Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 12:48

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 30-10-2007 22:09 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
To bieżące utrzymanie wydaje mi się, że dobrze sprawdza się na terenie Cmentarza Rakowickiego.
Zakład, który ma za zadanie zajmować się pracami związanymi z porządkami i czystością jest wyłaniany w przetargu na okres kilku lat.
Pieczą ogarnia nie tylko polski cmentarz wojenny, ale również cmentarze narodowe, których jest kilka.
Kto za to płaci? Zapewne gmina.

Wysoce prawdopodobny scenariusz na chwilę obecną:
Do miejscowości Zofipole udaje się samochód ciężarowy, następnie wraca z ładunkiem kwiatów.
Pracownicy firmy sprzątającej dzień przed świętem Wszystkich Świętych rozkładają kwiaty na mogiłach żołnierskich (najprawdopodobniej wybiórczo), no i oczywiście znicze.
Te ostatnie zostaną zapalone w godzinach wieczorno-nocnych 31.10.
Ful serwis.

Niedoścignionym w kwestii utrzymania jak dla mnie jest cmentarz Commonwealth’u.
Na tym ostatnim dodatkowo parę razy w roku pojawiają się spece z Belgii.
Tam to nawet zakładano siatkę w ziemi, aby utrudnić życie kretom...

No i na koniec osobista refleksja.
Od dawna czytuję to forum i bardzo imponuje mi postawa Kamila Ruszały z Jasła.
Przyznam, że człowieka nie znam osobiście to jednak z lektury wyłania się obraz osoby zawsze zwartej i gotowej do pracy nad poprawieniem wyglądu cmentarzy.
Założę się, że nie robi to dla chwały czy osobistego splendoru.
Zapewne kieruje Nim poczucie wrażliwości estetycznej, no i szacunek dla historii.


Na górę
 Tytuł:
Post: 31-10-2007 06:29 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Ful serwis.

Ekstra. Odwiedzający już nie są potrzebni. A nawet może by przeszkadzali :wink: :lol:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 31-10-2007 06:39 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Człowieku - i reszto forumowiczów - zrozumcież wreszcie że jeśli SAMI ludzie nie poczują wewnętrznego obowiązku opieki nad cmentarzami z okresu I wojny światowej to one po prostu znikną ze świadomości. Co z tego że będą być może utrzymywane jeśli nikt ich nie będzie odwiedzał. Większość ludzi już dziś zwraca na nie tyle uwagi co na inne elementy krajobrazu np. słupki kilometrowe przy drogach. Rzecz nie polega na tym by wywalać kasę na profesjonalne firmy sprzątająco - utrzymujące ale na tym by zatrudnianie takich firm nie było poptrzebne. Aby ludzie zaczęli dbać o te cmentarze jak o coś "własnego" tak jak nieraz dbają o kapliczki we własnych miejscowościach. Rzecz w tym żeby było widać na cmentarzu przed 1 listopada dzieci z pobliskiej szkoły z nauczycielem historii grabiące liście a nie miejscowego chronicznie bezrobotnego żulika który wykasza cmentarz racząc się tanim winem i jest opłacany z programu konserwator. Jeśli się nie postawi na społeczeństwo obywatelskie a w szczególności na młodzież - czarno tą opiekę widzę.

P.S. Faktycznie - przenieś, proszę HM te posty do tematu etatowa opieka

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 31-10-2007 18:14 
Offline

Rejestracja: 24-09-2006 14:51
Posty: 19
Lokalizacja: Grabownica
Wszystko fajnie tylko gdzie dzisiaj jest to społeczeństwo obywatelskie?

_________________
"Haben Sie einen Krieg mitgemacht? Ich habe einige!"


Na górę
 Tytuł:
Post: 31-10-2007 20:07 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Za daleko szukasz. Jak go nie widzisz co rano w lustrze to nieprędko je zobaczysz :?

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-11-2007 22:58 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
uruloki pisze:
Człowieku - i reszto forumowiczów - zrozumcież wreszcie że jeśli SAMI ludzie nie poczują wewnętrznego obowiązku opieki nad cmentarzami z okresu I wojny światowej to one po prostu znikną ze świadomości. Co z tego że będą być może utrzymywane jeśli nikt ich nie będzie odwiedzał. Większość ludzi już dziś zwraca na nie tyle uwagi co na inne elementy krajobrazu np. słupki kilometrowe przy drogach. Rzecz nie polega na tym by wywalać kasę na profesjonalne firmy sprzątająco - utrzymujące ale na tym by zatrudnianie takich firm nie było poptrzebne. Aby ludzie zaczęli dbać o te cmentarze jak o coś "własnego" tak jak nieraz dbają o kapliczki we własnych miejscowościach. Rzecz w tym żeby było widać na cmentarzu przed 1 listopada dzieci z pobliskiej szkoły z nauczycielem historii grabiące liście a nie miejscowego chronicznie bezrobotnego żulika który wykasza cmentarz racząc się tanim winem i jest opłacany z programu konserwator. Jeśli się nie postawi na społeczeństwo obywatelskie a w szczególności na młodzież - czarno tą opiekę widzę.


Zupełnie niepotrzebny sarkazm.
Sformułowanie „full serwis” może odebrałeś jako afirmację tego działania.
Co jest złego w tym, że gmina potrafi zabezpieczyć środki na bieżące utrzymanie cmentarzy?
Sam pisałeś, że nie są ci wiadome uwarunkowania organizacyjno-prawne, które pozwalałyby na odpowiednią pieczę nad tymi miejscami.
Cmentarz Rakowicki moim zdaniem wymaga jednak permanentnej troski, nie ograniczającej się do akcji przedlistopadowej.
Kiedyś oddano miejsca pochówku żołnierzy ludziom w jakiś sposób spokrewnionym, no i w niektórych przypadkach doszło do niegodziwości.
Tak się złożyło, że byłem na tym cmentarzu - odwiedzający mogiły swoich bliskich pamiętają o grobach żołnierskich.
Nic nie stoi na przeszkodzie żebyś zapalił znicza czy położył kwiaty.
Doskonale rozumiem pragnienie przemodelowania świadomości społecznej mającej na celu uwrażliwienie młodego pokolenia na sprawę ochrony cmentarzy wojskowych.
Moim zdaniem, aby osiągnąć jakiś sukces wychowawczy trzeba zaciekawić młode pokolenie historią. To rola domu, szkoły, organizacji społecznych.
Ja miałem takie szczęście, że poznałem osobę pełną pasji, determinacji do zmiany zastanego stanu rzeczy.
To pozwoliło mi już na indywidualne dociekanie i rozwijanie zainteresowania.
Czasy wymuszanych czynów społecznych już się skończyły.
To musi wyjść od człowieka samoczynnie.

P.S.

Artykuły w listopadowych czasopismach:

- Piotr Orman „Wielka Wojna na Jurze- to, co pozostało” (Odkrywca)
To już druga część poświęcona wydarzeniom, jakie miały miejsce podczas walk na Jurze Krakowsko –Częstochowskiej w czasie I wojny światowej ( miejsca walk, formacje wojskowe, pochówki, cmentarze wojskowe)
Artykuł ten jest kontynuacją wcześniejszej publikacji.

- Andrzej Osiński ”Cmentarze Hansa Mayra w Stróżówce” (Spotkania z zabytkami)
Tekst o jednym z czołowych projektantów cmentarzy wojskowych, symbolice, jakie przedstawiają a nade wszystko o remontach sześciu cmentarzy w wymienionej w tytule miejscowości.
Kiedyś oglądałem te cmentarze i po przeczytaniu tego artykułu czuję się oszukanym...
Autor bez pardonu obnaża błędy i przeinaczenia, jakie powstały w czasie remontów.
Osiński pisze o zniekształceniu zabytkowej struktury, niedociągnięciach lekceważących pierwotny zamysł projektanta a co najgorsze obrazę godności pochowanych.

Od siebie:
Warto jednak na etapie przygotowawczym postarać się, aby nie dochodziło to późniejszych działań stojących jawnie w sprzeczności z ideą, jaka przyświecała budowniczym.
Tu potrzeba szerokiego frontu ludzi znających się na rzeczy, także organizacji społecznych.

Pozdrawiam


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-11-2007 06:48 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Z ciekawością przeczytam artykuł p. Osińskiego z właszcza, że o remontach np. cmentarza w Stróżówce 96 pisałem w artykule "Remonty cmentarzy żołnierskich w Beskidzie Niskim - próba porównania stanu obecnego z materiałem archiwalnym - na wybranych przykladach" (Magury 05).

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-11-2007 16:16 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Nie mogę jakoś dotrzeć do tego artykułu ze "Spotkań z zbytkami" . W związku z tym mam prośbę - czy mógłbyś Karol przybliżyć mi źródła archiwalne na które powołuje się autor wskazując nieprawidłowości w owych remontach ?

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-11-2007 16:49 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
w sumie zadne. nie chce mi sie skanowac, moze Ci ewentualnie wyslac zdjecie


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-11-2007 18:52 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Jak to :shock: :?: Pisze że cmentarze w Stróżówce zostały wyremontowane źle i nie pisze skąd to wie ? Jakże więc chce przekonać czytelnika że tak jest :shock:
Ale skoro nie ma archiwaliów - to nie ma pośpiechu - zaczekam na ksero - jakoś się pazuzu dogadamy.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 10-11-2007 11:51 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
uruloki pisze:
Z ciekawością przeczytam artykuł p. Osińskiego z właszcza, że o remontach np. cmentarza w Stróżówce 96 pisałem w artykule "Remonty cmentarzy żołnierskich w Beskidzie Niskim - próba porównania stanu obecnego z materiałem archiwalnym - na wybranych przykladach" (Magury 05).



Formuła przyjęta w „Spotkaniach z Zabytkami” nie sprzyja podawaniu szerokiego wykazu źródeł. Oczywiście, gdy ktoś kiedyś pisał dokładnie o tym samym, należałoby wspomnieć, zwłaszcza, że ślady publikacji MŁ są w tekście aż nadto widoczne.
Szkoda, że Autor nie dał chociaż jednego zdjęcia archiwalnego lub projektu. Lepiej by to przedstawiło problem niż pół szpalty tekstu.

Moją uwagę zwróciło jednak coś innego - w prawie wszystkich publikacjach (wyjątkiem jest Agnieszka Partridge) pisze się „niemiecki architekt Hans Mayr”.

Czy ktoś ma jakieś informacje o jego niemieckiej narodowości ?

Człek urodził się w Wiedniu (5.9.1877), tam się wychował i wykształcił (Staatsgewerbeschule, potem Akademie der bildenen Kuenste pod kierunkiem Otto Wagnera) tam też współpracował z Otto Wagnerem w jego pracowni.
Projektował głównie w Wiedniu i Dolnej Austrii (od 1906 roku wspóla pracownia z innym architektem, Theodorem Mayerem). Sporadycznie w Bielsku, Opawie, Krnov, Brnie, Klagenfurcie.
Służył w armii austro – węgierskiej prawie przez całą wojnę (1915-1918), tak dzielnie (na jakim polu – wiadomo), że otrzymał Tapferkeitsmedaille (srebrny, 2.klasa)
Zmarł tuż po powrocie z wojny – w Wiedniu, 1.12.1918, na grypę hiszpankę. Pochowano go, a jakże, w Wiedniu na cmentarzu Hietzing (bardzo dobre towarzystwo- Conrad, Kuk, Auffenberg, Wagner, Klimt). Należał do austriackich organizacji, wyznania był rzymsko-katolickiego.
a skąd to wszystko wiem ? - http://www.azw.at/www.architektenlexikon.at/de/390.htm


Na górę
 Tytuł:
Post: 10-11-2007 19:03 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
A jakiej narodowości miałby być :shock:
Mieszkaniec Wiednia, rzymski - katolik i niemieckojęzyczny :?: Hans :?:
Uwcześnie nie było narodowości "austriackiej".

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 10-11-2007 20:11 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
Zupełnie nie czuję się na siłach zmierzyć z tym tematem, podobnie jak nie zamierzam rozważać klasycznego zagadnienia „czy Szwajcarzy są narodem”.

Chodzi mi o drobną sprawę – w opracowaniach pisanych kilkadziesiąt lat po upadku Monarchii, jeżeli przytacza się listę nazwisk i zaznacza „Niemiec”, „Czech”, „Austriak”, „Słowak”, „Polak” to skojarzenie dla czytelnika jest jednoznaczne i odnosi się do współczesnych mu kategorii.
Pewno, gdyby nie było w zestawie „Austriaka”, łatwiej byłoby można bronić Twojej tezy.

A jeszcze bardziej jednoznaczne, przynajmniej dla mnie, jest określenie „architekt niemiecki”.

Zajrzyj do bogatej literatury, zajrzyj też na najbardziej popularną stronę internetową w tej kategorii: www.cmentarze.gorlice.net.pl


Na górę
 Tytuł:
Post: 10-11-2007 22:10 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Mam przed sobą właśnie Geographisch-statistischer Taschen-Atlas von Oesterreich - Ungarn z danymi na rok 1910 i stoi tu napisane "Sprache (Nationalitaet)" i jako żywo w danych statystycznych nie występuje nic takiego jak "Austriak" są za to "Deutsche" - Niemcy. Przy czym jako że narodowość w Austro -Węgrzech oceniano po używanym języku w krajach koronnych z przewagą Niemców zapewne są w tej grupie także i Żydzi bo jidisz nie był wyodrębniany. Austriakiem był w owych czasach mieszkaniec krajów koronnych - Polak, Niemiec, Żyd, Ukrainiec, Włoch, Rumun itd.
Z piosenki żołnierskiej:
Cytuj:
Hej!... powiadają Miemce,
że my cudzoziemce -
a my se Polacy,
chłopcy Ostryjacy!...

To co napisał Duda i co jest zacytowane na mojej stronie tego mi przypominać nie musisz. Gdybym ja dziś pisał notki biograficzne architektów użyłbym ówczesnych określeń narodowości. Mayr, Szczepkowski i Jurkowicz są bowiem równoprawnymi Austriakami albo jeden jest Niemcem drugi Polakiem a trzeci Słowakiem. Innego rozwiązania problemu nie widzę. Ostatecznie można by dyplomatycznie użyć wobec np. Mayra współczesnego określenia Niemiec austriacki... 8)

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł: Narodowość...
Post: 10-11-2007 23:56 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Idąc tropem tego rozumowania zastanawiam się nad sensem tworzenia przez 'austriaków' obozu w Talerhofie dla 'austriaków'. Czyżby swoi swoich?

Nikt dziś o Hitlerze podobnie jak o Piłsudskim nie mówi, że byli austriakami.

Trzeba zachować umiar w swojej ortodoksji... Najważniejsza jest tożsamość i poczucie przynależności.
Dla mnie Jurkowicz to Słowak, Szczepkowski to Polak a Mayr Austriak.
I nie dlatego, że taką mieli narodowość wpisaną do paszportu lecz dlatego, że taką mieli tożsamość narodową.
Co z tego, że Jurkowicz był kochany w Czechach a urodził się na Morawach. Czuł się Słowakiem i był Słowakiem.
Dlatego zdanie 'niemiecki architekt Mayr' (jeśli mowa o tym Mayrze) zawiera błąd rzeczowy czy się to komu podoba czy nie ;)

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl