Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 20:32

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 758 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 551 Następna
Autor Wiadomość
Post: 13-07-2010 05:06 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Beskidnik pisze:
Wieszali ich wyłącznie z tego powodu, że byli Łemkami czy może z jakichś innych?


Oczywiście, że powody były! Rusini - w szczególności z Barwinka, Grabia i Izb już od 1768 roku szkoleni byli przez agentów carskiej ochrany w lesie w okolicach wzgórza Czumak, gdzie mieściła się tajna baza szkoleniowa CA.Od 12 marca 1770 roku sołtys Grabia korzystając z informacji zebranych przez jego rusińską siatkę agenturalną, regularnie, w każdy czwartek o 18.17 wysyłał do Petersburga gołębia z informacją o pozycjach i liczebności wojsk Puławskiego. Właśnie dzięki tym informacjom rozgromiony został między innymi konfederacki obóz nad Blechnarką. itd itp itd

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 13-07-2010 06:58 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
A ja tak z innej beczki, bo dużo się tu mówi o jakichś zasługach. Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić o jakie zasługi chodzi w przypadku konfederatów i Pułaskiego?

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 13-07-2010 08:20 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
HM pisze:
A ja tak z innej beczki, bo dużo się tu mówi o jakichś zasługach. Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić o jakie zasługi chodzi w przypadku konfederatów i Pułaskiego?

Jakże to tak możesz pytać, HM :roll: Przecież wiadomo, że największą zasługą konfederatów był pierwszy rozbiór Rzeczpospolitej. Najbardziej śmieszy mnie w micie owego "pierwszego polskiego powstania" powtarzany w linkowanych artykułach motyw zawiązania konfederacji - "obrona wiary katolickiej". Otóż "obrona" ta polegała na odmowie prawa do równouprawnienia innych wyznań - prawosławia i protestantyzmu. A przejawiała się m. in. w mordowaniu duchownych i wyznawców tych religii, paleniu cerkwi i zborów. Łemkowie, jako element niepewny (konfederatom wschodni obrządek katolicki niezbyt także się podobał) byli grabieni i wieszani w większym stopniu, niż rzymskokatoliccy polscy chłopi. Ale konfederaci wieszali i polskich chłopów, i koło Lanckorony, i koło Tyńca (nowe lokalizacje pomnika), i gdzie indziej, na co są liczne dowody w archiwach. Dochodziło do takich sytuacji, że aby ukrócić samowolę i rozboje konfederatów Kazimierz Poniatowski musiał wezwać na pomoc Austriaków. A ci jak weszli do starostwa spiskiego i na Podhale, tak i już zostali. A później poszli dalej. Niestety prawdą jest, że zarówno chłop polski jak i ruski w późniejszej Galicji z ulgą przyjął austriacki "oświecony absolutyzm".


Na górę
Post: 13-07-2010 08:44 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
trzeba by się zastanowić czy nie postwaić w Wysowej w takim razie pomnika Repnina , może Drewicza albo co sobie żałować - Katarzyny II. Wszak waczyli z Pułaskim i konfederatami , których sportem i rozrywką było wieszanie Rusinów i Polaków - oczywiście bez najmniejszej przyczyny.

Oj boli boli Polak znany i ceniony na całym świecie. Bandera mocno się starał ze swoimi kompanami ale takiej sławy nie osiągnoł mimo bardzo wymyślnych praktyk w "walce".

_________________
uhhh same Lwy i Tygrysy


Na górę
Post: 13-07-2010 08:55 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
beskidek pisze:
trzeba by się zastanowić czy nie postwaić w Wysowej w takim razie pomnika Repnina , może Drewicza albo co sobie żałować - Katarzyny II. Wszak waczyli z Pułaskim i konfederatami , których sportem i rozrywką było wieszanie Rusinów i Polaków - oczywiście bez najmniejszej przyczyny.

Oj boli boli Polak znany i ceniony na całym świecie. Bandera mocno się starał ze swoimi kompanami ale takiej sławy nie osiągnoł mimo bardzo wymyślnych praktyk w "walce".

No tak, Surowiczny miał kiedyś absolutną rację, jak się nie ma merytorycznych argumentów, to zawsze pozostaje BanderAS wyciągnięty z rękawa :lol: "Znany i ceniony na całym świecie"? Gruba przesada. Znany w Polsce i USA, a ceniony z zupełnie innych względów - udziału w walce Stanów o niepodległość. Natomiast oczywistej szkodliwości konfederacji barskiej w dziejach Polski (i Łemkowszczyzny) nie da się zaprzeczyć.


Na górę
Post: 13-07-2010 09:26 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Beskidek, kurde weź wyluzuj. Nikt tu nie pisze o Banderze, co do konfederatów, to negatywne opinie o ich działalności są powszechne wśród polskich historyków. Zagraniczni raczej mają Barzan gdzieś.
W naszym kraju utarło się, że wystarczy nie lubić Ruskich, żeby zostać bohaterem. Śmiem twierdzić, że to jedyna zasługa Konfederatów i Pułaskiego. No, podobno jeszcze był dobrym dowódcą....

Nie przesadzaj z tym znanym i cenionym....

Btw. żeby nie było, to pomnik mnie delikatnie mówiąc ani grzeje, ani ziębi. Zastanawia mnie tylko ostatnia moda na robienie z konfederacji pierwszego polskiego powstania. W zagmatwanej historii osiemnastowiecznej Rzeczypospolitej reakcyjna i konserwatywna konfederacja to raczej ciemniejsza strona polskiej walki o usamodzielnienie się. (I nie chodzi mi o wieszanie Łemków, tylko o sprawy bardziej geopolityczne).

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 13-07-2010 09:48 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Uśmiał bym się, jakby mieszkańcy np. Lanckorony wystosowali do Kracika pismo: "My-potomkowie grabionych i wieszanych przez konfederatów spokojnych chłopów i mieszczan stanowczo protestujemy przeciwko budowie w naszej miejscowości pomnika ku czci Kazimierza Pułaskiego". Ale pewnie do tego nie dojdzie, mitologia robi swoje.....


Na górę
Post: 13-07-2010 09:52 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
Spoko HM - historia nasza w tym okresie zagmatwana jest na potęgę. Pułaski był i jest ceniony na świecie wśród wojskowych za wybitne umiejętności dowódcze ( np Obrona Jasnej Góry) i wielką odwage (np uratowanie Jurka Waszyngtona).

Pan Bandera został w sprawe wciągnięty przez byłego przewodniczącego organizacji Łemkowskiej i to było według mnie delikatnie mówiąc bardzo niefortunne i niepotrzebne porównanie.

Konfederaci byli przeciwni rządzeniu Carycy z Polsce i temu co robił nasz król więc tak samo jak króla tak i konfederatów jest mi bardzo trudno definitywnie i tylko negatywnie ocenić.

Napewno nie podoba mi się druga część hasła przyświecającego konfederatom "za wolność, za wiare" i to że bronili Polski przed innowiercami ale wydaje mi się że nie tylko w Polsce w tamtych czasach tolerancja była mało popularna.

Pewnie tak jak w przypadku Powstania Warszawskiego tak i Konfederacji Barskiej dyskusje na temat sensu , potrzeby i skutków będą się jeszcze toczyć bardzo długo wśród historyków i nie tylko.

_________________
uhhh same Lwy i Tygrysy


Na górę
Post: 13-07-2010 09:53 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Panowie tak czytam to co piszecie i myślę, że wysuwanie takich oczywistych oczywistości (że zacytuję tutaj klasyka :wink: ) o szkodliwości konfederacji barskiej w dziejach Polski, jak to zrobił np. kabir, to chyba zbytnie uproszczenie tematu. Z tego co ja poczytałem różne opracowania o konfederacji, to nie wszyscy podzielają taką wizję historii w tej sprawie. Daleki jestem od gloryfikowania Konfederacji, ale też daleki jestem od tak kategorycznego ujęcia jakiegokolwiek kawałka historii. Jaką macie pewność, że Wasze zdanie w tej materii jest jedynie słuszne i jedynie prawdziwe? :shock: . Myślę, że to zbyt skomplikowana sprawa, by można było ją sprowadzić do kilku zdań napisanych tu na forum i w tych zdaniach przy okazji zmieszania z błotem wszystkiego i wszystkich, którzy mieli coś wspólnego z Konfederacją. Fanatyzm w każdej możliwej formie jest szkodliwy :P :P :P .

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 13-07-2010 10:17 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Cytuj:
Jaką macie pewność, że Wasze zdanie w tej materii jest jedynie słuszne i jedynie prawdziwe?

E tam Darku, co do mojego zdania - to tylko moje zdanie i nie uzurpuje do bycia jedynym słusznym i prawdziwym. :P

Konfederacja budzi kontrowersje i jest oceniania różnie.

Beskidek. Mi nie podoba się również pierwsza część hasła konfederatów. Wiesz o jaką to wolność chodziło? O taką wolność Paców, Mniszchów, Lubomirskich i Sapiehów. Taka wolność dawała Rzplitej w kość od jakichś dwustu lat.
Owszem, pod sztandarem konfederacji siłą rzeczy zgromadzili się również ludzie pojmujący wolność inaczej, bardziej po naszemu. Ale nie byli oni siłą sprawczą.
Rzeczonym Mniszchom i Pacom obcy protektorat nie ciążył specjalnie przez lata i śmiem twierdzić, że gdyby nie próby reform nie ciążył by im przez kolejne. A jak najłatwiej pociągnąć za sobą tłumy? Wyciągnąć szabelkę i krzyknąć bij Ruskich! W Polsce to zawsze chwyci, jak i wtedy chwyciło.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 13-07-2010 10:23 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Darek Z. pisze:
Fanatyzm w każdej możliwej formie jest szkodliwy :P :P :P .

Darku, z perspektywy ćwierci tysiąclecia nie można mówić o fanatyzmie. Chyba, że mówisz o ideologii konfederatów, to zgoda. Obecnie można na spokojnie, chłodnym okiem przyjrzeć się temu okresowi historii. I nie operować oklepanymi hasłami typu "walka o niepodległość", "byli dobrzy, bo bili Ruskich", itp. Tylko ocenić idee, przyświecające konfederatom, jak również ich uczynki oraz następstwa tych uczynków. I abstrahując zupełnie od kwestii łemkowskiej powiedzieć, ile złego a ile dobrego przyniosła Polsce konfederacja barska.

Jak znajdziesz coś dobrego (oczywiście oprócz niewątpliwie dużego udziału w budowaniu narodowej mitologii), to napisz :smile:


Na górę
Post: 13-07-2010 10:25 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
a zresztą Mniszech mason był i tyle, a Kazimierz opłacany był za wolnomularskie tantiemy - tym bardziej nie rozumiem, że "prawe skrzydło" forum bardziej jego większą przychylnością obdarza niż walczących z masoństwem Rosjan :wink:

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 13-07-2010 16:05 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
A na moje pytanie odpowiedź w dalszym ciągu nie padła...

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.

Cyprian Kamil Norwid


Na górę
Post: 13-07-2010 18:35 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
chyba padła...
cyt. za kabirem:
Cytuj:
Łemkowie, jako element niepewny (konfederatom wschodni obrządek katolicki niezbyt także się podobał) byli grabieni i wieszani w większym stopniu, niż rzymskokatoliccy polscy chłopi. Ale konfederaci wieszali i polskich chłopów, i koło Lanckorony, i koło Tyńca (...)

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 13-07-2010 18:36 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Beskidnik pisze:
Wieszali ich wyłącznie z tego powodu, że byli Łemkami czy może z jakichś innych?

Wyłącznie pewnie nie, także np. za zbyt słabo wyrażoną radość z powodu ograbienia z żywności, zgwałcenia żony, córki, itp.
Dla sobiepanka-konfederaty życie chłopa (obojętne - polskiego czy ruskiego) było ważne do najbliższego drzewa.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 758 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 551 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl