Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 14:46

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna
Autor Wiadomość
Post: 03-02-2013 09:49 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 342
Noszę się tej zimy z zamiarem naruszenia granic Parku Narodowego, zwłaszcza pomiędzy Świątową Wielką a Bartnem, bo tak mi z ogólnych planów wędrówki pasuje. Tzw. sieć (jaka sieć???) szlaków jest tam haniebnie skąpa i wszystie przebiegają nie w tę stronę, co trzeba.

Czy droga doliną Świerzówki jest legalna, czy nie? Jak realnie przedstawiają się szanse przechwycenia samotnego wędrowca poruszającego się na rakietach, ale też i z konieczności drogami używanymi do gospodarki leśnej, w tym obszarze o tej porze roku (niekoniecznie na owej właśnie drodze)?

Chwycili mnie Parkowi wiosną gdzie indziej, ale żeśmy sobie pogadali i nie zostałem skasowany. Niemniej, oczywiście, to nic przyjemnego.


Na górę
Post: 03-02-2013 10:57 
Offline

Rejestracja: 27-11-2011 10:54
Posty: 102
Lokalizacja: Rzeszów
Z tego co pamiętam to z Bartnego do Świerzowej prowadzi ścieżka dydaktyczna http://www.sekowa.pl/index.php?option=c ... Itemid=153


Na górę
Post: 03-02-2013 17:36 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 342
Yakari pisze:
Z tego co pamiętam to z Bartnego do Świerzowej prowadzi ścieżka dydaktyczna http://www.sekowa.pl/index.php?option=c ... Itemid=153


Serdeczne dzięki za nader wartościowy link - znakiem tego, na drodze mogą mi naskoczyć, zaś na ewentualnych drobnych skrótach przez lasy i tak mnie nie chycą :)

Swoją drogą, ciekawe byłoby się dowiedzieć, jakie sami mieliście doświadczenia z Park-schutzem? (jak wzmiankowałem, moje nie nie były najgorsze - ludzkie jakieś chłopy mnie złapały...)


Na górę
Post: 03-02-2013 20:36 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Obawiam się, że pokazana w linku Yakari "ścieżka dydaktyczna" nie przechodzi doliną Świerzówki. Wprawdzie z Bartnego można się dostać do Świątkowej Wielkiej idąc śladami wskazanymi ową ścieżką kończącą się w Wołowcu (z którego da się przejść do Świątkowej Wlk) ale, by przejść tak jak zamierzasz musisz wkroczyć w granice MPN i przez Świerzową Ruską dotrzeć do Świątkowej Wlk. To skutkuje możliwością spotkania z strażnikami i ewentualnymi nieprzyjemnościami.
Dwukrotnie zaliczałem tę trasę na rowerze z Świątkowej Wlk do Bartnego, choć za każdym razem nieco innymi ścieżkami: pierwszy raz, gdy nie był to jeszcze teren MPN, drugi, gdy już był, lecz prócz turystów drepczących w odwrotnym kierunku żadnych innych homopodobnych nie spotkałem. Dolinę Świerzówki polecam, choćby ze względu na liczne pamiątki po byłych mieszkańcach Świerzowej Ruskiej.


Na górę
Post: 03-02-2013 21:38 
Offline

Rejestracja: 27-11-2011 10:54
Posty: 102
Lokalizacja: Rzeszów
Witam, co do ścieżki z Bartnego do Świerzowej to w listopadzie osobiście byłem na tej ścieżce i widziałem że jednak prowadzi do Świerzowej, nawet na opisie owej ścieżki jest fragment że można dalej nią dotrzeć do Świątkowej. Polecam poczytać opis "Ścieżka Przyrodniczo-Edukacyjna: Bartne - Roztoka - Świerzowa - Krzyż Papieski"


Na górę
Post: 04-02-2013 02:36 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
@Yakari:
Dołączę się do turpina z podziękowaniem za cenną informację! Dolina Świerzówki chodzi za mną od baardzo długiego czasu, no ale zawsze żyłem w świadomości że jest (całkowicie bez sensu IMHO) zamknięta. O ile pamiętam to nawet Bartek Wadas kiedyś "pochwalił się" na forum, że Go chwycili pod samą prawie przełęczą.
Nie wiesz przypadkiem kiedy ścieżka powstała? Na mapie compassu oczywiście nawet jej śladu nie uświadczysz... No i pytanie zasadnicze - jak ma się ona do przepisów MPNu - to można tam w końcu czy nie? szczególnie że ja tam - jak wszędzie - władować zamierzałbym się rowerem...

Pozdrawiam!


Na górę
Post: 04-02-2013 09:07 
Offline

Rejestracja: 24-11-2009 10:14
Posty: 246
Ścieżka zaznaczona jest na tej mapie: http://kartografia.com/pokaz.php?isbn=978-83-7546-361-3


Na górę
Post: 04-02-2013 11:39 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Yakari pisze:
Z tego co pamiętam to z Bartnego do Świerzowej prowadzi ścieżka dydaktyczna http://www.sekowa.pl/index.php?option=c ... Itemid=153

Wg mnie ona prowadzi tam tylko w umyśle tych, co ją wymyślili chyba :wink: . Nigdy nie zauważyłem przechodząc przez Świerzową Ruską, by prowadziła tam odnoga tej ścieżki z tą pięknie namalowaną różyczką :) . Owszem, na Przełęczy Majdan widziałem znaki tej ścieżki początkiem 2011 roku, ale na pewno nie schodziła ona do Świerzowej Ruskiej. Później byłem tam jeszcze 2-krotnie i na pewno żadnych znaków tej ścieżki tam nie było.

Yakari pisze:
Witam, co do ścieżki z Bartnego do Świerzowej to w listopadzie osobiście byłem na tej ścieżce i widziałem że jednak prowadzi do Świerzowej,

Tzn. co widziałeś? Czy te różyczki na drzewach były namalowane? To byłoby bardzo dziwne, bo w wydanym przez MPN w 2012 roku przewodniku nic nie wspominają o tejże ścieżce, a piszą już np. o tej nowej ścieżce przyrodniczej "Folusz". Więc jeśli faktycznie ktoś ją tam poprowadził (znakując ją w terenie), musiał zrobić to nie pytając o zdanie właściciela terenu i musiało to być w 2012 roku. Bo nie chce mi się wierzyć, że nie pochwaliliby się tą ścieżką w przewodniku.

Yakari pisze:
nawet na opisie owej ścieżki jest fragment że można dalej nią dotrzeć do Świątkowej. Polecam poczytać opis "Ścieżka Przyrodniczo-Edukacyjna: Bartne - Roztoka - Świerzowa - Krzyż Papieski"

To w ogóle mnie nie przekonuje :wink: , nie takie rzeczy już czytałem i widziałem na mapach, a w terenie ich nie uświadczysz :) .

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 04-02-2013 12:05 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Ścieżka z gustowną różyczką nie ma prawa prowadzić przez Świerzową gdyż prowadzi od cerkwi prawosławnej do krzyżówki ze szlakiem czerwonym (pod schroniskiem) i dalej wzdłuż niebieskiego szlaku a potem do kamieniołomu na Maguryczu.

Darek... na pewno widziałeś ją na Majdanie?

Bodajże ze 2-3 lata temu (jak wyznaczyli różany szlak) pod cerkwią w Bartnem wyczytałęm, że druga taka ścieżka z jeszcze ciekawszym oznaczeniem biegnie na Kornuty ale szczerze mówiśc tablica chyba wyprzedziła realizację bo w terenie nigdy tego "szlaku" nie odnalazłem.

BW

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
Post: 04-02-2013 12:07 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Wiadomości z pierwszej ręki - rozmowy o wytyczenie tam ścieżki są w toku, jak na razie wejście tam (jeśli złapią) skończy się mandatem.
Najważniejsze, że nadzieja jest :-)


Na górę
Post: 04-02-2013 12:19 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Bartek Wadas pisze:
Darek... na pewno widziałeś ją na Majdanie?

Tak na pewno, mam nawet zdjęcia tej różyczki bo sprawdziłem to przed chwilą. Tyle tylko, że ta różyczka z przełęczy majdan różni się od tej różyczki prowadzącej z Bartnego do kamieniołomu pod Maguryczem. Ta do kamieniołomu wygląda tak jak namalowano tutaj: http://www.sekowa.pl/images/content/bar ... ycz_lq.jpg , a ta na Przełęczy Majdan tak: http://www.sekowa.pl/images/content/bar ... cza_lq.jpg.

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 04-02-2013 12:20 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
@Michał - Dzięki za link. A skoro jesteśmy przy mapach, to czy oprócz tego że ma zaznaczoną ścieżkę dydaktyczną - której istnienie w terenie podważa Darek Z. - to jest ta mapa warta zakupu? Mam już mapę ExpressMap-u w tej właśnie skali (z 2007) którą cenię jedynie za to że jest laminowana i składalna w każdą stronę, co do jej dokładności (a zakładałbym że jest na tym samym podkładzie) i treści to zachwytu nie budzi...

Dlugi pisze:
Wiadomości z pierwszej ręki - rozmowy o wytyczenie tam ścieżki są w toku, jak na razie wejście tam (jeśli złapią) skończy się mandatem.
Najważniejsze, że nadzieja jest :-)


Dobra wiadomość - choć wiadomo co mówią o nadziei w kontekście jej potomstwa... :) A tak na poważnie - jaka jest statystycznie szansa na to że złapią, gdybym wpruł tam, niekoniecznie w zimie, na rowerze?


Na górę
Post: 04-02-2013 13:29 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
W Październiku ubiegłego roku, żadnych znaków w Świerźowej nie widziałem.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 04-02-2013 14:31 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 342
HM pisze:
W Październiku ubiegłego roku, żadnych znaków w Świerźowej nie widziałem.


Tę zaś wiodącą do kamieniołomu pod Kornutami przespacerowałem się w lecie, jakkolwiek nie udało mi się odnaleźć jej końca(!) - niknie gdzieś miedzy oślizgłymi głazami a krzakami. Może niezbyt wytrwale szukałem. Nie było też przy żółtym szlaku tabliczki informującej dokąd jest ta ścieżka i po co.

Co do wątpliwości wyrażonych u góry wątku - właśnie korzystając z przerwy na posiłek regeneracyjny (nie ma to jak praca w instytucji socjalistycznej!), napisałem do Dyrekcji Parku z prośbą o wyjaśnienie. Podzielę się odpowiedzią.

I ponowiłbym prośbę o szczere opisy spotkań z parkowymi Funkcjonariuszami.


Na górę
Post: 04-02-2013 15:17 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
turpin pisze:
Co do wątpliwości wyrażonych u góry wątku - właśnie korzystając z przerwy na posiłek regeneracyjny (nie ma to jak praca w instytucji socjalistycznej!), napisałem do Dyrekcji Parku z prośbą o wyjaśnienie. Podzielę się odpowiedzią.

Moje informacje właśnie z MPN-u są :-)
turpin pisze:
I ponowiłbym prośbę o szczere opisy spotkań z parkowymi Funkcjonariuszami.

Nie ma się czym chwalić. Raz się zdarzyło, pisałem zreszta już tu na forum. Szedłem wtedy z Folusza przez Zamkową i dalej. Aby nie było prosto to zahaczyłem jeszcze o kapliczki w Hucie Pielgrzymskiej. Pierwsza pw. św. Franciszka dostępna legalnie, natomiast druga (na mapie Compass-u oznaczona jako "z 1893r odnowiona) już groziła mandatem. Po jej obejrzeniu wyszedłem na starą drogę Świątkowa - Folusz i nią schodziłem w dół w stronę zielonego szlaku na Zamkową. Gdzieś w połowie drogi usłyszałem odgłosy samochódu i po chwili zobaczyłem go na wzniesieniu. Zatrzymał sie tam, a ja poszedłem dalej znikając za zakrętem drogi, łapiąc tylko psa na smycz. Miałem nawet zamiar zejść z drogi gdzieś w las ale że do zielonego było już niedaleko postanowiłem dalej iść drogą. Po chwili zza zakrętu wyłoniła sie terenówka, przejechała koło mnie, zatrzymała i zostałem w paru pytaniach i odpowiedziach uświadomiony, że nie powinno mnie tu być :-) Jako że do zielonego miałem już niedaleko skończyło sie tylko na pouczeniu.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl