Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 12:20

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 04-09-2008 09:58 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
kabir pisze:
A przy odpowiedniej edukacji społeczeństwa, wygasaniu emocji negatywnych w związku z upływem czasu, a i wsparciu jakimś drobnym eurocentem - możliwa jest właściwa opieka nad grobami, tam, gdzie pierwotnie się znajdują, w każdym razie tak mi się wydaje.


jasne, znakomitym dowodem sa cmentarze z I wojny swiatowej :lol: :wink:

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-09-2008 10:14 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
No, rozważam teoretycznie, wedle moich pobożnych życzeń, nie wedle tego, co było i jest :)


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-09-2008 13:40 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
Od lat napis: "Pod tym krzyżem spoczywa kilkuset żołnierzy Wehrmachtu..." budził moje zaciekawienie.
Teraz rozumiem, że w tym krótkim cytacie występują dwa błędy merytoryczne.
Na ulicy Węgierskiej w Gorlicach czekając na odjazd autobusu poznałem pana mieszkańca podgorlickeij miejscowości który pracował w Bawarii.
Rozmawialismy ze soba parę godzin.
Wspominał, że przebywając na emigracji poznał leciwą Niemkę, która powiedziała mu, że jej brat zginął pod Jasionką.
Zajmował sie obsługą sprzętu altylerskiego.
Tak sobie pomyślałem, że nie jest wykluczone, że spoczął tam pierwotnie.

A tak to na pewien czas w sierpniu stałem się hieną cmentarną.
Dziesiątki kilometrów w nogach, trochę schudłem...
Na powrót zaliczyłem w okolicach Radocyny wszystkie cmentarze.
W Długim już owieczki nie wypasają to i nie udało mi się znaleźć 3 słupka granicznego który jeszcze przed rokiem widziałem...
W Radocynie płotek leży :(
Lepiej żeby Koło dogadało się z Nadleśnictwem w sprawie remontu a nie traktowało mnie jak jakiegoś łosia zabierajac mi namiot i plecak :evil:
No i ten Beskidek - pokrzywy ruszyły ze zdwojoną siłą , no i część daszku runęła - to już równia pochyła :(


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-09-2008 20:30 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
ehh Karolu - artyleryjskie seplenienie :lol:


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-09-2008 17:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09-04-2007 15:28
Posty: 307
Lokalizacja: Wrocław
Co się tyczy 3 poległych żołnierzy Wehrmachtu pochowanych na cmentarzu z I w.św. w Rozdzielu, to na ich mogile stoi krzyż z tablicą, na której widnieje napis:

Hier ruhen in Gott [tu spoczywają w Panu]

Leutn.[ant - podporucznik]
Hugo Ender
4.1.1919 + 24.9.1944

Gefr. [eiter - starszy szeregowiec]
Heinrich Otten
+ 22.9.1944

Obergefr.[eiter - kapral]
Werner Maalbay
+ 22.9.1944

Jak ktoś nie wierzy w prawdziwość daty 1944 r., zawsze może skrobnąć list do Deutsche Dienststelle do Berlina (mają stronę www w paru wersjach językowych), poświęcając na ten cel 8 Euro (plus opłatę za przelew), bo tyle kosztuje udzielenie informacji za każdą rozpoczętą stronę A4, i spytać o dane nt. tych żołnierzy (jednostka itd.).
Zdażało się, że Niemcy miewali (zwłaszcza pod koniec wojny) bałagan w dokumentacji, ale nie aż taki, żeby pomylić się z datą śmierci o 5 lat.

PS Można też napisać do Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge z centralą w Kassel (też mają strone www).


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl