Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 09:27

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Debata ?
Post: 10-05-2007 15:08 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Za portalem www.mojegorlice.pl (kursywa, pogrubienia i przypisy moje)

Cytuj:
Ku ekspozycji cmentarzy **
9 maja w gorlickim starostwie gościł wicewojewoda Rafał Rostecki oraz przedstawiciele austriackiego Czarnego Krzyża. Dzielono się pomysłami na temat dalszej renowacji i lepszej promocji cmentarzy z I wojny światowej. * W spotkaniu uczestniczyli wicewojewoda małopolski Rafał Rostecki, członkowie austriackiego Czarnego Krzyża – komórki zajmującej się renowacją cmentarzy wojennych, wójtowie i burmistrzowie z naszego powiatu oraz gorliccy starostowie.
Jednym z istotniejszych pomysłów, który pojawił się podczas konferencji było opracowanie i wdrożenie kompleksowego projektu remontów cmentarzy z I wojny światowej. Projekt ten ma uwzględniać również budowę infrastruktury w otoczeniu nekropolii oraz wyeksponowanie i promocję tych cennych turystycznie obiektów. **
Wicestarosta Witold Kochan, który powitał zgromadzonych, zapewnił, że samorządowcom leży na sercu problematyka cmentarzy, ich wymiar ludzki i historyczny,*** ale także ich walory architektoniczne i turystyczne. Orientując się w skromnych możliwościach finansowania przez państwo remontów tych obiektów, zapewnił że lokalne jednostki zrobią wszystko, by fundusze wydatkować rozsądnie i racjonalne.
Wicewojewoda Rostecki podkreślił, że na potrzeby renowacji cmentarzy z I wojny światowej, do powiatu gorlickiego trafi w tym roku 182 tys. zł. Będą to pieniądze na kontynuację prac na ośmiu nekropoliach oraz na podjęcie robót na cmentarzu nr 86 w Ropicy Polskiej i nr 91 w Gorlicach. Dodatkowe pieniądze w wysokości 75 tys. zł przyznane zostaną przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Starosta Mirosław Wędrychowicz zaproponował, by postarać się o opracowanie wniosku do Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, z którego można by pozyskać fundusze na renowację wszystkich cmentarzy z powiatów gorlickiego, tarnowskiego, nowosądeckiego i limanowskiego. W tym wniosku powinny się również znaleźć rozwiązania budowy dróg dojazdowych, parkingów, ogrodzeń, wyeksponowania nekropolii i promocji Szlaku cmentarzy z I wojny światowej.
Tadeusz Knapik, od lat zajmujący się odnową cmentarzy w naszym regionie, przestrzegał, by przy remontach zważano na dokumentację historyczną i by nie dochodziło do samowolnych zmian, które można dostrzec po renowacjach kolejnych cmentarzy.****
Dobrą wiadomość przekazał zebranym Fryderyk Schuster z austriackiego Czarnego Krzyża, który dziękując za 15-letnią już współpracę, zadeklarował, iż Czarny Krzyż przekaże w 2007 roku 10 tys. euro na cmentarze w Polsce południowo-wschodniej.*****
(jk)

tekst źródłowy: http://www.mojegorlice.pl/index.php?opt ... &Itemid=33

-------------------------------------------------------------------------------------
* dlatego też, zapewne, nie zaproszono na to spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Ochrony Cmentarzy z I Wojny Światowej w Galicji największej i najaktywniejszej w Małopolsce organizacji społecznej której na sercu leży właściwa renowacja i ochrona tych obiektów i której członkowie posiadają wiedzę, czas i chęci które mogliby poświęcić na pomoc dla samorządów w celu uniknięcia błędów w remontowaniu tychże cmentarzy.

** w tym samym czasie "grodzi" się wokół cmentarza nr. 80 w Sękowej. Patrz: http://forum.beskid-niski.pl/viewtopic.php?t=2299

***na przeważającej części cmentarzy leżących w gminach powiatu gorlickiego nie odtwarza się tabliczek imiennych dla poległych przy okazji remontu. Jest to proceder który tkwi korzeniami w latach 80-tych ale konsekwentnie trwa do dzisiaj. Przykłady: cmentarze 102 Wójtowa i 63 Pętna (gm Lipinki i gm. Sękowa - zeszły rok), Biecz 106 (m.i gm. Biecz rok wcześniej). Jeśli jednak już (w nielicznych przypadkach) odtwarza się te tabliczki robi się w to w sposób urągający zarówno wymiarowi ludzkiemu jak i historycznemu. Przykład: na cmentarzu nr 65 w Małastowie (gm. Sękowa) tak "pomieszano" groby z tabliczkami że tylko kilka znajduje się na swoich miejscach (patrz: http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/Gor ... 1.htm#nr65 ). Warto przypomnieć że tabliczki to element który nie jest najdroższy w czasie remontu cmentarza a jest to zasadniczy element pozwalający odtworzyć wymiar ludzki i historyczny cmentarza. Cmentarze na których nie odtwarza się celowo indywidualnych nazwisk pochowanych żołnierzy są obiektami odhumanizowanymi zaś bez dat śmierci na tych tabliczkach obiektami których szary człowiek nie potrafi umiejscowić w czasie.

**** niestety bez podania drastycznych przykładów dotychczas nieudolnie przeprowadzonych remontów i możliwości zobrazowania tych faktów siła tego typu argumentu ma na osoby zajmujące się tym tematem z racji funkcji nikłe oddziaływanie.

***** czego znaczną część, z tego co się orientuję, nie do swobodnej dyspozycji ale z przeznaczeniem na tabliczki imienne. I prawidłowo. Warto także dodać że p. Schuster podał na owym spotkaniu działalność Stowarzyszenia Aktywnej Ochrony Cmentarzy w Galicji jako przykład do naśladowania...

Mirosław Łopata

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł: Re: Debata ?
Post: 10-05-2007 15:41 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Wiesz... 182 tys to całkiem niezła kasa do podziału. Przecież lepiej to rozdysponować we własnym gronie. Im więcej pilnujących tym bardziej trzeba się gimnastykować.
A przecież jeśli się na tym znacie to pewnie byście chcieli tą kasę zainwestować w prace ziemne, oczyszczanie, oznaczenie, tabliczki, krzyże....
A tak... najpierw zleci się opracowanie koncepcji, potem projektu a najlepiej dwóch. Projekt? No musi być też wizualizacja i makietka by się przydała ("...eee nie Panie dyrektorze... to niebieskie to jezioro..."). Wizualizacja się nie otwiera?? A to trzeba przeprowadzić komputeryzację... oczywiśći zrobi się też szkolenie i jakiś wyjazd by zobaczyć jak to austriacy robią....itd, itp

A tak BTW
www.mojegorlice.pl to profesjonalne przedsięwzięcie !
Polecam porównać ich zdjęcie z nagłówka z tą fotografią http://www.beskid-niski.pl/index.php?po ... ia&ID=1261

Pal licho (to jest wersja ocenzurowana i oficjalna), że wykorzystali bez słowa moje zdjęcie ale nie wiedziałem, że cerkiew z Krempnej przenieśli do Gorlic !!!

BW

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
 Tytuł:
Post: 10-05-2007 17:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27-11-2006 16:10
Posty: 232
Lokalizacja: jasło
teraz przed opracowaniem koncepcji organizuje się konkurs na firmę ktora przeprowadzi
przetarg ,a tak dla żartu ciekawe jak by Bartek zwrócił się do www.mojegorlice.pl o pozwolenie na wykorzystanie zdjęcia -zgodzili by się ? :wink:
stawiam browara że byłyby wykręty


Na górę
 Tytuł:
Post: 11-05-2007 10:04 
Offline

Rejestracja: 12-02-2007 15:13
Posty: 52
i co się stało z tym nagłówkiem? Jakoś mi go nie wyświetla...


Na górę
 Tytuł:
Post: 11-05-2007 10:31 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27-11-2006 16:10
Posty: 232
Lokalizacja: jasło
czyli kolejne potwierdzenie ze ludzie czytaja forum www.beskid-niski.pl :D
i co wazniejsze reaguja
jeszcze niech sie odniosa do postu Urulokiego i bedzie super


Na górę
 Tytuł:
Post: 11-05-2007 10:35 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Miałeś nie czytać moich postów o tematach przeze mnie założonych już nie wspomnając, victoo ? Pewnie nie zamówiłeś sobie tej opcji : "ignorowanie" :lol:

A że ci nagłówka nie wyświetla ? O to chodziło.

Moim zdaniem w tej sprawie (choć w ogóle dyskusja o nagłówku jest off off off topic) powinni jeszcze przeprosić.

Cytuj:
jeszcze niech sie odniosa do postu Urulokiego i bedzie super

Mała szansa gezeb. Wydaj się że u nich opcja którą chciał dla siebie victoo działa już od dawna :?

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 17-05-2007 12:42 
Offline

Rejestracja: 16-05-2007 22:07
Posty: 36
Lokalizacja: Bochnia
Cytuj:
Starosta Mirosław Wędrychowicz zaproponował, by postarać się o opracowanie wniosku do Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, z którego można by pozyskać fundusze na renowację wszystkich cmentarzy z powiatów gorlickiego, tarnowskiego, nowosądeckiego i limanowskiego.


Ten cytat spodobał mi się najbardziej. :) W powiatach bocheńskim i brzeskim nie ma wcale cmentarzy z I wojny światowej. :)
W tych powiatach nie trzeba wcale nic remontować.
Żal czytać o tych naszych władzach - ignorancja i tyle.
Pzdr


Na górę
 Tytuł:
Post: 17-05-2007 12:49 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
Stary, to że starosta gorlicki zaintersował się też sąsiednimi powiatami to i tak duży sukces. Nie wymagasz za dużo? Cmentarzami w powiatach bocheńskim i brzeskim powinni się zainteresować ich starostowie. A Ty wybrzydzasz...


Na górę
 Tytuł:
Post: 17-05-2007 13:36 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
Airacobra pisze:
Cytuj:
Starosta Mirosław Wędrychowicz zaproponował, by postarać się o opracowanie wniosku do Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, z którego można by pozyskać fundusze na renowację wszystkich cmentarzy z powiatów gorlickiego, tarnowskiego, nowosądeckiego i limanowskiego.


Ten cytat spodobał mi się najbardziej. :) W powiatach bocheńskim i brzeskim nie ma wcale cmentarzy z I wojny światowej. :)
W tych powiatach nie trzeba wcale nic remontować.
Żal czytać o tych naszych władzach - ignorancja i tyle.
Pzdr


chłopie, najpierw pomysl, pozniej zastanow sie co piszesz.
co ma starosta do cmentarzy? zgodnie z obowiazujacym prawem NIC.
jezeli sa tacy chetni na remonty cmentarzy z funduszy UE, to dlaczego dotychczas tego nie robiono, chociazby w przypadku odbudowy cmentarza z I wojny swiatowej na Rotundzie, ktorego odbudowa sie wlasnie rozpoczyna.
po trzecie, starosta Wedrychowicz powiedzial takze o przywracaniu pierwotnych koncepcji krajobrazowo-architektonicznych poprzez wycinanie lasu, ktory skutecznie zaslonil cmentarze. efekty tego, jakie sa widzimy wszystkie - otoczenie cmentarza w Sekowej jest wlasnie zalesiane.
jaki z tego morał? niech sobie starosta bajki tego typu sprzedaje nawinym. niektorzy wola pozostac realistami.

pzdr


Na górę
 Tytuł:
Post: 17-05-2007 17:46 
Offline

Rejestracja: 16-05-2007 22:07
Posty: 36
Lokalizacja: Bochnia
pazuzu pisze:
chłopie, najpierw pomysl, pozniej zastanow sie co piszesz.


Myślę i zastanawiam się, chodziło mi o to, że chce się remontować wszędzie, tylko pominięto dwa powiaty bocheński i brzeski - i w tej wypowiedzi m o to chodziło.
pazuzu pisze:
co ma starosta do cmentarzy? zgodnie z obowiazujacym prawem NIC.


Z wykształcenia jestem prawnikiem, ale przepisów odnośnie ochrony cmentarzy nie czytałem, staram się specjalizować w prawie podatkowym

pazuzu pisze:
Jezeli sa tacy chetni na remonty cmentarzy z funduszy UE, to dlaczego dotychczas tego nie robiono, chociazby w przypadku odbudowy cmentarza z I wojny swiatowej na Rotundzie, ktorego odbudowa sie wlasnie rozpoczyna.


Nie wiem czemu i nie bardzo mnie to obchodzi - może nie było odpowiedniego programu, jeśli mają zamiar zacząć się starać o jakieś extra środki - to chwała im za to. A jeszcze bardziej mnie ucieszy jak coś pozyskają.
Cytuj:
po trzecie, starosta Wedrychowicz powiedzial takze o przywracaniu pierwotnych koncepcji krajobrazowo-architektonicznych poprzez wycinanie lasu, ktory skutecznie zaslonil cmentarze. efekty tego, jakie sa widzimy wszystkie - otoczenie cmentarza w Sekowej jest wlasnie zalesiane.
jaki z tego morał? niech sobie starosta bajki tego typu sprzedaje nawinym. niektorzy wola pozostac realistami.


Jak zwykle politycy rozmijają się z tym co mówili gdzieś wcześniej - to normalne - trzeba im przypominać - ale tu ciężko się nie zgodzić z Tobą, że realistycznie do tego podchodząc i tak z tego niewiele będzie. Ja tam znam parę osób w starostwie - zawsze można wpłynąć coby oznakowali drogi powiatowe tak jak ma to miejsce w okolicach Tarnowa - łatwiej będzie trafic na cmentarze.
Pzdr

pzdr[/quote]


Na górę
 Tytuł:
Post: 17-05-2007 20:32 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Ja w przeciwieństwie do przedpiścy witam nowego forumowicza zainteresowanego cmentarzami - mam nadzieję że będziesz brał aktywny udział w dyskusjach 8)
Co do spotkania w starostwie w Gorlicach to oczywiście zdaję sobie sprawę, że poza aspektem promocyjno - propagandowym nie miało ono w historii cmentarzy z I wojny na naszym terenie większego znaczenia. I tak bez tego spotkania Austriacy z Czarnego Krzyża daliby pieniądze na tabliczki, podobnie jak wojewoda na remonty. A starostwo ze względu na swoją pozycję prawną żadnych działań typu "koordynacja" poczynań poszczególnych gmin w zakresie remontów podejmować nie jest władne. Z tej też perspektywy, ochłonąwszy i zastanowiwiwszy się oceniam naszą (tzn. Stowarzyszenia) nieobecność na tym spotkaniu jako niewielką stratę.
Pozdrawiam - M.Ł.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 17-05-2007 20:34 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
uruloki pisze:
Ja w przeciwieństwie do przedpiścy witam nowego forumowicza zainteresowanego cmentarzami - mam nadzieję że będziesz brał aktywny udział w dyskusjach 8)


ja powitalem w innym watku :wink:


Na górę
 Tytuł:
Post: 17-05-2007 23:32 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
Airacobra pisze:

Z wykształcenia jestem prawnikiem, ale przepisów odnośnie ochrony cmentarzy nie czytałem, staram się specjalizować w prawie podatkowym



Mirku, mógłbyś na forum jednoznacznie wyjaśnić kto według prawa odpowiada za ochrone cmentarzy w rozbiciu na poszczególne szczeble hierarchii ważnosci?


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl