Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 16:38

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 129 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 59 Następna
Autor Wiadomość
Post: 15-04-2012 10:41 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Do założenia tego wątku skłoniła mnie lektura (choć to za wiele powiedziane, bo na razie tylko przeglądnąłem) książki Stanisława Kłosa "Krajobraz nieistniejących wsi", wydana przez Librę w 2010 r. Ze zdumieniem odkryłem, że książka zawiera opisy wsi, których nie ma z Roztocza, Pogórza Przemyskiego, Bieszczadów, Beskidu Niskiego, a to zdumienie wynika z faktu, że przeglądając tę książkę bezpośrednio po zakupie (wypatrzyłem w antykwariacie-cena była zachęcająca) nie zwróciłem uwagi, że opisy obejmują tak znaczny obszar. Byłem przekonany, że dotyczy on tylko Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Ot, "drobne" niedopatrzenie.
Po tym wstępie czas na konkrety. Z pewnością wielu z Szanownych Beskidników płci obojga (to, by spełnić kryteria europoprawności, a może wbrew tejże poprawności-kto to wie) miało okazję natknąć się podczas wędrówek po Beskidzie Niskim na ślady-najczęściej nikłe-po cerkwiach, których nie ma. I zapewne mają w/w ślady-w postaci fotografii-z odwiedzin tych miejsc. Proponuje zatem, byśmy podzielili się tymi zasobami z Forumowiczami, którzy nie mieli okazji doświadczyć tego specyficznego uczucia, gdy stajemy w miejscu, gdzie niegdyś słychać było śpiewy cerkiewne (że zacytuję tytuł jednej z płytek, które mam w swych zasobach).
Zacznę od Radocyny, gdzie przed laty istniała cerkiew, po której zostało to:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
Post: 16-04-2012 13:13 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
W trakcie pisania poprzedniego posta przyszło mi na myśl, by podać przy okazji trochę informacji o tej nieistniejącej cerkwi. Ponieważ nie udało mi się odnaleźć nic "na gorąco", postanowiłem pogrzebać nieco w swoich zasobach, lecz efekty nikłe.
W Rewaszu "Beskid Niski" (wydanie z 2002 r.):
(...) 100 m na południe, wysokie drzewa znaczą miejsce po cerkwi. Zbudowano ją w 1898 r., gdy poprzednią świątynię, stojącą bliżej potoku, zniszczyła powódź.
W Wydawnictwie PTTK "Kraj" z 1997 r. "Od Komańczy do Bartnego", nieco więcej informacji:
Nieco dalej na południe, po przeciwnej stronie drogi niż szkoła, między wysokimi drzewami znajduje się miejsce po drewnianej parafialnej cerkwi unickiej, która stała jeszcze w 1955 roku. Niestety miejsca tego nie szanują górale, obecni sezonowi gospodarze doliny. Każdego lata owce rozdeptują kolorowe, emaliowane płytki posadzkowe. Cerkiew p.w. św.św. Kosmy i Damiana zbudowano w 1898 roku. Gdy poprzednia świątynia, położona zbyt blisko Wisłoki, ucierpiała podczas powodzi, właścicielka wsi (po uwłaszczeniu chłopów należała do niej tylko część lasów) zaofiarowała cały materiał na nową cerkiew, pod warunkiem przeniesienia budynku dalej od rzeki. Każdy z gospodarzy dobrowolnie oddał jedną krowę na rzecz budowy. Parafia w Radocynie obejmowała również Długie".
I jeszcze z Rewasza "Cerkwie drewniane Karpat. Polska i Słowacja" z 2003 r., z rozdziału Cerkwie nieistniejące:
"Radocyna-cerkiew greckokatolicka p.w. śś. Kosmy i Damiana, zbudowana w 1898 r., rozebrana w 1955 r. Budowla jednoprzestrzenna, nakryta dachem kalenicowym".
Tyle zdołałem odszukać, choć nie wykluczam, że w moich zasobach jest jeszcze coś więcej na ten temat, ale to wymaga długotrwałego "szperania".


Na górę
Post: 25-04-2012 20:07 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Tutaj stała najstarsza cerkiew w Lipowcu
Obrazek

Obrazek
I jeszcze tablica informacyjna w pobliżu cerkwiska
Obrazek


Na górę
Post: 25-04-2012 20:40 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23-02-2009 15:52
Posty: 389
stary zakapior pisze:
Do założenia tego wątku skłoniła mnie lektura (choć to za wiele powiedziane, bo na razie tylko przeglądnąłem) książki Stanisława Kłosa "Krajobraz nieistniejących wsi", wydana przez Librę w 2010 r. Ze zdumieniem odkryłem, że książka zawiera opisy wsi, których nie ma z Roztocza, Pogórza Przemyskiego, Bieszczadów, Beskidu Niskiego, a to zdumienie wynika z faktu, że przeglądając tę książkę bezpośrednio po zakupie (wypatrzyłem w antykwariacie-cena była zachęcająca) nie zwróciłem uwagi, że opisy obejmują tak znaczny obszar. Byłem przekonany, że dotyczy on tylko Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Ot, "drobne" niedopatrzenie.
Po tym wstępie czas na konkrety. Z pewnością wielu z Szanownych Beskidników płci obojga (to, by spełnić kryteria europoprawności, a może wbrew tejże poprawności-kto to wie) miało okazję natknąć się podczas wędrówek po Beskidzie Niskim na ślady-najczęściej nikłe-po cerkwiach, których nie ma. I zapewne mają w/w ślady-w postaci fotografii-z odwiedzin tych miejsc. Proponuje zatem, byśmy podzielili się tymi zasobami z Forumowiczami, którzy nie mieli okazji doświadczyć tego specyficznego uczucia, gdy stajemy w miejscu, gdzie niegdyś słychać było śpiewy cerkiewne (że zacytuję tytuł jednej z płytek, które mam w swych zasobach).
Zacznę od Radocyny, gdzie przed laty istniała cerkiew, po której zostało to:

A byłeś w miejscu, i może masz zdjęcie tego miejsca gdzie stała druga cerkiew w Radocynie?

_________________
Góry, strumienie, sioła,
chciały iść z Fewroniom, Klementijom.
Zostały.
Słońce poszło.


Na górę
Post: 26-04-2012 07:29 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Być może byłem ale jeśli nawet to nie zdawałem sobie sprawy, że jestem w tym miejscu. A swoją drogą co to musiały być za ulewy, że mała Wisłoka zdołała "porwać" cerkiew i w którym roku, bo nie przypuszczam, że w 1898, gdy wybudowano tę po której ślady przedstawiłem na zdjęciach.
P.S. Przy cmentarzach jest tablica przedstawiająca nieistniejącą już Radocynę i być może na niej jest zaznaczone miejsce, gdzie stała poprzednia cerkiew. Sprawdzę to przy najbliższej okazji.


Na górę
Post: 26-04-2012 08:23 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Spojrzałem na tablicę
Obrazek
i pewnie pytałeś o tę z 1930 r., która jest poniżej owej, której ślady przedstawiłem na zamieszczonych zdjęciach.
Z dużą dozą prawdopodobieństwa stała w miejscu, którym zawładnął właściciel "Biedronki" (tak to "cóś" nazwał pewien Łemko z Wołowca), czyli tego szkaradnego monstrum, które rani Radocynę w skandaliczny sposób.
Przedstawiałem zdjęcia tego "cudu architektury" w którymś z wątków, ale na potrzeby zaglądających w ten wątek pewnie to zrobię jeszcze raz, ale wpierw muszę je odszukać w moim skromnym archiwum.


Na górę
Post: 26-04-2012 11:01 
Offline

Rejestracja: 26-10-2006 15:28
Posty: 68
Witaj

Wydaje mi się że błędnie lokalizujesz miejsce czasowni.
Jeśli zdjęcie z portalu sekowa.info jest prawdziwe http://www.sekowa.info/photo/gallery/city/radocyna/index.php?go=index&zdjecie=18 to oba budynki są powyżej szkoły. Dodatkowo za bliską lokalizacją przemawia tylko jeden symbol obiektu sakralnego na mapie WIG z 1938 i to że grunt wokół cerkwi mógł być własnością wsi. Lokalizacja zabudowy na mapie i tablicy nie za bardzo się pokrywa.


Co może być tym trzecim obiektem zwieńczonym kopułą - dzwonnica, wejście na ogrodzony teren ?


Na górę
Post: 26-04-2012 13:55 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
hola hola legat, na moje oko podlinkowane przez Ciebie zdjecie przedstawia cerkwie w Czarnem. niech sie ktos bardziej kumaty wypowie w tej kwestii bo ja pewnosci 100% nie mam.
ale pasuje mi wszystko do Czarnego , tylko ten rok 1943, patrzac na stan zachowania cerkwi prawoslawnej, watpliwy

edit: romaszka potwierdziła, a tutaj na zdjeciu masz ten trzeci budynek ;) http://www.sekowa.info/photo/gallery/ob ... zdjecie=45

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Ostatnio zmieniony 26-04-2012 14:00 przez pazuzu, łącznie zmieniany 3 razy.

Na górę
Post: 26-04-2012 13:57 
Offline

Rejestracja: 07-12-2006 11:02
Posty: 117
Strona na która się powołuje legat nie przedstawia cerkwi w Radocynie, ale w miejscowości Czarne (na pierwszym planie cerkiew prawosławna, za nia greckokatolicka). To nie jedyny błąd merytoryczny na owej stronie.

_________________
romaszka


Na górę
Post: 26-04-2012 14:20 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Potwierdzam - to Czarne (niestety administrator tej strony - sekowa.info - jest przekonany o swojej racji i mimo moich listów pozostawił to zdjęcie przy Radocynie).

Ciekawe, że to samo zdjęcie zostało zamieszczone na słynnych drzwiach w Radocynie (stawianych przy udziale Zjednoczenia Łemków) ale rozmawiałem z p. Stefanem Hładykiem i potwierdził, że to faktycznie błąd. Szczerze mówiąc nie wiem czy to zmienili - rozmawialiśmy ładnych kilka lat temu przy okazji naszego spotkania w Radocynie.

BW

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
Post: 26-04-2012 14:35 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Na tablico-mapie droga do Długiego i Czarnego jest "na dole", a granica z Słowacją "na górze".
Cerkwisko, które fotografowałem jest tuż przy skręcie w prawo na Konieczną, a druga z tych cerkwi, ta z 1930 r. była poniżej (tak wynika z tablico-mapy) i po tej samej prawej stronie. Budynek byłej szkoły jest po lewej stronie drogi w kierunku Słowacji i nieco powyżej skrętu na Konieczną. Prościej chyba się nie da tego wytłumaczyć.


Na górę
Post: 26-04-2012 16:16 
Offline

Rejestracja: 26-10-2006 15:28
Posty: 68
Zainspirowany błędnym podpisem pod zdjęciem, nie podzielam twojej pewności, że proste wytłumaczenie jest także prawdziwe. Nawet tablica umieszcza oba obiekty bliżej cmentarza powyżej nowej drogi na Konieczną. Ta zaś jest w połowie odległości pomiędzy starą, a ujściem potoku z jeziorka osuwkowego do Wisłoki (jeśli to on jest zaznaczony na tablicy).

Czy są jakieś źródła wskazujące w jakiej odległości od cerkwi wybudowano czasownię?

Ciekawe gdzie pierwotnie stała cerkiew przed powodzią, może zalały ją wody potoku płynącego od strony Koniecznej?


Na górę
Post: 26-04-2012 16:24 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Na pewno zdjęcie z tablicy to Czarne - fot. T Chrzanowski 1964.

Prawosławna czasownia w Radocynie stała na przeciwko szkoły, na południe od istniejącej do dzisiaj murowanej kapliczki wnękowej.

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 26-04-2012 17:51 
Offline

Rejestracja: 26-10-2006 15:28
Posty: 68
Zatem czasownia wróciła na swoje miejsce jak na obrazku z tablic:
Obrazek
Dmytro Solynko 1945r.


Na górę
Post: 26-04-2012 18:16 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
A oto zdjęcie drzwi w Radocynie zrobione z końcem września 2009 r. Na pierwszym od góry cerkiew, choć niewiele na tym zdjęciu na drzwiach widać, więc i na moim też.
Obrazek


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 129 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 59 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl