Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 14:51

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Post: 07-09-2006 20:50 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Dziś w gazecie coś takiego:
http://miasta.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,3602824.html


Gazeta.pl > Rzeszów > Aktualności
A A A Niech zobaczą to turyści
Sylwia Śmigiel2006-09-07, ostatnia aktualizacja 2006-09-07 19:15
Dwóch mieszkańców Przemyśla odnawia schron dawnej linii Mołotowa. Chcą przywrócić mu wygląd sprzed 60 lat i już w przyszłym roku otworzyć tam muzeum


Wielką pasją 23-letniego Grzegorza Malika i 30-letniego Tomasza Szpakowskiego z Przemyśla już od wielu lat jest historia. Interesują się zwłaszcza I i II wojną światową. Uczestniczą w rekonstrukcjach historycznych, zbierają militaria. Każdy z nich ma już sporą kolekcję eksponatów, wśród których są niemieckie i rosyjskie mundury, plecaki wojskowe, ładownice, bagnety, skrzynki po amunicji itd.

- Każdy przedmiot ma swoją historię, a także wartość sentymentalną - mówi Grzegorz Malik, którego kolekcja nie mieści się już w jednym pokoju, więc musiał zająć eksponatami kawał piwnicy.

Obaj kolekcjonerzy nie chcą jednak, żeby ich zbiory leżały w domu oglądane wyłącznie przez ich znajomych, więc postanowili otworzyć własne muzeum, pokazać swoje kolekcje mieszkańcom Przemyśla i turystom. Na miejsce lokalizacji wybrali schron Linii Mołotowa leżący niedaleko centrum miasta koło Hotelu Gromada, który podobnie jak inne w okolicy był zaniedbany i zdewastowany.

Już ponad pięć lat temu rozpoczęli starania o realizację swojego wielkiego marzenia o muzeum w bunkrze. Aż trzy lata zajęły im starania o dzierżawę. Od niecałych dwóch lat właściwie każdą wolną chwilę poświęcają odnawianiu schronu. Na początku musieli zaangażować do pracy ciężki sprzęt, bo bunkier praktycznie w całości był zasypany ziemią. - Teraz pracujemy tu popołudniami. Czasami pomagają nam znajomi. Staramy się wszystko robić własnymi rękami, ponieważ każda złotówka pochodzi z naszych wyrzeczeń - mówi Malik i dodaje - Gdyby komuś zostały jakieś materiały budowlane, farby będziemy bardzo wdzięczni, bo nasze potrzeby są ogromne.

Malik i Szpakowski do tej pory m. in. zbili z dachu bunkru betonową podłogę, która była pozostałością po lokalu gastronomicznym, który zbudowano na schronie w latach osiemdziesiątych, uszczelnili strop, zamontowali dwie oryginalne kraty przeciwszturmowe i drzwi gazoszczelne, pomalowali wnętrze. - Rosjanie bunkier wyposażyli tak, żeby w każdych warunkach mogli w nim przetrwać co najmniej parę dni. Były tam m. in. prycze, filtry powietrza, agregat prądotwórczy, magazyn żywności i zbiorniki paliwa. Teraz chcemy to wszystko odtworzyć - wyjaśnia Malik.

Kolekcjonerzy planują w najbliższych miesiącach odtworzyć kopułę pancerną z otworami strzelniczymi i oryginalny wygląd pomieszczeń schronu. W nich chcą rozlokować kilka tysięcy zebranych przez siebie eksponatów. Muzeum udostępnią do zwiedzania w kwietniu przyszłego roku. Będzie to pierwszy schron z Linii Mołotowa, który zostanie zrekonstruowany i udostępniony do zwiedzania turystom.



Historia schronu nad Sanem

Został wybudowany w 1941 roku. Podobnie jak inne elementy umocnień Linii Mołotowa miał bronić granicy między ZSRR a III Rzeszą, która wówczas znajdowała się na Sanie. Podczas operacji ,,Barbarossa", czyli ataku Niemców na Związek Radziecki w czerwcu 1941 r. większość schronów została zdobyta albo żołnierze radzieccy się z nich wycofali. Ale właśnie o schron u zbiegu ulicy Sienkiewicza i wybrzeża Piłsudskiego toczyły się ciężkie kilkudniowe walki. Załoga poddała się dopiero po podpaleniu schronu przez żołnierzy Wehrmachtu. Załoga została rozstrzelana przez Niemców.

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-09-2006 05:38 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Okej. Ale co to ma wspólnego z cmentarzami wojennymi albo z Beskidem Niskim :shock:

Jak rozumiem schron po społecznym remoncie będzie udostępniany zwiedzającym nieodpłatnie ? Dobrze zrozumiałem ?

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl