Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 22:18

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 19-11-2004 12:38 
Witam wszystkich znawców i miłośników Beskidu Niskiego, szczególnie tematyki cmentarnej.
Pytanko jest takie. Na którym cmentarzu z I wojny światowej w Beskidzie Niskim (dokładnie tuż obok bramy wejściowej do cmentarza) wisi sobie dzwon (no powiedzmy dzwonek, bo aż taki duży on nie jest).
Nagrodą jest oczywiście satysfakcja ze znajomości tematyki Beskidu Niskiego.

Pozdrawiam
Darek Z.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 19-11-2004 20:04 
qrde, nie wiem...droga eliminacji wyszlo mi kilka mozliwosci (podaje w kolejnosci od najbardziej wg mnie prawdopodobnego): Desznica, Nw. Zmigrod, Krynica (jesli ja zaliczyc do pogranicza BN-BS). pzdr


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 19-11-2004 20:17 
ok, po 10 minutach intensywnego myslenia i dwoch wypalonych papierosach jestem na 99% przekonany ze to Desznica


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 19-11-2004 20:20 
ok, po kolejnym papierosie zaczynam watpic w to, co przed chwila napisalem :cry:


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 19-11-2004 21:16 
Siedliska nr 134?


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 19-11-2004 22:19 
w siedliskach dzwonki sa kilkadziesiat metrow od cmentarza...przy kosciele sm. Mikolaja. a mi wyobraznia wciaz podsuwa obraz dzwonniczki z stalowych katownikow, stojacej pomiedzy cmentarzem a cerkwia w Desznicy


Na górę
   
Post: 20-11-2004 10:21 
Myślę że nie chodzi o cmentarz zachodniogalicyjski w BN bo zagadka byłaby zbyt łatwa - dzwon (dzwonek) przy bramie nie jest oryginalnym elementem żadnego z tych cmentarzy. 8) Prawdopodobnie autorowi pytania chodzi o jakiś cmentarz 1 wojny w Beskidzie Niskim ale nie zachodniogalicyjski. 8)

Oczywiście zakładam także że autor pytania nie ma na myśli słowackiej części BN...
Zakładam taże że pytanie nie dotyczy legendy o dzwonie (tu akurat znalazłby się jeden cmentarz posadowiony w miejscu związanym z legendą dot. dzwonu)

Od razu mówię że jeśli chodzi o dzwonnice ustawiane na cmentarzach na przykład obok kwatery z I wojny światowej to nie rozglądałem się specjalnie za takowymi. :?

Podsumowując i nie przedłużając moje typy to : Dukla i Binczarowa (bo nie byłem tam ze 3 lata i mogli coś tam wstawić :? )

do pazuzu: dzwon - Krynica, Nw. Żmigród ????

:?: do Darka: Kiedy nastąpi rozwiązanie zagadki :?:


Na górę
   
Post: 20-11-2004 11:06 
Cmentarz - Siedliska nr 134 nie mieści sie już chyba nawet w szeroko rozumianym Beskidzie Niskim. Być może jest tam dzwonek - nie wiem nie byłem.
W Nowym Żmigrodzie byłem 1 listopada tego roku niestety nie zauważyłem tam żadnego dzwonka, być może niezbyt uważnie patrzyłem. Natomiast trwa remont ogrodzenia cmentarza.

Widzę, że poszukiwanie cmentarza, odbywa się na terenie, który jest dobrze opisany - czyli Galicja Zachodnia. Niestety tutaj, nie trzeba ani wiedzy naukowej, nie pomogą nic nawet najlepsze książki, przewodniki, nawet wszechmocny internet (chyba, że ktoś zrobił zdjęcie i opublikował je w nim). Zagadka ta jest raczej dla turystów wędrujących po szlakach BN. Po prostu trzeba było w tym roku (nie wcześniej niż początek wakacji) przejść pewnym szlakiem prowadzącym przez cały Beskid Niski a dalej nawet prowadzącym w Bieszczady.
Szukać więc trzeba na wschód od ostatniego numerowanego cmentarza (nr 8) w Łysej Górze.

Dodam jeszcze, że owy (dzwon) dzwonek nie ma takiego kształtu jaki my wszyscy znamy z autopsji. Niemniej jednak sam fakt, że przypomina dzwonek i można nim dzwonić jest wystarczającym do tego, aby zwał się dzwonkiem.

Pozdrawiam Darek


Na górę
   
Post: 20-11-2004 11:10 
Nie wiem dlaczego tam, gdzie ją widać, ukazała się ta miła twarzyczka, ale tam powinno być cmentarz nr 8.
Jeszcze raz pozdrawiam Darek.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 20-11-2004 21:43 
Ożenna moi drodzy!


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 20-11-2004 21:57 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Tylko, że Ożenna jest położona na południowy-zachód od Łysej Góry.
A Darek twierdził, że poszukiwany cmentarz jest na wschód od cmentarza nr 8.


Na górę
Post: 20-11-2004 22:23 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Skoro na wschód od Łysej Góry to wchodzą w grę jedynie:
Dukla, Rymanów, Besko, Mymoń, Wola Michowa, Komańcza, Sanok.
Typuję Komańczę.
;)


Na górę
 Tytuł:
Post: 21-11-2004 07:52 
Małe wyjaśnienie.
Mając na myśli na wschód od cemtarza w Łysej Górze, myślałem na wschód od Galicji Zachodniej. Czyli inaczej mówiąc, jakby przeprowadził linię na wysokości tego cmentarza z północy na południe, to od niej na wschód, nie konkretnie na wschód od samego cmentarza nr 8.
Na razie to tylke, jedziemy w BN.
Pozdrawiam


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 21-11-2004 18:41 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
8)


Ostatnio zmieniony 11-03-2007 18:16 przez pazuzu, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
Post: 22-11-2004 07:05 
Konkursowy cmentarz znajduje się na górze Kamień nad Jaśliskami.Dzwon wisi na drzewie po lewej stronie przy bramie wejściowej, jest zrobiony złuski artyleryjskiej.


Na górę
   
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl