Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 06:46

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 566 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 128 29 30 31 3238 Następna
Autor Wiadomość
Post: 14-06-2012 19:35 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
1) Moze i sie kiedys spotkalem, ale z 10 lat temu i to jest juz na tyle dawno, ze nie pamietam. Zdjecie w moim reprincie jest fatalne, do innego dostepu nie mam (albo nie kojarze, ze mam) - ale skoro są dowody, ze była boczna furtka to miło. Nie wiem, może sie myle, moze cos zle zapamietalem, moze tak skoncentrowałem się na bramie od frontu (co bylo wtedy dla mnie nowością), że nie zwróciłem w ogole uwagi na boczną. Jak bede mial mozliwosc, to sobie podgladnę w archiwum ;), a niestety zdjecia planu akurat tego cmentarza nie zrobilem, widac nie bylo tam nic co mnie zainteresowalo - swoja droga te planiki z 1954 r. są na tyle dokładne, że jak ogladam taki Cieklin (kwatera niemiecka w lesie), Ożenna nr 2-3 (albo 3 jak kto woli), 10 w Woli, Tarnowca nr 19 czy ile on tam ma, to za bardzo nie ma sie do czego przyczepic. Nie sadze, ze dysponowali dostepem do materiałów archiwalnych, a rozmieszczenie mogił jest zgodne z planami pierwotnymi + dopiski odnosnie architektury, świadczące o lustracji w terenie. i tak z ciekawostek, nr 2 (czy jak kto woli nr 3 kwatera rosyjska) nie miala w ogole pomnika, za to na 3 jest on bardzo ładnie rozrysowany ;)

Ad Siemiechow) Ta, ale pisza Duda i Frodyma. zawsze w glowie mialem zdanie z Brocha, ze kaplice na 181 zaprojektowal Haller, ostatnio katowałem się Frodyma i troszke sie zdziwilem stwierdzeniem, ze kaplica jest wczesniejsza niz cmentarz, zaglądnąłem do Dudy - to samo, więc ostatnia instancja - czyli szacowne APK potwierdziło, że kaplica na 181 jest wybudowana przez KGA. koniec kropka.

I odnosnie naszej niedawnej rozmowy o Mullerze - znalazlem kolejny papier uprawdopodabniający tezę, ze 113-115 jest jego ;)

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 15-06-2012 12:09 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
i tak z ciekawostek, nr 2 (czy jak kto woli nr 3 kwatera rosyjska) nie miala w ogole pomnika, za to na 3 jest on bardzo ładnie rozrysowany


Chcesz powiedzieć że kwatera rosyjska cmentarza przy cerkwi w Ożennej ma na tych planach rozrysowany pomnik podobny współczesnemu czy też chcesz powiedzieć że nie jest takowy narysowany na szkicach dotyczących kwatery rosyjskiej tego cmentarza (pal sześć numerację) ?

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 15-06-2012 12:33 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
przepraszam za jeden pod drugim.
jeszcze to:
Cytuj:
I odnosnie naszej niedawnej rozmowy o Mullerze - znalazlem kolejny papier uprawdopodabniający tezę, ze 113-115 jest jego

mam pytanie - łącznie z 115 ? Mimo sygnowanego projektu Szczepkowskiego ? I braku śladów terenowych murowanego wystroju ?

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 15-06-2012 13:00 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
Ad 1 post: na inwentaryzacji z 1954 r. na kwaterze rosyjskiej nie ma żadnego pomnika zaznaczonego, na austriackiej jest, moge Ci podesłać zdjęcie planu z inwentaryzacji, który, mimo że nie mówi specjalnie dużo, to jednak mówi ;)

Ad 2 post: w sierpniu 1917 r. budowe cmentarzy 113-115 ponownie przeniesiono z kompetencji Schl. Aufr. Abt nr II (113) i nr VI (114-115) do Schl. Aufr. Abt nr IV, polecając Muellerowi przygotowanie projektów. Projekt Szczepkowskiego jest z 1916 r., wiec podejrzewam, że nie został zrealizowany. O ile porównania Olszyn i Rzepiennika Strzyżewskiego z innymi dziełami Mullera wydają się potwierdzać jego autorstwo, to na temat Rzepiennika Marciszewskiego niespecjalnie wiecej cokolwiek wiadomo poza tym, co juz napisałem.

Generalnie takich zmian organizacyjnych było sporo, najwięcej mieszano w IV Okręgu, ale "handlowano" tez obiektami w przypadku VI i V - cmentarze od 200 (sic!) do 206 przekazano, przynajmniej na jakis czas, do budowy Schl. Aufr. Abt nr V.

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 15-06-2012 13:10 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
i jeszcze jedno pytanie: nie moge znalezc zadnej informacji, od kiedy Mayr zaczął pracowac nad budową cmentarzy. pytam dlatego, że pomnik na cmentarzu na Rakowicach powstał z tymczasowego materiału, ale w docelowej formie na Dzien Zaduszny 1915 r. (!!!) - jest zachowane zdjęcie, jesli pojawilby sie pozniej, to moznaby wykluczyc jego autorstwo

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 17-06-2012 09:59 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
pazuzu pisze:
Ożenna nr 2-3 (albo 3 jak kto woli), (...) nr 2 (czy jak kto woli nr 3 kwatera rosyjska) nie miala w ogole pomnika, za to na 3 jest on bardzo ładnie rozrysowany ;)

Przynajmniej dla części czytających może nie być jasne, o którym obiekcie w Ożennej piszesz. Może lepiej napisać prosto i klarownie: w Ożennej, za cerkwią, której nie ma.

http://www.krempna.rzeszow.opoka.org.pl ... 01943.html

Ja znam projekt Jurkoviča sporządzony w Krakowie, 10 maja 1917r., a więc dość późny. Są na nim dwa pomniki – na części rosyjskiej schodkowo wznosząca się ściana o wysokości 223 cm (z miejscem na tablice, bez krzyży) i na części austro-węgierskiej - podobna, tyel że szersza i wyższa (265 cm) ściana z miejscem na tablice, a na niej 3 charakterystyczne krzyże. Biorąc pod uwagę spadek terenu, pomnik na części A-W miał być optycznie minimalnie wyższy niż na części R. Odbudowane ściany pomnikowe są w stosunku do projektu znacznie uproszczone (węższe, mniejsza liczba uskoków), a jednocześnie na pomniku w części R dodano krzyże. Czy projekt był później jeszcze modyfikowany, bądź w trakcie budowy coś zmieniono – nie wiem.

Hans Mayr wg. informacji:
http://www.architektenlexikon.at/de/390.htm
w latach 1915 - 1918 służył jako ppor. inżynier, m.in. w Galicji, w 1916 r. otrzymał Tapferskeitmedaille 2. Kl.
Nie wyklucza to ani nie potwierdza Rakowic. Skoro kopiesz w archiwum, to może sprawdź teczki z projektami i ustal daty wczesnych rysunków Mayra w okręgu III.


Na górę
Post: 17-06-2012 10:27 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Powiedzmi mi, Panowie (jako znawcy przedmiotu) - w którym roku odbudowano cm nr 3 w dzisiejszej formie i kto to uczynił ? Jak przechodziłem graniczny szlak w r.1999 - były nędzne szczątki wsp.cm

_________________
"... Jeszcze nie czas swe marzenia do walizek kłaść,
jeszcze nie czas, by piosenki nasze śpiewał tylko wiatr..."


Na górę
Post: 17-06-2012 10:40 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
Wg. mnie w latach 2004-2006.
Przy okazji sprostowanie literówek z moim poście powyżej - w obu przypadkach chodzi o 1 tablicę a nie o "tablice" (na forum jest wyjątkowo krótki czas na poprawki - nie da się tego zmienić - np. na czas do następnego postu ??)


Na górę
Post: 17-06-2012 10:53 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
11 sierpnia 2007 r. w promieniach zachodzącego słońca wyglądał świeżo po remoncie
Obrazek


Na górę
Post: 17-06-2012 18:51 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
KG pisze:
Czy projekt był później jeszcze modyfikowany, bądź w trakcie budowy coś zmieniono – nie wiem.


no i wlaśnie, w tym cały wic, ze nie wiadomo czy powstał w takiej formie czy nie.

jeszcze a propos datowania projektu Ożennej, nie jest to wcale pozno. wiekszosc projektów Jurkovica powstala w okresie zima 1916 - lato 1917 r. (np. Czarne, Długie, Uście Ruskie itd. - maj 1917 - i żaden z nich nie został w pełni zrealizowany, bynajmniej nie z braku czasu tylko w wyniku uproszczenia projektu) - swoja droga znalazłem niedawno info, że dla Uścia w Straconce wykonano kamienne podstawy pod krzyże - przypuszczam, że ostatecznie wylądowały w Woli Cieklińskiej lub Żmigrodzie). wynikało to stąd, że na terenie żadnego Sch.Aufr. Abt. nie prowadzono prac na wszystkich obiektach na raz i tak tez były projektowane - partiami, w ramach mozliwości przerobowych. co wiecej, od rozpoczęcia sezonu budowlanego w 1917 r. przykazano kierownikom artystycznym spedzanie wiekszej ilosci czasu na miejscu przy Sch.Aufr.Abt, a nie w Krakowie, bo naczalstwo bylo niespecjalnie usatysfakcjonowane tempem akcji.
Teren I Graeberbezirku jest o tyle ciekawy, ze ze wzgledu na ukształtowanie terenu i infrastrukture komunikacyjną, zmiana miejsca prowadzenia robót pociagała za sobą zmianę siedziby i przeprowadzkę całego zaplecza Sch.Aufr.Abt I: Zdynia-->Żmigród-->Grab (ta ostatnia lokalizacja wywołała zdziwienie w Krakowie - do najbliższej galicyjskiej stacji kolejowej mieli jakies 50 km). u źródeł Wisłoki prace rozpoczęły sie najpóźniej (łącznie z ekshumacjami). co więcej, poza Sch.Aufr.Abt I na terenie I Graeberbezirku działał przez jakis czas równiez Sch.Aufr.Abt III, którego filia na szczycie Magóry budowała od czasu przeprowadzki SAAbt. I do Żmigrodu cmentarze zachód od drogi Magóra-Konieczna (+ Krzywa i Banica). później Abt. Magóra przeniesiono pod władztwo SAA nr I.

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 17-06-2012 19:57 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
KG pisze:
Wg. mnie w latach 2004-2006.


Gmina Krempna na remont cmentarza otrzymała:
2003 - 2,000 zł (budżet)
2004 - 10,000 zl (budżet)
2005 - 20,000 zł (budżet)
2006 - 20,000 zł (ROPWiM) + pewnie jakaś kwota ze środków budżetowych (za 2006 r. mam tylko dane z ROPWiM)

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 19-06-2012 06:26 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
Ciekawe rzeczy piszesz. Z jednym się nie zgadzam:

pazuzu pisze:
jeszcze a propos datowania projektu Ożennej, nie jest to wcale pozno. wiekszosc projektów Jurkovica powstala w okresie zima 1916 - lato 1917 r. (np. Czarne, Długie, Uście Ruskie itd. - maj 1917

Jurkovič główne swoje projekty sporządził w 1916 roku, z tego kilka w pierwszej połowie roku. W maju 1917 roku rzeczywiście pracował w Krakowie jak mrówka, ale nad projektami obiektów, które zapewne mniej go jako architekta interesowały. Wymieniłeś je w poście. Uście jest wyjątkiem.
Czy znasz jakieś duże, podstawowe projekty po maju 1917 ? Tzn. nie chodzi mi o rysunki detali czy zmiany tylko pierwsze, pełne koncepcje obiektu ?
Dlatego napisałem o „późnym projekcie” do Ożennej. Późnym w stosunku do najważniejszych jego prac. Można przypuszczać, że nie był to dla niego obiekt istotny. Mógł projekt jeszcze potem zmienić albo dodać detale bez projektu, ale jest to mało prawdopodobne.
Ożenną przed remontem znam tak jak Andy – resztki w pokrzywach i innym zielsku, miejscami wyższym od człowieka. Zrobiłem też zdjęcia w roku 2004 – początek budowy pomnika na części A-W, teren wyczyszczony. Wszystkie trzy „kubikowe” krzyże na części A-W były rozspojone, ale w całkiem dobrym stanie. Żadnego z „rosyjskich” nie mam na zdjęciach. Nie ma ich na projekcie Jurkoviča, nie ma też na opisywanym przez Ciebie (a mnie nieznanym) rysunku z 1954 roku. Jak było - pewnie wiedzą prowadzący remont. Wg mnie to ówczesny (a jednocześnie niewczesny) pomysł. Ale jak ładnie odkute! Ukłony dla kamieniarza.
Co ciekawe, nie zadbano, by krzyże drewniane na części R były dwuramienne.

Czy elementy przewidziane do Uścia trafiły do Woli Cieklińskiej lub Żmigrodu – wątpię. Dopracowane koncepcje tych dwóch były gotowe w 1916 roku. Nie sądzę, by stosowano elementy zastępcze.
Filia, o której piszesz wg mnie była na Przełęczy Małastowskiej, którą w papierach określano jako „Magóra”.


Na górę
Post: 19-06-2012 15:31 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
1) fakt, szczytem Magóry nazywam przełęcz :wink: , skrót myślowy od jazdy rowerem w tamta strone, bo to jest szczyt wspinania sie, a pozniej jest przyjemny zjazd ;) oczywiscie obóz był na przełęczy
2)nie chodzi mi o to, ze cokoły pod krzyże z Uścia były elementem zastepczym do Woli lub Zmigrodu. podejrzewam, ze w Usciu wg pierwotnej koncepcji (a wykonano nawet tablice inskrypcyjne poza wspomnianymi juz cokołami - niestety, zachowany projekt nie pokazuje, co mialo stac na grobach, informacja o wykonanych cokołach dla Uścia pochodzi z Baubericht'ow ze Straconki) miały być krzyże jak w Żmigrodze lub Woli, więc skoro z pierwotnej koncepcji zrezygnowano, były wolne cokoły do wykorzystania na innym cmentarzu - bez zmiany projektu.
3) dobrze wiec, ktore wg Ciebie cmentarze były tymi, na ktorych Jurkovicowi bardziej zależało. czyżby w Zdyni z sierpnia 1916 r. (jakby nie patrzec, dosc wczesny projekt, juz Magura powstala pozniej, w grudniu 1916, czyli w tym samym czasie co powstal Abt. Magóra)? wg mnie datowanie projektów jest spójne ze zmianami organizacyjnymi na terenie I Graeberbezirku (przenosiny, Abt. Magóra itd.) i odzwierciedla w wiekszym stopniu chronologie prowadzonych robót, wynikającą ze zmian organizacyjnych niż hierarchie cmentarzy

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 19-06-2012 19:12 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
Korzystając z przyzwolenia
pazuzu pisze:
dobrze wiec, ktore wg Ciebie cmentarze były tymi, na ktorych Jurkovicowi bardziej zależało.

ochoczo rozwijam myśl i podaję przykłady.

pazuzu pisze:
czyżby w Zdyni z sierpnia 1916 r. (jakby nie patrzec, dosc wczesny projekt, juz Magura powstala pozniej, w grudniu 1916


Nie pisałem, że mu zależało, tylko że zapewne najpierw projektował te, które mu bardziej w duszy grały i miał ciekawe pomysły, a mniej interesujące wyzwania zostawiał na potem (taka próba portretu psychologicznego sprawcy).
Nie wiem, co masz na myśli pisząc „Magura”. Jeśli chodzi Ci o Przełęcz, to koncepcja najważniejszego elementu (wraz z wyborem obrazu) była gotowa w czerwcu 1916. Żdynia to specyficznie dobrany przykład, ale są też inne.
Napisałem powyżej: „Jurkovič główne swoje projekty sporządził w 1916 roku...”
Od wiosny do jesieni powstały np. projekty głównych elementów cmentarzy: Grab, Desznica, Kłopotnica, Wola Cieklińska, Beskidek, Regetów, Rotunda, Gładyszów, Smerekowiec, Przełęcz Małastowska, Wirchne i kaplica wybudowana na Pustkach.
Nawet, gdyby wówczas skierowano go do innych zajęć , wspominalibyśmy go ciepło.
Nie próżnował też w grudniu – Krempna, Żmigród, Łysa Góra, Konieczna (za cerkwią), Wysota, obydwa na Przysłopie.


Na górę
Post: 19-06-2012 19:56 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
no i czesciowo potwierdzasz to, o czym pisałem:

pierwszy etap (Zdynia): Gładyszowy, Magóra, Smerekowiec, Rotunda, Regetow, Beskidek, Zdynia, Przelecz (wyjatki: 5, 10, 11, 7)

koniec 1916 r. - ze Zdyni przenosiny do Zmigrodu + abt. Magóra - pojawiaja sie Magura (obydwa), Zmigród, Łysa Góra, Krempna, chwile później Krzywa (II 1917), do tego grudzień 1916 to Blechnarka i Wysota (być może przy okazji tego, że sie Sch.Aufr.Abt.11 w Wysowej rozgościło)

połowa 1917 - przenosiny do Grabiu - Ozenna, Czarne, Lipna, Dlugie + to Uście nieszczesne)

Co mnie przekonuje, to wyjatkowa zbieżność (co do miesiąca) pojawiania sie nowych projektow w okolicy nowej siedziby Sch.Aufr.Abt 1 i przeprowadzki tej jednostki, zarówno w przypadku Żmigrodu (+abt. Magóra) jak i Grabiu


swoja droga, czyzbys odwiedził już to archiwum, o ktorym ostatnio rozmawialismy? bo np. projektu Koniecznej 47 nie kojarze, tylko szkic powykonawczy :shock:

dla jasnosci: Magura = Magura
Magóra = Przełęcz

i jedno pytanie: rozmawiamy o projektach całości czy elementów centralnych? bo ja cały czas mówie o kompletnych projektach

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 566 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 128 29 30 31 3238 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl