Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 11:52

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
Post: 07-07-2008 21:48 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
Cytuj:
Nielegalne pochówki na cmentarzu wojskowym

Małgorzata Skowrońska

Nielegalne pochówki na cmentarzu wojskowym w Radłowie. Tamtejszy proboszcz pochował kilku parafian na terenie kwater żołnierzy z czasów I wojny światowej. Małopolski Urząd Wojewódzki uznał, że to skandal, zgłosił sprawę policji i poinformował Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Na cmentarzu w Radłowie są dwie kwatery wojskowe. Na jednej pochowani są żołnierze, którzy polegli w bitwie 7 i 8 września 1939 r. (bitwa o przeprawę na Dunajcu). Na drugiej spoczywają wojskowi z czasów I wojny światowej (kilkudziesięciu żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich).

- Dotarły do nas niepokojące informacje, że tamtejszy proboszcz narusza integralność cmentarza wojskowego i zezwala na pochówki osób cywilnych tuż obok grobów żołnierzy z czasów I wojny światowej. Początkowo mowa była o jednym grobie, ale wizja lokalna pozwoliła stwierdzić, że chodzi o cztery pochówki - mówi Marcin Przewoźniak, który z ramienia urzędu wojewódzkiego zajmuje się sprawą. Ostatni pochówek miał miejsce w kwietniu tego roku. Jak twierdzi Przewoźniak, dzień przed pogrzebem urząd interweniował, ale w odpowiedzi parafia wysłała pismo z informacją, że nic niepokojącego się nie dzieje. - Na miejscu stwierdziliśmy jednak, że nowe groby postawiono już na terenie kwater wojskowych. Nasze mapy pokazują to wyraźnie. To naruszanie spokoju zmarłych - twierdzi.

Urząd wojewódzki zdecydował się poinformować o sprawie policję. Zgodnie z ustawą o cmentarzach i grobach wojennych jakiekolwiek nowe pochówki w takich miejscach są zabronione. Ustawa pochodzi z 1933 r., a na kogoś, kto ją łamie można nałożyć jedynie grzywnę w wysokości 375 zł. - To mało dotkliwa kara dla tych, którzy ją łamią. Dlatego wojewoda wystąpił do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, by znowelizować prawo - mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik małopolskiego wojewody. I dodaje, że sprawa nie jest błaha, bo może dojść nawet do ekshumacji czterech zmarłych, których pochowano w zabronionym miejscu.

Z wagi problemu zdaje sobie sprawę wójt Radłowa, Zbigniew Kowalski. - Nie wyobrażam sobie, żeby mogło dojść do ekshumacji. Jak powiedzieć rodzinom tych zmarłych, że ich bliskich trzeba przenieść w inne miejsce? Przecież to byłby skandal - mówi. Jego zdaniem, sprawę załatwiłoby geodezyjne wydzielenie cmentarza wojskowego od parafialnego.

Tarnowska kuria, do której należy parafia w Radłowie, o sprawie dowiedziała się od "Gazety". - Nikt z urzędu wojewódzkiego nie kontaktował się z nami w tej sprawie. Jeżeli proboszcz zlekceważył pismo urzędników, źle zrobił. Nie podejrzewam jednak złej woli księdza. Być może stało się tak z powodu braku rozdzielenia obu cmentarzy. Gdyby urząd wojewódzki zadbał o to wcześniej, nie byłoby problemu - mówi ks. Adam Nita, kanclerz tarnowskiej kurii.

Dlaczego proboszcz parafii w Radłowie, mimo informacji od urzędu wojewódzkiego, złamał prawo? Wczoraj ks. Stanisław Staśko był nieuchwytny. - Dotarło do nas, że duchowny uznał, iż ma po prostu za mało miejsca na cmentarzu parafialnym - twierdzi Marcin Przewoźniak.

Co dalej z nielegalnymi pochówkami? Urząd wojewódzki zapewnia, że zrobi wszystko, by je zablokować. Jak informuje rzeczniczka wojewody, wojskowe kwatery w Radłowie już zostały zgłoszone do rejestru zabytków. - Jeśli się w nim znajdą, kara za naruszenie tego terenu będzie o wiele bardziej dotkliwa, włącznie z karą pozbawienia wolności - mówi.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków[/b]

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-07-2008 05:38 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Dziennik Polski z 26.06.2008 r.

Cytuj:
Cmentarz w rogu cmentarza.
Na spornym gruncie nowy nagrobek mieszkańca Radłowa sąsiaduje z grobem niemieckich żołnierzy
– Musiałem w końcu zareagować – twierdzi Roman Kucharski, opiekun cmentarza
wojennego w Radłowie.
– Proszę patrzeć, już trzy groby osób cywilnych znalazły się w strefie zarezerwowanej dla poległych żołnierzy. Nie
może tak być!
Pan Roman rozkłada mapki, bierze do ręki centymetr, skrupulatnie mierzy.
– Połowa tego najnowszego nagrobka, z 2008 roku, znajduje się już na gruncie cmentarza wojennego – pokazuje. – A wy-
starczyło zapytać, mam przecież dokładne plany.
Cmentarz wojenny nr 268 położony jest w rogu cmentarza parafialnego w Radłowie,
na końcu miasteczka. Obydwie nekropolie stanowią jedną, ogrodzoną całość, terytorialnie do siebie przylegają.
Na cmentarzu wojennym spoczywa ponad 200 żołnierzy Armii WP „Kraków”, poległych we wrześniu 1939 r. w ciężkich
walkach pod Radłowem, ale – w innej części – także 60 żołnierzy austrowęgierskich, 30 niemieckich i 7 rosyjskich
– ofiary bitew pozycyjnych w czasie I wojny światowej.
Choć walczyli w imieniu różnych państw i politycznych interesów, tu, na cmentarzu, wszystkich pogodziła historia.
– Jeden z pochowanych w czasie pierwszej wojny żołnierzy nosi polskie nazwisko: Kogut – objaśnia Roman Kucharski. – Być może pochodził nawet z tych stron.
***
Na spornym gruncie znalazł się zbiorowy grób niemieckich żołnierzy i nowy nagrobek jednego ze zmarłych wiosną tego
roku mieszkańców Radłowa – Nie przyjmuję do wiadomości argumentu, który teraz słyszę, że nagrobki żołnierskie w tej części mają ponad 90 lat, po zmarłych pozostały tylko kości, więc można robić, co się chce – oburza się pan Roman.
– Tłumaczę, że zobowiązani jesteśmy do przestrzegania konwencji międzynarodowych w tej sprawie. Na cmentarzach wojennych mogą być pochowani tylko żołnierze i groby ich powinny zostać otoczone opieką, tak jak wiele grobów naszych żołnierzy z czasów ostatniej wojny, rozsianych po Europie.
Przed kilkunastu laty pochowano tu jeszcze jednego żołnierza. Zginął w latach 80. w wypadku, podczas odbywania zasadniczej służby wojskowej w LWP.
– Nie wiem, czy powinien tu leżeć, ale w końcu to żołnierz – macha ręką Roman Kucharski. Nie dają mu natomiast spokoju groby osób cywilnych, które przekroczyły granicę żołnierskiej kwatery.
Pan Roman jest przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Bohaterów Września 1939. Przy okazji za interesował się licznymi w okolicy cmentarzami wojennymi, odszukał je, poznał historię. Z zawodu technik, zatrudniony
w tarnowskich „Azotach”, wraz z kilkoma znajomymi zrobił wiele, by zapomniane i zapuszczone często cmentarzyki przywrócić do właściwego stanu.
– Tu, w Radłowie, dochodziło często do śmiesznych rzeczy. Na przykład pod koniec lat 80. ówczesne władze postarały się o zrobienie kilku dodatkowych postumentów z krzyżami, bo doszły do wniosku, że pełny, regularny szereg nagrobków ładnej wygląda. Z kolei przy okazji odnawiania grobów pomylono tabliczki z napisami...
Kucharski, który przyczynił się do odnowienia kilku cmentarzy, otrzymał z rąk Austriaków Krzyż Honorowy ze Wstęgą. Przedstawiciele organizacji austriackich i niemieckich każdego roku zaglądają na okoliczne nekropolie wojenne, zapewne także po to, by sprawdzić, jak wydane zostały ich fundusze przeznaczone na remont lub utrzymanie cmentarzy.
***
W sprawie pochówku osoby cywilnej na fragmencie nekropolii wojennej interweniował konserwator zabytków.
– Byliśmy w Radłowie na wizji lokalnej – informuje Maria Wojtal z tarnowskiej delegatury. – Wcześniejsze informacje o nagrobku, który naruszył granice cmentarza z I wojny światowej, potwierdziły się. O każdym z takich przypadków informujemy wojewodę i tak zrobiliśmy tym razem.
Maria Wojtal mówi, że przypadków, gdy cmentarz „cywilów” wchodzi na obszar cmentarza wojennego, jest w terenie więcej. Dzieje się tak wyłącznie na cmentarzach parafialnych. Tylko w powiatach tarnowskim i dąbrowskim jest ponad 120 nekropolii wojennych z okresu I wojny światowej, często składających się z kilku nagrobków; niektóre sąsiadują ze zwykłymi cmentarzami. O sytuacji w Radłowie pisał w swoim opracowaniu internetowym także Robert Kozłowski: „Współczesne nagrobki lokalizowane są już praktycznie na terenie cmentarza wojennego”.
– Były interwencje w tej sprawie – przyznaje Zbigniew Kowalski, wójt gminy Radłów.
– Myślę, że temat trzeba wreszcie definitywnie przeciąć. Jeśli parafia przekaże działkę, na której są groby żołnierzy,
oznaczy się ją dokładnie i ogrodzi. Problem zniknie na zawsze, nie będzie nieporozumień. Taki wniosek przedstawiłem też przedstawicielom wojewody.
***
Proboszcza radłowskiej parafii nie ma. Jest w szpitalu. Jego poprzednik, mieszkający na miejscowej plebanii, który nie podaje nazwiska, nie dowierza mapkom cmentarza.
– Wystarczy zrobić zdjęcia z różnych ujęć, by zobaczyć, że nowe nagrobki znajdują się na linii grobów żołnierskich i jej nie naruszają. Nie sądzę, by doszło do jakichś poważnych uchybień.
Emerytowany proboszcz dodaje, że na obecnym cmentarzu parafialnym zaczyna brakować miejsca, ale już wkrótce 2,5 ha nowego gruntu posłuży poszerzeniu nekropolii. Roman Kucharski mówi, że upomniał się o groby żołnierzy również z powodów osobistych. Dawni krewni w przeszłości uczestniczyli w I wojnie światowej, dziadek na froncie włoskim walczył przez całą wojnę.
Mówiąc to, opiera się o betonowy pomnik, znajdujący się na cmentarzu, z niemieckim napisem, który w polskim tłumaczeniu brzmi: „Zatrzymaj się! Może wśród nas jest ten, którego kochałeś”.
WIESŁAW ZIOBRO


W powyższym artykule występuje sformułowanie w rodzaju "były interwencje w tej sprawie" - Maciek poprzednio nie dodał (ze skromności zapewne :lol: ) że to on w imieniu naszego Stowarzyszenia wnioskował w Urzędzie Wojewódzkim o wyjaśnienie sytuacji cywilnych grobów lokowanych na cmentarzach wojennych. Nie tylko w Radłowie.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 22-07-2008 18:18 
Offline

Rejestracja: 28-07-2006 22:25
Posty: 107
Lokalizacja: Katowice
Ciekawe, czy te krzyże leżą w związku z tym nowym grobem.
Zdjęcia z lipca' 2008.

Obrazek Obrazek


Na górę
 Tytuł:
Post: 22-07-2008 21:03 
Offline

Rejestracja: 07-11-2006 10:59
Posty: 23
Lokalizacja: Kraków
Marzec 2007 tylko trzy...
Obrazek


Na górę
 Tytuł:
Post: 09-08-2008 20:03 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
krzyze zostaly ustawione w zlym miejscu (tzn. takim, gdzie grobow nie bylo) wiec lokalny dzialacz (kto wie kto to taki?? :>), ktory zajmuje sie cmentarzami wojennymi je przestawil pod pomnik. ot i cala zagadka

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
 Tytuł:
Post: 30-08-2008 08:18 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09-04-2007 15:28
Posty: 307
Lokalizacja: Wrocław
Tak spytam przy okazji...

Na cmentarzu wojennym w Bobowej spoczywają oprócz żołnierzy poległych podczas I wojny także 3 inne osoby: 2 żołnierze AK (pochowanych tam po II wojnie światowej) i jeden podoficer WP, zmarły w latach dwudziestych. Czy takie pochówki też są niedozwolone?


Na górę
 Tytuł:
Post: 30-08-2008 13:43 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
pochowki WP w okresie miedzywojennym - legalne i calkiem czesto stosowane. w ogole czesc cmentarzy wojennych (Krakow, NS, Tarnow) sluzyla wtedy jako garnizonowe i z zasady chowano na nich zmarlych zolnierzy. zolnierzy AK, szczegolnie tych zmarlych dlugo po wojnie (jak w przypadku Bobowej) - nielegalne i wg mnie niestosowne.
co Ty Pawle robiles w Bobowej? :shock:

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
 Tytuł:
Post: 30-08-2008 13:45 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
czy moge dostac mozliwosc edytowania swoich postow?

w powyzszym poscie mialo byc bez "szczegolnie"

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
 Tytuł:
Post: 30-08-2008 14:03 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
A dlaczego w okresie międzywojennym legalne, a później już nie? Bo że często stosowane, to fakt, i jakoś z perspektywy czasu budzą mniej emocji, niż późniejsze. Czyżby przepisy w zakresie ochrony cmentarzy, czy ogólnie grzebalnictwa (qrcze, co za słowo!) aż tak radykalnie się zmieniły?


Na górę
 Tytuł:
Post: 30-08-2008 14:20 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
wtedy nie bylo udpowiednich unormowan prawnych, ustawa o grobach i cmentarzach wojennych zostala uchwalona dopiero w 1933 r., zreszta grzebanie zolnierzy na cmentarzach z I wojny swiatowej odbywalo sie z nakazu wladz (a wiec i za wiedza). w przypadku Bobowej mozna by miec niewielkie watpliwosci, ale jest to mniej kontrowersyjne niz AK, groby symboliczne poleglych w Katyniu itd..
podobna sytuacja jest jesli chodzi o groby z II WS - zolnierze byli chowani na cmentarzach z I wojny swiatowej z nakazu wladz.

PS: jak wskazuje praktyka, w okresie miedzywojennym do zagadnienia podchodzono bardzo...ehem....swobodnie - tu ekshumowano, tak skomasowano, to przewieziono nagrobki z jednego cmentarza na drugi bo na tym drugim brakowalo

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
 Tytuł:
Post: 30-08-2008 14:23 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
grzebalnictwa?? moze raczej grobownictwa (chyba ze ktos chce tak jak PUW w Rzeszowie lansowac slowo cmentarnictwo - to ni mniej ni wiecej, jak gomulkowska nowomowa)

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
 Tytuł:
Post: 30-08-2008 14:34 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Grzebalnictwa jako dziedziny gospodarki komunalnej.
Zatem doszliśmy do wniosku, że pochówki do roku 1933 były nie tyle legalne (znajdujące oparcie w przepisach), ile niezabronione. Ciekawe, w którym roku pochowano wspomnianego podoficera WP, może Leuthen udzielisz odpowiedzi?


Na górę
 Tytuł:
Post: 30-08-2008 14:42 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
mi sie wydaje ze w 1922, choc moge sie mylic.

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
 Tytuł:
Post: 30-08-2008 19:20 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09-04-2007 15:28
Posty: 307
Lokalizacja: Wrocław
pazuzu pisze:
co Ty Pawle robiles w Bobowej? :shock:


Tradycyjnie jak co roku przyjechałem do rodzinki do Gorlic i miałem nadzieję, że obejrzę sobie jakieś cmentarze z I wojny, których jeszcze nie widziałem. Jak na złość pogoda na początku pobytu była paskudna (deszcz, deszcz i jeszcze raz deszcz), a potem czekałem aż ziemia podeschnie. Dzień przed wyjazdem do Wrocławia, 29 lipca b.r., stwierdziłem rano, że albo ruszę zaraz, albo nie ruszę nigdy, wsiadłem na "górala" kuzynki i zrobiłem trasę: Gorlice-Ropica Polska-Bystra-Szalowa-Łużna-Biesna-Siedliska-Bobowa-Wilczyska-Stróże-Gródek-Szymbark-Ropica Polska-Gorlice, zaliczajac po drodze cmentarze (nr 121, 134, 133 i 131). Start nastąpił o godzinie 10.30, powrót - 14.39.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl