Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 21:45

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 Następna
Autor Wiadomość
Post: 22-01-2010 11:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
"Formy obu małych żeliwnych krzyży na groby austro-węgierskie i niemieckie wprost wywodzą sie od form wysokich odznaczeń tych armii."
Zgoda uruloki, tylko zawsze powstaje pytanie o wcześniejsze formy krzyża :), na których wzorowali się twórcy tych odznaczeń i skojarzenie z krzyżem maltańskim nie wydaje się być nieuprawnione, w każdym razie nie traktowałbym tego jako błąd. Chyba, że potrafisz dowieźć bez cienia wątpliwości, że to "pogłos" wyłącznie krzyża krzyżackiego :) :roll:
Krzyż maltański, czy jak kto woli joannicki, symbolizuje osiem błogosławieństw, co podkreśla forma ramion (którą wskazałeś), ale też znana mi literatura ogólnie określa mianem maltańskich krzyże, których ramiona "gwałtownie" rozszerzają się. Tak na przykład określa się najstarsze krzyże bruśnieńskie - ramiona "rozszerzone na wzór krzyża maltańskiego" ("Kresowe dziedzictwo. Kamieniarstwo bruśnieńskie", Muzeum Kresów, Lubaczów 2008).
Joannici, Krzyżacy i Templariusze to ten sam czas, przy czym krzyż zwany maltańskim pojawia się wcześniej w sztuce bizantyjskiej... i rzeczywiście rozszerzone ramiona można z nim skojarzyć, a odwoływanie się wyłącznie do twórców projektów odznaczeń jest dość "płytkie", nie sądzisz :?: :roll:
Obawiam się, że żeby rozstrzygnąć co skąd się wzięło i jaką drogą, trzeba byłoby bardzo rozległych studiów porównawczych nie opartych wyłącznie na wikpedii :) , bo o krzyżach formalnie zbliżonych do krzyża maltańskiego, a powstałych setki lat wcześniej niż owe odznaczenia wiele można przeczytać.
Tylko nie wiem czy warto...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 22-01-2010 12:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
że nie wspomnę o krzyżach celtyckich, które też mają rozszerzone ramiona :)

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 22-01-2010 13:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
szymon NGK Magurycz pisze:
że nie wspomnę o krzyżach celtyckich, które też mają rozszerzone ramiona :)

w tym akurat przypadku ich cechą dystynktywną jest okrąg wpisany w krzyż łaciński; wiem coś o tym - wisi taki na mojej piersi :D

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 22-01-2010 13:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
ano, choć nie zawsze :) - vide Derek Bryce "Symbolika krzyży celtyckich", Eureka, Kraków 1993, wydawnictwo może nie najwyższych lotów, ale jednak dające do myślenia :)

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 22-01-2010 14:55 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Obawiam się, że żeby rozstrzygnąć co skąd się wzięło i jaką drogą, trzeba byłoby bardzo rozległych studiów porównawczych nie opartych wyłącznie na wikpedii , bo o krzyżach formalnie zbliżonych do krzyża maltańskiego, a powstałych setki lat wcześniej niż owe odznaczenia wiele można przeczytać.

Przytoczyłem literaturę której jak widać na oczy nie widziałeś. Adresy z wikipedii to była tylko ilustracja... Taka dla niedowiarków...
Cytuj:
(...)a odwoływanie się wyłącznie do twórców projektów odznaczeń jest dość "płytkie", nie sądzisz(...)

Nie sądzę. Właśnie odwoływanie się do pierwszego lepszego skojarzenia jest płytkie. Płytki jest pomysł, że krzyżami wywodzącymi się od odznaczeń zamęstwo zaznaczono groby żołnierzy których niejko hurtowo i urzędowo nazywano bohaterami ?
A jak już ci ktoś podetknie pod nos wizerunki tych odznaczenień i owych krzyży nagrobnych i nie widzisz inspiracji to wyłóż swoją bardziej prawdopodobną teorię a nie marudź "na pusto".

Znaczna część orderów wywodzi swój kształt od krzyża joannitów ale jest też znaczna część której kształt pochodzi zarówno od innych form krzyża jak też od w ogóle innych kształtow.

Krzyż maltański wywodzą od krzyża greckiego, ten zaś może być interpretowany w najstarszych występowaniach jako znak solarny. A zatem co stoi na przeszkodzie aby nazywać małe żeliwne krzyże z cmentarzy zachodniogalicyjskich znakami solarnymi ? Nic. Tylko zdrowy rozsądek. "Formalnie" powinno być w porządku.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 22-01-2010 15:35 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
uruloki, przynudzasz i napinasz się bez powodu, niech będzie po twojemu, bo cokolwiek nie jest po twojemu to be :!: , ci twórcy odznaczeń żyli w jakimś kręgu kulturowym, a nie tylko tuż przed i w czasie pierwszej wojnie światowej, która zdaje się być dla ciebie początkiem i końcem świata...
Nikt nie każe mi znać literatury pani Partrigde i jej znajomość nie ma tu zbyt wiele do rzeczy, natomiast losy krzyża we wszelkich postaciach intrygują mnie, tudzież literatura powstała zanim pani Agnieszka się urodziła...
ajajaj, co mnie podkusiło, żeby wskazać korzenie to nie wiem, ale to już dla mnie temat zamknięty o wszechwiedzący uruloki i znający wszelką literaturę :D
I jeszcze powołaj się w swoich solarnych "odkryciach" na Sasa-Zubrzyckiego a będzie pełnia szczęścia :D

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 22-01-2010 15:40 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
te krzyże po prostu przypominają krzyż maltański, a tobie wara od cudzych skojarzeń nie pozbawionych sensu (tylko dlatego, że nie pasują ci do odznaczeń), które nie niosą konsekwencji, a które rodzą się w twojej głowie, krzyż to znak znany daleko przed chrześcijaństwem, czego dawno dowiedziono, co nie znaczy, że projektanci cmentarza wskazanego mieli na myśli jakieś jego inne konotacje... to a propos rozsądku :twisted:

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 22-01-2010 15:44 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
a propos literatury: to jakiś konkurs jest :?: co kto czytał :?: krzyże występują nie tylko na cmentarzach z pierwszej wojny światowej :D (na marginesie: jaka ona światowa :!: :?: ) czy mam zacząć wymieniać literaturę, o której nie masz pojęcia o wszechwiedzący :?:

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 22-01-2010 16:48 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Wszystkie twoje posty powyżej szymon NGK Magurycz są przynudzaniem - nie potrafisz wskazać żadnej rzeczy która jest bardziej podobna do tych żeliwnych krzyży nagrobnych niż te odznaczenia więc cię wkurza, że ktoś takie podobieństwa wskazał. Jeszcze bardziej wkurza cię, że autorów o tym mówiących wskazałem ja. Taka twoja uroda - to ty zawsze musisz mieć rację - a dowodem choćby to, że się wypisujesz w tematach cmentarzy wojennych nie przeczytawszy na ich temat nawet podstawowej literatury. Tak więc na temat literatury dotyczącej cmentarzy wojennych możemy się licytowć, bardzo proszę.
Zauważyłeś, że ja się na tematy krzyży łemkowskich nie wymądrzam ? A wiesz dlaczego ? Ot, zdrowy rozsądek. Tak, że ta uwaga o wszechwiedzącym to raczej nie do mnie ale do lusterka.

A, że te znaki nagrobne akurat są to formy wzorowane na wojskowych odznaczeniach za odwagę a nie prosto symbole krzyża przemawia i to, że te same motywy z małych krzyży żeliwnych były montowane na skrzyżowaniu ramion dużych łacińskich krzyży żeliwnych a także niejednokrotnie na pomnikach wykonanych z innego materiału także w formie krzyża łacińskiego.

Twoja sugestia, szymon NGK Magurycz że "wara mi" od cudzych skojarzeń jest tyleż chamska co pozbawiona sensu. Figmar napisał że TAM SĄ krzyże maltańskie nie zaś, że mu się te krzyże kojarzą z maltańskimi. A stricte maltańskich tam po prostu nie ma - vide wcześniej przytoczona ilustracja z wikipedii.

Dzięki as za informację o inspiracjach takiej a nie innej formy Krzyża Żelaznego - nie wiedziałem o tym.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 22-01-2010 17:18 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
i ty chcesz żeby ktoś do ciebie zwracał się o pomoc "chamską" :?:, może chamy, do których wedle ciebie należę, mimo prób normalnego komunikowania się, których wiele podjąłem, jednak dadzą sobie spokój :D
Uruloki, te odznaczenia, to pogłos, że ty tych pogłosów nie "słyszysz", twoja rzecz:)
aha, nie posiadam lustra, ani telewizora, i nie korzystam z wikipedii :D
taki cham ze mnie :D :D :D
literatura? krzyże nie cmentarze :D :D :D Awwakuma ty czytał?
bez kitu, wracam do starań o remonty kolejnych nagrobków, bo tu nic nie wskóram, choćby nie wiem co :D
I w sumie nie martwi mnie to, bo postępu z tego nie ma, a aktywnym w ochronie życzę realnej aktywności, z której coś wynika, nie tylko słowa :D :D :D

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 22-01-2010 18:12 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
A może jednak lustro by się przydało ? Bo narazie to z twoich ostatnich wypowiedzi wynika że CIEBIE wszyscy szanują, TY jesteś hiperaktywny i wszechstrony ? I TY musisz mieć rację w sprawie symboliki cmentarzy wojennych bo przecież TY zajmujesz się cmentarzami (wprawdzie całkiem innymi) od lat a nie jakaś tam Agnieszka Partridge ? Tak naprawdę myślisz :shock: ? No to lusterko by ci się przydało jak najbardziej :lol:
Mam słuchać twego "pogłosu" jak to nazywasz, w sprawie symboliki TYCH konkretnie znaków nagrobnych, bardziej niż Agnieszki Partridge - historyka sztuki i osoby zajmującej się cmentarzami wojennymi chyba tak długo jak ty nagrobkami wyznaniowymi i wbrew temu co podpowiadają mi własna wiedza i rozsądek - a to niby dlaczego ?
Cytuj:
bez kitu, wracam do starań o remonty kolejnych nagrobków, bo tu nic nie wskóram, choćby nie wiem co

Słusznie , oby bez dalszego kitu w sprawie symboliki TYCH konkretnie krzyży. Bo zamiast odszukania najbliższej i najbardziej prawdopodobnej inspiracji takiej a nie innej ich formy dojdziemy do tego, że TE znaki nagrobne SĄ na przykład krzyżami maltańskimi joannitów i rycerskimi krzyżaków :roll:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 22-01-2010 18:21 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
ty już odnalazłeś korzenie, to o co ci idzie :?:
dla ciebie widać przeszłość to kit, niech i tak będzie, chodzi tylko o inspiracje :D złośniku :D :D :D

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 22-01-2010 18:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
ja ci tu spokojnie o tym, że cmentarze to nie jest nowość pierwszowojenna a ty swoje, powodzenia uruloi :D :D :D

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 22-01-2010 18:55 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Ale ja o TYCH konkretnych znakach mogilnych z Ołpin a ty mi tu o tym i owym, że nie nowość itp.

Jeszcze raz powtórzę - znajdź bliższą i adekwatniejszą inspirację formy TYCH konkretnie znaków mogilnych wymyślonych w czasie wojny, przez wojskowych i na potrzeby armii niż wyżej przeze mnie podana "militarno - odznaczeniowa" a wtedy można będzie powiedzieć : "bez kitu".

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 22-01-2010 18:56 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
tfu, Olszyn. Bez znaczenia wprawdzie bo występują powszechnie w całej Galicji Zachodniej (i nie tylko).

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl