Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 10:40

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 5 Następna
Autor Wiadomość
Post: 17-02-2007 14:11 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
:idea: Witam ponownie z aktualizacjami strony. Tym razem tylko 4 cmentarze ale za to teksty aktualizacji podważają niejednokrotnie to co dotąd „lansowano” w literaturze tematu.

http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/OkregVIcz6.htm#nr200

obok opisu tego cmentarza dodałem m.in. rarytasy dla zainteresowanych : dotąd nigdzie nie publikowane zdjęcie archiwalne wystroju pierwotnego i szkic pokazujący to że to co opisywali Broch i Hauptmann miało być zrealizowane...

http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/OkregVIcz6.htm#nr201

tutaj w zasadzie nic wielkiego – głównie nowe zdjęcia i trochę polemiki z „uznanymi autorami” z zakresu problematyki żydowskiej na temat ilości nagrobków.

http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/OkregVIcz6.htm#nr202

tu całkowite przewartościowanie w stosunku do poprzedniej treści – liczę na dyskusję, szczególnie Tarnowiaków siedzących w temacie 8) ...

http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/OkregVIcz6.htm#nr203

w tym opisie to już całkowita „rewolucja” , całe szczęście, że przedstawione w opisie fakty są po części ustaleniami uznanego w Tarnowie historyka. Inaczej zostałbym „zjedzony” :lol:

Zapraszam do lektury, obejrzenia zdjęć i dyskusji.

Mirosław Łopata.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 17-02-2007 16:03 
Offline

Rejestracja: 12-10-2005 18:58
Posty: 63
Lokalizacja: Tarnów
Dobra robota Mirku.
Mnie zawsze najbardziej interesowała sprawa cmentarza 202.
Przed chwilą kolejny raz przeglądnąłem szczegółowe przewodniki po trzech częściach tarnowa na pograniczu których - widać to na zamieszczonej przez Ciebie mapce - cmentarz zlokalizowano. Chodzi o Zawale,Pogwizdów i Grabówkę. Chociaż te trzy przewodniki maja łącznie prawie 900 stron, nie znalazłem nawet zdania o tym cmentarzu.
Znalazłem tylko informację o tym że w roku 1884 na terenie wsi Krzyż powstał obszerny cmentarz szpitala powszechnego w Tarnowie, ponieważ dotychczasowy był już niewystarcający.
Tak więc kwatera wojenna w Krzyżu powstała na cmentarzu istniejącym od 30 lat.
Z drugiej jednak strony w innym tomie przewodnika z tą samą datą (1884) autorzy piszą o otwarciu cmentarza szpitalnego "nieopodal wsi Krzyż" i akurat tej notce towarzyszy zdjęcie wygladajace na zrobione na skwerze - cmentarzu 202 :?:
Muszę zbadać dokładniej tę sprawę.
Nigdzie nie ma jednak słowa o cmentarzu garnizonowym, a to tam właśnie utworzono cm 202.
Pozdrawiam

_________________
"Łatwiej kijek obcieńkować, niż go później pogrubasić"


Na górę
 Tytuł:
Post: 17-02-2007 17:30 
Offline

Rejestracja: 24-11-2006 19:28
Posty: 138
Od kiedy zainteresowałem się bliżej cmentarzami też zadawałem sobie pytanie: po co ktoś miałby ekshumować półtora tysiąca zwłok, aby przenieść je bliżej centralnych terenów rozwijającego sie Tarnowa.
Jakie to musiałyby być koszty? Musiałby zostać wyraźny ślad po tak olbrzymiej akcji. /może ktoś taki ma?/
Prawie do końca lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku teren otaczający cmentarz 202 miał charakter wiejski. Cmentarz niczemu nie przeszkadzał.

W połowie lat siedemdziesiątych na cmentarzu był co najmniej jeden nagrobek w postaci grubej płyty betonowej z napisem w języku niemieckim. Jestem tego pewien, bo sam widziałem.
Wydaje mi się, ale tylko wydaje, że były również zarysy wielu mogił ziemnych.
Bardzo szybka dewastacja cmentarza dokonała się po połowie lat siedemdziesiątych, gdy stał sie pastwiskiem, popularnym skrótem pieszym dla powstałych obok osiedli ,a nastepnie czymś w rodzaju parku.


Na górę
 Tytuł:
Post: 17-02-2007 19:15 
Offline

Rejestracja: 07-11-2006 21:54
Posty: 80
Lokalizacja: Tarnów
A ja wychowałem się o rzut beretem od tego miejsca, przy tej samej ulicy (Szpitalnej, na mapce ze stronki Urulokiego jest mój dom na przeciwko cm. żydowskiego, ten w którym są klucze do bramy cm. 201 z opisu na str. Urulokiego :) i jako dzieciak kopałem z koomplami piłkę na tym placyku. Urodziłem się w 1967 więc jakoś tak w siedemdziesiątych latach właśnie. Nie pamiętam absolutnie żadnych pozostałości po cmentarzu, mogił ani kamieni nagrobnych. Ale pamięć dziecka jest krótka, więc nie wykluczam, że tam coś w krzakach leżało :?


Na górę
 Tytuł:
Post: 17-02-2007 20:08 
Offline

Rejestracja: 24-11-2006 19:28
Posty: 138
Griton,
To mogła być pierwsza połowa lat siedemdziesiątych.
Od niedawna mieszkałem w Tarnowie i chodziłem często z nowych osiedli, na Rzędzinie, w stronę działek, a tamtędy było najkrócej. Płyta leżała w południowej części cmentarza ,dokładnie południowo wschodniej. A zapamiętałem ją przez ten niemiecki napis. Wtedy byłem pewny ,że to jest pozostałość jakiegoś cmentarza ewangelickiego /nie wiem czmu mi się tak skojarzyło./
Aż tyle chyba nie mogłem skonfabulować -mam nadzieję. :lol:

P.S Pozdrów ode mnie wszystkie koty z cmentarza żydowskiego są the best. Wiesz, że ich fotki są w internecie?


Na górę
 Tytuł:
Post: 17-02-2007 20:30 
Offline

Rejestracja: 07-11-2006 21:54
Posty: 80
Lokalizacja: Tarnów
Już tam nie mieszkam, na szczęście muszę dodać, bo te cholerne koty były jednym z powodów dla których się wyprowadziłem. Takie dobrze wychowane, że s..ć chodziły do mojego ogrodu zamiast na cmentarzu gdzie mieszkają :evil: Z upodobaniem wylegiwały się na pościeli wystawionej na słońce, za domem była kocia porodówka i żłobek. Strych też miał swój, hmm, koci zapach. Teraz tam nikt nie mieszka więc z kluczem kłopot, ale jak wynajmę komuś to w końcu dostęp do klucza będzie.


Ostatnio zmieniony 17-02-2007 20:51 przez Griton, łącznie zmieniany 2 razy.

Na górę
 Tytuł:
Post: 17-02-2007 20:45 
Offline

Rejestracja: 24-11-2006 19:28
Posty: 138
Griton :lol: :shock: :lol:

Obrazek


Uruloki, nie wściekaj się ,że na Twoim wątku ,ale to są koty z cmentarza 201 i do tematu przynależą :lol:


Na górę
 Tytuł:
Post: 17-02-2007 23:44 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Nie będę sie "wściekał" - lubię bardzo koty. Te koty na zdjęciu są niesamowicie wpasowane w nastrój cmentarza - z tym swoim czarnym kolorem , "oskarżycielskim" wzrokiem wlepionym w fotografa oraz spokojnymi pozami właścicieli terenu wygladają jak wcielone dusze pochowanych tarnowskich Żydów ... 8) Gratuluję ujęcia.

Co do pozostałości cmentarza - żona ma na ulicy Szpitalnej znajomą do której jeździmy od lat - pmiętam że jak kilka lat temu odwiedzałem cmentarz nr 202 (5-6 lat) to zapamiętałem co najmniej 2 lekko wystające z ziemi, obalone na bok typowe postumenty krzyży nagrobnych - nie pisałem o tym na stronie ponieważ nie mam dowodów w postaci zdjęć :oops: Ogólnie miejsce to sprawia dziś wrażenie dużo bardziej uporządkowanego niż 5-6 lat temu :shock:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-02-2007 00:03 
Offline

Rejestracja: 07-11-2006 21:54
Posty: 80
Lokalizacja: Tarnów
Muzeum na czele ze swoim dyrektorem A. Bartoszem dba. Dużo się tam robi na bieżąco, krzewy, trawa, liście nie stanowią już problemu. Na dodatek regularnie "stawiają na nogi" macewy w coraz to innym kwartale cmentarza.


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-02-2007 00:14 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Mając na myśli "uporządkowanie" pisałem o 202. 201 wiem że jest porządkowane m.in. przez więźniów w ramach resocjalizacji.

Bajdełej - dziwne że przy okazji porządkowania p. Bartosz nie policzył nagrobków wojskowych :shock:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-02-2007 00:32 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
lis: upps :oops: teraz dopiero zauważyłem tytuł : Strażnicy Dusz.
Ukłon.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-02-2007 09:03 
Offline

Rejestracja: 24-11-2006 19:28
Posty: 138
Niestety nie jestem autorem tego zdjęcia.
Dostałem je od kogoś, kto ściągnął je z internetu ,z jakiejś tarnowskiej strony.
Ja sam mam z dziesięć zdjęć tych kotów , ale nigdy 5 sztuk czarnych nie chciało mi pozować jednocześnie /dwa cały czas siedziały w ogrodzie Gritona :D /. Mam pięć sztuk ,ale różnej maści.

Koty te są w tej chwili pod opieką jakiegoś kociego stowarzyszenia z Tarnowa. Zostały wykastrowane, mają specjalne budki na cmentarzu ,są dokarmiane, no pełna kultura....
Ja swoje zdjęcia kotów nazwałem "Strażnicy grobów", jak mi gość przysłał zdjęcie "Strażnicy dusz" to lekko zwątpiłem :) , ale widać każdemu sie kojarzy...

Przy okazji jak będziecie w Tarnowie ,to odwiedźcie cmentarz żydowski.
Jak nie będzie klucza u Gritona, to płotek od ulicy Słonecznej jest nieduży :wink:
W środku jest ścieżka turystyczna z tablicami, cmentarz oddrzewiony i dalej się oddrzewia.. Nie wiem czy nie jest to najlepiej zachowany cmentarz w Polsce.
Kiedyś miałem okazję widzieć jak gość z Izraela wpadł po prostu w zachwyt.
Wałęsa tylko dał popalić oddając oryginalną bramę do Muzeum Holokaustu w Nowym Jorku.


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-02-2007 17:00 
Offline

Rejestracja: 04-02-2007 21:41
Posty: 34
Troche offtopic, bo nie chce zasmiecac forum nowym tematem, który i tak zapewne nie doczeka sie wielu odpowiedzi. Ale do rzeczy. Czy skrót "M.H." po którym nastepnej wymieniona wieś, moze oznaczać wyraz Meierhofe (majątek ziemski) ? Spotkalem taki zapis w Archiwum w Krakowie.


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-02-2007 18:01 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Spotkalem taki zapis w Archiwum w Krakowie


Ja też offtopic - ostatnio nie miałem okazji odwiedzić AP :oops: Czy poprawili oświetlenie w czytelni na Grodzkiej ? Podziwiam także, że chce ci się jeździć aż z Pomorza do Krakowa :shock: Jakieś poszukiwania przodków ?

Acha, bym zapomniał. Może, oczywiście.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-02-2007 18:14 
Offline

Rejestracja: 28-12-2004 12:42
Posty: 206
Lokalizacja: Jasło
uruloki pisze:
Czy poprawili oświetlenie w czytelni na Grodzkiej ?


We wtorek było całkiem niezłe ;)


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 5 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl