Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 13:43

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 174 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 512 Następna
Autor Wiadomość
Post: 04-08-2009 15:14 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
http://www.npm.pl/index.php?action=site&id=66
Tu trochę więcej na ten temat.


Na górę
Post: 29-08-2009 15:19 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Z pewnego bloga. Odpowiedź na dręczące mnie w dzieciństwie pytania:
"Ftóre schronisko w nasyk górak jest najpikniejse? Tego pedzieć nie umiem. Wiem za to, we ftórym najpikniej podajom posiłki - na Magurze Małastowskiej w Beskidzie Niskim. Byłek tamok i widziołek na własne ocy. []
Jeśli wy tyz fcecie tamok trafić, to najłatwiej chyba wom bedzie pojechać najpierw do Gorlic. Z Gorlic musicie autem abo autobusem dostać sie na Przełęc Małastowskom. A potem z przełęcy idziecie se niebieskim ślakiem. Ślak jest łatwy. Nawet ci, co nie som w chodzeniu po górak wprawieni, dojdom w niecałe pół godzinki. No chyba ze zimom przez sakramencki śnieg trza sie przedzierać, to wte wędrówka moze potrwać kapecke dłuzej.
No i dochodzicie do schroniska. Głodni jesteście, bo wprowdzie od przełęcy przebyliście niedługom droge, ale jednak spacer po zielonym beskidzkim lesie piknie zaostrzył was apetyt. Od rozu więc wchodzicie do jadalni. I - jeśli jesteście tutok po roz pierwsy - ogarnio wos zdziwienie. Som stoły i krzesła… Ale ka jest bufet? Ka lada, za ftórom stołby ftoś z obsługi? Abo przynajmniej okienko, przez ftóre posiłki by wydawano? Cy to na pewno jest jadalnia? Wase zdziwienie stoje sie jesce więkse, kie nagle - tak jakby spod ziemi - dolatuje ku wasym usom pytanie:
- Dzień dobry. Czy coś podać?
Krucafuks! Skąd ten głos? Duch niewidzialny cy jak? Bo jeśli duch, to moze lepiej wartko stąd uciekać? Ale zaroz zauwazocie, ze pod jednom ścianom jest takie cosi jakby balustrada, nad ftórom wisi tako niewielko skrzynka z dwiema przegródkami. Co to takiego? Ha! To jest, moi ostomili, cynść piknej schroniskowej windy. Jak ona wyglądo w całości, to jo wom moze najlepiej na rysunku pokaze (choć przybocuje, ze jo te winde widziołek wiele roków temu, więc pewne scegóły moge źle bocyć; jeśli ftoś bocy lepiej, piknie pytom, coby zgłosił swe uwagi).

Obrazek

Śnur, co to go na rysunku widzicie, tworzy pętle rozciągniętom między kółkami górnymi w jadalni a dolnymi w piwnicy. Mozno ten śnur ciągnąć w jednom abo drugom strone - i wte jedno skrzynka przesuwo sie ku wierchowi, a drugo ku dołowi. W tym całym ustrojstwie chyba jest jesce jakisi hamulec, coby turysta-dowcipniś nie mógł sie tom windom bawić. Tak mi sie wydoje. Ale dokładnie juz nie boce, więc tego scegółu nie narysowołek.Cy teroz juz wiecie, skąd ten tajemnicy głos dochodził? Z piwnicy! A wyście przez otocony balustradom otwór w podłodze go usłyseli. Wołającym nie był zoden duch, ino nojdujący sie w piwnicy pod podłogom pracownik schroniska. No to teroz, uspokojeni, ze zodne moce niecyste sie tutok nie pałętajom, podchodzicie do balustrady i wołocie:
- Jajecznicę i herbatę poproszę!
- Proszę bardzo. Zaraz podam - słysycie z dołu odpowiedź.Pracownik schroniska wartko ryktuje jajeśnicke i herbatke. Potem wstawio to syćko do skrzynki numer 1, pociągo za śnur i - winda idzie w ruch. Widzicie, jak skrzynka numer 2 powoli sie obnizo i po kwili zniko za ściankami balustrady. Ale zaroz wynurzo sie do wierchu skrzynka numer 1 z gorącom herbatkom i pachnącom jajeśnickom. A do tego piecywko, niekoniecnie świeze, ale w schroniskowo-beskidzkik okolicnościak i tak bedzie wom smakowało pikniej niz chrupiący chlebek prosto z piekarni. Bierecie to syćko ze skrzynki i przenosicie se na stół.- Jajecznica - 4 złote. Herbata - 3 złote. Razem 7 złotych - pado z piwnicy pracownik schroniska.Niestety nie mocie drobnyk, boście je wceśniej w Gorlicak na jakieś bździny wydali. Kładziecie więc na skrzynce dziesięciozłotowy banknot. Zaroz skrzynka numer 1 sie obnizo, a na wierch wraco skrzynka numer 2. Nie na długo jednak, bo po kwili skrzynka 2 znowu jedzie w dół, a skrzynka 1 do wierchu. I co w tej skrzynce widzicie? Trzy złote reśty. Bierecie te dutki i chowocie je do portfela. Teroz juz mozecie siąść se przy stoliku, pojeść jajeśnicy i popić herbatki. Smacnego!Heeej! Kożdy by fcioł być obsłuzony przez takom piknom winde! Nie wiem ino, cy wom tako obsługa sie podobo. Myślołek, ze powinna, ale nie. []Właściwie to jo sie wom nie dziwie. Wse dookoła ciągle ftoś wos osukać próbuje. No to boicie sie, ze w schronisku tyz bedom próbowali, ze włozycie dutki do skrzynki - i dostoniecie fige z makiem zamiast reśty. Co mozecie zrobić, coby sie upewnić, ze obsługa wos nie osuko? To proste! Musicie ino wiedzieć, ze nie jest łatwo to schronisko prowadzić. Od cywilizacji daleko, wygód zodnyk, telewizji nimo, za to nie roz trza sie sarpać z mniej kulturalnymi turystami, co to w środku nocy głośne zabawy ryktujom. Zimom hałaśliwi turyści racej tamok nie zachodzom - docierajom ino ci fajniejsi - ale i wte o długim nieprzerwanym śnie nimo co marzyć, bo co 3-4 godziny trza wstawać i do pieca dorzucać. [] Na mój dusiu! Jeśli ftoś nie jest prowdziwym miłośnikiem gór, to w takik warunkak dłuzej niz 5 minut nie wytrzymo!No to teroz wiecie juz, jak sie upewnić, ze nie zostoniecie okradzeni? Pockać 5 minut. Jeśli po tyk 5 minutak bedzie wos obsługiwoł ten sam cłek, jeśli on jesce z tego schroniska nie ucieknie w sinom dal - to znacy, ze jest PROWDZIWYM MIŁOŚNIKIEM GÓR. A PROWDZIWY MIŁOŚNIK GÓR nie bedzie turystów okradoł. Mozecie spokojnie kłaść do windowej skrzynecki swoje dutki i bedom one bezpiecniejse niz w najpikniejsym śwajcarskim banku. Hej!"


Na górę
Post: 30-08-2009 10:47 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Wati, nie wpadnę dziś, nie mam siły, ale gdybyś Ty miał to zapraszam :)

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 02-10-2009 20:03 
Offline

Rejestracja: 27-11-2008 12:15
Posty: 8
Lokalizacja: Przysłup
przepraszam że tak długo nie odzywałem się! dziękuje bardzo za gratulacje! jeszcze was pomęczę rok!! taka dostałem następną dzierżawę.Mam nadzieję że będzie jeszcze lepiej niż było! pozdrawiam!

_________________
ha -hatkowy Wati (Присліп)


Na górę
Post: 02-10-2009 20:59 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
cieszymy się, pozdrowienia dla Ciebie i załogi


Na górę
Post: 02-04-2010 19:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2007 20:06
Posty: 365
Lokalizacja: Gorlice
Pierogi ruskie w schronisku super. Trochę podprawione moim zmęczeniem i głodem, smakowały jak u mamusi, gdy mi je winda wydźwignęła na górę :) . Dzięki :!: Poza tym, spotkanemu tam, Wojtkowi dziękuję za miłą konwersację o schronisku, Beskidzie Niskim, Stasiuku, Bellonie, Turbaczu, kapliczkach itd :D Trochę mnie potem zlało w drodze, ale warto było posiedzieć. Hej!

_________________
jak biec do końca potem odpoczniesz
cudne manowce, cudne manowce


Na górę
Post: 02-04-2010 23:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Z ręką na kamieniu mogę powiedzieć, że te pierogi zawsze są dobre :)

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 03-04-2010 10:01 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2007 20:06
Posty: 365
Lokalizacja: Gorlice
Wiem, wiem, Szymon, że tam bywasz, pierogi jadasz, bo i o Ciebie zahaczyliśmy :D

_________________
jak biec do końca potem odpoczniesz

cudne manowce, cudne manowce


Na górę
Post: 03-04-2010 11:39 
Offline

Rejestracja: 07-06-2008 13:24
Posty: 41
Lokalizacja: Tarnów
O schronisku na Magurze zawsze myślę z wielkim sentymentem. Kwintesencja Beskidu Niskiego zawiera się w tych drewnianych ścianach. Pierogi rzeczywiście wspaniałe. I również cieszę się z przedłużenia dzierżawy Hatkowemu. Odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu. Już nie mogę się doczekac noclegu, zaplanowanego na połowę kwietnia. Serdecznie pozdrawiam, życząc wszystkim regularnym gościom schroniska (i nietylko) Wesołego Alleluja !


Na górę
Post: 09-04-2010 09:12 
Offline

Rejestracja: 06-06-2009 11:34
Posty: 6
Hatkowy, proszę Cię nie zmieniaj nic. Kawa w szklance- super, pieroigi- klasyka, nie mówiąc o naleśnikach za którymi przepada mój syn. No i owiana klegendą winda...Oby tak dalej. Bedę u Ciebie z bratem nocował w połowie kwietnia.


Na górę
Post: 15-04-2010 22:18 
Offline

Rejestracja: 05-11-2009 20:41
Posty: 319
Lokalizacja: Radom
Mnie tam się też dobrze spało i smakowało a rower garażował w szopce z opałem. Windą nie miałem przyjemności, ale jeszcze pewnie nie raz zdążę za, mam nadzieje jeszcze wiele razy przedłużanej, kadencji hatkowego.


Na górę
Post: 16-04-2010 09:15 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
figmar spałeś na Magurze w schronisku i nie jechałeś windą ????

_________________
uhhh same Lwy i Tygrysy


Na górę
Post: 16-04-2010 10:17 
Offline

Rejestracja: 05-11-2009 20:41
Posty: 319
Lokalizacja: Radom
beskidek pisze:
...i nie jechałeś windą ????


Spałem, jadłem ale czy jechałem windą, to powiem Ci szczerze nie pamiętam, być może za dużo wypiłem i po prostu "nie zarejestrowałem". Przykro mi ,że nie zaspokoiłem Twojej ciekawości :cry: .


Na górę
Post: 16-04-2010 10:29 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
aaa no to jak wypileś za dużo to wiele tłumaczy. Następnym razem zdecydowanie przejedź się windą najlepiej z ruskimi a jak byś się nie zmieścił to wal "ich" w gębe (bez urazy) - to dodatkowy nie zapomniany smaczek tej podróży będzie ;)

_________________
uhhh same Lwy i Tygrysy


Na górę
Post: 18-04-2010 15:47 
Offline

Rejestracja: 05-11-2009 20:41
Posty: 319
Lokalizacja: Radom
beskidek pisze:
przejedź się windą najlepiej z ruskimi a jak byś się nie zmieścił to wal "ich" w gębe (bez urazy) - to dodatkowy nie zapomniany smaczek tej podróży będzie ;)


:?: :!: :!: :!:


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 174 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 512 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl