Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 16:16

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 68 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 04-05-2008 14:38 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
victoo pisze:
ja byłem wczoraj na wodospadzie magurskim we foluszu, jednak ciężko go nazwać wodospadem. Zapewne gdy śniegi topnieją wygląda lepiej.

http://rower.beskidy.pl/przyroda/wodosp ... e-foluszu/

Dlaczego ciężko nazwać go wodospadem? Przecież z samej nazwy wynika, że woda ma spadać... no i spada :lol: :lol: :lol:. Nikt nie określił chyba ile ma jej spadać :wink: :wink: :wink:


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-10-2008 13:25 
Offline

Rejestracja: 01-05-2006 10:32
Posty: 6
Lokalizacja: Dębica
Odgrzebię nieco temat - jak ktoś będzie w okolicach takich wodospadów o których tu mowa i będzie miał przy sobie gps, niech zapisze i zapoda nam współrzędne, to znacznie uprości poszukiwania :)

A w lipcu br Magurski Wodospad w Foluszu wyglądał tak:

Obrazek

Pozdrawiam

_________________
pozdrawiam - Dariusz Tyrpin


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-10-2008 13:28 
Offline

Rejestracja: 01-05-2006 10:32
Posty: 6
Lokalizacja: Dębica
Opps - brak edycji posta :(

Oczywiście nie chciałem pokazać miniaturki :( Sorry, niech mod zmieni linki :)

Obrazek

_________________
pozdrawiam - Dariusz Tyrpin


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-10-2008 14:21 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Pod koniec września Wodospad Magurski wyglądał tak:
Obrazek


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-10-2008 15:26 
Offline

Rejestracja: 01-05-2006 10:32
Posty: 6
Lokalizacja: Dębica
Darek Z. pisze:
Pod koniec września Wodospad Magurski wyglądał tak:


Noooo w końcu wygląda jak wodospad, a nie jakby stało kilku gości po kilku piwkach ;) Ciekawe ujęcie - takiego jeszcze nie próbowałem :)

_________________
pozdrawiam - Dariusz Tyrpin


Na górę
 Tytuł:
Post: 26-10-2008 00:30 
Offline

Rejestracja: 22-07-2008 16:53
Posty: 189
Lokalizacja: Jasło
Rozumiem że nikt nie ma bardziej szczegółowych informacji jak dojść do ruskich wodospadów ? Chciałbym się do nich wybrać w najbliższym czasie, a nie potrafię znaleźć żadnych informacji. Sprawdzałem stare mapy z nazwami "nieurzędowymi" ale tam ani słowa o Ruskich Wodospadach. Pytałem starszych ludzi o taką nazwę lecz oni nigdy o niej nie słyszeli. Czy jest ktoś kto może pomóc w tej sprawie ? :) Jeśli tak, to bardzo proszę :)


Na górę
 Tytuł:
Post: 28-10-2008 13:10 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
mrcinx pisze:
Rozumiem że nikt nie ma bardziej szczegółowych informacji jak dojść do ruskich wodospadów ? Chciałbym się do nich wybrać w najbliższym czasie, a nie potrafię znaleźć żadnych informacji. Sprawdzałem stare mapy z nazwami "nieurzędowymi" ale tam ani słowa o Ruskich Wodospadach. Pytałem starszych ludzi o taką nazwę lecz oni nigdy o niej nie słyszeli. Czy jest ktoś kto może pomóc w tej sprawie ? :) Jeśli tak, to bardzo proszę :)


Na mapach nie znajdziesz nigdzie nazwy Ruskie Wodospady, tym bardziej samych wodospadów także :wink: .
"srk" nazwał je ruskimi wodospadami, czy też wprowadził nazwę ruskie zamki, bowiem góra, która na mapce zaznaczyłem jako 3, nazywana jest Ruski Zamek. A wodospady, które są na zdjęciach "srk" znajdują się tam, gdzie jest na mapce numer 1. Tam gdzie zaznaczyłem nr 2 też są kaskady.
Myślę, że to Ci wystarczy by tam trafić, po prostu trzeba pojechać do Pielgrzymki i iść cały czas drogą na południe. Dochodzi się do rozdroża. Stąd można iść prosto, można też skręcić za drogą utwardzoną w prawo i koło małej kapliczki (w zaroślach) skręcić w lewo w kierunku gór. Tak czy inaczej, trzeba wchodzić w wąwozy pomiędzy tymi niewysokimi, ale jakże stromymi wzniesieniami, które widać z rozdroża…
Czy takie szczegóły Ci wystarczą ? :wink:

ObrazekObrazek
ps. mapka, którą wykorzystałem to oczywiście fragment z mapy Wydawnictwa Compass, choć to wszyscy beskidnicy zapewne wiedzą. Choć zdziwili by się, gdyby na zadane pytanie: co to za mapa, podaliby odpowiedź, że to BN tegoż wydawnictwa :lol:


Na górę
 Tytuł:
Post: 28-10-2008 14:57 
Offline

Rejestracja: 22-07-2008 16:53
Posty: 189
Lokalizacja: Jasło
Dzięki wielkie Darku :) Już się nie mogę doczekać wyprawy. Takie informacje, a przede wszystkim mapka powinny mi w zupełności wystarczyć. Jeszcze raz dziękuję za pomoc


Na górę
 Tytuł:
Post: 11-11-2008 12:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19-10-2005 10:32
Posty: 27
Lokalizacja: SSB
Darek Z. pisze:
Na mapach nie znajdziesz nigdzie nazwy Ruskie Wodospady, tym bardziej samych wodospadów także :wink: .
"srk" nazwał je ruskimi wodospadami, czy też wprowadził nazwę ruskie zamki, bowiem góra, która na mapce zaznaczyłem jako 3, nazywana jest Ruski Zamek. A wodospady, które są na zdjęciach "srk" znajdują się tam, gdzie jest na mapce numer 1. Tam gdzie zaznaczyłem nr 2 też są kaskady.
Dokładnie to jest tak: pierwszy od wschodu jest Polski Zamek (na mapie Compassa: Zamczysko) i dalej trzy Ruskie Zamki ponumerowane dla odróżnienia: wschodni I, środkowy II, zachodni III. I to akurat nie ja wymyśliłem :-). Największe Ruskie Wodospady (nazwa nieoficjalna) są między Ruskim Zamkiem I i II, bardzo ładne wodospady są też między Polskim Zamkiem i Ruskim Zamkiem I, w końcu te wspomniane przez Darka: między Ruskim Zamkiem II i III. Warto wspomnieć, że wszystkie Zamki to też mnóstwo skałek, równie (jeśli nie bardziej) okazałych jak Diabli Kamień czy Kornuty - ciągną się przez wszystkie Zamki. No i jest trochę jaskiń. Tego na mapie Compassa też nie ma, jest natomiast granica MPN, więc uważajcie :-)


Na górę
 Tytuł:
Post: 11-11-2008 13:40 
Offline

Rejestracja: 22-07-2008 16:53
Posty: 189
Lokalizacja: Jasło
Byłem wczoraj. Przy szlabanie zobaczyłem, ze spotykają się tu dwa strumyki. Poszedłem w górę tego bardziej poważnie wyglądającego i... po kilkuset metrach nic nie znalazłem. Wróciłem do szlabanu. Spod jednego z zawalonych drzew coś ledwo kapało. Na niczym już mi nie zależało więc spróbowałem podejść. Im dalej podchodziłem do góry, tym bardziej mi się wydawało że to wszystko gdzieś wsiąknie w ziemię. I co się okazało ? Po chwili doszedłem na miejsce. Tak to przyroda potrafi ukryć swoje uroki :D
Wodospad bardzo ładny. Można stracić zęby schodząc w wąwóz, w którym się znajduje, ale warto. Dookoła faktycznie pełno skał i skałek. Polecam wszystkim.


Na górę
 Tytuł:
Post: 11-11-2008 13:48 
Offline

Rejestracja: 01-05-2006 10:32
Posty: 6
Lokalizacja: Dębica
He he - nie ktoś współrzędne poda - będzie łatwiej trafić ;)

_________________
pozdrawiam - Dariusz Tyrpin


Na górę
 Tytuł:
Post: 12-11-2008 12:44 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
srk pisze:
Dokładnie to jest tak: pierwszy od wschodu jest Polski Zamek (na mapie Compassa: Zamczysko) i dalej trzy Ruskie Zamki ponumerowane dla odróżnienia: wschodni I, środkowy II, zachodni III. I to akurat nie ja wymyśliłem :-).

No fakt, pierwsza górka od wschodu to polski zamek, czyli Zamkowa Góra, bo faktycznie na górze tej swego czasu był jakiś warowny obiekt. Zresztą, przy odrobinie wyobraźni ;) i wiedzy, można jego pozostałości odnaleźć w terenie…. Nie mam najnowszej mapy BN Compassu, ale na starszych mapach i na najnowszej mapie jaką Compass ostatnio wydał (czyli Powiat Jasielski) widnieje napis: Zamkowa, a nie Zamczysko... Choć myślę, że o tej samej górce piszemy. Ale jeśli idzie o trzy kolejne kulminacje w kierunku zachodnim, to pierwszy raz słyszę, by wszystkie one nazywały się: Ruski Zamek. Skoro jak piszesz nie Ty to wymyśliłeś, to możesz podać źródło Twej wiedzy w tym temacie??????

Cytuj:
Największe Ruskie Wodospady (nazwa nieoficjalna) są między Ruskim Zamkiem I i II,

To właśnie te, które zaznaczyłem na podesłanej przeze mnie mapce jako nr 1 :P .


Na górę
 Tytuł:
Post: 13-11-2008 09:40 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19-10-2005 10:32
Posty: 27
Lokalizacja: SSB
Darek Z. pisze:
No fakt, pierwsza górka od wschodu to polski zamek, czyli Zamkowa Góra, bo faktycznie na górze tej swego czasu był jakiś warowny obiekt. Zresztą, przy odrobinie wyobraźni ;) i wiedzy, można jego pozostałości odnaleźć w terenie…. Nie mam najnowszej mapy BN Compassu, ale na starszych mapach i na najnowszej mapie jaką Compass ostatnio wydał (czyli Powiat Jasielski) widnieje napis: Zamkowa, a nie Zamczysko... Choć myślę, że o tej samej górce piszemy. Ale jeśli idzie o trzy kolejne kulminacje w kierunku zachodnim, to pierwszy raz słyszę, by wszystkie one nazywały się: Ruski Zamek. Skoro jak piszesz nie Ty to wymyśliłeś, to możesz podać źródło Twej wiedzy w tym temacie??????
Pomyłka, chodziło mi o Zamkową właśnie czyli Polski Zamek. Fosa i resztki muru zamku nawet są dość dobrze widoczne. A nazwy Polski i Ruskie Zamki I, II, III są na przykład w publikacji Z. Alexandrowicz (1987) - Rezerwaty i pomniki przyrody nieożywionej województwa krośnieńskiego.


Na górę
 Tytuł:
Post: 13-11-2008 09:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19-10-2005 10:32
Posty: 27
Lokalizacja: SSB
tyrpin pisze:
He he - nie ktoś współrzędne poda - będzie łatwiej trafić ;)
Ale tam naprawdę łatwo trafić - wystarczy iść po prostu do góry wzdłuż potoku. Jak nie trafisz na właściwy potok, to wejdziesz na sąsiednie, a tam też wodospadów od groma :-)


Na górę
 Tytuł:
Post: 13-11-2008 19:42 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
srk pisze:
Pomyłka, chodziło mi o Zamkową właśnie czyli Polski Zamek. Fosa i resztki muru zamku nawet są dość dobrze widoczne.

A pewnie, że sa widoczne. Tyle, że nie należny ich szukać na samym szczycie...
Cytuj:
A nazwy Polski i Ruskie Zamki I, II, III są na przykład w publikacji Z. Alexandrowicz (1987) - Rezerwaty i pomniki przyrody nieożywionej województwa krośnieńskiego.

Nie ma tej publikacji, więc póki co nie wiem, skąd autorka wzięła te wiadomości. Natomiast F. Kotula w swojej książce Po rzeszowskim podgórzu błądząc każdą z tych górek nazwał inaczej. Są to kolejno licząc od wschodu: Góra Zamkowa, Ruski Zamek, Góra Kobyła, Góra Koń, Księża Górka.
Nawiązując do nazwy Grodzisko, to Kotula wspomina o czymś takim w tej okolicy. Ale to już w druga stronę w kierunku Jaworza.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 68 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl