Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 19:08

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna
Autor Wiadomość
Post: 27-02-2006 17:50 
Offline

Rejestracja: 26-02-2006 15:14
Posty: 46
Lokalizacja: Jasło
Witam,

Pod adresem www.ferris.terramail.pl/olpiny.jpg [kompletnie nie wiem jak zrobić linka - nie bijcie! :-)] znajduje się poglądowe zdjęcie na teren po cmentarzu żydowskim w Ołpinach, gdzie - jak wiadomo - były też kwatery żołnierskie. Czy jest ktoś w stanie wskazać [na podstawie zdjęcia] dokładne usytuowanie tego cmentarza? Wg mapki w elementarzu R. Frodymy jest to wzgórek za "pierwszym" krzaczkiem, ale po pierwsze primo mapki wcale nie są dokładne, a po drugie primo zdarzają się błędy w lokalizacji[np. nr 12 w Cieklinie]. Aha - jakiekolwiek informacje nt. samego cmentarza żydowskiego [np. powierzchnia] też będą mile widziane.

P.S.
A w PS-ie przepraszam za małe wybiegnięcie na północ od omawianych tu regionów :-)

_________________
Pzdr,
TM


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-02-2006 21:59 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Może to ci pomoże. Wprowadziłem dziś. Prezent. Poczytaj i oglądnij.
http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/OkregIIcz2.htm#nr35
Ułatwienie - na szczycie pagórka (niemalże) stoi krzyż. Do kirkutu dochodzi się drogą nie przez szczyt i koło krzyża, ale na lewo (jeśli idziesz od cmentarza 34). Moje zdjęcie jest zrobione na wiosnę 2005 r.

PZDR - M.Łopata

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-02-2006 22:27 
Offline

Rejestracja: 26-02-2006 15:14
Posty: 46
Lokalizacja: Jasło
No właśnie, a ja 34 omijałem z prawej i w dół, obok krzyża [zgodnie z przewodnikiem]. Dla dokładnego sprawdzenia muszę się tam wybrać na wiosenną inspekcję, podobnie jak do wspomnianego Cieklina z sekatorem.

A co do zdjęć - mam parę dobrych [= nie w stylu cmentarz z nowoczesną zabudową w tle] fotek z okręgu Jasło z którymi kompletnie nie mam co zrobić. Jeżeli byłbyś zainteresowany zawieszeniem ich na www, daj znać.

_________________
Pzdr,

TM


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-02-2006 22:44 
Offline

Rejestracja: 28-12-2004 12:42
Posty: 206
Lokalizacja: Jasło
a jak sytuacja wygląda z cm nr 24? kilka razy przymierzałem się do poszukiwania z czego raz myslalem ze jestem bardzo blisko no ale wszystkie podejscia konczyły się fiaskiem :( pazuzu kiedys mi mowil, ze raczej nie mam po co szukac bo nie znajdę
istnieje jeszcze pytanie - czy mogiły znajdują sie w obrebie cmentarza :?: :lol: taka opcja tez moze wchodzic w grę bo mur został postawiony po II wojnie. Skąd jednak w I tomie "Poległych w Galicji Zachodniej" mapka (ale ona i tak nie wnosi nic do lokalizacji) - chociaz jak sie mozemy przekonac na niektorych cmentarzach jest kilka elementow nie wyjasnionych miedzy mapkami a rzeczywistoscia.
pozdr


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-02-2006 22:49 
Offline

Rejestracja: 26-02-2006 15:14
Posty: 46
Lokalizacja: Jasło
Ja nie znalazłem, więc trzymam się wersji przewodników - mogiły nie do odnalezienia.

_________________
Pzdr,

TM


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-02-2006 22:53 
Offline

Rejestracja: 28-12-2004 12:42
Posty: 206
Lokalizacja: Jasło
tmach pisze:
Ja nie znalazłem, więc trzymam się wersji przewodników - mogiły nie do odnalezienia.


ale gdzies jednak one muszą się znajdować ... za cmentarzem, przed cmentarzem, wewnątrz cmentarza ... :roll:


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-02-2006 22:57 
http://regionjasielski.w.interia.pl/woj1.html
Józefów nr 12 sekator to trochę za mało... Opis nie do końca jasny bo teraz mozna dojechać autobusem do skrzyżowania Folusz - Cieklin i cofnąc się kilka metrów w kierunku Józefowa.
a co do cmentarza nr 24, czy ktos z Was wie co to za nagrobek znajduje się ok. 50 m. za obecnym ogrodzeniem cmentarza?
Pozdrawiam b.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 27-02-2006 23:00 
Offline

Rejestracja: 28-12-2004 12:42
Posty: 206
Lokalizacja: Jasło
b pisze:
a co do cmentarza nr 24, czy ktos z Was wie co to za nagrobek znajduje się ok. 50 m. za obecnym ogrodzeniem cmentarza?
Pozdrawiam b.


w ktorym miejscu on się dokladnie znajduje? bo albo przeoczyłem albo widziałem i stwierdziłem ze to nie jest związane z cmentarzem wojennym.


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-02-2006 23:07 
Offline

Rejestracja: 26-02-2006 15:14
Posty: 46
Lokalizacja: Jasło
b pisze:
Józefów nr 12 sekator to trochę za mało... Opis nie do końca jasny bo teraz mozna dojechać autobusem do skrzyżowania Folusz - Cieklin i cofnąc się kilka metrów w kierunku Józefowa.


To się do sekatora dołączy siekierę :-). Autentycznie myślałem o takiej akcji, skoro UG choruje na niedasizm, to ja mogę się tym zająć [jeśli tylko znajdę czas]. Co do opisu, to niby mały błąd [bo jedynie umieszczenie cmentarza na mapce nie z tej strony względem drogi co trzeba], a spowodował, że mocno się zakręciłem szukając cmentarza pierwszy raz.

_________________
Pzdr,

TM


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-02-2006 23:08 
ach te kierunki :wink: wchodząc główną bramą idziesz do końca prosto i za ogrodzeniem, no trochę trzeba pochodzić, ale teraz powinno być dobrze widać.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 27-02-2006 23:13 
Offline

Rejestracja: 28-12-2004 12:42
Posty: 206
Lokalizacja: Jasło
b pisze:
ach te kierunki :wink: wchodząc główną bramą idziesz do końca prosto i za ogrodzeniem, no trochę trzeba pochodzić, ale teraz powinno być dobrze widać.


jezeli chodzi o grób, na ktorym napis jest nie czytelny ale da sie odczytać napisy: Abraham - krieger ... no to niestety to nie jest to - bo nizej da sie odczytać ze zginął coś ok 1934 o ile dobrze pamiętam


Na górę
 Tytuł:
Post: 28-02-2006 06:58 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Opis nie do końca jasny bo teraz mozna dojechać autobusem do skrzyżowania Folusz - Cieklin i cofnąc się kilka metrów w kierunku Józefowa.


Zgadza się - niejasny - a szczególnie ten fragment opisu cmentarza nr 12:

Cytuj:
Dawniej centralnym elementem tego cmentarza mogiły masowej były trzy wysokie drewniane krzyże lotaryńskie.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-03-2006 14:46 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
Jeśli chodzi o cmentarz nr 12 też miałem początkowo problem z odnalezieniem tego obiektu, choć mapa Compass-u dość precyzyjnie wskazuje miejsce jego lokalizacji. Wystarczyło zapytać się mieszkańców samotnego domu stojącego obok rozwidlenia polnej drogi.
Tamtejszy Jegomość kazał oznaczyć ten cmentarz za pomocą współczesnego rurkowego krzyża.
W „powodzi” dziko rosnących, ostrych pnączy próbowałem odtworzyć wygląd tego cmentarza. Niestety musiałem dać za wygraną i zrezygnować z poszukiwań. Podejrzewam, że elementy użyte do budowy zostały stamtąd zabrane (wykradzione). :?
Najprawdopodobniej zachowały się tam jedynie fragmentarycznie. Bez solidnego sekatora i siekiery nie obejdzie się.

Jeśli już jesteśmy w Cieklinie to podoba mi się rozwiązanie architektyczno-krajobrazowe cmentarza nr 14.
Dojazd samochodem osobowym nas przerósł- uszkodziliśmy podwozie. Jednak otwartość miejscowych ludzi sprawiła, że w dalszą drogę udaliśmy się traktorem.
Cmentarz położony na skraju lasu a zarazem stoku góry Cieklinka składa się z kaplicy ( zniszczonej przez partyzantów w czasie II Wojny)
a obecnie odbudowanej, – choć dość niefortunnie (współcześnie dach „tłumi” pierwotne proporcje tej budowli) - oraz zespołu kilku grobów zbiorowych połączonych cmentarną aleją. Zapewne pomysł nawiązuje do Drogi Kalwaryjskiej.
Jak tam byłem trwały prace budowlane. Z tego, co wiem to poprzedzone wnikliwym studium przedwykonawczym...
Powiem tak: szanuje poświęcenie i zaangażowanie wykonawcy ( warunki poligonowe, bez dostępu do mediów), ale skąd zaczerpnięto pomysł, aby w miejsce opasek z ciosów kamiennych zafundować jakże trendy zazbrojone betonowe wyłożone cacy kamieniem i zafugowane? A co z oryginalnym kamieniem użytym przed laty?
Niestety ząb czasu zrobił, co swoje i kamień nie nadaje się do ponownego użycia – oczywiście przy tej formie restauracji. No może fragmentarycznie. Taką uzyskałem odpowiedź.
Tak się zastanawiam – czy pozycje umieszczone w bibliografii przygotowanej przez Marka dałyby cokolwiek do myślenia sądeckiemu urzędnikowi i lokalnemu społecznikowi? A może to zbiór apokryfów...

Sporo czasu spędziłem również z właścicielką sąsiadującego z cmentarzem domu. Ta to potrafi nawet wskazać miejsca występowania mogił, co dla mnie w tym terenie wydaje się niewykonalne.
Mogłem sobie na podstawie jej opowiadań wyobrazić tamtejszy teatr walk.
Aha, jak niesie wieść gminna strony konfliktu robiły przerwy w walce, aby móc pozbierać swoich, a jak czytam Remaurque`a to może przerażać to wieczne czekanie na pomoc oraz rzężenie będące oznaką zbliżającej się śmierci.

No nie jest tak źle. Napotkani tam młodzi ludzie: chłopak z dziewczyną byli zachwyceni i zauroczeni tym miejscem, nawet wyrażali chęć zamieszkania w pobliskim drewnianym domku. :wink:
Jeśli ktoś z Was będzie w tamtych stronach to warto tam zajrzeć.

Pozdrawiam


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-03-2006 22:56 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
8)


Ostatnio zmieniony 11-03-2007 21:31 przez pazuzu, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
 Tytuł:
Post: 06-03-2006 22:50 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
pazuzu pisze:
a widziales w Cieklinie nagrobki w postaci uciętego pnia drzewa?


Nie bardzo kumam...wycięto drzewo i został pieniek o którym zapomniano :?:
pazuzu pisze:
co do Cieklina nr 12 - zostala tylko opaska kwatery, w niektorych miejscach dosc podniszczona. bede bardzo nalegal, zeby stowarzyszenie zajelo sie tym cmentarzem i jesli dobrze pojdzie to niedlugo chcielibysmy go oczyscic


Moderatorze ważnej sprawy - a jednak - były marzenia i są czyny.
Rozmawiałem z tamtejszym rolnikiem. Przed paru laty była tam akcja oczyszczania...no ale po niej ani śladu. Coś mi się zdaje, że po fizycznym usunięciu dzikiej roślinności trzeba będzie utrwalić chemią :wink:

Jeśli dobrze sobie przypominam to podobny "złowrogi i tajemniczy ogród" znajduje się na cmentarzu w Ropicy Ruskiej. :(


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl