Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 14:20

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna
Autor Wiadomość
Post: 17-01-2010 17:37 
Offline

Rejestracja: 05-11-2009 20:41
Posty: 319
Lokalizacja: Radom
Pochowano na tym cmentarzu w Olszynach 179 żołnierzy a rozpoznano 90 i tylko to,że byli to Niemcy. Uważam , że to jeden z lepiej prezentujących się na okolicę cmentarzy na Pogórzu.


Na górę
Post: 18-01-2010 15:46 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Figmarze, chyba się nieco zapędziłeś rozpoczynając wątek o cmentarzu wojskowym z I wojny św. w Olszynach. Wszak Olszyny leżą daleko poza obszarem Beskidu Niskiego, a-jak rozumiem-na tym portalu winniśmy się dzielić informacjami dotyczącymi BN. Że też Ci moderator "przepuścił" ten temat? Wierz mi, że mógłbym podzielić się wieloma ciekawostkami na temat np. Rzepnika, Węglówki, Krasnej, lecz to obszar zamieszkały niegdyś przez tzw. "Zamieszańców" i mimo, iż ma wiele cech wspólnych z BN (cerkwie, cmentarze grekokatolickie) to jednak nie leży w granicach Beskidu Niskiego. Zachęcam do "porowerowania" w tych stronach. A jak się przedostaniesz z Węglówki i zjedziesz z szybkością 80 km/godz pod cerkiew w Rzepniku to prócz doznan estetycznych (przepiękna, odrestaurowana, murowana cerkiew z wyjątkowej urody ikoostasem) gwałtowny wzrost poziomu adrenaliny-gwarantowany. Tylko nie zrób sobie krzywdy. Pozdrawiam serdecznie.


Na górę
Post: 18-01-2010 16:35 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
stary zakapior pisze:
Figmarze, chyba się nieco zapędziłeś rozpoczynając wątek o cmentarzu wojskowym z I wojny św. w Olszynach. Wszak Olszyny leżą daleko poza obszarem Beskidu Niskiego, a-jak rozumiem-na tym portalu winniśmy się dzielić informacjami dotyczącymi BN. Że też Ci moderator "przepuścił" ten temat?

Nie przesadzaj Stary Zakapiorze :P , luknij se na ten dział, a zobaczysz, że o jeszcze dalej położonych cmentarzach tutaj pisali :wink: .

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 18-01-2010 23:08 
Offline

Rejestracja: 05-11-2009 20:41
Posty: 319
Lokalizacja: Radom
stary zakapior pisze:
Olszyny leżą daleko poza obszarem Beskidu Niskiego, a-jak rozumiem-na tym portalu winniśmy się dzielić informacjami dotyczącymi BN.


Olszyny od Biecza [który też jest poza BN, bo leży w Obniżeniu Gorlickim] dzieli niespełna 16 km, do Gorlic w drodze prostej też ca tyle, czy to jest daleko? Ponadto poza BN leżą Królówka i Muchówka [w bocheńskim], czy Krościenko n/Dunajcem [w sądeckim] i są bardziej oddalone niż Olszyny a mają miejsce w tym portalu i w tym wątku. Dlaczego może być cw 114 w Rzepienniku, też spoza choć nieco bliżej, a ma nie być cw 113 w Olszynach.
BN nie jest zamkniętą krainą i ma dużo wspólnego tak geograficznie jak i historycznie szczególnie z sąsiednimi krainami, przez rzekę, drogę lub przełęcz. Piszmy i dyskutujmy o BN nie tylko od i ze środka ale ze wszystkich stron.

stary zakapior pisze:
Że też Ci moderator "przepuścił" ten temat?


Na Twoje jw pytanie to ośmielam się przypuszczać ,że moderator jest podobnego co ja zdania na ten temat dlatego "przepuścił".
Pewnie nie ,nawet na pewno nie ma sensu odnosić się do tych złośliwości stanowiących motto Twojego jak wyżej wywodu.


Na górę
Post: 19-01-2010 10:33 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Figmarze, zacznę od tego, że w mojej życzliwej radzie zachęcającej do odwiedzin Rzepnika-a ponieważ, jak mnie pamięć nie myli "rowerujesz", proponowałem zjazd z"z górki na pazurki" do Rzepnika-nie było żadnej złośliwości. Jednakże moja wypowiedż dotyczyła zamieszczania na tym forum informacji dotyczących Beskidu Niskiego Wiem, że często te informacje przekraczają granice tej uroczej krainy, lecz nie jestem przekonany, że tak być powinno. Zapewniam Cię, że wiem gdzie leżą Olszyny-swego czasu "rowerowałem" po tych okolicach zwiedzając cerkiewki i kościółki (trasa Jasło-Biecz-Binarowa-Racławice-Rożnowice-Rzepiennik Biskupi-Jodłówka Tuchowska-Olszyny-Ołpiny-Czermna-Lipnica-Bączal-Jasło). Cmentarzy z I wojny św. poza granicami BN zwiedziłem móstwo (nawet w Gdańsku). O przepięknych cerkiewkach po słowackiej stronie, leżących w bezpośrednim sąsiedztwie BN i nie tylko, nawet nie wspomnę. "Obrowerowałem" je samotnie, bądź w gronie moich przyjaciół cyklistów (-ek). Kościółek w Hervartowie, chyba najstarszy i na pewno najpiękniejszy kościół rzymskokatolicki na Słowacji-też. W maju ub. roku "zaliczyłem"-również rowerem-węgierskie Mariapocs słynne sanktuarium greckokatolickie z cudownym obrazem Matki Boskiej (kościół był w remoncie i by stanąć przed Jej obliczem musiałem "dokręcić" ok. 50 km do Hajduborog-chyba dobrze zapamiętałem- gdzie na czas remontu obraz został przeniesiony). I nie piszę o tym, by się chwalić, bo to tylko skromna część moich rowerowych poczynań. Może jestem przyzwyczajony do porządku (mój znak zodiaku to Panna a osoby spod tego znaku cechuje zamiłowanie do tegoż) i stąd moje-raz jeszcze podkreślam, iż pozbawione nawet krzty złośliwości-uwagi. Jeśli jednak moderator akceptuje "incydenty" wykraczające poza granice Beskid Niskiego to przede mną, jak i pewnie przed wieloma Beskidnikami, otwiera się szeroka panorama możliwości dzielenia się informacjami, ciekawostkami, osobistymi doznaniami itp. itd., co niekoniecznie wzbudza mój entuzjazm, bo jak chcę poczytać o cmentarzach i innych ciekawostkach na Roztoczu to zaglądam na znakomitą stronę p. Pawła Rydzewskiego. Pozdrawiam serdecznie. P.S. A do forumowicza, który "dał głos" bezpośrednio po moim a przed Twiom wpisem mam pytanie, czy "luknij se" to w narzeczu łemkowskim?


Na górę
Post: 19-01-2010 23:45 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
stary zakapior pisze:
A do forumowicza, który "dał głos" bezpośrednio po moim a przed Twiom wpisem mam pytanie, czy "luknij se" to w narzeczu łemkowskim?

To chyba ja „dałem głos” choć psem zdecydowanie nie jestem :P . Mam rozumieć, że to było życzliwe zapytanie o to narzecze łemkowskie? Odpowiadając na Twe zapytanie, z dużym prawdopodobieństwem, o ile się orientuję w tym temacie, to raczej nie było to narzecze łemkowskie :lol: .
Ale, wyczuwam w Twoim pytaniu trochę ironi i czepialstwa się, więc skoro taki z Ciebie purysta językowy i dbasz o zachowanie ustawy o poprawności w języku polskim, to wybacz, ale na tym forum nikt mi nie każe i nie zmusza stosować się do wspomnianej ustawy!!!! Mało tego, nawet art. 3 tejże ustawy wymienia dokładnie kto powinien to robić: "pkt. 2. Do ochrony języka polskiego są obowiązane wszystkie organy władzy publicznej oraz instytucje i organizacje uczestniczące w życiu publicznym". Nie jestem ani władzą, ani organem, ani instytucją, czy organizacją :wink: i będę sobie pisał jak mi chce i podoba :P . No chyba, że admin mnie zabanuje :| .

Ale w trosce o Twoje samopoczucie, specjalnie dla Ciebie, doprecyzuję to co chciałem wyrazić w nieco luźnej formule, gdy uczepiłeś się pieron wie po co wątku o cmentarzu w Olszynach, a na dodatek zareagowałeś tym serdecznym zapytaniem :P . Myślę, że teraz to będzie dla Ciebie chyba bardziej zrozumiałe. A więc tak: popatrz sobie na ten dział „Cmentarze wojenne”, a zobaczysz, że o jeszcze dalej położonych cmentarzach wojennych uczestnicy tego forum tutaj pisali i nie uważam, by było to coś złego w tym akurat temacie, wszak poza cmentarze Galicji Zachodniej i tych położonych na wschód chyba nikt nie wychodził. Jeśli Cię nie zainteresował temat zaproponowany przez figmara, to po prostu nie czytaj go, ani nie dyskutuj, bo nie ma takiego przymusu. Ponadto wybacz, ale zacytuję tutaj Urulokiego z innego wątku tego forum, że „świerzak” tu jesteś i myślę, że nie Ty będziesz decydował o tym, o czym uczestnicy tego forum mają, czy też mogą rozmawiać. Więc sądzę, że to ty się zagalopowałeś trochę, skoro „dyrektor naczelny” portalu i moderatorzy uznali, że nie jest wielkim „przestępstwem” rozmowa o cmentarzu w Olszynach na tym forum. Być bardziej papieskim niż sam papież to niezbyt cnotliwa, i niebezpieczna cecha charakteru :P :D :wink: . Ot i tyle w temacie!!!

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 21-01-2010 20:01 
Offline

Rejestracja: 05-11-2009 20:41
Posty: 319
Lokalizacja: Radom
Darek Z. pisze:
„dyrektor naczelny” portalu i moderatorzy uznali, że nie jest wielkim „przestępstwem” rozmowa o cmentarzu w Olszynach na tym forum.


Uważam powyższy fragment wypowiedzi Darka Z. za kluczowy i wracam do wątku.
Według zachowanych napisów nagrobnych na cmentarzu tym spoczywa 179 żołnierzy różnych narodowości. Mogiły ziemne ustawione są w sześciu równoległych rzędach. Na nich rozmieszczono nagrobki w formie niskich betonowych stelli z żeliwnym krzyżem i tabliczką inskrypcyjną. Na stellach można wyróżnić trzy rodzaje krzyży: maltański z wieńcem laurowym i datą 1915; maltański z wieńcem dębowym, koroną, literą „W” i datą 1915; dwuramienny lotaryński z wieńcem laurowym.
Ogrodzenie cmentarza stanowią kamienne słupy, połączone płotem z żeliwnych prętów, a wejście na cmentarz stanowi kamienna brama w formie półkoliście sklepionej arkady. Cmentarz ten projektował Jan Szczepkowski.


Na górę
Post: 21-01-2010 20:19 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
stary zakapior pisze:
Zapewniam Cię, że wiem gdzie leżą Olszyny-swego czasu "rowerowałem" po tych okolicach zwiedzając cerkiewki i kościółki (trasa Jasło-Biecz-Binarowa-Racławice-Rożnowice-Rzepiennik Biskupi-Jodłówka Tuchowska-Olszyny-Ołpiny-Czermna-Lipnica-Bączal-Jasło).


No, całkiem sporo "cerkiewek" na tej trasie. same perełki.

stary zakapior pisze:
Wierz mi, że mógłbym podzielić się wieloma ciekawostkami na temat np. Rzepnika, Węglówki, Krasnej, lecz to obszar zamieszkały niegdyś przez tzw. "Zamieszańców" i mimo, iż ma wiele cech wspólnych z BN (cerkwie, cmentarze grekokatolickie) to jednak nie leży w granicach Beskidu Niskiego.


Ano podziel się, podziel, straszniem ciekaw. Jakbyś uważniej przejrzał forum, zamiast wdawać się w utarczki, tobyś się zorientował, że ten temat poruszany był parokrotnie, i jest całkiem "na miejscu".


Ostatnio zmieniony 21-01-2010 20:23 przez kabir, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
Post: 21-01-2010 20:22 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Przykro mi figmar... ale tam nie ma ani jednego krzyża maltańskiego - maltańskie bowiem wyglądają tak:
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Cross_Hospitelier.svg&filetimestamp=20070305201328
Podobnie krzyże na groby żołnierzy rosyjskich to krzyże bardziej patriarchalne niż lotaryńskie (kształt niby ten sam ale właśnie przez wschodnie pochodzenie żołnierzy i w ogóle wschodnią proweniencję tego rodzaju krzyża taka jest właściwsza nomenklatura). "Lotaryńskie" także nie są z wieńcem laurowym lecz z festonem (girlandą) z liści i ptilosów owocników lipy.
Ogólnie na temat symboliki cmentarnej polecam przed pisaniem wpierw przeczytać (poczynając o tych z najbardziej aktualnymi ustaleniami):
a) Agnieszka Patridge, Wybrane zagadnienia symboliki cmentarzy z I wojny na tle europejskich tradycji sepulkralnych (w:) Materiały z konferencji naukowej "Znaki Pamięci". Gorlice 27.10.2007 r.,Gorlice 2008;
b) Agnieszka Patridge, Otwórzcie bramy pamięci. Cmentarze wojenne z lat 1914-1915 w Małopolsce, Kraków 2005;
czy ostatecznie wstęp do:
c) Duda Oktawian, "Cmentarze I wojny światowej w Galicji Zachodniej 1914-1918", Warszawa 1995.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 21-01-2010 21:05 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
figmar, taki drobiazg: "stele", nie "stelle" :), owszem, są "stalle", ale to ławki, a nie nagrobki :)

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 21-01-2010 21:18 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
łojoj ! "r" w nazwisku Agnieszki zjadłem... :oops:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 21-01-2010 21:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
uruloki pisze:
łojoj ! "r" w nazwisku Agnieszki zjadłem... :oops:

Smacznego! :D
uruloki pisze:
Przykro mi figmar... ale tam nie ma ani jednego krzyża maltańskiego - maltańskie bowiem wyglądają tak:
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Cross_Hospitelier.svg&filetimestamp=20070305201328

tam są pewnie krzyże o rozszerzających się (na zewnątrz - rzecz jasna) i ostro zakończonych ramionach, a takie są pewną modyfikacją, na potrzeby - że się tak wyrażę - sepulkralne, krzyży maltańskich, czy się (nie) mylę :?:

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 22-01-2010 07:25 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Mylisz się. Formy obu małych żeliwnych krzyży na groby austro-węgierskie i niemieckie wprost wywodzą sie od form wysokich odznaczeń tych armii. Austro-węgierski od Militärverdienstkreuz http://en.wikipedia.org/wiki/Military_Merit_Cross_(Austria%E2%80%93Hungary)a niemiecki od Eisernes Kreuz http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC_%C5%BBelazny.
W pierwszym nawet okrągła tarcza ze środka i laur pozostały w formie nagrobnej, w drugim liście dębu z rewersu odznaczenia przeniesiono na ramiona formy nagrobnej.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 22-01-2010 07:36 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7d6 ... 12eb8.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/dea ... 395fc.html

figmar pisze:
Pochowano na tym cmentarzu w Olszynach 179 żołnierzy a rozpoznano 90 i tylko to,że byli to Niemcy.


Inne źródło:
pochowanych - 172
armia austro-węgierska - 70, w tym znanych 43
armia niemiecka - 20 (wszyscy znani)
armia rosyjska – 82, w tym znanych 2


Na górę
Post: 22-01-2010 09:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
uruloki pisze:
Mylisz się. Formy obu małych żeliwnych krzyży na groby austro-węgierskie i niemieckie wprost wywodzą sie od form wysokich odznaczeń tych armii. Austro-węgierski od Militärverdienstkreuz http://en.wikipedia.org/wiki/Military_Merit_Cross_(Austria%E2%80%93Hungary)a niemiecki od Eisernes Kreuz http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC_%C5%BBelazny.
W pierwszym nawet okrągła tarcza ze środka i laur pozostały w formie nagrobnej, w drugim liście dębu z rewersu odznaczenia przeniesiono na ramiona formy nagrobnej.

Kształt orderu zaprojektował znany niemiecki architekt doby neoklasycyzmu, Karl Friedrich Schinkel. Nazwa i materiał miały nawiązywać do popularnego wówczas określenia - żelaznych czasów. Jego kształt Schinkel zaczerpnął z krzyży noszonych przez Krzyżaków - zmieniono tylko proporcję, aby krzyż wpisywał się w plan kwadratu lub pola.
No i mamy pierwotny :?: wzór, a więc zaczerpnięty nie od maltańczyków, tylko od krzyżaków :D

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl