Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 19-03-2024 08:15

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 205 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 514 Następna
Autor Wiadomość
Post: 19-11-2004 10:14 
Szukam miejsc w Beskidzie Niskim, z których można zobaczyć Tatry. Do tej pory widziałem je tylko z Pn. stoków Małastowskiej(zima) i Bielicznej(jesień). Znajomi widzieli je z okolic Chyrowej(!) i Rymanowa(!!). Może Wy też znacie takie miejsca, a może ktoś ma zdjęcia?


Na górę
   
Post: 19-11-2004 10:41 
Witam,
ja mam zdjęcia Tatr z trzech miejsc w Beskidzie Niskim:
1. ze szczytu Jaworzynki Konieczniańskiej, zimą,
2. z górnej części szlaku Banica - Bartne, a właściwie z łąki po lewej stronie szlaku. Jest to łąka na pagórze po lewej od miejsca gdzie szlak "odbija" w lewo z drogi asfaltowej do Wołowca i pnie sie pod górę drogą szutrową, zdjęcie wczesną wiosną,
3. ze zbocza na podejściu na cmentarz w Wirchnem - Gładyszowie, zdjęcie wiosenne - zimny dzień i dobra widoczność.

Co do Bielicznej to pewno chodzi ci o widoczność nie z samej doliny, bo to raczej nie możliwe, natomiast mogę potwierdzić widocznośc Tatr z zachodniej strony Ostrego Wierchu, jesienią - ale tylko poprzez gałęzie drzew.

Wyżej wymienione trzy widoki są bez żadnych "przeszkadzaczy".

Owocnego fotografowania.


Na górę
   
 Tytuł: Tatry z BN
Post: 19-11-2004 12:12 
1. Z węzła szlaków (zielonego i czerwonego) pod Magurą 842 m.

2. Ze skałek w rezerwacie "Kornuty" - ale tylko jesienią, wczesną wiosną lub w zimie, wtedy gdy brak jest liści na drzewach.

3. Z platformy widokowej na Grzywackiej Górze (ktoś błędnie na istniejącej tam tabliczce napisał, że widać z stąd Trzy Korony).

4. Z Przymiarek koło Rymanowa.

5. Z wieżyczki na Baranim było widać jak stała. Teraz nie wiem.

6. Idąc z Ropek przez Przeł. Prehyba a dalej najkrótszą drogą przez łąki do cerkiewki w Bielicznej (wychodząc na łąkę i kawałeczek dalej).

7. Z podejścia zielonym szlakiem z Przeł. Pułaskiego na Ostry Wierch.

8. Zapewne będzie widać Tatry idąc żółtym szlakiem z Uścia Gorlickiego przez Oderne na Magurę Małastowską. Jest tam rozległa polanka, która na mapie Compasu zwie się Polana 637 m. Ja nie widziałem stąd Tatr, ale jak na dłoni widać Jaworzynę Krynicką, to zapewne i Tatry będzie widać.

7. Z Wysokiego (657 m) koło Krempnej.

8. Z przełączki między Łysą Górą (641 m) a drugą kulminacją tego szczytu.

To na razie tyle. Jak coś mi się przypomni lub moim znajomym to napiszę.

Pozdrawiam
Darek Z.


Na górę
   
 Tytuł: Tatry z BN
Post: 19-11-2004 20:45 
Dziękuję za szczegółową pomoc! Jeśli chodzi o Bieliczną to miejsce, które wspomniałem dokładnie pokrywa się z punktem nr 6 Darka Z., z kolei z masywu Magury widziałem Tatry w miejscu gdzie wychodzi się z lasu idąc drogą z przeł. Małastowskiej w stronę Przysłupia i Nowicy.
Jeśli można by w ogóle prosić o skany zdjęć to byłbym bardzo wdzięczny - póki co chciałbym zobaczyć te widoki - zobowiązuję się ich nigdzie nie przekazywać - zadowolą mnie nawet w niskiej rozdzielczości! W przyszłości planuję opracować zestawienie takich miejsc dla Beskidu Niskiego, Bieszczadów oraz pogórzy i opublikować w internecie - jeśli wtedy miałbym opublikować cokolwiek nie mojego to oczywiście wcześniej zapytam o zgodę autora! Mój mail: rymek@poczta.fm Jeśli nie przyślecie zdjęć to OK, będę i tak bardzo wdzięczny za informacje! Pozdrawiam serdecznie wszystkich Górołazików!!


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 20-11-2004 11:55 
Witam ponownie

Jeśli chodzi o punkt 4, czyli widok z Przymiarek to można zobaczyć to na stronie: www.iwonicz-zdroj.pl/ver_polska/piesze.html

Jeśli chodzi o foto odnośnie pkt. 1, to wielu robiło zdjęcia, jednak nie wiem czy komuś się udało zrobić na tyle dobre zdjęcie, aby było coś widać.
Mam natomiast zdjęcia z widokiem na Tatry z łąk nad Bieliczną (pkt. 6) oraz z przełączki między Łysą Górą a jej drugą kulminacją (pkt. 8). Zdjęcia te nie są mojego autorstwa, ale spytam autora czy mogę je przesłać.

Pozdrawiam Darek


Na górę
   
 Tytuł: Tary z BN
Post: 20-11-2004 12:02 
Zdjęcie z Przymiarek - wprost rewelacja! Jest czym oko nacieszyć - wielkie dzięki!


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 20-11-2004 14:54 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2004 10:18
Posty: 288
Lokalizacja: Sanok
osobiście oglądałem z podanych juz wyzej Przymiarek (nawet w czerwcowy wieczór), Wysokiego oraz jeszcze nie wymienionych Tokarni (tej nad Karlikowem), wzgórza nad Ciechanią (688 - nie znam nazwy), wzgórz nad Bednarką od stronyWałaskiego. Ponoć widać też z 10 piętra wieżowca w którym kiedyś mieszkałem w Krośnie.


Na górę
 Tytuł: Tatry z BN
Post: 20-11-2004 15:25 
Być może z Krosna z wieżowca widać, bo ponoć z Jasła z wysokich budynków także widać. A w dodatku u nas z Jasła pieknie widać Tatry z góreczki, która ma tylko ok. 300 m npm. Ale to już nie jest Beskid Niski.

Darek


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 21-11-2004 15:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2004 10:18
Posty: 288
Lokalizacja: Sanok
żadnych nowych miejsc sobie nie przypomniałem ale za to przeglądnąłem stare przewodniki po BN Krygowskiego i panoramki Moskały. Ech, kiedyś to były widoki z beskidzkich wzniesień, a dzisiaj wszystko pozarastane. Wtedy (30-40 lat temu) Tatry było widać z wielu miejsc. Pamiętam, że kiedyś mówiono, że Magurski PN ma postawić jakieś wieże widokowe czy platformy ale to była chyba plotka.


Na górę
 Tytuł: Tatry z BN
Post: 22-11-2004 13:30 
Oj przydałyby się platformy widokowe! Tylko takie niezawysokie (niewiele ponad wierzchołki drzew), delikatne, wkomponowane w krajobraz i najlepiej ażurowe, żeby ich nikt nie mógł obesrać (przepraszam za wyrażenie, mam nadzieję, że nikt z czytających właśnie nie spożywa...) Zresztą kto wie, może rzeczywiście lepiej że ich nie ma. Niby maszt na Tokarni nie taki wielki ale dla mnie zepsuli tą górę...


Na górę
   
Post: 22-11-2004 13:35 
Jak macie jakieś miejsca widokowe na pogórzach to również ich poszukuję. Ot takie mam hobby - jak jest bardzo dobra widzialność to szukam górek, z których można podziwiać Tatry z bezpiecznej odległości!
Dzięki jeszcze raz za wszystkie odpowiedzi!


Na górę
   
 Tytuł: widoki tatr
Post: 22-11-2004 13:39 
1.Brzanka Tuchowska w Pogórzu Ciężkowickim.
2.Droga Zborowice - Łużna, na szczycie każdej kulminacji na tym odcinku, widok po prawej.


Na górę
   
 Tytuł: Re: Tatry z BN
Post: 22-11-2004 19:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2004 10:18
Posty: 288
Lokalizacja: Sanok
Rymek pisze:
Niby maszt na Tokarni nie taki wielki ale dla mnie zepsuli tą górę...

niestety to prawda, zwłaszcza, że pod maszt zajeli kawał łąki szczytowej, poprawili też drogę wiec na szczyt można wjechać od Woli Piotrowej samochodem osobowym, czyni tak niestety wielu amatorów borówek. A co do widoków to gdy zimą 2001/2002 lód pozrywał sieć energetyczną koło Bukowska i uszkodził maszt na Tokarni to elektryk, który robił mi remont w domu przez kilka dni siedział i nocował na szczycie, gdzie usuwał awarię. Mówił o świetnym widoku na Tatry z masztu. Twierdził, że Tatry widać było również z Żurawinki (nad Bukowskiem, tam też jest maszt). Tego nie potwierdzam bo nie widziałem, znam tylko widok Tatr z Tokarni, z ziemi, nie z masztu.


Na górę
 Tytuł: Tatry z BN
Post: 22-11-2004 19:52 
"Pamiętam, że kiedyś mówiono, że Magurski PN ma postawić jakieś wieże widokowe czy platformy ale to była chyba plotka".

Nie wiem czy to była plotka. Mam przed oczyma Magury '96, w których jest m.in. wywiad z Dyrektorem MPN, który na pytanie: Czy ma Pan swoje ulubione miejsce w Parku? odpowiada: "Nawet kilka". Po czym następuje wymienienie ich, a na koniec dyrektor stwierdza: "Jest też kilka ładnych miejsc, gdzie chciałbym, żeby w przyszłości powstały punkty widokowe". Na końcu napisano, że Tekst wywiadu nie jest autoryzowany.
Nie wiemy tylko, o jakie punkty widokowe chodziło dyrektorowi, czy o naturalne jak np. Wysokie (657 m), z utrzymywaniem ich w stanie takim jakie są, aby nie zarastały, czy właśnie związane z budową wieżyczek widokowych. To jest jego słodka tajemnica.

Jeśli chodzi o punkty w BN z których widać Tatry to jeszcze znajomy podpowiedział mi, że z okolic Dębiego Wierchu idąc niebieskim szlakiem granicznym (jest tam dość duża przecinka po słowackiej stronie).

Jeśli chodzi o Pogórze:
1. Liwocz 562 m (Pogórze Ciężkowickie - Pasmo Brzanki).
2. Zapewne będzie widać ze szlaku żółtego Kołaczyce - Gogołów. Szlak ten mijając Sowinę wspina sie na niezalesiony grzbiet. Wzdłuż tego właśnie grzbietu prowadzi droga. Piękne widoczki, ale Tatr niestety nie widzieliśmy wtedy.

Pozdrawiam Darek


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 06-12-2004 19:27 
Offline

Rejestracja: 06-12-2004 19:03
Posty: 31
Tatry widać również jadąc po drodze z Jasła w stronę Krosna. Dokładnie między Jasłem a Szebniami.
Oraz co dziwne w Jaśle z krzyżówki na Nowy Żmigród.

Pozdrawiam Sławek.

P.S. A i z tego co sobie przypominam to z górnej stacji wyciągu w Gładyszowie i z okolic Banicy - niedaleko krzyżówki do Wołowca.

_________________
Sławek


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 205 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 514 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl