Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 09:49

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 22-03-2009 14:56 
Offline

Rejestracja: 07-12-2006 11:02
Posty: 117
Warto zdecydowanie. Bardzo estetycznie wydana i z niezłym opisem. Polecam.

_________________
romaszka


Na górę
 Tytuł:
Post: 31-03-2009 08:23 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Zachodnioukraińska sztuka cerkiewna

http://www.allegro.pl/item589715982_zac ... _krak.html
http://www.allegro.pl/item593868996_zac ... _krak.html

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł: Re: Cerkwie
Post: 17-12-2009 05:48 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Cerkiew w Zyndranowej :D :D :D

http://www.allegro.pl/item854269526_nie ... rkiew.html

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł: Re: Cerkwie
Post: 17-12-2009 11:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Romaszka napisała:
"Warto zdecydowanie. Bardzo estetycznie wydana i z niezłym opisem. Polecam."
Jakoś nie mogę się zgodzić. Znaczy książka ładna, kolorowa i w ogóle, ale zawartość z tytułem się nie zgadza :!: Jak o łemkowskich świątyniach to o łemkowskich :!: , a nie bojkowskich :shock: i innych, które z Łemkowszczyzną nie mają wiele wspólnego :shock: ... bez sensu :evil: , wielu czytelników czy oglądaczy może wprowadzić w błąd, no i po co?

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
 Tytuł: Re: Cerkwie
Post: 18-12-2009 22:11 
Offline

Rejestracja: 07-12-2006 11:02
Posty: 117
Może tak, a może nie. Wszystko zależy od tego jak kto granice Łemkowszczyzny sobie ustala.

_________________
romaszka


Na górę
 Tytuł: Re: Cerkwie
Post: 19-12-2009 17:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Aż tak daleko jak posunęli się autorzy, nie posunął się chyba nikt, nikt kto ma choćby odrobinę oleju w głowie, mimo sporów w tej materii i różnych punktów widzenia. Choćby cerkiew w Smolniku nad Sanem jest cerkwią bojkowską, bez wątpienia w sensie architektonicznym (tu "ustalenie sobie" nic nie pomoże), ale także etnograficznym, choć może nie dla wszystkich (niech tu byli mieszkańcy zdecydują, co nie :?: ), Ulucz na Łemkowszczyźnie? Piątkowa też?. O reszcie nie wspomnę... Cóż, jest się na czym w materii granic Łemkowszczyzny opierać. Korespondowałem z jednym z autorów i nie podnosił kwestii granic. Tym samym nie w tym rzecz... raczej we wrzucaniu wszystkiego do jednego worka. Bez tych paru cerkwi książka ta i tak byłaby cenna, a tak jest mniej cenna... dla mnie.
Sobie ustalać każdy może co chce, ale jak coś oddaje publiczności, to warto żeby zastanowił się co czyni, jaki jest skutek...
Innymi słowy jak opublikuję pracę "Łemkowszczyzna od Krakowa po Drohobycz" to też napiszesz "wszystko zależy od tego jak kto granice Łemkowszczyzny sobie ustala" :?:
Są lepsze pozycje moim zdaniem, lepsze, bo rozsądnie zatytułowane i jest zgoda pomiędzy tytułem a treścią.

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
 Tytuł: Re: Cerkwie
Post: 19-12-2009 21:45 
Offline

Rejestracja: 07-12-2006 11:02
Posty: 117
Właśnie. Ja znam ludzi z Ulucza którzy nazwą się Łemkami, podobnie i jak i ci ze Smolnika. Chociaż znajdą się na pewno i tacy ze Smolnika którzy powiedzą że są Bojkami. A ci z Ulucza że Nadsańcami. A inny powie, że to "zapomniani Polacy", a jeszcze inny że to tylko i wyłącznie Ukraińcy i basta. Osobiście widziałem mapę Łemkowszczyzny (przygotowaną przez Łemków) gdzie i Smolnik i Ulucz są w granicach Łemkowszczyzny. Style architektoniczne nic tu nie mają do rzeczy, bo i w Gładyszowie cerkiew huculska stoi (architektonicznie), a w Krzywej bojkowska, więc to żaden argument. A z granicami etnograficznymi jest jak jest, i byłbym ostrożny z "tym olejem w głowie" bo nie każdy musi myśleć tak jak inny (tu jak p. Szymon). Osobiście też mam odmienne zdanie od autorów (z granicami), ale to moje zdanie. Jeżeli by się okazało, że autorzy podzielają zdanie p. Szymona, to faktycznie popełnili błąd zamieszczając te cerkwie w tak zatytułowanym wydawnictwie.

_________________
romaszka


Na górę
 Tytuł: Re: Cerkwie
Post: 19-12-2009 22:17 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
cóż za mądrości :) to tylko dowód na to, że należy się odcinać od klimatów religijnych, narodowych, etnicznych, ksenofobicznych, nacjonalistycznych etc etc, bo te klucze niczego nie otwierają, ja tam, i wierzę, że wielu ze mną, dalej będziemy naprawiać tu i tam nagrobki, bo to... ważne, wszystko jedno... bojkowskie, łemkowskie, nadsańskie, żydowskie, polskie, niemieckie, tatarskie, ormiańskie czy inne... ajajaj, szkoda czasu który kurczy się

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
 Tytuł: Re: Cerkwie
Post: 19-12-2009 23:24 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Nieładna odpowiedź, drogi Szymonie. Romaszka ma rację - zasięg stylu w architekturze nie odzwierciedla zasięgu Łemkowszczyzny, różnie u różnych osób pojmowanego. W tym kontekście "łemkowska cerkiew" to niekoniecznie "cerkiew w stylu łemkowskim". Sam znam kilka osób pochodzących z Ulucza - wszystkie uważają się za Łemków, uważając się jednocześnie za Ukraińców. Ze Smolnika to w tej chwili nie kojarzę, ale niewykluczone. Nie rozumiem kpin w stylu "Łemkowszczyzna od Krakowa po Drohobycz" a tym bardziej napomknięcia o jakiejś ksenofobii czy nacjonalizmie.


Na górę
 Tytuł: Re: Cerkwie
Post: 19-12-2009 23:31 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Ulucz zresztą należał do AAŁ.


Na górę
 Tytuł: Re: Cerkwie
Post: 20-12-2009 00:18 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
kabir pisze:
Nieładna odpowiedź

W ogóle same jakieś takie nieładne odpowiedzi, ważne że wydawnictwo jest - ponoć - ładne :D

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
 Tytuł: Re: Cerkwie
Post: 20-12-2009 01:34 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
kabir pisze:
Ulucz zresztą należał do AAŁ.


podobnie jak Dynów i Pawłokoma :wink:

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł: Re: Cerkwie
Post: 20-12-2009 09:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Raz jeszcze napiszę: rozmawiałem z jednym z autorów na temat tytułu i treści. Nie podniósł żadnej z kwestii, które wy podnosicie w obronie tegoż tytułu i treści.
Nie jestem aż takim idiotą, żeby twierdzić, że architektura decyduje o tożsamości.
Przy okazji i bardziej na temat: dysponuję 5 kartami pocztowymi z połowy lat 80-tych, na których widnieje cerkiew w Klimkówce przed zburzeniem (a jakże... łemkowska, w stylu niełemkowskim :) ), jeśli ktoś pragnąłby wejść w ich posiadanie to: szymon@magurycz.org
W sumie ciekawa jest sprawa samookreślenia, ale - jak dla mnie - to raczej temat na rozmowę, a nie pisanie (głównie ze względu na czas).

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
 Tytuł: Re: Cerkwie
Post: 20-12-2009 12:15 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
jarek surowiczny pisze:
kabir pisze:
Ulucz zresztą należał do AAŁ.


podobnie jak Dynów i Pawłokoma :wink:


Też prawda. Jednak nie nakłada się to, jak w przypadku Ulucza, na samookreślenie mieszkańców.

Poza tym - W. Karmazyn-Kakowśkyj w pracy "Mystectwo łemkiwśkoji cerkwy", Rzym 1975 (parę pomyłek też można w tym opracowaniu znaleźć) także zaliczył cerkiew w Uluczu do łemkowskich (pod nr 1!), Smolnik także (nr 69) i inni także zaliczają.

Ksiązki, przyznam, nie oglądałem, ale zdziwiły mnie i ton i treść wypowiedzi Szymona.


Na górę
 Tytuł: Re: Cerkwie
Post: 20-12-2009 13:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Kabir, spokojnie napisałem, że nie zgadzam się z Romaszką... tyle, ton, po mojemu, był normalny, to co nastąpiło dalej to osobna historia...
Co do Karmazyna, pozycja cenna ze względu na zdjęcia, bez wątpienia. Natomiast to, że figuruje w niej Przemyśl (sic!, a obruszasz się jak dworuję sobie pisząc "Łemkowszczyzna od Krakowa po Drohobycz...), Stare Sioło (lubaczowskie). Radruż! , Brusno!, Poździacz!, Posada Rybotycka (datowana u Karmazyna 1775!, jest tam więcej tej natury błędów)!!!, Kanora (Zakarpacie!)!!!, Bircza! etc, etc, stawia ją w kategorii - po mojemu - bałaganiarskich, byle jakich.

BEZ KITU KABIR

Znacznie lepsze, przynajmniej pod względem doboru zdjęć i miejsc, jest wydane 12 lat później "Mystectwo bojkiwśkoj cerkwy", gdzie znajdujemy Smolnik nad Sanem!, Wołosate, Stuposiany, Sianki, Chrewt, Równię!, Rosolin, Liskowate, Smerek, Lutowiska, ale i... Ulucz!, Piątkową!, Chotyniec!, Cewków, Miękisz Stary! ....... " Wszystko zależy od tego jak kto granice [...] sobie ustala."
:)

Tylko co ma myśleć czytelnik znający obie pozycje, o dwóch różnych tytułach, w których znajduje te same cerkwie :?:
Co ma myśleć o tych granicach? hę :?:

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl