Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 13:29

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna
Autor Wiadomość
Post: 04-03-2007 20:33 
Offline

Rejestracja: 24-11-2006 19:28
Posty: 138
Objeżdżając cmentarze, na których jeszcze nie byłem, korzystam głównie z opisów tras dojazdowych, które umieścił na swojej stronie Uruloki, ale z uwagi na to ,że jego praca nie została jeszcze ukończona, również z map wydanych przez Compass:
Beskid Niski,
Małopolska Południowa,
Okolice Tarnowa,
Pogórze Ciężkowickie i Rożnowskie,
Pogórze Ciężkowickie.

Niestety mapy zawierają szereg błędów, które mogą utrudnić poszukiwania, szczególnie tym, którzy nie mają dostępu do innej literatury tematycznej.

Spróbujmy wyłapać te błędy, może zostaną poprawione w następnych wydaniach map.

Zaczynam:

1.Brak zaznaczenia cmentarza nr 114 w Rzepienniku Strzyżewskim.
2.Cmentarz nr 115 w Rzepienniku Marciszewskim zaznaczony jest po złej stronie drogi- bez innych informacji nie ma szans go znaleźć.
3.Cmentarz nr 147 Golanka jest zaznaczony zbyt blisko Białej /pisze o tym Uruloki/
4.Brak zaznaczenia cmentarza 219 Błażkowa.
5.Brak zaznaczenia cmentarzy nr 223, 224,225 w Brzostku.
6.Brak zaznaczenia cmentarza 298 Tymowa.
7.Zaznaczony jest nieistniejący cmentarz 162 Tuchów


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-03-2007 21:36 
Offline

Rejestracja: 07-11-2006 21:54
Posty: 80
Lokalizacja: Tarnów
Oznaczenie cmentarza w Golance podejrzanie bliskie błędowi w przewodniku R. Frodymy. Czyżby ta sama baza danych? :idea:


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-03-2007 06:54 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Spróbujmy wyłapać te błędy, może zostaną poprawione w następnych wydaniach map.
Niektóre mają tak długą "tradycję" że bardziej sensowne wydaje sie przeniesienie w miejsca zaznaczone na mapie samych cmentarzy :wink: :lol: :lol:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-03-2007 09:18 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 18:22
Posty: 265
Lokalizacja: Gorlice/Kraków
Cytuj:
Niektóre mają tak długą "tradycję" że bardziej sensowne wydaje sie przeniesienie w miejsca zaznaczone na mapie samych cmentarzy

No to trzeba to raz na zawsze poprawić.

Jak macie jakieś jeszcze uwagi, to piszcie.
Jest duża szansa, że zostanie to zauważone przez wydawnictwo.

_________________
::: www.beskidgorlicki.pl ::: Beskid Niski w pigułce :)


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-03-2007 17:06 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cóż, ależ jesteś Przemek optymistą... :roll:
Ja mam inne doświadczenie z „zauważaniem” – :? o Golance pisałem na swojej stronie (bądź, co bądź najbardziej aktualnym i największym zbiorze danych i wiadomości z tematu cmentarzy wojennych I wojny w internecie – o fakcie publikacji tej uwagi zresztą wspomniano powyżej) już ze trzy lata temu. Były potem nowe wydania tych map i co ? I nic. Mój wniosek – olewanie odbiorców mapy (sam kupiłem 2 wydania toteż mam prawo do takiej oceny) i braki w aktualnej wiedzy osób odpowiedzialnych za treść w tej części.

Widzisz Przemek tym się tu różnimy, że mi w ogóle nie zależy na informowaniu jakiegokolwiek wydawnictwa aby dokonało aktualizacji swojego towaru następnie sprzedawanego za pieniądze klientom – ponieważ aktualność mapy jest ich obowiązkiem jako autorów i wydawców. Zależy mi natomiast na dobrym poinformowaniu miłośników cmentarzy o sprawach z nimi związanych, w tym np. o rzeczywistym położeniu, co też robię. Stąd moja sarkastyczna uwaga o „przesuwaniu cmentarzy”.

Poza tym nie wiem Przemek czy pamiętasz jak zakończyła się onegdaj dyskusja na temat błędów i „dziwności” na mapach wydawnictwa o którym mowa powyżej. Zakończyła się jakimiś dziwnym pretensjami „fanów” do osób krytykujących w stylu „że najlepiej jak im się nie podoba to powinni wydać swoją mapę”...

Tak więc piszcie, piszcie lisie i Gritonie, jak poradził wam kolega Przemek. Byle nie „na Berdyczów”... :wink:

Na marginesie: Czasem wydaje mi się że do niektórych map czy przewodników powinni dołączać notkę „Wydawca i autor nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wynikłe z użycia mapy/przewodnika w terenie ani nie ręczą, że obiekty uwidocznione na mapie/w przewodniku rzeczywiście istnieją i znajdują się w miejscu pokazanym na mapie/w przewodniku”. :wink: :lol: :lol:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-03-2007 18:47 
Offline

Rejestracja: 24-11-2006 19:28
Posty: 138
Uruloki,
w gruncie rzeczy cały czas robisz to, do czego chcesz mnie zniechęcić -rozdajesz za darmo porządny kawał wiedzy, którą inni -w tym i ja- wykorzystują bez skrępowania.
To ,że robisz to ujawniając dane personalne, pewno kompensuje częściowo ewentualne straty finansowe, przynosząc satysfakcję z dużego zainteresowania internautów.
Nie bez znaczenia jest również duża rywalizacja w posiadaniu /i częściowo dzieleniu się / swoją wiedzą ,którą ku mojemu początkowemu zdziwieniu, zaobserwowałem na tym forum.
/teraz się już przyzwyczaiłem :lol: /
Ale nawet to staje się zrozumiałe ,zważając ile własnej pracy trzeba poświęcić, aby dotrzeć do tekstów źródłowych lub na poszukiwania w archiwach.
Rozumiem również ,że każdy z was jest bardzo przywiązany do swojej pasji.
Niech więc dalej będzie jak jest, nic mi do tego....

Natomiast dla mnie, puki co, jest to świetny sposób na: poszerzenie swojej wiedzy o terenach na których mieszkam ,możliwość obejrzenia perełek architektury, przeżycie dreszczyku emocji gdy po przedzieraniu się przez jakieś krzaczory, czy wymazaniu samochodu aż po dach, stanę wreszcie przed bramką cmentarza; pretekst do ucieczki „w góry, lasy” w niedzielne przedpołudnie.
I w końcu chwila prawdziwej refleksji nad kruchością życia, przemijaniem i mizernymi w sumie możliwościami wpływu człowieka na własne losy.
To wszystko mogę podsumować, krótko- sama radość.

Dlatego nie mam żadnych obiekcji w przekazaniu tego, co może się przydać innym, niech przeżywają to co ja.

Wydawnictwo mapę sprzeda czy tak, czy tak ,a jak poprawi, to będę miał satysfakcję, że zauważyłem coś co inni pominęli. Jak dla mnie wystarczy.

Dlatego jadę dalej:

8. Brak zaznaczenia cmentarza 378 Zakopane
9. Cmentarz Krasne-Lasocice nr 361 zaznaczony błędnie jako 360


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-03-2007 19:31 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Jak tam chcesz... Mniej "pisaniem na Berdyczów" byłoby na przykład napisanie artykułu w stylu "oznaczenie cmentarzy wojennych na mapach turystycznych Compass" w którym wypunktowałbyś owe błędy zaznaczając na wycinkach mapy rzeczywiste położenie obiektów. Wycinki np. w skali 1:25 000 , czy 1:50 000 można by wykombinować na przykład z portalu Wrót Małopolski - zezwolenie na publikację można by uzyskać od Marszałka Małopolski (cała Małopolska jest pokryta tymi mapami dostępnymi w sieci), albo ostatecznie można by wykorzystać mapy austro-węgierskie lub WIG których nie obejmują prawa autorskie.
Czy to nie ambitniejsze troszkę - myślę że dałbyś rady :wink:
Z miłą chęcią mógłbym to później opublikować na stronie.
Oczywiście pisałbyś pod swoim nazwiskiem. :idea:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-03-2007 20:07 
Offline

Rejestracja: 07-11-2006 21:54
Posty: 80
Lokalizacja: Tarnów
Olać mapy. Jak nie mogę trafić to się pytam ludzi, pobłądzę jak dzik w chaszczach, ubłocę się, lubię tak.
Dysponuję namiarami GPS ca. 240 cmentarzy, wykonanymi własnoręcznie, obejmującymi okręgi: Tarnów (cały), Dąbrowa Tarnowska (cały), Brzesko (cały), Łużna (cały), Bochnia (do końca miesiąca będzie cały) oraz wieloma cm. w okręgach Jasło, Gorlice, Żmigród, Limanowa. Potrzebującym gotów'em udostępnić wg. listy, ale całości nie dam bo dużo pracy było, jak zamieszczę gdzieś (być może u Urulokiego, rozmawialiśmy wstępnie ale jeszcze nic dogadane) to będą wszystkie. Na razie zamierzam w trakcie najbliższego wypadu jaki kroi się z Rosako przetestować namiary w jego przytomności, aby się jego autorytetem wesprzeć i uwiarygodnić rzetelność pomiarów. Coś mi się zdaje, że na podstawie takiego namiaru można szybciutko zaktualizować każdą mapę :lol:


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-03-2007 20:45 
Offline

Rejestracja: 24-11-2006 19:28
Posty: 138
A mnie jeszcze coś innego chodzi po głowie. Coś w rodzaju "cmentarze z lotu ptaka"
Niektóre świetnie widać.
Np 193:

Obrazek

Griton:
GPS jest najlepszy, ale jak na razie trochę :wink: kosztowny.
Dobra mapa nigdy nie jest zła


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-03-2007 20:52 
Offline

Rejestracja: 07-11-2006 21:54
Posty: 80
Lokalizacja: Tarnów
Eee tam, dla entuzjasty żaden koszt, jakieś 1000 zł. :mrgreen:


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-03-2007 21:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 18:22
Posty: 265
Lokalizacja: Gorlice/Kraków
uruloki pisze:
Cóż, ależ jesteś Przemek optymistą...

Pewnie jestem optymistą, ale nie dlatego napisałem o tym "prawdopodobnym zauważeniu przez wydawnictwo". Pomagam w korekcie błędów do przyszłego wydania mapy "Beskid Niski" i podesłałem przy okazji link do tego tematu p. R.Trzmielewskiemu z wyd. "Compass".

Cytuj:
o Golance pisałem na swojej stronie (bądź, co bądź najbardziej aktualnym i największym zbiorze danych i wiadomości z tematu cmentarzy wojennych I wojny w internecie

Dobrze, ale nie zawsze redaktorzy mapy mają czas przeglądać strony internetowe, których na wszelkie tematy związane z danym regionem jest mnóstwo i nie zawsze wiedzą która strona jest na dany temat najlepsza. Wg mnie trzeba im zwrócić na to uwagę.

Cytuj:
mi w ogóle nie zależy na informowaniu jakiegokolwiek wydawnictwa aby dokonało aktualizacji swojego towaru następnie sprzedawanego za pieniądze klientom

Faktycznie się różnimy, bo mi zależy. Sam kiedyś szukałem cmentarzy wśród zarośli (czasem bezskutecznie), korzystając z mapy w skali 1:125.000, chociaż w Archiwum Państwowym można było znaleźć jego dokładną lokalizację. Dlaczego? Bo taką mapę miałem. Kupiłem w księgarni. Wiem, że teraz jest internet i wszystko jest łatwiejsze. Ale jednak nie każdy jest zainteresowany wyszukiwaniem i drukowaniem wielu informacji. Łatwiej poprostu kupić mapę, którą i tak przydałoby się mieć poruszając się w terenie.
Więc zależy mi na tym, żeby mapy były coraz lepsze i nie jest to pierwsza mapa, którą pomagam redagować i mam nadzieję, że nie ostatnia.

Cytuj:
„Wydawca i autor nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wynikłe z użycia mapy/przewodnika w terenie ani nie ręczą, że obiekty uwidocznione na mapie/w przewodniku rzeczywiście istnieją i znajdują się w miejscu pokazanym na mapie/w przewodniku”.

A ponoszą ?? :lol: :lol:

lis pisze:
Dlatego nie mam żadnych obiekcji w przekazaniu tego, co może się przydać innym, niech przeżywają to co ja.

Zgadzam się w 100%!

Pozdrawiam.

_________________
::: www.beskidgorlicki.pl ::: Beskid Niski w pigułce :)


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-03-2007 22:13 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Pomagam w korekcie błędów do przyszłego wydania mapy "Beskid Niski" i podesłałem przy okazji link do tego tematu p. R.Trzmielewskiemu z wyd. "Compass".


A uszanują cię ? Dadzą ci chociaż kilka darmowych egzemplarzy i wymienią z tyłu na liście ? Czy nabijasz licznik już komuś całkiem za free :shock:

Ja tam, dużo mogę zrobić społecznie ale nie dla kogoś kto na tym zarabia :lol: 8)

Cytuj:
Wiem, że teraz jest internet i wszystko jest łatwiejsze

Już w 2000 roku jak zakładałem stronę było łatwiej :wink: :lol: Było, nie było, bez mała 7 latek temu...

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-03-2007 23:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 18:22
Posty: 265
Lokalizacja: Gorlice/Kraków
uruloki pisze:
A uszanują cię ? Dadzą ci chociaż kilka darmowych egzemplarzy i wymienią z tyłu na liście ? Czy nabijasz licznik już komuś całkiem za free

Myślę, że mnie uszanują :)

Cytuj:
Już w 2000 roku jak zakładałem stronę było łatwiej :wink: :lol: Było, nie było, bez mała 7 latek temu...

No wiem, ale niewielu ludzi miało już wtedy internet :)
Poza tym trochę wcześniej szukałem...

Kiedyś np. nie znalazłem cmentarza nr 48 :) Ale zły byłem :wink:

_________________
::: www.beskidgorlicki.pl ::: Beskid Niski w pigułce :)


Na górę
 Tytuł:
Post: 14-03-2007 16:56 
Offline

Rejestracja: 24-11-2006 19:28
Posty: 138
Dalsze błędy:
10. Cmentarz 155 Lichwin -Stadniczówka znajduje się ok 200 m dalej na zachód, a nie przy drodze przy której jest zaznaczony.

11. Brak zaznaczenia cmentarza 335 Niegowić


Na górę
Post: 07-03-2010 15:36 
Offline

Rejestracja: 08-11-2009 10:14
Posty: 64
Lokalizacja: Tuchów
Na mapie Compassa "Park krajobrazowy pasma Brzanki" cmentarz nr 147 jest lepiej oznaczony. Trochę dzięki mnie, ponieważ mój znajomy Piotr Firlej redagował tę mapę. Podałem mu również poprawne położenie cmentarzy 115, 148, 155, ale jak widać na mapie poprawiono tylko 147 :(
Obrazek


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl