Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 22:03

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 22-07-2008 09:45 
Offline

Rejestracja: 28-07-2006 22:25
Posty: 107
Lokalizacja: Katowice
Trochę cmentarzy oglądnąłem przez ostatnie 2 tygodnie, no i oczywiście było kilka negatywów i kilka pozytywów.

Okręg Brzesko:

Na początek największy negatyw - zniknęła kapliczka z cmentarza w Bobrownikach Małych, nr 212. Ciężko mi uwierzyć, że jeszcze wróci.

Obrazek Obrazek

Szczepanów, nr 273 - strasznie zapuszczony, na pierwszym planie przewrócony słupek ogrodzenia.

Obrazek

Bielcza, nr 270 - ciekawie ominięty przy wytyczaniu ogrodzenia fragment cmentarza

Obrazek Obrazek

Glów, nr 209 - te pomieszane krzyże i nagrobki, przeszły moje wszelkie wyobrażenia. Przy tym co jest na tym cmentarzu pomylony nagrobek w Biadolinach to kosmetyka. Kilka najciekawszych.

Obrazek Obrazek Obrazek

I wreszcie jakiś pozytyw:

Wał-Ruda, nr 261. Odnowione krzyże.

Obrazek

Łętowice, nr 283. Wycięto drzewa, wg. mnie lepiej przez to wygląda.

Obrazek Obrazek

Okręg Gorlice

Owczary, nr 70. Brakuje kilka krzyży - zostały wykopane, są świeże dziury w ziemi. Dwa były ewidentnie rozłupane.

Obrazek Obrazek

Ropica Górna, nr 78. Zarośnięty strasznie. I moja prośba, czy ktoś z was jest mi w stanie powiedzieć jak tam najłatwiej dojść. Ja przedzierałem się przez takie chaszcze i las (szedłem wg.mapy Beskid Niski), od strony drogi do Męciny.

Obrazek

Gorlice, nr 87. I o co chodzi z tymi tabliczkami?

Obrazek


Na górę
 Tytuł:
Post: 22-07-2008 15:24 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Ad.212 może do konserwacji (rekonstrukcji). Rzeźba i kapliczka były starsze od cmentarza wojskowego. Trzeba sprawdzić.

Ad.273 – zgadza się. Zainteresowanych zmianą tragicznego stanu tego obiektu zawiadamiam, w razie gdyby chcieli pomóc, że na tych wakacjach sprzątaniem obiektu zajmie się Stowarzyszenie Crux Galiciae. Może nawet w przyszłą sobotę. Chętnych do pomocy zapraszam do skontaktowania się na mejla maciekgor@o2.pl.

Ad.270 – kolejny przykład cmentarza częściowo zajętego pod groby cywilne. Analiza planu archiwalnego pola grobowego oraz współczesnego usytuowania nagrobków wojskowych wskazuje iż mają one charakter w części symboliczny tzn. nie stoją na faktycznych grobach.

Ad.209 – można by powiedzieć : ”normalka” gdyby nie było to całkowicie nienormalne. Bajdełej – witaj giekaa w klubie ludzi rozglądających się za tym „czym się różnią cmentarzyki”!

Ad. 283 – mam takie samo wrażenie, choć należy zauważyć że drzewa te były elementem pierwotnego wystroju i rosły sobie tutaj wcześniej w układzie symetrycznym wokół jeszcze starszej kapliczki: http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/Brz ... iwalne.jpg

Ad. 70 – hmm... trudno powiedzieć, trzeba sprawdzić.

Ad. 78 – Dla zmotoryzowanego najłatwiej jest podjechać sobie do przysiółka Męciny – Kraczonka (jechać do końca drogi, między domy) i potem sobie spokojnie zejść do cmentarza kryjącego się za doskonale widocznym zagajnikiem (za pierwszym razem dobrze jest mieć mapę i kompas – wtedy pewniak !). Dla pieszego jest wyznakowany szlak (przynajmniej kilka lata temu był; czarno – białe kwadraty) zaczynający się w okolicach gdzie droga z Sękowej do Wapiennego po raz pierwszy przekracza potok mocno zakręcając w lewo. Można też przed tym miejscem skręcić w prawo wąskim asfaltem który biegnie dalej doliną Sękówki i w okolicy takich charakterystycznych garaży pogonić miedzami prosto do góry.

Ad.87 – też chciałbym wiedzieć o co chodzi z tymi tabliczkami a w szczególności kto jest autorem dokumentacji na podstawie której je wykonano. Wśród nich znajdował się bowiem istny rarytas cmentarnej głupoty: tabliczka z tekstem „Russ-Ung Krieger”. No comments.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 22-07-2008 18:10 
Offline

Rejestracja: 28-07-2006 22:25
Posty: 107
Lokalizacja: Katowice
212 - obyś miał rację, że do konserwacji

283 - wiem, że w orginale rosły, ale tak mi się bardzie podoba

70 - nie przejąłbym się tymi krzyżami, gdyby nie ten rozłupany, który pozostał, przed krzyżem po stronie prawej

78 - długo będę pamiętał dojście - bez GPS-u szukałbym nie wiem jak długo. Szlak czarno-biały przegapiłem, poszedłem jakąś ścieżką, a potem na przełaj przez las, trawę i pokrzywy po pachy. Ale wyszedłem bez problemu na tyły cmentarza (namiary GPS wziąłem ze strony stowarzyszenia - mogę się zrewanżować namiarami GPS na kilka brakujących cmentarzy z okręgu Gorlice oraz większości z okręgu Brzesko)


Na górę
Post: 09-08-2008 20:05 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
[quote="giekaa"]


Na początek największy negatyw - zniknęła kapliczka z cmentarza w Bobrownikach Małych, nr 212. Ciężko mi uwierzyć, że jeszcze wróci.
[/quote[

to uwierz . jest w konserwacji :lol: - sprawdzone

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
 Tytuł:
Post: 09-08-2008 20:06 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
czy molgbym dostac mozliwosc edycji swoich postow? bo czesto bledy robie i takie byki jak powyzej wychodza :evil:

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
 Tytuł:
Post: 09-08-2008 20:10 
Offline

Rejestracja: 28-07-2006 22:25
Posty: 107
Lokalizacja: Katowice
Super ! Myślałem, że kapliczka zniknęła na stałe.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl