Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 12:30

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 6 Następna
Autor Wiadomość
Post: 09-05-2012 18:14 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
To jest drugi tom serii "cmentarze wojenne" (tak się chyba nazywala), wydawanej przez KOBiDZ, a nie drugi tom Dudy. Pierwszy tom z serii to publikacja Witolda Knercera "Cmentarze z I wojny swiatowej w (dawnym??) wojewodztwie olsztynskim" - tytul moze być przytoczony niedokladnie, bo poza domem jestem i nie mogę siegnac po ksiazke ;)

Swoja droga ciekawa i wartosciowa publikacja.

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 09-05-2012 18:27 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Masz na myśli zupełnie inną publikację, pewnie równie interesującą. Ja pisałem o innej, tej która w moim poście. Wydawcą jest Ośrodek Ochrony Zabytkowego Krajobrazu. Narodowa Instytucja Kultury. Jutro postaram się zamieścić foto okładki.


Na górę
Post: 09-05-2012 18:41 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
Stary Zakapiorze, niestety wiem co pisze.

Seria cmentarze wojenne by KOBiDZ
Tom 1 - Knercer
Tom 2 - Duda

Wiecej tomow nie wydano. A p. Duda innej publikacji nie popelnil

Edit: teraz zajarzylem o co chodzi. Publikacja ta sama, nieporozumienie wynika z nazwy wydawcy, wczesniej OOZK czy jak mu tam bylo, pozniej KOBiDZ, obecnie NID (Narodowy Instytut Dziedzictwa), tym niemniej to wciaz ta sama instytucja

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Ostatnio zmieniony 09-05-2012 18:45 przez pazuzu, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
Post: 09-05-2012 18:42 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
SZ - przeczytaj ostatni akapit na stronie 9 ;)


Na górę
Post: 09-05-2012 18:54 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Długi, o jaki akapit i z którego wątku, bo ten ma, póki co, 3 strony. Przykro mi ale muszę przerwać tę interesująca dyskusję, bo umówiłem się z kolegą na wspólne obejrzenie meczy piłkarskich. A piwo się chłodzi od wczoraj. Więc i do tego co pisze pazuzu odniosę się - jak najuprzejmiej - później lub jutro, bo mecz skończy się koło 23 i trzeba się trochę wyspać.


Na górę
Post: 09-05-2012 18:54 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Długi, o jaki akapit i z którego wątku, bo ten ma, póki co, 3 strony. Przykro mi ale muszę przerwać tę interesująca dyskusję, bo umówiłem się z kolegą na wspólne obejrzenie meczy piłkarskich. A piwo się chłodzi od wczoraj. Więc i do tego co pisze pazuzu odniosę się - jak najuprzejmiej - później lub jutro, bo mecz skończy się koło 23 i trzeba się trochę wyspać.


Na górę
Post: 09-05-2012 18:57 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
stary zakapior pisze:
Długi, o jaki akapit i z którego wątku, bo ten ma, póki co, 3 strony.

Do książki Cię odsyłam - mam (prawdopodobnie) to samo wydanie.


Na górę
Post: 10-05-2012 05:30 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
stary zakapior pisze:
Pisząc o "krzyżach Jurkovica" miałem na myśli ten, który widać na moich zdjęciach. I tylko ten jeden jeszcze stoi. Reszta dogorywa oparta o kamienną wieżę lub inne elementy cmentarza.


Wszystko jasne. Zwiodło mnie Twoje stwierdzenie we wcześniejszym poście „Z drewnianych krzyży Jurkovica ostał się tylko jeden…” . Zrozumiałem to jako „ocalał”, a Ty miałeś na myśli, że ostał się w pozycji stojąc we właściwym miejscu.
Na początku lat 90-tych krzyży wykonano więcej niż ich było pierwotnie, a część z nich poustawiano „po uważaniu”, także w miejscach, gdzie ich wcześniej nie było. Wkopano je bezpośrednio w ziemię i dość szybko zaczęły się wywracać. Zwiedzający opierali je o drzewa, słupy i podstawę wieży. Najcięższe podniosła ekipa Crux Galiciae latem 2008 r. Wykonawca remontu wieży wykazał się starannością i przezornością, chociaż nie wchodziło to w zakres jego ówczesnych prac – zbudował trzy stojaki i ustawił na nich małe krzyże, o czym pisze kilka postów powyżej Skiba. W tym sensie ostało się ich dużo i przestały dogorywać. Zapewne po konserwacji i uzupełnieniach będą ustawione ponownie – tym razem na właściwych miejscach i właściwego rodzaju (rosyjskie).
Resztki sprzed remontu z lat 1992-93 są poza ogrodzeniem.

Baker – do wieku tych lampionów trudno mnie będzie przekonać. Ale gdybyś sobie przypomniał, gdzie to zdjęcie było, to daj znać.


Na górę
Post: 10-05-2012 11:15 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Pazuzu, ja nie pisałem, że I tom "popełnił" Okwawian Duda, lecz pytałem o pierwszy tom publikacji "Cmentarze I wojny światowej". To drobna, aczkolwiek istotna różnica. Ale wszystko się już wyjaśniło, bo zgodnie z sugestią Długiego zajrzałem na str. 9 II tomu a tam informacja, że I tom opracował Wiktor Knercer. Wszystko już wiadomo. Wydaje mi się, że ten I tom gdzieś spotkałem, lecz pewnie-jak byłeś łaskaw "zapodać"- z powodu, iż nie dotyczył galicyjskich cmentarzy (piszę galicyjskich, bo gdyby dotyczył wschodniogalicyjskich, pewnie bym kupił), nie zdecydowałem się na zakup. Mogę teraz tylko żałować.
A oto obiecane zdjęcie okładki II tomu:
Obrazek


Na górę
Post: 10-05-2012 11:16 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Pardon, niechcąco zmieniłem imię Pana Dudy. Oczywiście Oktawian.


Na górę
Post: 10-05-2012 11:26 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
stary zakapior pisze:
nie zdecydowałem się na zakup. Mogę teraz tylko żałować.


Jest jeszcze nadzieja, chociaż ta strona wygląda na dawno nie aktualizowaną.
http://www.zabytki.pl/sources/edukacja/kobidz.html

Wiktor Knercer - Cmentarze Wojenne z okresu I wojny światowej w województwie olsztyńskim = 6,00 zł


Na górę
Post: 10-05-2012 11:37 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
nieaktualizowana bo po przeksztalceniu KOBiDZu w NID nikt jej je zdjął z sieci, wiec została w takiej formie, w jakiej byla na ten dzien. NID ma nowa strone, niestety w spisie dostepnych publikacji juz nie ma Knercera

a z dedykacja dla starego zakapiora linki wyjasniajace przeksztalcenia OOZK w NID i skad wzial sie KOBiDZ

http://bip.mkidn.gov.pl/media/download_ ... ex1c26.pdf

http://www.nid.pl/UserFiles/File/Aktual ... %20NID.pdf

A poza tym przeciez nigdzie Ci nie zarzucalem, ze twierdzisz ze I tom napisal Duda. Pytales o pierwszy tom serii to Ci odpisalem o Knercerze, Ty na to ze to nie to, bo Twoj Duda jest inny, bo wydany przez OOZK anie KOBiDZ (mimo ze to to samo), a ja Ci odpisalem, ze Duda innej ksiazki nie wydal.

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 10-05-2012 11:52 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
dobra, przeczytalem swojego posta na gorze strony i Twojego wczesniejszego na ktory odpowiadalem.

swoja droga kompletnie nie moge sie z Toba porozumiec, piszemy o tym samym, w tym samym jezyku, a dogadanie sie kompletnie nie wychodzi ;)

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 10-05-2012 18:45 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Pazuzu, mam nadzieję, że się dogadamy w niejednej jeszcze sprawie. A swoją drogą to mimo zastrzeżeń zgłaszanych pod adresem książek R. Frodymy przez niektórych forumowiczów, mnie osobiście bardzo były pomocne przy poszukiwaniu cmentarzy wojennych. Pierwszy tom nosi ślady intensywnego użytkowania z powodu częstego sięgania do niego i licznych niedogodności podróży, które musiał znosić w trakcie moich cyklowojaży. Drugi używany był mniej, choć i na cmentarzach tam opisywanych miałem okazję bywać. Trzeci jest prawie dziewiczy, ale i on-mam nadzieję-obudzi się z letargu. Kiedy w ub. roku miałem okazję poznać p. Frodymę i zamienić parę słów informował, iż wkrótce ukaże się jego kolejna książka o galicyjskich cmentarzach wojennych. Nie pamiętam szczegółów dotyczących tej książki, być może chodziło o "Cmentarze wojenne z I wojny światowej na ziemi tarnowskiej", którą wydał krośnieński Ruthenus. Niestety nakład błyskawicznie się rozszedł i nie miałem okazji go nabyć. Na stronie wydawnictwa - "nakład wyczerpany". Mam jeszcze pewne nikłe szanse by go zdobyć, lecz nie jest to pewne.


Na górę
Post: 10-05-2012 18:53 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Nie miałem styczności z wydaną przez Ruthenus książką, ale chyba jest w dużej mierze kalką tomu II, tego, co już masz.
R. Frodyma ZTCMW przymierzał się do książki na opisującej tereny na wschód od BN - może to o tę chodziło?


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 6 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl