Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 18:46

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 15-07-2009 09:44 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26-05-2007 10:45
Posty: 6
Lokalizacja: Tarnów
Czy ktoś z szanownych użytkowników ma zdjęcia tego cmentarza, interesują mnie szczegóły (nagrobki)?
Jeżeli ktoś dysponuje napisałbym na PW jakie nazwisko poległego mnie interesuje.

I drugie pytanie - jak wyglądało wystawianie aktów/zaświadczeń zgonu (o ile takie miało w ogóle miejsce) dla poległych/zmarłych w wyniku odniesionych ran żołnierzy CK?

Czy wpis w księgach parafialnych tam gdzie poległ?
Tylko adnotacja w armijnych spisach?
W innej formie?
Zawiadomienie rodziny?

Prawdopodobnie członek mojej rodziny tam właśnie spoczywa, jednak kwerenda w Grybowie (i terenach przynależnych) w zakresie informacji o śmierci danej osoby nie przyniosła wyniku oczekiwanego, takich danych o poległym na tym cmentarzu w spisach parafii nie ma.


Na górę
Post: 15-07-2009 14:08 
Offline

Rejestracja: 01-03-2006 18:51
Posty: 60
Lokalizacja: Tarnów
Witam. Mam troche zdjęć tego cmentarza. Możesz podać mi nazwisko i imię poległego a mogę sprawdzić w DROGOMIRZE gdzie spoczywa. Pozdrawiam


Grigorij81@wp.pl


Na górę
Post: 15-07-2009 18:22 
Offline

Rejestracja: 03-10-2008 19:27
Posty: 58
Listy zagnionych i poległych prowadziły władze wojskowe. Często nie pozostały żadne ślady w księgach parafialnych, gdy cmentarz powstał wskutek ekshumacji z grobów tymczasowych. Karty ewidencyjne i wykazy pochowanych powinny znajdować się w Archiwum Państwowym w Krakowie przy ul. Grodzkiej. Znaczna część poległych na polu walki pozostała niezidentyfikowana, a to przez bardzo niedoskonały system szkaplerzowych nieśmiertelników armii austro-węgierskiej.


Na górę
Post: 16-07-2009 07:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26-05-2007 10:45
Posty: 6
Lokalizacja: Tarnów
Dziękuję za obie wypowiedzi.
Czeka mnie zatem prawdopodobnie wizyta w AP w Krakowie, wcześniej muszę przejrzeć też parę dokumentów w AP w Tarnowie, niestety czytelnia w tym mieście czynna jest tylko od poniedziałku do środy.

@Grigorij
Spoczywa właśnie na tym cmentarzu co podałem (znalazłem w ogólnodostępnym spisie - właśnie u Drogomira), bardziej interesuje mnie więcej danych o tym człowieku, poza datą śmierci. Stąd właśnie pytanie o karty zgonu/wpisy w księgach parafialnych, gdzie np mogłaby się znajdować data urodzenia żołnierza, a to w celu dalszych czynności wykluczających pomyłkę co do osoby. Podeślę na maila dane tej osoby.

Wstyd się przyznać ale niewiele wiem o moim przodku, chociaż jest w linii prostej, takie rodzinne zawirowania, dlatego wszelkie informacje są dla mnie cenne.

@alcek
To może wyjaśniać brak wpisu w księdze parafialnej w Grybowie, zmarł bowiem 21 marca 1915 roku, zaś pułk w którym służył (56 Galicyjski Pułk Piechoty) brał udział w działaniach zbrojnych między 8 a 11.03.1915 w okolicach Gorlic, a to już odrębne z Grybowem parafie. Zresztą teorie o przyczynach śmierci mogą być różne, jakiegoś szczególnie istotnego znaczenia dla mnie nie ma jak zginął/zmarł.

Gdyby ktoś dysponował szerszymi informacjami o poległych (daty urodzenia, inne) oraz zdjęciami cmentarza br 130 (A-według Drogomira) proszę o odzew.


Na górę
Post: 16-07-2009 09:15 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
W II tomie pracy Jerzego Drogomira jest 30 nazwisk przypisanych do wadowickiego IR 56.
Sześciu z nich zginęło albo zmarło w okolicach wskazanej daty: Młost, Ordisz, Bernacki, Łopycki, Boranczuk, Stec.
Trzeba jeszcze prześledzić inne nazwiska IR 56, inne pułki i żołnierzy bez przyporządkowanego pułku i na cmentarzach okolicznych.
Jerzy Drogomir (t.II, s.15) pisze: „Wykaz poległych nie zachował się. Zamieszczony wykaz jest kompilacją materiałów archiwalnych i odpisu treści zachowanych tabliczek nagrobnych, sporządzonego przez autora w roku1984r. Wykaz nie jest kompletny.”
A to oznacza, iż Autor oprócz tabliczek wykorzystał kartoteki czyli luźne fiszki w Archiwum – jest ich kilkanaście tysięcy. Część z nich poukładana jest sensownie tzn. wg cmentarzy, a wiele jest rozproszonych tu i ówdzie. Przekopanie się to benedyktyńska praca i to m.in. dlatego opracowanie spisów przez jedną osobę zajęło 20 lat.
Fiszka taka zawiera sporo informacji, problem czy jeszcze istnieje – wiele z nich było w stanie rozkładu – i czy jest we właściwej paczce.
Jeżeli więc w spisie Jerzego Drogomira jest przodek – warto się pofatygować do archiwum i sprawdzić fiszkę ale w konkretnej paczce z Grybowem (jeśli taka jest – tego nie wiem). Jeśli nie ma – szanse maleją – pozostaje np. archiwum w Wiedniu.
Drugie źródło w WAP Kraków to spis z tabliczek wykonany przez policję w okresie międzywojennym. Lektura ciekawa ze względów stylistycznych i ortograficznych Spis może być użyty jako deska ratunku. Był analizowany przez Autora „Poległych...”.
Zdjęcia z cmentarza ( w razie czego – służę na adres pryw.) nic nie wniosą. Na tabliczkach żołnierzy armii austro-węgierskiej są imiona i nazwiska, bez pułków i dat. Dane zaczerpnięto z pracy Jerzego Drogomira – przy czym nazwisk jest tyle, ile wykonawca remontu uznał za stosowne umieścić.
Jeżeli wszystko pójdzie dobrze to i tak położenia grobu raczej się nie da ustalić – zdaje się, że chaos powstał już w trakcie budowy cmentarza.


Na górę
Post: 16-07-2009 19:49 
Offline

Rejestracja: 03-10-2008 19:27
Posty: 58
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/iza.ph ... y_id=28943

Inwentarz zespołu Wojskowego Urzędu Opieki nad Grobami Wojennymi Okręgu Korpusu V.


Na górę
Post: 16-07-2009 20:44 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26-05-2007 10:45
Posty: 6
Lokalizacja: Tarnów
Teraz już mam tę pewność, że bez wizyty w AP w Krakowie się nie obejdzie.
Tam być może natrafię na szersze dane o moim przodku, który został wymieniony z nazwiska przez KG, acz sporo jak widać jest tych materiałów do przejrzenia.:)

Tak jak wspomniałem - chcę zweryfikować czy znana mi z imienia i nazwiska osoba, a pochowana na cmentarzu w Grybowie, jest moim krewnym w linii wstępnej.

Liczę na to, że być może właśnie któraś z fiszek będzie zawierała szersze dane o tej osobie, aniżeli tylko data śmierci i przynależność pułkowa. Dałoby mi to możliwość dalszych prac badawczych w ramach poszerzania wiedzy o rodzinie.

@KG
dziękuję za obszerną wypowiedź, na PW podam dane osoby oraz maila i gdyby nie sprawiło to problemu proszę o wysłanie zdjęć.

@alcek
przydatny link, dzięki :)


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl