Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 22:38

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 23-07-2012 13:12 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
http://limanowa.in/wydarzenia;zniszczyl ... 10637.html

Nic tylko rezać a rubać :evil:

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 23-07-2012 21:14 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Że tak przewrotnie zapytam - a niby za co ?
Za zdemolowanie makiety cmentarza ? Za zdemolowanie krzyży na symbolicznych grobach ? :?

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 23-07-2012 21:22 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
KG, pazuzu - jak oceniacie tą "renowację" (ofkorz nie tą ostatnią demolkę, lecz poprzednią) 8) :?:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 23-07-2012 23:38 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Nie, uruloki, nie masz racji - popieram toma1915, nie powinno tak być, że nawet symboliczne groby są niszczone. Na pewno nie jestem takim znawcom jak Ty (jestem amatorem-miłośnikiem cm) i wszelka dewastacja mnie boli, zresztą czytałeś komentarze ? Jeśli nie - to poczytaj

_________________
"... Jeszcze nie czas swe marzenia do walizek kłaść,
jeszcze nie czas, by piosenki nasze śpiewał tylko wiatr..."


Na górę
Post: 24-07-2012 05:18 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Przepraszam: oczywiście powinno być ZNAWCĄ (piszę z komórki, gdzie nie ma "podkreślacza")


Na górę
Post: 24-07-2012 06:28 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
uruloki pisze:
Że tak przewrotnie zapytam - a niby za co ?
Za zdemolowanie makiety cmentarza ? Za zdemolowanie krzyży na symbolicznych grobach ? :?


No wiesz, że cmentarz nawiązuje jedynie do oryginału - to jedna sprawa. Ale że pozostaje cmentarzem - to druga. Chyba że nie wiem czegoś o ekshumowaniu wszystkich tam pochowanych - bo o cm. 365 niewiele w ogóle wiem. Ale tym tropem idąc dałoby się wskazać sporo jeszcze cmentarzy do zdemolowania :wink:

Zgodzę się, że Tymbark w oryginale a to odtworzenie to dwie różne bajki, które łączy lokalizacja (chyba że znów nie wiem czegoś) i kilka motywów w drewnie. Niemniej to, co zostało odtworzone, funkcjonowało jako miejsce pamięci poległych, a poza tym - cóż, po prostu ten cmentarz był ładny, by tak zejść do prostych odczuć estetycznych. Wolałbym, żeby był zgodny z oryginałem. Ale jeśli miałbym wybrać pomiędzy taką "makietą" a brakiem czegokolwiek, to makieta wydaje mi się lepszym rozwiązaniem.

Jeśli nawet już pominąć kwestię szacunku dla miejsca i dla pochowanych - nadal rezał bym a rubał. Ci, co krzyże zdemolowali, nie stawiali ich tam, nie jest to ich teren. Niech sobie za własne pieniądze postawią makietę cmentarza we własnym ogrodzie, a potem - niech demolują. A tak s...syńska demolka pozostaje s... syńską demolką.

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 24-07-2012 14:00 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
A grób bez pochowanego pod nim też pozostaje grobem ? Rozumiem, coś jak Grób Nieznanego Żołnierza :?
Ale co można powiedzieć wtedy o szacunku dla zmarłych jeśli wznosi się makietę grobu obok faktycznego grobu pierwotnego ?
Piękny cmentarz ? Piękny to on byłby zapewne jakby odtworzyli pozostałe rodzaje krzyży które tam były i postawili nad pochowanymi...

Może właśnie ta dewastacja stanie się początkiem rzetelnej dyskusji o tym cmentarzu ?
Inwentaryzację pozostałości obiektu z przed "remontu" widziałem u O. Dudy w Sączu... Aż mnie "zesłabiło" po porównaniu z teraźniejszością...

Mam naiwną nadzieję że jednak ta dewastacja w ogólnym rozrachunku przyczyni się do czegoś pozytywniejszego.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 24-07-2012 14:32 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Uruloki - a choćby nawet ? przecież to nic zdrożnego, nawet jeśli traktować właśnie jak grób nieznanego żołnierza. Przecież to ktoś (tzn.odbudowę) zarejestrował, z czyiś pieniędzy to powstało a że nie jest zgodne z tym, co Oddział Grobownictwa stworzył ? no cóż, nie zawsze idea jest taka, jaką sobie człowiek wymarzył.
UWAŻAM, ŻE NISZCZENIE CZEGOKOLWIEK, A TYM BARDZIEJ CMENTARZY, JEST ZBRODNIĄ.

_________________
"... Jeszcze nie czas swe marzenia do walizek kłaść,
jeszcze nie czas, by piosenki nasze śpiewał tylko wiatr..."


Na górę
Post: 24-07-2012 20:41 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
uruloki pisze:
A grób bez pochowanego pod nim też pozostaje grobem ? Rozumiem, coś jak Grób Nieznanego Żołnierza :?
Ale co można powiedzieć wtedy o szacunku dla zmarłych jeśli wznosi się makietę grobu obok faktycznego grobu pierwotnego ?
Piękny cmentarz ? Piękny to on byłby zapewne jakby odtworzyli pozostałe rodzaje krzyży które tam były i postawili nad pochowanymi...

(...)

Mam naiwną nadzieję że jednak ta dewastacja w ogólnym rozrachunku przyczyni się do czegoś pozytywniejszego.


Cóż, gdyby zdemolowali całość, może byłby to wstęp do odbudowy całości zgodnie z wyglądem pierwotnym. Tylko musieliby wyrwać również elementy betonowe czy kamienne. A tak ...

Piękno - widać - może mieć dwa oblicza. Zgodność z kanonem jakimś uniwersalnym - to raz. Zgodność z pierwowzorem, oryginałem - dwa. W tym pierwszym znaczeniu cmentarz był ładny, w drugim już nie bardzo.
Mimo wszystko "groby" były nie symboliczne, ale znajdowały się tuż obok grobów prawdziwych. Półśrodek, ale zawsze lepsze takie upamiętnienie pochowanych, niż żadne.

Chyba grób nieznanego żołnierza to inna kategoria - tam starano się jednak kogoś pochować, tyle że nie wiadomo, kogo. Ale grób (w sensie: pomnik, nagrobek) i grób (w sensie: miejsce pochówku) dokładnie się pokrywały.
W Tymbarku mamy do czynienia z czymś dziwnym: groby (nagrobki) znajdują się blisko, ale nie dokładnie nad tym miejscem, gdzie dany poległy spoczywa.

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 24-07-2012 22:22 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
groby (nagrobki) znajdują się blisko
:?: Czy aby na pewno blisko i co to znaczy blisko :?: :evil:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 25-07-2012 06:27 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
uruloki pisze:
Cytuj:
groby (nagrobki) znajdują się blisko
:?: Czy aby na pewno blisko i co to znaczy blisko :?: :evil:


Jasne, to rzecz względna. Ale z miejsca pochówku widać nagrobek. Więc nawet bardzo blisko, by przypomnieć dla porównania wędrówkę Franza Pohnke...
Ale racja, może właściwe byłoby określenie "względnie blisko".

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 25-07-2012 08:27 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
tom1915 pisze:
uruloki pisze:
Cytuj:
groby (nagrobki) znajdują się blisko
:?: Czy aby na pewno blisko i co to znaczy blisko :?: :evil:


Jasne, to rzecz względna. Ale z miejsca pochówku widać nagrobek. Więc nawet bardzo blisko, by przypomnieć dla porównania wędrówkę Franza Pohnke...
Ale racja, może właściwe byłoby określenie "względnie blisko".


SZANOWNI PANOWIE - a może by tak ciszej nad grobami ?

_________________
"... Jeszcze nie czas swe marzenia do walizek kłaść,
jeszcze nie czas, by piosenki nasze śpiewał tylko wiatr..."


Na górę
Post: 25-07-2012 08:41 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
No wiesz, sama sprawa i bez tego jest głośna. Ponieważ cmentarz czeka (mam nadzieję) remont w związku z tym, co się stało, warto byłoby dać jakiś sygnał sugerujący pójście z kolejnymi remontami w stronę przywrócenia wyglądu oryginalnego. Bo zgadzam się z urulokim, że przywrócenie oryginalnego układu grobów byłoby lepszym oddaniem czci pochowanym, niż ma to miejsce obecnie.
Mam też nadzieję, że ten wątek nie jest odbierany przez nikogo jako kłótnia czy nie daj Bóg awantura. W każdym razie nie wydaje mi się, byśmy krzyczeli :wink:

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 25-07-2012 10:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Nie podejrzewam Panów w tym temacie "o krzyki", tylko sarkastyczne urulokiego "mierzenie na cm" albo "nie te krzyże" wydają mi się śmieszne.
Czy ew.odbudowa tego cm przyniesie oczekiwane przez Panów skutki ? Miejmy nadzieję, że tak.


Na górę
Post: 25-07-2012 10:17 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Cóż, z cmentarzami zachodniogalicyjskimi jest tak, że są zarówno miejscem pochówku/pamięci, jak i zabytkiem. O ile cześć zmarłym można oddawać poprzez różne formy, np nagrobki z marmuru, o tyle - skoro mamy jednocześnie do czynienia z obiektem zabytkowym (choćby z uwagi na całość założenia; bo wielokrotnie nie ma już prawie nic z pierwotnych, oryginalnych elementów) - ideałem jest odtwarzanie zabytku w takiej postaci, w jakiej go zbudowano.

W przypadku Tymbarku te dwa aspekty trochę się zlewają. Tzn. nie odtworzono cmentarza w oryginalnej formie, a co gorsza - oznacza to, że pod większością (choć nie badałem) krzyży nie leży nikt, zaś większość pochowanych nie ma nad sobą nagrobnego krzyża. W takich wypadkach warto dopominać się o metry przynajmniej :? Natomiast kwestia tego, czy krzyże są takie jak powinny, czy inne - tu już nie ma problemu godnego upamiętnienia zmarłych, a pozostaje rzecz niedokładnego odtworzenia obiektu zabytkowego.

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl