Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 14:42

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna
Autor Wiadomość
Post: 03-07-2012 12:39 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Przewodnik mieszka w ostatnim domu po prawej przed zakrętem idąc od strony Horyńca, gdzieś w okolicy bramy powinien być tel. do niej.
Btw. warto iść do drugiej Radruzkiej cerkwi. Jedna z ładniejszych "nowych" cerkwi.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 03-07-2012 13:13 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Informacja o możliwości skorzystania z przewodnika i obejrzenia wnętrza cerkwi jest umieszczona na bramie wejściowej (głównej). Przy okazji pierwszych odwiedzin w Radrużu, przed wielu laty (ok. 8-10 lat temu) skorzystaliśmy z możliwości obejrzenia wnętrza. Oprowadziła nas wówczas młoda osóbka, która mieszkała w budynku obok cerkwi. Była tam chyba szkoła, a teraz jest świetlica wiejska, czy coś podobnego.
P.S. O cerkwi w Radrużu, tej drugiej też, o której wspomniał HM, zamieszczę jeszcze trochę informacji i zdjęć. Tę drugą obejrzałem przed paroma tygodniami, podczas trzeciej wizyty w Radrużu. Proszę o cierpliwość. Ta rowerowa wycieczka po Roztoczu kolejny raz przekonała mnie do specyficznego klimatu, który łączy Beskid Niski z Roztoczem. A na tutejszych cmentarzach Szymon miałby co robić, choć-jak zdołałem się przekonać-już tu pracował z pożytkiem dla "kamiennych wspaniałości".


Na górę
Post: 14-07-2012 11:06 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Dzwonnica z końca XVI w. (wg innych źródeł z przełomu XVI i XVII w.) z izbicą, remontowana w 1825 r.,oraz przed 1928 r. i gruntownie w 1965 r.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
P.S. W Skarbach Podkarpackich jest wzmianka, iż w kategorii "Architektura i konstrukcje drewniane" Muzeum Kresów w Lubaczowie za konsekwentną realizację programu prac konserwatorskich w zespole cerkwi św. Paraskewy w Radrużu otrzymało nagrodę w konkursie "Zabytek Zadbany" Generalnego Konserwatora Zabytków.


Na górę
Post: 27-07-2012 16:29 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Fragment od strony północnej z widoczną bramą i murowaną kostnicą tzw. "Dom Diaka" powstałą w II poł XIX w.
Obrazek
I jeszcze Dom Diaka od nieco innej perspektywy
Obrazek

Obrazek


Na górę
Post: 08-08-2012 18:45 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
I jeszcze dwa zdjęcia "Domu Diaka" z nieco innej perspektywy:
Obrazek

Obrazek


Na górę
Post: 24-08-2012 08:45 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Dobiega kresu "obchodzenie" cerkwi św. Paraskewy a na zakończenie jeszcze dwa zdjęcia i...
Obrazek

Obrazek
...i (za Pawła Rydzewskiego "Roztocze Południowe"):
"Najazdy tatarskie trapiące wieś w ciągu XVII w. szczęśliwie nie spowodowały zniszczenia cerkwi, która w tym czasie pełniła funkcję chłopskiej warowni, ochraniając życie i mienie mieszkańców. Nie znamy przebiegu tych tragicznych wydarzeń poza ostatnim najazdem na osadę w roku 1672. Wśród dokumentów parochialnych wyszczególniono w 1845 r. "Krótką historię o Kobicie z więzienia Tatarów przybyłej", spisanej w języku staro-cerkiewno-słowiańskim w końcu XVIII w. lub nieco później. Tradycja ustna rozbudowała tę z pewnością prawdziwą historię o kilka interesujących z naszego punktu widzenia faktów.
Tatarzy oblegający cerkiew jesienią 1672 r. zażądali w zamian za odstąpienie ze wsi znanej z nieprzeciętnej urody młodej żony miejscowego wójta. Dziewczyna przystała na ten warunek, chcąc ocalić rodzinę i uchronić od zniszczenia świątynię. Wkrótce została małżonką jednego z dostojników tatarskich czy tureckich i powiła mu nawet kilkoro dzieci (dwóch synów). Po śmierci męża, dawna branka a obecnie zamożna wdowa, powróciła do rodzinnej wsi, według jednych w bogatej karecie, według innych w prostym wozie, w którego dyszlu schowała nagromadzone przez lata kosztowności. W podzięce za uratowanie życia i powrót do ojczyzny "radruska Roksolana" przyczyniła się do rozbudowy i odnowienia świątyni, zastępując gontem słomianą strzechę. Bogata fundatorka miała również ozdobić cerkiew, zakupując do wnętrza złocony ikonostas.
Zgodnie z inną wersją Maria Dubniewiczówna przeznaczyła tureckie złoto na wzniesienie nowej świątyni. Po śmierci ciało zasłużonej radrużanki miało zostać złożone obok cerkwi, a miejsce jej spoczynku upamiętniono kamienną płytą.
Niewątpliwie świątynia istniała już w 1672 r., kiedy Tatarzy próbowali ją spalić czy dostać się do wnętrza, rąbiąc toporami drzwi. Budowla została jednak ocalona przed zniszczeniem i w końcu 1699 r. odnowiono ją staraniem rodziny Dubniewiczów, a szczególnie Marii, dawnej branki tatarskiej, której powrót należy być może powiązać z zawartym ówcześnie pokojem karłowickim".


Na górę
Post: 04-09-2012 09:19 
Offline

Rejestracja: 30-07-2010 10:18
Posty: 17
Stary Zakapiorze, wielkie dzięki za te wycieczki, na które nas zabierasz.

Dzięki Twojej pracy - zdjęciom, opisom i atmosferze, którą tworzysz, poznałam miejsca, w których jeszcze nie byłam i spędziłam miło czas przed monitorem, niemal czując zapach trawy, promienie słońca na twarzy, enigmatyczność budowli …
Dajesz dużo dobrego

_________________
"Śmiech, sen i nadzieja - to trzy rzeczy nam dane po to, aby osłodzić przykrości życia"


Na górę
Post: 04-09-2012 18:21 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Ayla, dziękuję za miłe słowa. Wędrowanie, a częściej rowerowanie, po Beskidzie Niskim, Roztoczu, Słowacji i jeszcze paru innych miejscach to wielka przyjemność i bezgraniczna fascynacja tym co w tej wędrówce można napotkać i przeżyć. A o Radrużu jeszcze będzie. Wszak druga cerkiew czeka na odkrycie. I niesamowite wytwory "bruśnieńskiej kamieniarki" też.
Serdecznie pozdrawiam.


Na górę
Post: 05-09-2012 13:03 
Offline

Rejestracja: 30-07-2010 10:18
Posty: 17
:) dlatego tym bardziej zasługujesz na podziękowania za chęć dzielenia się tymi emocjami ... co raz jeszcze czynię (też za kolejne zdjęcia i relacje) - dziękuję i również serdecznie pozdrawiam.

_________________
"Śmiech, sen i nadzieja - to trzy rzeczy nam dane po to, aby osłodzić przykrości życia"


Na górę
Post: 11-09-2012 09:09 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
To był mój trzeci pobyt w Radrużu. Dwa poprzednie ograniczały się do obejrzenia cerkwi św. Paraskewy. Przy pierwszym pobycie mieliśmy okazję obejrzeć wnętrze cerkwi (obok cerkwi był jeszcze sklep w którym można było zaopatrzyć się w produkty spożywcze), by "porowerować" dalej wzdłuż pobliskiej granicy do Wielkich Oczu a stamtąd do Rzeszowa. Drugi to tylko obejrzenie tej samej cerkwi bez zwiedzania wnętrza i wizyta na cmentarzach a potem dalsza jazda po Roztoczu. Trzecia-tegoroczna, samotna wizyta w Radrużu była najbardziej "owocna fotograficznie". Nic mnie nie goniło, choć plany wędrówki po Roztoczu miałem bogate. Obfotografowałem wszystko co chciałem tj w/w cerkiew i oba cmentarze i miałem zamiar obejrzeć wreszcie drugą z cerkwi, której podczas poprzednich pobytów nie miałem okazji zobaczyć. Gdzie ona jest nie wiedziałem. Udałem się drogą przez wieś i uważnie rozglądałem się wokół ale cerkwi ni śladu. Dojechałem do końca wsi i już miałem zamiar zawracać i zrezygnować z jej znalezienia, gdy napotkałem filmującego radruskie krajobrazy wędrowca. Zaczekałem, aż skończy "kręcić" i zapytałem, czy nie wie gdzie ta druga cerkiew. Wiedział, lecz ja zinterpretowałem nieco mylnie jego słowa. Miałem skręcić w prawo i przejechawszy mostek przedostać się na droga stronę rzeczki, gdzie znajduje się ta cerkiew. Zawróciłem, ale gdzie tu jest jakaś rzeczka. Przypomniałem sobie, że za cerkwią św. Paraskewy, gdy podążałem na drugi cmentarz, w prawo odbiegała jakaś szutrówka. To pewnie tam-pomyślałem i udałem się w tym kierunku. Droga powoli wznosiła się wzdłuż lasku a po pewnym czasie zauważyłem jakieś zabudowania. To pewnie gdzieś tu jest ta cerkiew. Lasek się skończył, byłem na wysoczyźnie ale cerkwi ani śladu. Zauważyłem rolnika oglądającego swoje pole, zapytałem gdzie jest ta druga cerkiew i po chwili wracałem do "centrum", raz jeszcze przejeżdżając obok cerkwi św. Paraskewy. Za piętrowym domem, miałem skręcić w lewo Jest dom a tuż za nim na poziomie "piast" mojego roweru tabliczka, którą zignorowałem wcześniej, bo wskazywała na ścieżkę przyrodniczą, a ja nie przyrody a cerkwi szukałem. Tym razem przyjrzałem się jej uważniej (była wygięta i nie zauważyłem, że wskazuje kierunek nie tylko na ścieżkę przyrodniczą ale i kulturową). Ot, przeoczenie. Po chwili przejeżdżałem mostek, jeszcze moment i byłem u celu. Przede mną na wzgórku rozpościerała się długo poszukiwana cerkiew:
Obrazek
a tak prezentuje się w całej okazałości:
http://img145.imageshack.us/img145/4954 ... 3small.jpg
Cdn.


Na górę
Post: 11-09-2012 09:13 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Prezentuje się tak, a nie jak w poprzednim poście (mała techniczna niedoróbka):
Obrazek


Na górę
Post: 21-09-2012 13:56 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Światowy Dzień Radruża. Zespół cerkiewny, sobota godz. 12. W programie m. in. plener i konkurs plastyczny, pisanie ikon, rekonstrukcja historii tatarskiej branki (pisałem o tym w jednym z postów), koncert kwartetu smyczkowego Filharmonii P.odkarpackiej


Na górę
Post: 21-09-2012 17:41 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 342
Prasa przy tym zawiadamia, że ową cerkiew ma odwiedzić inspektor Michelina, a to celem przyznania ewentualnego gwiazdek:

http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798,12525957,Ekspert_z_UNESCO_oceni_szesnascie_zabytkowych_cerkwi.html

Zastanawiam się, czemu pominięto dużo bardziej unikalną (bo obronną) cerkiew w Posadzie Rybotyckiej.


Na górę
Post: 21-09-2012 17:52 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Bo wniosek dotyczy cerkwi drewnianych.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 21-09-2012 21:08 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 342
Вот такая неприятность.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl