Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 21:31

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 18-01-2017 17:09 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Przed ostatnim listopadowym Spotkaniem Miłośników BN w Zdyni włóczyłem się 8 dni po bliższej lub dalszej okolicy i byłem m.in. na cm.w.50 pod Wysotą.
Tam zobaczyłem na brzozowym krzyży drewnianą tabliczkę z inskrypcją:
Do ukochanych rodzin wrócić chcieliśmy
lecz srogi los odmówił nam tej radości
Żołnierska śmierć zgasiła serca i marzenia nasze

Podczas mojej poprzedniej wizyty na tym cm.(dwa lata wstecz) tabliczki tej nie było.
Kto jest inicjatorem, kto jest autorem inskrypcji? Może to reaktywowana oryginalna inskrypcja?
Nic na stronach cmentarnych o tym nie znalazłem.
Cmentarz z tabliczką tak w listopadzie wyglądał (zdjęcie autoratwa Kolegi Kulczyka) https://lh3.googleusercontent.com/ubpwe ... 80-h768-no


Na górę
Post: 19-01-2017 07:59 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
Prawdopodobnie tabliczkę zamocował stały opiekun tego miejsca. Pisywał na Forum.

Jakiś czas temu udało mi się znaleźć tekst Hansa Hauptmanna przeznaczony na ten cmentarz:
Euer Streiten hat die ganze Erde erschüttert,
doch das Kreuz der Versöhnung ist aufrecht geblieben.

Można to przetłumaczyć:
Wasze waśnie wstrząsnęły całą ziemią,
lecz krzyż pojednania pozostał niezmienny.

Napis był wyryty bezpośrednio na drewnianym krzyżu.

Tak przy okazji – może ktoś wie, jak brzmiała inskrypcja na wschodnim pomniku cmentarza nr 10 na Sieniawie. Z niewyraźnego zdjęcia z okresu międzywojennego wiadomo, że miał trzy wersy i był trochę krótszy niż ten na pomniku od strony zachodniej. Mniej więcej można ustalić liczbę wyrazów i liter.
http://images81.fotosik.pl/107/622510fa480937damed.jpg
Inna poszukiwana przeze mnie inskrypcja:
http://www.austro-wegry.info/viewtopic.php?t=4426


Na górę
Post: 21-01-2017 15:15 
Offline

Rejestracja: 02-11-2009 13:01
Posty: 160
KG pisze:
Jakiś czas temu udało mi się znaleźć tekst Hansa Hauptmanna przeznaczony na ten cmentarz:
Euer Streiten hat die ganze Erde erschüttert,
doch das Kreuz der Versöhnung ist aufrecht geblieben.

Można to przetłumaczyć:
Wasze waśnie wstrząsnęły całą ziemią,
lecz krzyż pojednania pozostał niezmienny.

Napis był wyryty bezpośrednio na drewnianym krzyżu.

Frodyma w swoim najnowszym opracowaniu o okręgu I pisze, iż na jednym z ramion głównego krzyża widniał napis w języku niemieckim: Za Boga, cesarza, ojczyznę. Może na drugim ramieniu była ta Twoja odnaleziona inskrypcja? Wiesz może gdzie dokładnie była wyryta?


Na górę
Post: 22-01-2017 21:47 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
morganghost pisze:
Frodyma w swoim najnowszym opracowaniu


Drobna uwaga – jeśli w tekście jednokrotnie wymienia się autora, to należałoby podać także imię. A imię jego Roman.

Znam ostatni przewodnik. W poprzednich- z lat 1985, 1989, 1995 - tej informacji nie było. Nie wiem na czym autor się opiera. Standardowe „Für Gott, Kaiser und Vaterland” to krótki napis, nie pasujący do innych, autorskich inskrypcji. Oczywiście sporadycznie zdarzały się też krótkie i węzłowate (Florynka), czy czysto informacyjne (Pustki, 122 czy jedna z bocznych na Beskidu).

Ja odwołuję się do niemieckojęzycznego dokumentu z 10 lutego 1918, zawierającego nie tylko tę inskrypcję. Do pozostałych większych zastrzeżeń nie mam, więc dokument uważam za wiarygodny.
Zanim do niego dotarłem, znałem też fotografie z lat 1981 i 1985. Napis był już wówczas mocno zniszczony, niemniej widać, że były to dwa wersy na ramieniu poprzecznym. A belka była imponujących rozmiarów: 218 x 35 x 35 cm.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl