Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 18-04-2024 12:38

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2923 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1123 124 125 126 127195 Następna
Autor Wiadomość
Post: 13-12-2012 11:27 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
humanitas pisze:
powiatowy pisze:
....Cmentarz nie znajduje się w Beskidzie Niskim a na pogórzu. Ale na terenie Łemkowszczyzny.

Czyli prawdą jest że Bieszczady zaczynają się w okolicach Rzeszowa!!! :evil:
a prof. Reinfuss przewraca się w grobie....

O.T. Powiatowy, możesz uściślić swoją wypowiedź?

Myślę, że powiatowemu chodziło o to, że rozciągnąłeś Łemkowszczyznę zbyt daleko na północ, na tereny tzw. Zamieszańców :). Mnie też wydaje się, że to zbyt daleko idące. Ale może mi się tylko wydaje :wink: .

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 13-12-2012 12:30 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Darek Z. pisze:
Myślę, że powiatowemu chodziło o to, że rozciągnąłeś Łemkowszczyznę zbyt daleko na północ, na tereny tzw. Zamieszańców :). Mnie też wydaje się, że to zbyt daleko idące. Ale może mi się tylko wydaje :wink: .

Tak, to jest podejście do przyjęcia. Niestety, Powiatowy się na to nie zdobył, i jeszcze coś o przewracaniu w grobie mówi.
No cóż, na wnioski prof. Reinfussa to łemkowski Rej, Kochanowski i Mickiewicz w jednym, czyli Iwan Rusenko rodem z Krasnej (Korostenky) się pewnie w grobie przewraca. Ale być może Rusenko nie wiedział, kim jest? Wszak profesorem uniwersytetu nie był ....
Ale cóż począć z Werchratskim, Pszepiurską-Owczarenko, Ziłyńskim? Też się pewnie zacne profesorstwo w grobach przewraca, świeć Panie nad ich duszami. A i żyjący - np. prof. Łesiów jest zupełnie odmiennego zdania.


Na górę
Post: 14-12-2012 11:58 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
kabir pisze:
Darek Z. pisze:
Myślę, że powiatowemu chodziło o to, że rozciągnąłeś Łemkowszczyznę zbyt daleko na północ, na tereny tzw. Zamieszańców :). Mnie też wydaje się, że to zbyt daleko idące. Ale może mi się tylko wydaje :wink: .

Tak, to jest podejście do przyjęcia. Niestety, Powiatowy się na to nie zdobył, i jeszcze coś o przewracaniu w grobie mówi.
No cóż, na wnioski prof. Reinfussa to łemkowski Rej, Kochanowski i Mickiewicz w jednym, czyli Iwan Rusenko rodem z Krasnej (Korostenky) się pewnie w grobie przewraca. Ale być może Rusenko nie wiedział, kim jest? Wszak profesorem uniwersytetu nie był ....
Ale cóż począć z Werchratskim, Pszepiurską-Owczarenko, Ziłyńskim? Też się pewnie zacne profesorstwo w grobach przewraca, świeć Panie nad ich duszami. A i żyjący - np. prof. Łesiów jest zupełnie odmiennego zdania.

Mimo, że uwypukliłeś podwójnie moje słowa, łamiąc przy tym zasady cytowania :wink: , to ja i tak zostanę przy swoim, a więc przy tradycyjnie rozumianych granicach Łemkowszczyzny. Jak ktoś chce, to może sobie jej granice rozciągnąć nawet po samo Morze Bałtyckie :wink:, zupełnie mi to nie przeszkadza.

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 14-12-2012 15:50 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Darek Z. pisze:
ja i tak zostanę przy swoim, a więc przy tradycyjnie rozumianych granicach Łemkowszczyzny..

Zależy według jakiej (której) tradycji :)
Nie zniechęcając do studiowania Reinfussa zachęcam do sięgnięcia po dorobek innych badaczy. A także, a może nawet przede wszystkim o wysłuchanie głosu samych Zamieszańców (to znaczy teraz jest to dosyć trudne, bardziej chodzi mi o to, jak się określali, z kim poczuwali się do wspólnoty w latach, kiedy jeszcze tam mieszkali).


Na górę
Post: 14-12-2012 15:57 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
do wysłuchania głosu miało być, rzecz jasna


Na górę
Post: 16-12-2012 19:21 
Offline

Rejestracja: 17-11-2011 17:45
Posty: 107
kabir pisze:
A także, a może nawet przede wszystkim o wysłuchanie głosu samych Zamieszańców (to znaczy teraz jest to dosyć trudne

ale cóż trudnego w zadaniu pytania? spytam, przy najbliższej okazji, czy się jakoś identyfikują z Łemkami - zaciekawiła mnie ta kwestia


Na górę
Post: 16-12-2012 20:31 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Miejscowy pisze:
ale cóż trudnego w zadaniu pytania? spytam, przy najbliższej okazji, czy się jakoś identyfikują z Łemkami - zaciekawiła mnie ta kwestia

Trudne w tym znaczeniu, że "Zamieszańszczyzny" już nie ma, i nie da się przeprowadzić np. sondażu nt. przeważającej orientacji etniczno-narodowej. Ale i zdanie pojedynczych osób jest cenne, jak masz możliwość - zapytaj.
A, jeszcze opinia Stanisława Stępnia:
Cytuj:
Okres międzywojenny był więc czasem zasadniczych przeobrażeń świadomościowych Zamieszańców. Przyjmowały one różne tendencje:
1. znacząco wzrosło wśród ludności tej poczucie ukraińskiej świadomości narodowej;
2. jednocześnie bez względu na orientację narodową Zamieszańcy umocnili swe poczucie jedności z niezbyt odległymi Łemkami (z swego terytorium do najbliższych wiosek łemkowskich mieli 25-30 km;
3. dla tych Zamieszańców, którzy byli przeciwni przynależności do ukraińskiej wspólnoty narodowej, identyfikacja ze "światem ruskim" wcale nie oznaczała jedności narodowej z Rosją, a była przejawem kontynuacji tradycji martyrologicznej Thalerhofu oraz wyrazem lęku przed u7tratą tożsamości regionalnej.

Ruska "wyspa" w polskim otoczeniu. Wokół tożsamości narodowej "Zamieszańców".
Artykuł zamieszczony w jednym takim zbiorku, który niedawno, został na forum wykpiony.
powiatowy pisze:
Tylko czekać jak powstanie praca pod red. SDD na temat "Bojkowskiej vel Huculskiej enklawy gdzieś pod Rzeszowem" :shock:

Nieładnie.


Na górę
Post: 17-12-2012 20:05 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Oczekiwałem na jakąś reakcję Miejscowego.
Ale nie takiej oczekiwałem. Mimo to dziękuję.
Możemy więc przejść z OT do zagadek?
Rysiu, do dzieła!


Na górę
Post: 17-12-2012 21:28 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
Już mogę? To ok.

Tak na szybko wymyśliłem, ale żeby za łatwo nie było:

Na trzech beskidzkich rzekach planowane są duże zbiorniki wodne (w milionach m3). Wymienić nazwy tych zbiorników, na jakich rzekach mają zostać pobudowane, w jakim, przyjętym przez rząd w 2011 r. Programie się znalazły, oraz.. haha.. napisać nazwy trzech największych dopływów głównych rzek , które też znajdą się w cofce zbiorników (po jednym dla każdego zb./rzeki).

Dla posiadających umiejętność obsługiwania gógla oraz geoportalu, nie powinno to stanowić większego problemu.


Na górę
Post: 18-12-2012 17:47 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
Program Ochrony Przeciwpowodziowej dla Górnej Wisły

Zbiorniki / Rzeki / Dopływy największe:
- Myscowa/Kąty - Wisłoka - Ropa
- Dukla - Jasiołka - Panna?
- Rudawka Rymanowska - Wisłok - Pielnica


Na górę
Post: 18-12-2012 19:03 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
No nie do końca o to mi chodziło z tymi dopływami ;-) Chodzi o te, które miałyby znaleźć się w cofce. Ale uznaję, bo pytanie było trochę pokrętne, a prawdziwa odpowiedź to Wisloka - Wilsznia, Jasiołka - Panna (tu OK) i Wisłok - Moszczaniec.

Acha, nazwy na zb. na Wisłoce, to Kąty-Myscowa vel. Krempna


Na górę
Post: 21-12-2012 14:12 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
To z innej beczki:
Cóż to za człowiek, który pod koniec XV wieku od pewnego znacznego miasta na terenie nas interesującym zażądał znacznej liczby florenów w złocie? Podpowiem, iż kwoty tej nie otrzymał, co miało nienajprzyjemniejsze konsekwencje dla wspomnianego miasta.


Na górę
Post: 21-12-2012 16:30 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
Fedor Hlavaty zazadal 400 florenow od miasta Bardiow(Bardejov) w 1493 roku.
Natomiast w 1499 r zlupil miasto i nalozyl kontrybucje , po czym w nastepnym napadzie w tym samym roku je spalil.

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Post: 21-12-2012 16:53 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
Dokładnie, Twoja kolej.


Na górę
Post: 31-01-2013 16:42 
Offline

Rejestracja: 17-11-2011 17:45
Posty: 107
kabir pisze:
Trudne w tym znaczeniu, że "Zamieszańszczyzny" już nie ma, i nie da się przeprowadzić np. sondażu nt. przeważającej orientacji etniczno-narodowej. Ale i zdanie pojedynczych osób jest cenne, jak masz możliwość - zapytaj.

liczyłem, że podczas świąt spotkam się z moim najlepszym kontaktem; mieszanym Zamieszańcem z szeroko rozumianej rodziny, ale niestety rozminęliśmy się, a poza świętami ten mój kontakt zarabia na chleb w Anglii.
to co słyszałem, to niepewne, z drugiej ręki: dzisiejszy Zamieszańcy utożsamiają się z Ukraińcami i nie uważają się za Łemków. Prędzej czy później zweryfikuję tę wiedzę w rozmowie z Zamieszańcami, ale rację masz kabirze, że dzisiejsza orientacja etniczno-narodowa Zamieszańców nie jest miarodajna, choćby z powodu, że Zamieszańcom (jak i Łemkom) przez lata wmawiano, że są Ukraińcami.
ps. a przy okazji Wszystkich Świętych zauważyłem, że były prace na cmentarzu w Czarnorzekach
ps2. co ten humanitas oczekiwał ode mnie i dlaczego - to dopiero zagadka! :D


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2923 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1123 124 125 126 127195 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl