam dostęp do co najmniej kilku źródeł pisanych (dzienniki, tygodniki, miesięczniki itp) reprezentujące diametralnie różne opcje, więc-jak sądzę-mam prawo do w miarę rzetelnej oceny, o której w moim poście nie było ani słowa. I wcale nie mam zamiaru nikogo przekonywać do czytania "tego czy owego". Nie mam również zamiaru nikogo przekonywać do takiego czy innego spojrzenia na sprawy historyczne.
Szanuję poglądy innych, co nie znaczy, że się z nimi zgadzam.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 180 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 512 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl