Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 21:32

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 12-05-2014 13:41 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Dzisiaj w lokalnych wiadomościach radiowych usłyszałem informację, której zapamiętane strzępy przedstawiam:

"...stara(ją) się o wpisanie na światową listę UNESCO zabudowy Nowej Huty, Przełomy Dunajca, galicyjskich cmentarzy z I wojny światowej... Największe szanse ma przełom Dunajca oczekujący już 8 lat."
O szczegóły zadzwoniłem do redakcji (Radio Fama Słupsk). Dowiedziałem się, że wiadomość ta pochodzi z serwisu ogólnopolskiego, nic więcej nie wiedzą i nie było tam powiedziane kto się stara.

W związku z tym pytam, czy Ktoś wie coś więcej na ten temat? Jakieś szczegóły typu:
-kto się stara?
-które cmentarze?
- szanse?
-zaawansowanie starań?
-lub cokolwiek innego.


Na górę
Post: 12-05-2014 15:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
To tylko pomysł/propozycja na kolejnych kilka lat... :wink:

Cytuj:
Sejmik Województwa Małopolskiego chce, aby przełom Dunajca w Pieninach, centrum urbanistyczne Nowej Huty, Twierdza Kraków i galicyjskie cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej znalazły się na Liście Światowego dziedzictwa UNESCO.

Cytuj:
Jak poinformowało PAP Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, propozycje małopolskich kandydatów na listę UNESCO znalazły się w Wojewódzkim programie opieki nad zabytkami w Małopolsce na lata 2014-2017, którego pierwsze czytanie już się odbyło na sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego. Drugie czytanie uchwały w tej sprawie i głosowanie nad jej przyjęciem odbędzie się na najbliższej sesji, 26 maja.

Cytuj:
Galicyjskie cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej, które również mają szansę na miejsce na liście UNESCO, to zespół ponad 400 cmentarzy wojennych powstałych po 3 listopada 1915 r., kiedy w wiedeńskim Ministerstwie Wojny utworzono Wydział Grobów Wojennych.

Cytuj:
Taki jest jeden z celów zapisanych w projekcie programu ochrony zabytków na najbliższe cztery lata.
"Chcielibyśmy, aby wskazane przez nas obiekty znalazły się na liście UNESCO w perspektywie kilku, może dziesięciu najbliższych lat" – mówi wicemarszałek województwa Jacek Krupa. O wyborze tych czterech obiektów zdecydowała potrzeba ochrony unikatowego dziedzictwa kulturowego. Drugi powód starań o objęcie ochroną wskazanych obiektów to nadzieja na zwiększenie ruchu turystycznego.


źródło: dzisiejsza prasa, portale informacyjne.

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 12-05-2014 15:19 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Tu coś jest
A poniżej fragment, jakby wcięło link:
Za Dziennikiem Polskim:
"Władze chcą zaliczenia czterech obiektów z Małopolski do światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Nie wszystkie mają na to szanse.
Centrum urbanistyczne Nowej Huty, forty Twierdzy Kraków, groby wojenne z okresu I wojny światowej i Przełom Dunajca - to małopolskie propozycje obiektów, które powinny zostać wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Taki jest jeden z celów zapisanych w projekcie programu ochrony zabytków na najbliższe cztery lata.
- Chcielibyśmy, aby wskazane przez nas obiekty znalazły się na liście UNESCO w perspektywie kilku, może dziesięciu najbliższych lat - mówi wicemarszałek województwa Jacek Krupa.
Według niego o wyborze Nowej Huty, Twierdzy Kraków, grobów wojennych z I woj- ny i Przełomu Dunajca zdecydowała potrzeba ochrony unikatowego dziedzictwa kulturowego.
Drugi powód starań o objęcie ochroną czterech nowych obiektów to nadzieja na zwiększenie ruchu turystycznego.

- Finansowych korzyści z wpisu na listę UNESCO nie ma żadnych, ale rzeczywiście przełożyło się to na wzrost liczby zwiedzających - mówi prof. Antoni Jodłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, które na liście światowego dziedzictwa znajduje się od maja 2013 r. W drugiej połowie ubiegłego roku placówkę odwiedziło o ponad 4000 turystów więcej niż wcześniej w porównywalnym okresie. - Sądzę, że skutki przyznania nam takiego statusu odczujemy wyraźnie w kolejnych latach - mówi prof. Jodłowski.

- Tyle że znalezienie się w gronie tysiąca unikatowych obiektów nie będzie łatwe - twierdzi Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków. Co do Nowej Huty, musi najpierw zostać dokonana jej rewitalizacja. - Jest zbyt zaniedbana, budynki niszczeją, a mała architektura znika lub jest przekształcana - mówi Janczykowski. Kłopot jest też z przełomem Dunajca, bo przez zaporę i zbiornik wodny Niedzica został on skrócony i wiele stracił ze swej atrakcyjności.

A wpisanie na listę Twierdzy Kraków? - Można spróbować, ale wniosek dotyczący samej Twierdzy Kraków nie ma szans - uważa wojewódzki konserwator. I podpowiada, że można pomyśleć o międzynarodowym wpisie twierdz monarchii Habsburgów. Taki wniosek musiałoby jednak przygotować wspólnie... osiem państw.

Janczykowski popiera propozycję wpisu dotyczącego cmentarzy z I wojny, bo mają one wysoką wartość artystyczną i krajobrazową. W województwie małopolskim i podkarpackim jest ich w sumie 400. Zdaniem konserwatora, powinien być przygotowany wspólny wniosek. - Ale może raczej należałoby je wpisać na Listę Dziedzictwa Europejskiego ( to mapa miejsc i obiektów istotnych dla tożsamości europejskiej - red.) jako ślad I wojny w Europie - mówi. W przypadku wniosku dotyczącego cmentarzy trzeba się spieszyć, bo mamy akurat, do 2018 roku, obchody rocznicowe I wojny światowej."

Edit - Ups, opier... się za bardzo ;-)


Na górę
Post: 14-05-2014 19:45 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Janczykowski popiera propozycję wpisu dotyczącego cmentarzy z I wojny, bo mają one wysoką wartość artystyczną i krajobrazową. W województwie małopolskim i podkarpackim jest ich w sumie 400. Zdaniem konserwatora, powinien być przygotowany wspólny wniosek. - Ale może raczej należałoby je wpisać na Listę Dziedzictwa Europejskiego ( to mapa miejsc i obiektów istotnych dla tożsamości europejskiej - red.) jako ślad I wojny w Europie - mówi.


No, tylko które to cmentarze mają wysoką wartość artystyczną ? Bo, że nie wszystkie dla mnie na przykład jest oczywiste. Architektura niektórych (całkiem wielu) składa się z kilku betonowych słupków połączonych rurką lub łańcuszkiem i betonowych lub żeliwnych krzyży produkowanych seryjnie a są usytuowanie niejednokrotnie niemalże w „prywatnym ogródku” - gdzie tu wysoka wartość artystyczna i krajobrazowa ? Z kolei niektóre niegdyś wybitne architektonicznie i krajobrazowo obiekty po „renowacji/restauracji” ( np. cm. 55) lub/i sukcesji przyrody (np. cm. 48) lub/i działaniach ludzkich (cm.80) utraciły te walory... Przykłady można by mnożyć...

Cytuj:
- Tyle że znalezienie się w gronie tysiąca unikatowych obiektów nie będzie łatwe - twierdzi Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków. Co do Nowej Huty, musi najpierw zostać dokonana jej rewitalizacja. - Jest zbyt zaniedbana, budynki niszczeją, a mała architektura znika lub jest przekształcana - mówi Janczykowski.


Zamiast Nowej Huty wystarczy podstawić cmentarze z I wojny...

W tym kontekście bardzo dyplomatyczna i trafna wydaje mi się końcówka wypowiedzi Konserwatora Wojewódzkiego (ta o Liście Dziedzictwa Europejskiego). Lepiej chyba może się skupić na wartościach niematerialnych tych cmentarzy

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl