Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 09:30

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 31-12-2006 15:40 
Offline

Rejestracja: 24-11-2006 19:28
Posty: 138
Cmentarz 203 Tarnów -Krzyż.

R. Frodyma w swoim przewodniku pisze:
"Była to prowizoryczna kwatera o wymiarach 12x 20 m przeznaczona na pochówki Rosjan zmarłych w szpitalach polowych. Nie urządzono jej trwale i już przed II wojną swiatowa nie widac było śladów mogił. Do dziś pozostał tylko duży, betonowy krzyż dwuramienny, wciśnięty miedzy nowe cywilne nagrobki. Szczątki poległych prawdopodobnie przeniesiono na cmetarz nr 200".

Frodyma zamieszcza rysunek krzyża, a Uruloki /przy podobnym opisie/ dodaje zdjecie Frodymy na ,którym jest ten krzyż.

http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/Okr ... yz_203.JPG

Zrobiłem zdjęcie krzyża z tego samego miejsca:

Obrazek

Ale też od frontu:

Obrazek


I co się okazało:

Obrazek


Jest to nagrobek generała pułkownika Mikoły Junakiwa Szefa Sztabu Sił Zbrojnych Ukrainy zmarłego w Tarnowie w 1931 roku.
No i co teraz?
1. Czy to jest rzeczywiscie jedynie nagrobek Junakiwa.
2. Czy na krzyżu z cmentarza 203 dodano tablicę Junakiwa.

W każdym razie nie wygląda aby ten krzyż wraz z postumentem był czymś "prowizorycznym" . Jest za duży i za solidny.
Czy ktoś zna odpowiedź ?


Na górę
 Tytuł:
Post: 31-12-2006 16:57 
Offline

Rejestracja: 12-10-2005 18:58
Posty: 63
Lokalizacja: Tarnów
Sporo informacji na ten temat ma uruloki, i myślę że sprawę skomentuje.
Tak w skrócie - jest to oczywiście krzyż centralny z cmentarza wojennego, tablicę z danymi ukraińskiego oficera dodano kilka lat temu (trzy, cztery choć mogę się mylić.)
Przed "remontem" czyli wytynkowaniem krzyża i zamontowaniem tablicy po bokach pomnika widać było resztki skorodowanych rurek, które pozostały prawdopodobnie po zniszczeniu ogrodzenia kwatery wojennej.
Zresztą w "Poległych w Galicji ...." J.Drogomira jest plan cmentarza 203 i podana liczba 35 poległych żołnierzy rosyjskich, z których nazwisko jednego jest znane.
Obecną tablicę wmurowano i zrobiono z krzyża nagrobek Ukraińca wbrew wszystkim, wydawałoby się oczywistym informacjom, o tym że krzyż to pozostałość cmentarza wojennego.
Mirku, jeśli możesz to podaj więcej szczegółów na ten temat, bo wiem że twardo walczyłeś z pomysłodawcami tego "remontu".

_________________
"Łatwiej kijek obcieńkować, niż go później pogrubasić"


Na górę
 Tytuł:
Post: 01-01-2007 14:16 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Pomnik widoczny na zdjęciu jest to jak najbardziej wzniesiony przez władze austro-węgierskie krzyż projektu Scholza - analogiczny pomnik w formie "austryjackiej" ma na przykład cmentarz w Łowczowie w tym samym okręgu cmentarnym. Ponadto w AP Kraków zachował się zwymiarowany szkic tego właśnie pomnika.

Sprawa Junakiwa to typowa zagrywka polityczna władz Tarnowa mająca na celu tanim kosztem podkreślić dobre stosunki z Ukraińcami. Otóż cmentarz 203, wbrew temu co twierdzi R. Frodyma posiadał trwały wystrój w postaci ogrodzenia z słupków betonowych i płotu drewnianego (lub rurek - widziałem zdjęcie z ostanim słypkiem ogrodzeniowym tego cmentarza) oraz rzeczonego pomnika i tak jak powyżej napisano faktycznie pochowano na nim wyłącznie żołnierzy rosyjskich z których tylko jeden jest znany z nazwiska. Na początku okresu międzywojennego w Tarnowie mieścił się ośrodek ukraińskiego rządu Petlury na wychodźstwie - w tym resort wojskowy którym kierował właśnie gen. Mykoła Junakiw. Ponieważ generał zmarł w Tarnowie a diaspora ukraińska była bardzo biedna (wspomina się przypadki że przymierali głodem i marli na gruźlicę) postanowiono poszukać jakiejś taniej i jednocześniej godnej formy dla uczczenia jego pamięci. Ponieważ generał był wyznania prawosławnego i w czasie I wojny światowej dowodził jedną z carskich dywizji które rozlokowane były właśnie w Tarnowie lub najbliższej jego okolicy ( wtedy jego nazwisko miało brzmienie Nikolai Junakov) naturalnym wyborem było pochowanie go na cmentarzu nr 203 - jedynym "prawosławnym"* skrawku Tarnowa, co więcej pośród jego własnych żołnierzy z okresu I wojny. Odbył się uroczysty pogrzeb z polską kompanią honorową która oddała salwy, były przemowy przedstawicieli polskich władz i przedstawicieli rządu petlurowskiego. Na pomniku cmentarza przymocowano jak twierdził p. Warżel na podstawie wywiadu ze świadkiem tamtej uroczystości odlewaną tablicę poświęconą generałowi, ozdobioną godłem Ukrainy - tryzubem (nie wiadomo jednak kiedy znikła i w jakich okolicznościach). I tak cmentarz z Rosjanami i generałem Junakiwem trwał do lat po 2 wojnie...

Dalsze losy tego obiektu są zawikłane i niejasne. Z jednej strony kursują pogłoski że pochowanych ekshumowano na cmentarz nr 200 w Tarnowie. Jeśli tak rzeczywiście było to przymocowywanie współcześnie tablicy poświęconej Junakiwowi do pomnika jest bezsensowne - ponieważ zostałby on przeniesiony razem z Rosjanami właśnie na cmentarz garnizonowy i tam należałoby go upamiętnić. Śladów ekshumacji w dokumentacji obu cmentarzy nie odnalazł jednak tarnowski historyk p. Warżel (śp.) z którym prowadziłem prasową polemikę na temat tego obiektu. Zatem można domniemywać że dzisiaejszy stan zachowania tego obiektu zawdzięcza się niezgodnemu z prawem zajęciu tej kwatery pod nagrobki cywilne połączonej ze zniszczeniem elementów architektury. Oczywiście w takim razie na dawnym terenie cmentarza spoczywają zarówno żołnierze rosyjscy z I wojny światowej jak i generał. Jednak, jako że sprawa ta jest w takim układzie i wstydliwa i kryminalna zarazem władze Tarnowa kosztem bezimiennych Rosjan postanowiły poprawić sobie stosunki z Republiką Ukrainy montując na pomniku cmentarza nr 203 tablicę poświęconą wyłącznie Junakiwowi, zaś w mediach lansując fałszywą tezę iż jest to "pomnik generała". Uczczenie w ten sposób gen. Junakiwa uważam z moralnego punktu widzenia (a także pod względem prawdy historycznej) za naganne.

Albo władze Tarnowa wstydzą się przyznać (poprzez ustawienie odpowiedniej tablicy informacyjnej) że cmentarz nr 203 jest jednocześnie miejscem spoczynku 35 żołnierzy rosyjskich oraz generała Mykoły Junakiwa, gdyż wtedy należałoby poszukać osób winnych wydania zezwoleń (niezgodnych z polskim ustawodawstwem, oraz konwencjami międzynarodowymi) na zajęcie pod pochówki cywilne ternenu cmentarza wojennego nr 203, albo też dokonano ekshumacji zwłok na cmentarz nr 200 i wtedy cała sprawa z "pomnikiem generała" jest zwykłą komedią pomyłek i farsą, ponieważ on tam nie spoczywa.

* prawosławnym w cudzysłowie, ponieważ jako że prawosławie nie było jedną z "oficjalnych" religii monarchii austro-węgierskiej nie został on prawdopodobnie nigdy poświęcony w tym obrządku (może z wyjątkiem uroczystości pogrzebu generała - mógł w niej brać udział ksiądz prawosławny - niestety nie mam na ten temat bliższych informacji), ani też pomnik centralny nie jest krzyżem stricte prawosławnym. Jest to więc raczej miejsce prawosławne tylko symbolicznie.

Tak czy owak - w przypadku cm. nr 203 na waszych oczach tworzy się historię :lol:

PS. Na swojej stronie dla tego cmentarza nie zrobiłem jeszcze aktualizacji opisu, być może ta dyskusja stanie się bodźcem aby to niebawem uczynić :oops:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 01-01-2007 14:48 
Offline

Rejestracja: 24-11-2006 19:28
Posty: 138
Panowie ,chapeau ba !!!!!

Jestem pod wrażeniem Waszej wiedzy!


P.S. Już dwukrotnie wywołałem rumieńce na twarzy Uruloki'ego.
Pewnie doczekam się uzupełnienia jego strony :)


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl