Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 18-10-2019 01:05

Strefa czasowa UTC+01:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2
Autor Wiadomość

Dzięki Bunk. Masz rację, najlepiej będzie jak zaufam właściwym. W sumie to chyba się nie dziwię dlaczego dziadek z ojcem o niczym mi nie mówili. Postanowiłem latem po prostu wybrać się do Jaworek i odświeżyć kontakty z rodziną. Mam tam styczność z kilkoma osobami poprzez (wiadomo) portal Nasza Klasa i byłem już parę razy zapraszany. Zależy mi by pogadać z Filipem o wszystkim. Chciałbym poznać język. W końcu jestem z dziada, pradziada Rusnakiem! :)
Pozdrawiam wszystkich serdecznie!

Awatar użytkownika

Rusini Szlachtowscy (nazwa wprowadzona w okresie międzywojennym przez etnografów m.in. Romana Reinfusa), którzy zamieszkiwali cztery wioski w dorzeczu potoku Grajcarek - to jest Szlachtową, Jaworki, Czarną Wodę i Białą Wodę, nie byli Łemkami a najprawdopodobniej przybyli na te tereny ze słowackiego (dawniej węgierskiego) Spisza, gdzie do dziś jest dużo wiosek rusińskich. Są to - np. położona zaraz za grzbietem granicznym Litmanowa (znana z objawień Matki Boskiej, ale mało kto wie, że Matka Boska ukazała się pasterkom, które były grekokatoliczkami), także Jarabina i liczne inne wsie na Spiszu.

Troszkę więcej można przeczytać np. tutaj:

http://www.wrotamalopolski.pl/root_SIOW ... towscy.htm

Ale i tak najlepiej faktycznie pojechać i porozmawiać.

Pozdrowienia

Basia

Dzięki Basiu! Coraz więcej informacji w mojej głowie. :)
Oj, będzie wiele do opowiadania w Jaworkach. Nie odpuszczę im.
I wiem juz jak spędzę wakacje. :)

Grzesiek

Moderator
Awatar użytkownika

Basia Z. pisze:
Są to - np. położona zaraz za grzbietem granicznym Litmanowa (znana z objawień Matki Boskiej, ale mało kto wie, że Matka Boska ukazała się pasterkom, które były grekokatoliczkami),

w tej kwestii polecam:
http://www.iplex.pl/vod/p544-nawiedzeni ... e_mou.html

Awatar użytkownika

Basia Z. pisze:
Rusini Szlachtowscy (nazwa wprowadzona w okresie międzywojennym przez etnografów m.in. Romana Reinfusa), którzy zamieszkiwali cztery wioski w dorzeczu potoku Grajcarek - to jest Szlachtową, Jaworki, Czarną Wodę i Białą Wodę, nie byli Łemkami

Byli, nie byli Łemkami? Ich samych trza by było spytać wtedy, ale na pewno określali się w większości mianem "Rusini". Wg Zofii Szanter cały niemal Beskid Niski został zasielony w okresie kolonizacji wołoskiej z terenu Górnych Węgier. Znacznie upraszczając: jest to zmodyfikowana wersja teorii migracji wołoskiej, która to migracja w "klasycznej" wersji miała przebiegać łukiem Karpat. A zatem czy dawni mieszkańcy Powroźnika czy Królowej Ruskiej też nie byli Łemkami?

Widzę że i wśród was jest wiele różnych zdań na ten sam temat.
Na stronie http://www.plemiona-swiat.w8w.pl/91.html znalazłem taka z kolei informację:

Cytuj:
Sami Łemkowie nazywali siebie Rusnakami. Nazwa "Łemko" pojawiła się w początkach XIX wieku i pochodzi od charakterystycznego dla ich języka słowa "łem" (tylko). Pierwotnie używali jej tylko ich sąsiedzi � Bojkowie, lecz wkrótce nazwa ta się przyjęła. Wincenty Pol określał Łemków [1]również mianem "Czuchońców".

Basiu, Rusini spiscy to tacy sami Rusini, jak i Łemkowie. Łemkowie też kiedyś sami siebie nie nazywali Łemkami (powszechnego charakteru nazwa ta nabrała w okresie międzywojennym). Oczywiście, występowały pewne różnice pomiędzy Łemkami z Rusi Szlachtowskiej a Łemkami z pozostałej części Łemkowszczyzny. Większy był wpływ Górali podhalańskich, pienińskich (np. strój), no i z powodów oczywistych Rusinów spiskich (język, powiązania rodzinne, kontakty handlowe) - Ruś Szlachtowska graniczyła ze Spiszem, a z resztą Łemkowszczyzny nie. Proste. Czy Rusini Szlachtowscy byli efektem innej fali osadnictwa (w/g teorii "wołoskiej") albo innymi autochtonami (w/g innej teorii) niż pozostali Łemkowie? Ruś Szlachtowska to tacy sami Łemkowie jak "Wengriny" (hehe, znowu Reinfuss się kłania), Zamieszańcy i inni Łemkowie, Rusini spiscy, szaryscy i inni.

"Pobidnu pisniu ony hrajut od Użhoroda do Szczawnyci" napisał Łemko, Rusyn, Rusnak, Zamieszaniec zresztą też. A nwet dalej niż do Szczawnicy - po Osturnię :smile:

Awatar użytkownika

I z tą pieśnią karczemną weszli na europejskie salony. Czardasz=karczemny urodził się u nas, ma korzenie rusińskie.

Awatar użytkownika

kabir pisze:
Basiu, Rusini spiscy to tacy sami Rusini, jak i Łemkowie.

Ależ ja temu nie zaprzeczam.
Pisze tylko, że osadnictwo w tej dolinie przyszło od południa, przez przełęcze w głównym grzbiecie Karpat a nie od wschodu i nie stanowiło bynajmniej jakiejś "wyspy".
I że do dziś na słowackim Spiszu, zaraz za grzbietem są rusińskie wioski. Osadnictwo Rusińsie sięgało na Spiszu aż pod Tatry - do Osturni.
Tamtejsi Rusini nie określają siebie jako Łemków, natomiast kultywują swoje tradycje, rozmawiają po rusińsku.

Nie znam języka łemkowskiego (chociaż niejednokrotnie słyszałam jak ludzie rozmawiają po łemkowsku), znam słowacki, spałam kiedyś w pensjonacie we wsi Jarabina i słyszałam jak tam rozmawiają między sobą. Wg mnie nie był to "czysty" łemkowski ani też "czysty" słowacki, tylko rusiński z naleciałościami słowackimi, ale nie prowadziłam na ten temat żadnych badań :wink:
Oczywiście i po polsku dało się bez problemu dogadać.

Pozdrowienia

Basia

Lucyna pisze:
I z tą pieśnią karczemną weszli na europejskie salony. Czardasz=karczemny urodził się u nas, ma korzenie rusińskie.

Mam nadzieję, że to, co napisałaś wynika tylko z braku wiedzy, a nie z czegoś innego. Bo ten przytoczony przeze mnie fragment nie pochodzi z "czardasza" ani tym bardziej z "pieśni karczemnej".

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2

Strefa czasowa UTC+01:00