Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 09:02

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 02-05-2013 11:49 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Jeszcze nie okrągła, jeszcze nie setna rocznica od tej pamiętnej bitwy. Bitwy, która zmieniła bieg I wojny światowej na wschodnim froncie. Jeszcze 2 lata musimy poczekać, aby upłynął wiek od czasu kiedy ta ziemia została obficie skąpana we krwi żołnierzy i jej mieszkańców... Potrzeba nam dziś pamiętać o tych którzy polegli, bez względu na armię, narodowość, poglądy. Oni potrzebują naszej modlitwy, ale także i fizycznych gestów pamięci. Cmentarze rozsiane na naszej gorlickiej ziemi to jedyna pamiątka po nich. One zawsze będą przypominały mieszkańcom, ale i wszystkim tym którzy będą tu przebywać o tym co wydarzyło się 2 maja 98 lat temu.
Musimy dbać o to dziedzictwo i wspierać tych, którzy każdego dnia starają się dbać by temat Bitwy pod Gorlicami nie był odświeżany jedynie z okazji 90, 95, czy 100 rocznicy...

Często jednak tak bywa, najlepszym przykładem jest ta dzisiejsza rocznica na cmentarzu numer 91. Byłem na apelu i modlitwie ekumenicznej, zawsze jestem, niesmak to pewnie dobre określenie tego co odczułem. Garstka ludzi, może setka. Chwała Bogu, że prominenci nie zawiedli i pojawili się... Cmentarz reprezentacyjny, więc jak mogło by ich nie być. Władze miasta, powiatu, gminy, ambasad wszystkich krajów walczących, ale i służb mundurowych, poczty sztandarowe itd. Bez nich ta uroczystość nie była by przecież taka sama... Wszystko było by dobrze gdyby nie to nie odparte wrażenie znudzenia nie których, oraz bycia zmuszonymi do obecności, bo przecież będą wyczytywać. Dzieciaki przymuszone z pobliskiej szkoły, wyraźnie znudzone, obrzucające się ciekawymi epitetami, daleko myślami od miejsca w którym się znalazły. Tak mała jest świadomość tamtych wydarzeń, zainteresowania innymi cmentarzami, które się walą, albo są zarośnięte tak, że ciężko je odnaleźć. Wiem jednak, że za 2 lata będzie wielka pompa, pokazówka dla świata i edukacja bo setka wybije...

Może przesadzam, ale takie mam dziś odczucia. Parę słów... Pozdrawiam wszystkich nie obojętnych :)


PS. Zdjęcia później, Sękowa czeka...

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 02-05-2013 19:20 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Na potwierdzenie słów @felka89, parę fotek (zgadzam się z "niesmakiem" poprzednika - ot, taka sobie odbębniona uroczystość, na której "trzeba być"; jedynym, jasnym punktem było słowno-muzyczne wystąpienie gorlickiej młodzieży).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
Post: 02-05-2013 19:32 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 342
felek89 pisze:
(...) Byłem na apelu i modlitwie ekumenicznej, zawsze jestem, niesmak to pewnie dobre określenie tego co odczułem. Garstka ludzi, może setka. Chwała Bogu, że prominenci nie zawiedli i pojawili się... Cmentarz reprezentacyjny, więc jak mogło by ich nie być. Władze miasta, powiatu, gminy, ambasad wszystkich krajów walczących, ale i służb mundurowych, poczty sztandarowe itd. Bez nich ta uroczystość nie była by przecież taka sama... Wszystko było by dobrze gdyby nie to nie odparte wrażenie znudzenia nie których, oraz bycia zmuszonymi do obecności, bo przecież będą wyczytywać. Dzieciaki przymuszone z pobliskiej szkoły, wyraźnie znudzone (...)


Dziwisz się tym dzieciom?

Dla nich to zapewne równie atrakcyjna 'impreza', jak dla mojego pokolenia udział w akademii pod pomnikiem tzw. Wańki, czyli Aż Za Dobrze Znanego Radzieckiego Żołnierza. Bitwa Gorlicka powoli staje się bliższa zmaganiom na Psim Polu, pod Grunwaldem czy Chocimiem - wydarzenia sprzed stulecia są wbrew pozorom bliższe tym sprzed wieków, niż tym, które przeżyli ludzie znani nam osobiście. Zdarza mi się doznać jakichś emocji w okolicy Montormel czy w Bredzie, gdzie walczył mój dziadek, ale Gorlice? Zaduma się człowiek czasem na którymś z beskidzkich cmentarzy, zdrowaśkę zmówi za poległych w najbardziej bezsensownej wojnie w historii, i tyle. Dobrze, że cmentarze są remontowane. Ale wymagać od dzieci, by do tego typu rocznic podchodziły z entuzjazmem, to chyba zbyt dużo. Zaś do wzbudzenia zainteresowania historią trzeba niezwykłego talentu pedagogicznego.

Dzieci wolałyby zapewne inscenizację rekonstrukcyjną (które to hobby, moim akurat zdaniem jest jak by to powiedzieć - żałosne, i to z kilku względów).


Na górę
Post: 02-05-2013 20:30 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Dziwie sie troche bo sam bylem takim gorlickim dzieckiem. To w głównej mierze nauczyciele historii kształtują wrażliwość gorliczan na bitwe jaka tu miala miejsce... To dzieki Panu S.Kowalskiemu jestem kim jestem i interesuje sie tym i tym. Na mnie akurat to podziałało ale jestem tylko jednym przykładem.

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 02-05-2013 20:34 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Byłem tez w Sekowej na pikniku i bitwie. Powiem tak: bylo ciekawie ale fotki jutro bo pisze na telefonie :D

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 02-05-2013 21:23 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Nie tylko Ty, @felku89, jesteś takim "gorlickim dzieckiem" - mnie również, choć jestem już starym człowiekiem, od przeszło 40 lat interesuje się tematem Bitwy Gorlickiej (na swój, oczywiście, sposób). I tu masz rację - mój nauczyciel historii, zarówno w podstawowej jak i w ogólniaku, zaszczepił we mnie chęć poznania przede wszystkim historii Polski. I dlatego tu jestem.

_________________
"... Jeszcze nie czas swe marzenia do walizek kłaść,
jeszcze nie czas, by piosenki nasze śpiewał tylko wiatr..."


Ostatnio zmieniony 02-05-2013 23:13 przez Andy500, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
Post: 02-05-2013 22:35 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Byłem w Sękowej i oto moja fotorelacja
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
/cdn/

_________________
"... Jeszcze nie czas swe marzenia do walizek kłaść,
jeszcze nie czas, by piosenki nasze śpiewał tylko wiatr..."


Na górę
Post: 02-05-2013 22:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

/cdn/

_________________
"... Jeszcze nie czas swe marzenia do walizek kłaść,
jeszcze nie czas, by piosenki nasze śpiewał tylko wiatr..."


Na górę
Post: 02-05-2013 23:05 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek


Obrazek

_________________
"... Jeszcze nie czas swe marzenia do walizek kłaść,
jeszcze nie czas, by piosenki nasze śpiewał tylko wiatr..."


Na górę
Post: 02-05-2013 23:07 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 342
Andy500 pisze:
(...)mój nauczyciel historii, zarówno w podstawowej jak i w ogólniaku, zaszczepił we mnie chęć poznania przede wszystkim historii Polski. I dlatego tu jestem.


Mieliście, znakiem tego z Felkiem szczęście do historyków, czego Wam zazdroszczę - wszystkie moje nauczycielki historii (feminizacja zawodu jest jednoznacznym symptomem jego upadku) zrobiły sporo, bym ten przedmiot znienawidził, choć im się nie udało.

W moim akurat pokoleniu swoją rolę odegrała literatura drukowana czcionką tak małą, że obecnie z trudem rozróżniam gdzie w tych zabytkowych książczynach jest góra, a gdzie dół. Niestety, moi synkowie, jakkolwiek po polsku czytają całkiem dobrze, nie chcą się chycić ani za Mackiewicza, ani za Jasienicę, ani za Pobóg-Malinowskiego; trzymam ponad 3000 książek w moim polskim domu (w większości te 'historyczne gnioty taty'), licząc na to, że może kiedyś jednak zechcą.


Na górę
Post: 03-05-2013 20:58 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Chwałą, więc wybitnym pedagogom, zwłaszcza od historii... :)

Garść relacji z wczoraj:

http://www.gorlice24.pl/3,4802,98_roczn ... icami_.htm

http://www.gorlice24.pl/8,4803,III_Pikn ... ryczny.htm

http://www.halogorlice.pl/index.php/mia ... -1915-roku

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 03-05-2013 21:39 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 342
felek89 pisze:
Chwała (...) wybitnym pedagogom

Wybitnym Pedagogom Chwała!


Na górę
Post: 04-05-2013 21:11 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-11-2009 09:22
Posty: 262
Lokalizacja: Uście Gorlickie
Razem z moimi chłopakami staraliśmy się pomóc w zmaganiach wojennych:
https://plus.google.com/photos/10136303 ... 4874703634
ale przyjazne stosunki zachowywaliśmy z obiema stronami konfliktu:
https://plus.google.com/photos/10136303 ... 1458738498

_________________
Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu- Antoine de Saint-Exupéry Dębowy Jar


Na górę
Post: 05-05-2013 22:01 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Bardzo mnie cieszy, że z roku na rok rekonstrukcja bitwy jest również okazją do wielkiego pikniku. Kto był to widział te pokazy uzbrojenia mundurów, jazdy konnej, te stoiskach z rzemiosłem, książkami, ciasta itp. Widzieliście ile było ludzi... Parkingi po obu stronach drogi załadowane, wiele z nich to tablice ,,obce'' :) To nie tylko edukacja, pamięć, hołd, ale i może przede wszystkim promocja regionu. Nie oszukujmy się ta bitwa to teraz dla wielu źródło dochodu... A dopiero za 2 latka się będzie działo...

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 08-05-2013 00:11 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Relacja do obejrzenia:

http://www.rtvg.pl/main?f=2660

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl