Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 15:56

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna
Autor Wiadomość
Post: 02-04-2012 13:11 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
Grandi pisze:
Dzięki wielkie za wartościowy materiał!
Czyli przed większymi miśkami można uciec na drzewo :D


To też taki mit, że większe niedźwiedzie nie wchodzą na drzewa. Niektóre wchodzą.

A ostatni przypadek śmiertelny z misiem to chyba jakiś 1928 r., gdzieś na styku Podhala i Spiszu. Tak przynajmniej twierdzą ludzie z TPN.


Na górę
Post: 02-04-2012 14:21 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Nie mówiąc o tym, że:
- wkurzony miś biega niezgrabnie ale zajeszybko;
- wkurzony miś doskonale i szybko się wspina;
- wkurzony mis zrzuci Cię z drzewa tak szybko, że nawet nie będziesz widział kiedy.
Jednym słowem: uciekanie - a juz w szczególności na drzewo - przed wkurzonym misiem to bardzo głupi pomysł.


Na górę
Post: 02-04-2012 15:14 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Z tym wspinaniem nie byłabym aż tak kategoryczna. Młode osobniki znakomicie się wspinają, starsze, ciężkie mają z tym problemem. Widziałam filmik, fotograf przyrody zdenerwował samicę z młodymi, był na czubku jodły. Misiowa wściekła nie dała rady wysoko się wspiąć, spadała w dół co ją jeszcze bardziej denerwowało. Wpieniona usiłowała rozszarpać drzewo pazurami i kłami, potem skosiła cała roślinność pod drzewem. Dość długo go pilnowała, nie chciała odejść.
Kiedy zbliża się okres rui samica jest podenerwowana, boi się o swoje młode jednocześnie przywołując samca. Na filmie przyrodniczym widziałam taką scenkę, samica nie może wybrać pomiędzy podrośniętymi młodymi, a samcem. Niedźwiedź zbliża się do niej, młode uciekają szybko na drzewa i z niego obserwują matkę jak odchodzi. Z tego wynika, że młode także chronią się przed starszymi osobnikami na drzewo. Wśród niedźwiedzi panuje kanibalizm i kronizm (ojciec zjada własne dzieci, badania dna to potwierdziły, w jego odchodach były resztki młodych).


Na górę
Post: 03-04-2012 20:25 
Offline

Rejestracja: 20-03-2012 20:46
Posty: 27
Lokalizacja: Dębica
Rozumiem, nigdy nie spotkałem niedźwiedzia więc nie wiem jak się powinno zachowywać w takiej sytuacji. Przychodzi mi do głowy jeszcze opcja kluczenia pomiędzy drzewami. Miś jest duży i wydaje się mało zwrotny, więc zastanawia mnie czy możliwe byłoby sprawne unikanie kontaktu z nim między i za drzewami? :D I ta pieprzówka z filmiku też wydaje się czymś co w ostatniej chwili mogłoby odstraszyć atakującego drapieżnika.
Zresztą drzewo drzewu nie równe. Całkiem inaczej wyglądałoby wspinanie się na prostą ubogą w gałęzie sosnę a inaczej rozłożystego dęba. W przypadku sosny misiek miałby problem ze strąceniem nas łapą bo gdyby się puścił sam spadłby :)


Na górę
Post: 03-04-2012 20:35 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
Grandi pisze:
Rozumiem, nigdy nie spotkałem niedźwiedzia więc nie wiem jak się powinno zachowywać w takiej sytuacji. Przychodzi mi do głowy jeszcze opcja kluczenia pomiędzy drzewami. Miś jest duży i wydaje się mało zwrotny, więc zastanawia mnie czy możliwe byłoby sprawne unikanie kontaktu z nim między i za drzewami?


Bo osobistym spotkaniu z niedźwiedziem (na Słowacji, pod Wielkim Choczem) stwierdziłam że miś jest bardzo sprawny, zwrotny i zgrabny i biega, przeskakuje przez drzewa i ogólnie porusza się dużo szybciej i sprawniej niż człowiek.
W przypadku kiedy niedźwiedź zechce zaatakować - człowiek nie ma szans. Na szczęście atakuje wyjątkowo rzadko.
Tak w praktyce to w górach większe niebezpieczeństwo stanowić mogą bezpańskie psy niż niedźwiedzie czy jakiekolwiek inne dzikie zwierzęta.


Na górę
Post: 03-04-2012 21:16 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Basia ma całkowitą rację. W spotkaniu z niedźwiedziem, jeśli będzie Ci chciał zrobić krzywdę, nie masz żadnych szans :lol: On jest szybszy, silniejszy i lepiej się wspina. Ponadto ma cztery łapy z pazurami, a na drzewie wystarczą mu trzy wbite w korę. Czwartą Ci pomacha.
Sprawnego unikania między drzewami odradzałbym, z uwagi jak wyżej. I wierz mi, wkurzony miś wspina się kilkakrotnie szybciej na drzewo niż Ty (czy ja) i naprawdę robi to bardzo sprawnie, niezależnie od tego co pisze Lucyna (być może niedźwiedzie nie wiedzą że mają z tym problem, więc się wspinają - oczywiście jak mają po co :lol: ).
W życiu kilka razy uciekałem przed niedźwiedziem, raz nie miałem jak i gdzie uciekać, więc się tylko w cichości modliłem :lol: Choć zazwyczaj to są normalne spotkania: ja się wycofuję rakiem, a niedźwiedzie mnie ignorują.


Na górę
Post: 03-04-2012 22:05 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
To, że niedźwiedź sprawia wrażenie ociężałego, nie oznacza, że porusza się żółwim tempem. Okazuje się, że potrafi biec z prędkością nawet 50 km/h i to nie tylko zbiegając z góry, ale również wbiegając pod nią. Umie pokonywać trudno dostępne partie gór i pływać, nawet przebywając wiele km w ciągu doby. Wchodzi też na drzewa, ale z wiekiem, kiedy staje się cięższy, rzadziej podejmuje wspinaczkę, nie chcąc ryzykować upadku na ziemię.
http://www.niedzwiedz.wwf.pl/st4b.php?st=st4


Na górę
Post: 03-04-2012 22:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
misie są niezwykle przedsiębiorcze i trochę uparte ... o np. ten :lol:

http://www.corriere.it/animali/10_maggi ... aabe.shtml

ten filmik potwierdza to wszystko o czym mówicie ....

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny
ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Post: 04-04-2012 06:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Kiedyś Kolega z for wysłał mi zdjęcia i relację myśliwego z Syberii, którego dopadł niedźwiedź. Zaatakował go chyba w obronie własnej, chciał zabić, tu raczej nie chodziło o odgonienie przeciwnika. Powalił i gryzł po twarzy, ramionach wyrywając kęsy. Człowiek nie miał szans na obronę. W ostatnim desperackim geście dał miśkowi pstryczka w nos. Niedźwiedź tak był zaskoczony, być może zabolało go to, odstąpił od ataku i uciekł. Miśki to żywe istoty, każdy z nich ma swoje upodobania, gorsze chwile, różnią się charakterami. Sądzę, że nie można generalizować. Tym bardziej, że pewne zachowania przekazują im matki. Nie wiem czy pamiętacie o tragicznym losie Magdy z Tatr. Została oswojona, była inteligentna, uwielbiała dżemy. Jak była młoda, to brała słoik z dżemem w łapę, kładła się na plecach i wysypywała jego zawartość wprost do pysia. Magda dorosła, napadała na schroniska, coraz bardziej bano się jej, została matką. Dwójce swoich dzieci przekazywała swoje upodobania. Cała rodzina została odłowiona i przekazana do ZOO we Wrocławiu. Magda była przedsiębiorcza, uciekła z wybiegu, uśpiono ją, zmarła. Niedźwiedzie są bardzo wrażliwe na środki uspokajające, bardzo trudno dla nich dobrać odpowiednią ilość leku. Ponad to miała wadę serca, najprawdopodobniej z tego powodu matka tak krótko nią zajmowała się. Los jest dzieci też był tragiczny, jej synem był Margot, to tego nieszczęśnika Gucwiński trzymał w bunkrze tak małym, że misiek miał nie miał się gdzie poruszyć.


Na górę
Post: 04-04-2012 11:48 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Pamiętam tę sympatyczną parę gawędziarzy Hannę i Antoniego Gucwińskich ...

No bez względu na to co się o nich mówi , zrobili bardzo wiele dla wrocławskiego zoo.. nie podoba mi się to, ze tak
wszystko dzisiaj potępia się w czambuł

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Post: 04-04-2012 12:38 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
I bardzo dużo złego m.in. szympansom. Były zabierane matkom, karmione butelką, chodziły w śpioszkach i pieluchach, a potem jak dorosły oddawano je do klatki.
Także lubiłam ich programy.


Na górę
Post: 04-04-2012 13:23 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Lucyna pisze:
Dwójce swoich dzieci przekazywała swoje upodobania. Cała rodzina została odłowiona i przekazana do ZOO we Wrocławiu.
Do ZOO wywieziono Magdę z trójką młodych.

Lucyna pisze:
jej synem był Margot
Mago.

Lucyna pisze:
I bardzo dużo złego m.in. szympansom.
Czyżbyś była też ekspertem od szympansów?


Na górę
Post: 04-04-2012 14:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Nie, nie jestem ekspertem. Mimo to wiem, że każde młode powinno być przy swojej matce, to jest dla niego najlepsze z możliwych rozwiązań. Mam stadko kotów widzę jaki wpływ na ich późniejsze życie ma wychowywanie przez człowieka. Mały Matiasz, który urodził się kaleką jest wychuchany, to nie jest kotek, ale człekokotek. Właśnie wisi sobie jak broszka na moim polarze i od czasu do czasu łapką głaszcze mnie po twarzy. Tak okazuje swoje przywiązanie. I co taką zabawkę mam dać do innych warunków, pozbawić kontaktów z człowiekiem? Przecież zwierzęta czują.


Na górę
Post: 05-04-2012 16:35 
Offline

Rejestracja: 17-11-2011 17:45
Posty: 107
pewien zbieracz poroży z pięknej miejscowości, której nazwa zaczyna się na sylabę: "Za"
wkurzył przypadkiem misia i spróbował uciec przed misiem na drzewo - to była ostatnia rzecz, która pamięta z tego spotkania.
Misie, nie dość, że są bardzo szybie, to jeszcze mają duży zasięg wzwyż i gdyby nawet trafił się taki miś co się nie wspina, to musiałby sobie chyba pójść na pogaduszki do borsuka, żeby człowiek zdążył wspiąć się poza zasięg niedźwiedzich łap.

ale czytałem gdzieś, że można uciec temu misiu, jeśli się zbiega stromo w dół, bo misiu ma przednie łapy krótsze i mu niewygodnie zbiegać.
prawda li to, czy kolejny mit?


Na górę
Post: 05-04-2012 17:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
To już jest mit, który funkcjonuje przede wszystkim w internecie.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl