Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 20:04

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 414 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 528 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 19-02-2008 12:49 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
z całym szacunkiem ale nie porównywałbym cmentarza Orląt Lwowskich do sprawy w Bielance bo ma się to jak piernik do wiatraka. Pozatym problem był między dwoma wielkimi europejskimi krajami a nie społecznoscią Beskidu Niskiego.

no to "poważny problem" ma każdy kto nie studiował historii Cyrlicy i wielu innych europejskich języków - ja bym się cieszył gdyby ludzie mieli tylko takie poważne problemy . Pozatym jesteś pewnie za młody aby pamiętać jak się żyło pod uciskiem naszego wielkiego brata.


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-02-2008 13:09 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Arjano, Wiem, że demokracja nie jest idealnym systemem, ale póki co najlepszym. W momencie, kiedy ktoś swiadomie rezygnuje ze swojego głosu, znaczy sie, ma to gdzieś, sam sie usuwa na bok. Decyduje większość z tych, których to interesuje, a swoje zainteresowanie wyrazili wzięciem udziału w głosowaniu.
I może ich być nawet 5% to nie ma znaczenia - po piewrwsze - z powodu, który powyżej, po drugie - nzauważ, że to były konsultacje, których efektem jest jedynie zasygnalizowanie chęci rozpoczęcia procedury administracyjnej.
Pisze o 20% w gminie, bo ten przepis jest wiążący.

beskidek
kurde... jakby Ci to powiedzieć, żeby Cie nie urazić...

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-02-2008 13:31 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
HM - mów chłopie co chcesz możesz mnie mieć za idiote wcale mnie to nie urazi aczkolwiek będę mocno zawiedziony jeśli nie jesteś profesorem zwyczajnym jakiejś sznowanej uczelni bo uważasz się za bardzo mądrego a wręcz wszech wiedzącego - naszczęście fora internetowe są dla wszystkich nawet dla takich jak ja . Jest pewne Polskie przysłowie określające takich ludzi jak Ty ale nie będę go przytaczał bo zapewne nie jest na Twoim nie osiągalnym dla mnie poziomie .

Powiem Ci że takich jak ja którzy nie są zachwyceni nowymi pomysłami Łemkowskiej grupy etnicznej jest więcej , dużo więcej niż Ci się wydaje.

Mozesz mnie nazwać np "głupim nacjonalistą" i też się raczej nie załamię i mimo wszystko nie będę przyjmował tego co piszesz jako jedyne i słuszne .

Pozdrówki


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-02-2008 13:43 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
beskidek pisze:

Powiem Ci że takich jak ja którzy nie są zachwyceni nowymi pomysłami Łemkowskiej grupy etnicznej jest więcej , dużo więcej niż Ci się wydaje.



Mam nadzieję, że tutaj nie trafią...

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-02-2008 13:50 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
beskidek pisze:
z całym szacunkiem ale nie porównywałbym cmentarza Orląt Lwowskich do sprawy w Bielance bo ma się to jak piernik do wiatraka. Pozatym problem był między dwoma wielkimi europejskimi krajami a nie społecznością Beskidu Niskiego.


Przykład z cmentarzem był obrazowy i nie miał wartościowac konfliktu, tylko ukzac sposób przytaczanej przez Ciebie interpretacji: jest konflikt, wiec nic nie robimy

beskidek pisze:
no to "poważny problem" ma każdy kto nie studiował historii Cyrlicy i wielu innych europejskich języków - ja bym się cieszył gdyby ludzie mieli tylko takie poważne problemy.


Problem nie tkwi w cyrlicy - na Słowacji jakoś to specjalnie nikomu nie przeszkadza - nawet na słowackich odpowiednikach "govowskich" rządowych stron widnieją dwujęzyczne nazwy (rusińskie oraz węgierskie).
Jak na przykład wytłumaczysz protesty Polaków podnośnie podwójnego nazewnictwa w okolicach Sejn? Litwini cyrlicy nie używają przecie.

beskidek pisze:
Pozatym jesteś pewnie za młody aby pamiętać jak się żyło pod uciskiem naszego wielkiego brata.


argument z du... wzięty - tym bardziej w tym temacie :wink: , opowiedz jak to było

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-02-2008 14:16 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
argument z dupy czy nie z dupy to nie istotne ale pytając ludzi którzy mają ponad 30 lat z czym kojarzy im się to pismo to duża większość pewnie odpowie ze z komuną albo ruskimi

to ciekawe ze wiesz dokładnie co wszystkim przeszkadza lub nie na słowacji . Mnie jednak to średnio interesuje bo w bielance jednak komuś przeszkadza i nie jest tym zachwycony

nie mam pojęcia zielonego o problemach z Sejn , ale ja jednak zawszę będe optował za tym że wszystko w kewstiach narodowościowych ma swoje przyczyny gdzieś w historii i nie będę ślepo wierzył w to że Litwini , Łemkowie , Żydzi i inni są narodami doskonałymi ,sprawiedliwymi, tolerancyjnymi a Ci źli i wstrętni Polacy nie wiedzą czego się przyczepić zeby im dopiec .

Porównanie jakie przytoczyłeś z cmentarzem orląt ma zdecydowanie inny wymiar i kaliber niż problem Bielanki bo na cmentarzu we Lwowie zależało całej Polsce i jest on bardzo ważnym symbolem historycznym o wymiarze międzynarodowym . Bielanka dla mieszkańców tej wioski jest pewnie tak samo ważna , ale jednak nigdy ta sprawa nie będzie miała na przyszłość całego narodu Polskiego - ja to tak rozumiem ale ja to pewnie jestem głupi :)

PS - odbija mi się ten browar który mi nie tak dawno postawiłeś na kazimierzu ;););)


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-02-2008 14:22 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
....

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-02-2008 14:31 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
Bartku zmień więc nazwę portalu jeśli chcesz aby udzielali się tu sami miłośnicy Łemków i ich kultury , która jest bez wątpienia bardzo ciekawa.


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-02-2008 14:33 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Nazwa jest właściwa "Sercu bliski Beskid Niski"

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-02-2008 14:46 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
Mnie też się ta nazwa podoba dlatego że wielu Polskim sercom ten piękny zakątek naszego kraju także jest bardzo bliski. Szkoda że ktoś kto nie dokońca płynie z Łemkowskim nurtem tego forum jest tu nie mile widziany .


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-02-2008 14:52 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
Beskidek ma rację!

Po co jątrzyć z tą Bielanką, z tymi nazwami? Z tego jeszcze jakiś konflikt może być, III Wojna Światowa... co tam Kosovo.


A ja znam sposób na takie problemy... tam w Bielance nie płynie coś co by można zatamować? :wink:


Miłośnik Polskiego Pojezierza Beskidzkiego POZDRAWIA


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-02-2008 15:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12-04-2007 11:03
Posty: 283
Lokalizacja: Rzeszów
Dzięki Jarku za poprawienie. Nie odliczyłem dzieci nie mających głosów i tych wszystkich, hmm, którzy zostali tego prawa pozbawieni :-)

Wiem, że to nie były wybory, lecz referendum, wiem jakie to ma znaczenie i wiem, HM, na czym polega demokracja (i tzw. "większość" z zainteresowanych) . Chcę jedynie wskazać na manipulowanie pojęciami przez zapewne nie mniej demokratyczne media (google -Bielanka). Tytuł "Jednym głosem za cyrylicą" ktoś niezaznajomiony z tematem odczyta zapewne jako "w tej wsi wszyscy jednogłośnie są za przyjęciem starej nazwy". Więc problemu nie ma, prawda? :-)

Przypomina to dawne czasy, gdy w w zawodach startowało 2 zawodników, jeden z USA, drugi z Rosji. Rosjanin przegrał. I co pisała propaganda? "Rosjanie zajęli doskonałą drugą pozycję, Amerykanin był przedostatni". To tyle w kwestii "demokratycznego mieszania".

Osobiście wolny jestem od jakichkolwiek pretensji przeszło-historyczno-nacjonalistycznych. Uważam, że wszystkie krzywdy narodów (starsznie patetycznie to brzmi) powinny być ujawnione w sposób prosty i odkreślone grubą kreską. Mnie żaden Ukrainiec nie zrobił nic złego, choć moich dziadków wypędzili i historię rodziny zamienili w tragedię, Niemiec nie nadepnął mi na odcisk, a inny uratował mojego dziadka profesora liceum we Lwowie przed wysyłką na Sybir lub rozsztrzelaniem. Za to inni zakatowali w obozie dziadków ze strony ojca. Tak się historia plotła, a ja chcę mieć przyjaciół wsród sąsiadów na wschodzie i zachodzie. Chcę ich odwiedzać, gościć u siebie, chcę by moje dzieci nie musiły nosić brzemienia historii.

Jestem za różnorodnością, taką niezorientowaną w przestrzeni i czasie, o jakiej kiedyś pisał Szymon. Jestem za podwójnymi nazwami i uważam, że może to być interesujące dla tych, którzy lubią poznawać naszą Polskę, taką trochę mniej znaną...

Przypomniała mi się ostatnia wizyta u p. Goczów w Zyndranowej. Trochę zamarudziliśmy na szlaku i dotarliśmy zbyt późno, po zamknięciu muzeum. Gospodyni specjalnie wyszła, pokazała nam chyże wewnątrz. Wtedy pojawli się turyści - oszołomy. Od wejścia zaczęli krzyczeć dlaczego na podwórku znajduje się pomnik postawiony przez Łemków, tablice czczące ofiary akcji W., a nie ma pomnika "Wysiedlonym Polakom na Wołyniu"... I wiecie co odpowiedziała Łemkini: "Może pan taki pomnik ufundować i postawić go na swojej działce, którą kupi pan np. na przeciwko. Nie będę miała nic przeciw, ale my jesteśmy Łemkami"...

_________________
Pozdrawiam

Arjano


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-02-2008 15:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2007 20:06
Posty: 365
Lokalizacja: Gorlice
Tak czytam cała tę dyskusję i chciałbym się zapytać, czy aby nie odnosicie wrażenia że szukacie dziury w całym, że próbujecie jakieś rany odnawiać?
Ma Bielanka swój mały problemik i niech sobie go jakoś wewnętrznie rozstrzyga. Łemkowie żyją w zgodzie z Polakami(gdybyście nie wiedzieli) od lat i niech tak zostanie, co?
Forum winno krzewić raczej tę zgodę i szanować umiejęność ładnego się różnienia.

_________________
jak biec do końca potem odpoczniesz
cudne manowce, cudne manowce


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-02-2008 16:15 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
Jeżeli chodzi o mnie to nie mam nic przeciwko dwujęzycznym nazwom w Bielance ani nigdzie indziej , ale nie za cene zwaśnienia tej małej społeczności żyjącej w harmonii od wielu lat.


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-02-2008 16:19 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Forum winno krzewić raczej tę zgodę i szanować umiejęność ładnego się różnienia.

A moim zdaniem jest to forum dyskusyjne. I z ciekawej dyskusji wynika jak narazie prawne, moralne, logiczne i racjonalne zwycięstwo osób optujących za tym by mieszkańcy mogli ustalać opcjonalne nazwy miejscowości w ich języku.

Ryśku - jeśli twoja wypowiedź była żartem to bardzo kiepskim - nie wyszła ci zupełnie. Jeśli zaś nie była to ci współczuję - odnawianie cmentarzy z Maguryczem w nieistniejących wsiach jest niczym innym jak wywoływaniem "duchów przeszłości". Z tego też potencjalnie może być Kosovo...

Cóż beskidku, jak skomentować twoje wypowiedzi... albo z zażenowaniem przemilczeć jak HM albo prosto z mostu napisać co się myśli. Wybiorę to drugie. O historii która nas łączy i czasem dzieli z naszymi sąsiadami można się z toba nagadać jak z daltonistą o kolorach. Dla ciebie bowiem istnieje tylko jeden kolor każdej sprawy: polski w odcieniu narodowym.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 414 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 528 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl