Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 15:31

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Post: 07-11-2007 08:35 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09-04-2007 15:28
Posty: 307
Lokalizacja: Wrocław
Swego czasu bardzo interesowała mnie sprawa losów cmentarzy z I wojny światowej w Galicji Zachodniej podczas następnego światowego konfliktu. W polskich opracowaniach można się natknąć na wzmianki, że Niemcy wykonywali wówczas niewielkie prace remontowe na niektórych obiektach. W Muzeum Okręgowym w Tarnowie znajduje się album ze zdjęciami żołnierza Wehrmachtu z przełomu 1939/1940 r., wśród których znajdują się równiech fotografie pierwszowojennych żołnierskich nekropolii. Większość z Was zna zapewne opowieść, zamieszczoną u Antoniego Kroha ("O Szwejku i o nas"), dotyczącą cmentarza nr 61 w Wirchnem, o Niemcach jodłujących na cmentarzu, palących tam ogniska, urządzających "imprezę" z szampanem itd. w 1941 r.


Tutaj chciałbym wrzucić ciekawostkę dot. cmentarza nr 55 w Gładyszowie.
Kiedyś w I tomie przewodnika Romana Frodymy "Galicyjskie cmentarze wojenne" znalazłem na s. 49 informację, że cmentarz ten w 1941 r. "[...] był remontowany przez wojsko niemieckie stacjonujące tu przed atakiem na Związek Radziecki (informuje o tym metryczka na cokole)." Bardzo zaintrygowała mnie ta wiadomość o metryczce...

Kilka lat temu podczas jednej z moich rowerowych eskapad po Beskidzie Niskim dotarłem do tej nekropolii. Cmentarz sam w sobie bardzo mnie urzekł (wszak to dzieło Jurkowicza!), ale oczywiście z biciem serca szukałem na cokole wzmiankowanej metryczki. Po krótkiej chwili odnalazłem ją. Tekst brzmiał: "Erneuert von einer Geb.Jäg.Kompanie, Einheit 00850 im Mai 1941". W przykładzie na język polski oznacza to: "Odnowiony [cmentarz] przez kompanię strzelców górskich, jednostka 00850 w maju 1941". Zanotowałem ten tekst w swoim notatniku i po powrocie do rodzinnego Wrocławia podjąłem kroki zmierzające do ustalenia, cóż się kryje pod owym tajemniczym określeniem "jednostka 00850". Było dla mnie jasne, że jest to numer poczty polowej którejś kompanii strzelców górskich (w maju 1941 r. Niemcy mieli 6 dywizji górskich).

20.08.2004 r. wysłałem list ws. "Einheit 00850" do Deutsche Dienststelle do Berlina. Jest to instytucja gromadząca dane nt. żołnierzy niemieckich sił zbrojnych w latach 1935-1945. Przechowywane są tam akta żołnierzy (imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, awanse, przydziały, odznaczenia, numer poczty polowej jednostki itd.).

W październiku 2004 r. otrzymałem odpowiedź na moje zapytanie. Okazało się, że 00850 to numer poczty polowej 2 kompanii 54 Polowego Batalionu Zapasowego Strzelców Górskich 1 Dywizji Górskiej (nawiasem mówiąc dywizja ta walczyła we wrześniu 1939 r. w Beskidzie Niskim, o czym może kiedyś szerzej napiszę; w 1941 r. także wzięła udział w walkach w Galicji, ale już dalej na wschód - atakowała ponownie, jak w '39, Lwów, ale tym razem znad Sanu, którym w latach 1939-1941 biegła granica między Niemcami a ZSRR).

Otrzymawszy informację z Berlina nie spocząłem na laurach, ale postanowiłem zrobić krok dalej - skoro mam dokładną nazwę jednostki, spróbuję dotrzeć do jej weteranów! Wszak mogliby oni zapewne opowiedzieć wiele ciekawostek o remoncie cmentarza nr 55 w maju 1941 r.! Ponieważ od pewnego czasu korespondowałem z byłym strzelcem górskim, panem Hermannem Köhlerem z Monachium, byłym żołnierzem 1, a potem 5 Dywizji Górskiej, weteranem walk we Francji w 1940, w Grecji i na Krecie w 1941 r., w Rosji, we Włoszech w 1944 r. (m.in. Monte Cassino!) i we Francji (Alpy 1945), postanowiłem do niego skierować swe zapytanie. Liczyłem na to, że pan Köhler ma kontakty z innymi weteranami 1 Dywizji Górskiej, a wśród nich mogą się znaleźć żołnierze należący w maju 1941 r. do "Einheit 00850". Stosowne pismo wysłałem do pana Köhlera w styczniu 2005 r. Hermann Köhler pomógł jak mógł najlepiej - informację o tym, że poszukiwani są weterani z Feldersatzbataillon 54, którzy podczas pobytu w Polsce przed kampanią w Rosji 1941 r. przebywali w miejscowościach Gładyszów i Wirchne (przy okazji postanowiłem dowierdzieć się czegoś o tych jodłujących żołnierzach niemieckich z cmentarza nr 61 - wszak jodłowanie to specjalność niemieckich "ludów górskich", a 1 Dywizja Górska, do której należała "Einheit 00850" powstała w Garmisch-Partenkirchen i była rozmieszczona przed wojną na terenie Bawarii), zamieścił w dwumiesięczniku wydawanym przez Kameradenkreis der Gebirgstruppe (Krąg Weteranów Jednostek Górskich). W liście z lipca 2005 r. Pan Köhler poinformował mnie, że jak dotąd nikt nie odpowiedział na ów "Suchmeldung". Dodatkowo pan Köhler przeszukał archiwum Kameradenkreisu w poszukiwaniu wiadomości o weteranach tego batalionu - niestety, również bez rezultatu. Niemniej wiadomo przynajmniej, że w pobliżu cmentarzy nr 55 i 61 stacjonowali żołnierze z 54 Polowego Batalionu Zapasowego Strzelców Górskich 1 Dywizji Górskiej. Jest to co prawda mały okruszek, element dużej łamigłówki, niemniej uznałem, że warto wrzucić go jako ciekawostkę na forum.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl